de TWEE SOUVEREINEN GEDIEND DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 180 VRIJDAG 25 JUN11948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra y De beide artikels onder de titel „De kleine aannemer" in „De Schakel" van 14 en 21 Mei j.l. hebben nogal wat stof doen opwaaien zo hier en daar; zelfs stof dat zich reeds sedert maan den had neergelegd op intussen ver geelde en bijna vergeten aanvragen om bouwmaterialen bestemd voor de kleine aannemers. Het is wel zeer te betreuren dat die aanvragen „bijna" vergeten waren, want nu ze dan eindelijk, eindelijk zijn afgedaan, is intussen de prijs van steen, om maar eens een onmisbaar artikef voor de wederopbouw te noemen, met ongeveer twaalf gulden per duizend gestegen! Met het onver mijdelijk gevolg, dat de kleine aanne mer die op* een lagere prijs - tijdens de indiening van zijn verzoek om toe wijzing van materialen geldend - had gecalculeerd, nu weer een strop van minstens f 400,- per kleine woning, alleen door die duurdere steen, te ver duren krijgt. Dit slechts als een kleine illustratie van de gevolgen van lang zaam malende molens, molens die wor den geremd door onze Nederlandse bureaucratie. Bedoelde artikels hebben, behalve stof, ook pennen in beweging gebracht en een van die pennevruchten wil ik hieronder doen volgen „^Na de artikelen over de wederop bouw van het land van Kadzand in de „Schakel" van 14 en 21 Mei gelezen te hebben, ben ik aan het rekenen ge slagen om me een duidelijk beeld te vormen van de omvang van deze wederopbouw. Uitgedrukt in geldswaarde 1939, zou de wederopbouw van de woningen totaal vergen rond f 10.000.000,-, voor de overige gebouwen t.w. scholen, kerken, magazijnen, boerderijen, hotels, winkels, rond f 20.000.000.-, totaal dus f 30.000.000,-. Deze cijfers zijn ontleend aan „Bouw" van Maart 1946. Woon ruimte kost in geldswaarde 1939 pl.m. f 10,- per m3 en eist gemiddeld 5 manuren per m3 of wel per gulden bouwkosten V2 manuur. Dit laatste cijfer kunnen we in het kader van deze globale berekening ook gerust gebruiken voor de overige gebouwen. Zo komen we met: een totaal bouw programma van f 30.000.000.- (gelds waarde 1939) op 15.000.000 benodigde manuren. Rekenen we dat 1 man per jaar gemiddeld 2250 uren werkt dan zou voor een wederopbouw in één jaar tijd een ploeg van 15.000.000:2250 is 6600 bouwvakarbeiders nodig zijn. Ons Westelijke deel kon er voor de oorlog echter slechts pl.m. 225 opbren gen, ergo komt opbouw met uitsluitend deze mensen ons op 30 jaren te staan. Daar we toch minstens hopen binnen ro jaren klaar te zijn - dat is ook juist de tijd waarinde 1400 noodwoningen afgeschreven worden - zijn dus 3 x zo veel mensen nodig. Deze te recruteren uit de aanwezige bevolking mag dan nog zo aanlokkelijk schijnen, het staat reeds van te voren vast dat dit toch niet lukt en verder mag ik ook nog wel even opmerken dat er aan de wederopbouwperiode ook een einde komt en wat moet er dan met al deze bouwvakarbeiders gebeuren? Ook uit de bouwactiviteit tussen de jaren 1920 en 1930, zoals die af te leiden is uit de volkstellingen van die jaren - latere cijfers staan helaas niet ter beschikking - kan men zich een goed beeld vormen van de omvang van de opbouw in het Westelijke deel. Tussen die jaren werd zijn woningvoor raad met gemiddeld 65 woningen per jaar uitgebreid. Waar er thans rond 2500 verwoest zijn, kom je wederom op 30 jaren, als we het met onze eigen mensen willen doen. U zou natuurlijk direct kunnen opmerken dat onze aannemers tussen de jaren '20 en '30 ook talloze andere dingen gebouwd hebben, zoals landbouwschuren, zaken- panden maar dat moet nu toch ook gebeuren naast die pl.m. 2500 ver woeste woningen. Het staat dus vast dat bouwvakar beiders van elders zullen moeten komen om ons uit de misère te helpen en laten we hopen dat er velen onder hen zijn die hart voor de zaak hebben. Dat ook aannemers van boven de Moerdijk nodig zijn, is hiermee nog niet bewezen. Overigens mag 'wel eens bedachtworden dat het grote aantal woningwetwoningen in Breskens, Aar denburg, Oostburg enz. reeds verrezen of nog in aanbouw, misschien alleen te danken is, juist aan die door U aan de kaak gestelde connecties van vreemde aannemers met grote bouwmaterialen- firma's van over het water. Waar alom het verlangen bestaat naar meer vrij heid voor het bedrijfsleven zou hier weer een stelsel van maatregelen in het leven geroepen moeten worden om de bouwmaterialen bij onze gewestelijke aannemers te krijgen. Overigens, als dit de enige oplossing is, dan zal ik zodanige regelingen zeker toejuichen. Tenslotte nog iets over de vroegere dorpswoningen die een eigen karakter aan de gemeente gaven, de oude be proefde, gezellige dorpswoningen om Uw eigen woorden te gebruiken. Hier bij wil ik onderscheid maken tussen de huizen die voor pl.m. 1920 gebouwd werden en die daarna verrezen. Die van voor 1920 gaven inderdaad een bepaald karakter aan het Land van Kadzand, maar deze wensen de be woners niet meer terug te krijgen. FEUILLETON 94) door OUIDA. „Van goedheid was geen sprake en een bedankje heb ik niet nodig. Vraag maar eens aan papa Matou hoe dik wijls ik uren achtereen bij hem heb gezeten. Bovendien zeide ik daareven nog tegen Miou-Matou, dat, als mijn „kinderen" doen wat ik hun zeg, zij van die grote dame hoe-heet-zij-ook- weer? - van mevrouw Corona d'Ama- guë - geen enkel blad, zelfs geen per- zikenpit moeten aannemen!" Driftig keek Cecil op. „Waarom niet?" „Omdat wij soldaten zijn en geen bedelaars en omdat geen zilverfazant, die nog niets ter wereld heeft gedaan dan in een warm nestje liggen en graan eten, dat een ander voor haar zaaide en maaide, omdat geen zilver fazant, zeg ik, het recht heeft de hel den van Frankrijk, die sterven voor hun land en hun vaandel, met haar „medelijden" en haar „milddadigheid" te beledigen!" Een prachtig betoog was 't. „Hier is van een belediging volstrekt geen sprake. De prinses wenste de soldaten iets ten geschenke te geven. Toen ried ik haar iets toe te brengen tot het welzijn van de verpleegden in 't hospitaal. Tevens voegde ik er bij, dat een dergelijke gave het best kon worden aangenomen. Is hier iemand te laken, dan ben ik ?t". „Wel, komaan!" viel Cigarette hem in de rede. „Een aristocraat moge onder ons leven, maar aan zijn stand van voorheen blijft hij getrouw. Mevrouw was beledigend tegenover enige ivoren schaakstukken en Victor vond dit god delijk van haar, omdat kwijnend kijken en spreken de tweelinggoden van de adel zijn! Alleen die goden aanbidt mevrouw. Daarom zendt zij aan Frank- rijk's soldaten de vruchten en de wij nen, die elke dag bij haar op tafel prijken. Korporaal Victor vindt die lief dadigheid verheven. Iets geven, dat de gëver niets kost - 't is wat moois!" Na deze bittere uiting van haar zienswijze omtrent de gaven der prin ses, stak Cigarette haar pijpje op en na 1920 gebouwd werd blinkt over het algemeen uit in stijlloosheid, hetzelfde type huizen werd ook in Groningen, op Texel en in de Achter hoek gebouwd. Dat deze dus een be paald karakter aan de streek geven is zeker niet waar - eindeloze rijen zaag- daken zijn karakterloos. Ook hier ligt de oplossing weer niet zo voor de hand. Tot zover mijn-commentaar. Het doet me een bijzonder genoegen dat juist de schrijver van bovenstaande commentaar zich geroepen heeft ge voeld, om van zijn persoonlijke mening over de wederopbouw van West Zeeuwsch-Vlaanderen te doen blijken. Hij is een bij uitstek op dit terrein deskundig ingenieur, een zeer serieus werker £n geen vreemde op het punt van de wederopbonw in het Land van Cadzand. Zijn interessant cijfermateriaal is alleen al om die reden wel als vast staand aan te nemen en kan door een niet-deskundige als ik ben zeer zeker niet worden aangevallen. En toch ben ik het niet met hem. eens en ik zou juist aan de hand van de door hem verstrekte cijfers zelfs kunnen bewijzen, dat ik het destijds niet mis had toen ik beweerde, dat de eigen mensen in het Land van Cadzand de wederop bouw ook zouden kunnen volbrengen, vlugger nog dan thans met de hulp van mensen van boven de Moerdijk. Onze commentator berekent dat, wan neer de in West Zeeuwsch-Vlaanderen beschikbare 225 bouwvakarbeiders de heropbouw alleen zoudenmoeten uit voeren, zij daarvoor dertig jaren nodig zouden hebben. Welnu, wanneer daar aan dan werden toegevoegd 450 hulp krachten uit het Land van Cadzand - die binnen een jaar toch wel bijna volwaardig zouden zijn - dan zou de heropbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen in 675 225 x 30 jaren is 10 jaren zijn beslag hebben kunnen verkrijgen, dus precies in dezelfde tijd die onze deskundige commentator bij de thans gevolgde gang van zaken heeft be rekend, n.l. de tien jaren waarvoor de noodwoningen moeten dienen. De vraag die onze commentator stelt, wat n.l. gedaan moet worden met deze ménsen, wanneer de heropbouw eens zal zijn voleindigd, kan ons weinig kopzorgen geven want dat vraagstuk lost zichzelf dan wel op evenals alle soortgelijke problemen. Ik kan hier bijvoorbeeld wijzen op eventueel overtollige land arbeiders die door een voortschrijdende mechanisatie in de landbouw toch ook nimmer werkloos blijven, op de vroegere Zuiderzeevissers na het af sluiten van de Zuiderzee enz. enz. We doen het dus nu in Zeeuwsch- Vlaanderen met werklieden van eiders, voor wie - ik zeg nodeloos - prachtige werkkampen tegen duur geld zijn op- Snelde heen. Verwoed maar bedrukt tevens was zij. Haar feestdag had zij opgeofferd om Cecil's vriend op te passen en tot beloning had zij Cecil de lof horen verhondigen van een aristocrate. Cigarette had Cecil met plezier kunnen neerschieten. Met de snelheid des bliksems wisselden storm en zonlicht elkander in haar hart af. Thans was zij gewond en diep ge troffen. Daarbij kwam het vuur van de hartstochtelijke, schier onbewuste minnenijd ener ongebreidelde natuur. „Je hebt haar boos gemaakt, Victor," zeide Ramon, zodra zij was verdwenen.- „Dit hoop ik toch niet. Ik zou trou wens ook niet weten waardoor; maar ik zet het aan een ieder haar in de bochten van haar nukkig karakter te volgen." Leon begon te glimlachen. „Kom! Dan ken je de kleine Meid nog niet. Zij is een studie waard. Jaren geleden maakte ik haar portret: „De marke tentster van zeven jaar". Die winter was er op de gehele tentoonstelling geen schilderij zo gezocht als dat. Ik maakte een reis door Afrika. Ik had gericht en ingericht. Die werkkampen zijn nergens ten volle gebruikt. Er zijn in Nederland in totaal 58 werkkampen opgericht, die plaats boden aan 9254 mannen en die bevolkt werden door ten hoogste 5594 arbeiders. Bevolkt werden, want thans zijn er verschil lende wederom buiten gebruik gesteld en ook in het Land van Cadzand zul len in 1949 deze inrichtingen wel over bodig zijn geworden. We zullen straks zien dat die kampen, gebouwd in een tijd waarin vele mensen door gebrek aan bouwmaterialen in bunkers en kip penhokken moesten wonen, binnenkort worden gebruikt als clubhuizen en va- cantieverblijven en dus het grootste gedeelte van het jaar zullen leeg staan. Onze commentator breekt een lans voor de groot-aannemers van boven de Moerdijk, omdat aan hun connecties met bouwmaterialenfirma's te danken zou zijn, dat er althans nog bouwma terialen beschikbaar kwamen voor de woningwetwoningen in Breskens, Aar denburg, Oostburg enz. Ik stel daar tegenover, dat een eenvoudig distribu tiestelsel van Rijkswege, met provincie- en gemeentegewijze toewijzingen van stenen en andere materialen, beter had kunnen werken, omdat dan iedere be langhebbende aannemer daarin pond- pondsgewijze zijn aandeel zou hebben gehad, ook de kleine aannemer. Een eenvoudig distributiesysteem be hoeft niet duur te zijn en bij een prijs vaststelling van die materialen door de Regerinjj zouden die materialen zeker goedkoper zijn dan thans op de vrije markt het geval is. Immers ook alle andere prijzen worden van Landswege vastgesteld en alles in één hand zijnde, zou ook het transport van die mate rialen, zelfs naar het noodlijdende Z. Vlaanderen, gemakkelijk kunnen wor den geregeld. Nu nog iets over de eenvormigheid van de' woningen die overal worden opgericht. Dezelfde daken, schoorstenen en gevels; van Roodeschool tot Sluis, van Texel tot Vaals zien we die te genwoordig en dat zou toch zeker niet het geval zijn geweest, wanneer meer aan de plaatselijke krachten was over gelaten, want die zouden toch niet allemaal het door bouwkundige profes soren in Delft uitgevonden type heb ben gevolgd, 'zoals thans alom moet worden gebouwd. Al met al kan ik tot geen andere conclusie komen dan dat de door mij aangegeven zienswijze over de herop bouw in Nederland, ,in het bijzonder in het Land van Cadzand voor wat betreft de thans bijna bereikte uitscha keling van de kleine aannemer, van de plaatselijke krachten, niet onjuist is geweest. De geachte commentator heeft toen nog geen dienst genomen. Het eerste, dat ik van Cigarette zag, was het volgende: Zij was zeven jaar oud en bont en blauw geranseld. Zelfs wa ren haar daarbij twee tandjes uitgesla gen. De soldaten waren woedend, want zij was hun troetelkind en hoewel zij wist, dat zij de naam van de man, die haar zo had toegetakeld, slechts be hoefde te noemen om twintig sabels deze tot moes te zien kappen, wilde zij die niet verraden. Een paar dagen later kwam ze bij mij om voor me te poseren. Ik vroeg waarom zij niet had ^willen zeggen wie haar had mishan deld. Zij neigde het kopje op zijde en fluisterde mij in, dat 't een van haar kameraden was. - Dit was Cigarette op zevenjarige leeftijd. De geest van kameraadschap sprak bij haar luider dan eigen leed. Wat dunk je van zulk een karakter?" „Wel, dat het prachtig is, dat het verdiende voor iets beters gevormd te worden". „Mijn waarde Victor, juist het leven dat geen vooraf aangegeven richting volgt, brengt soms de schoonste oogst voort". (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1948 | | pagina 1