deed de natuur ons eindelijk weer haar liefelijker zijde kennen. Met een ,,'t is wel voo vandaoge - morgen kom wêêr al ier" zetten we de bezigheden op zijde, trokken onze moeraslaarzen aan en togen naar de plaats, waar we de broedende waad- vogels wisten. De hond kreeg huis arrest, want we wilden de kans niet lopen, dat enig vroeg kivietkuikentje door hem als jachtbuit zou worden be schouwd en gegrepen. Ja, werkelijk had de natuur reeds haar kans waargenomen. Hier en daar dook de glinsterende streep van het kanaal weg onder de fraaie lichtgroene velden eendenkroos, die uit vredige verten kwamen aandrijven op hun weg naar zee. Schaduwen schoven traag over de malse zijden der dijken als om te inniger de glorie van het terugke rende schuins invallende zonlicht te doen uitkomen. Een braamsluipertje bouwde reeds naarstiglijk aan zijn nestje. Verborgen zou dit komen hangen tus sen duindoorn en woekerend helmgras. Pedant zat er de zwartkopmees en zie, daar was waarlijk ook de gele kwik, na elk neerwaarts tikje van zijn lange staart het slanke lichaampje strekkend en argwanend rondspiedend. Van tussen zware stenen snapt een tapuit weg. Om het nest van deze slimmerd te bereiken zou men het ge steente met een koevoet moeten weg breken. Vóór ons rent plotseling een strand- pluvier met neerhangende vleugels. Ola - we kennen de truc! Ook zij heeft reeds haar woning klaar en wil er ons van daan lokken. Thans komen onze laarzen in actie, als we binnendijks, wippend van de ene slijkbonk op de andere, de waad- vogels een bezoek gaan brengen. Onder angstig geroep zweven op hun fijne doorschijnende vleugels reeds enige kluten boven ons hoofd. We vinden op de boven de modder uitstekende mosbonken de nesten - vele. In elk reeds het volle tal eieren - vief. Groen zijn ze met donkere stippen en ze liggen in sierlijke stervorm met de punten bijeen. In het koor boven ons mengen zich nu ook de klagende kreten der kivie- ten. Doch een dezer luchtacrobaten doet plotseling een schijnaanval op ons en suist rakelings over onze hoofden. „Neen jongens - jullie heiligdom is veilig. Maar wat zal het zijn als gindse kerel in zijn laatdunkendheid weer jullie op uitkomen staande eieren weg haalt?!" Het vinden van het nest van een zilverpluvier met twee blanke eieren er in bekroont onze moeite. We had den de aanwezigheid hiervan vermoed, toen wij de fraaie vogel een veel gro tere bergeend zagen verjagen uit zijn gebied. Voldaan slepen wij ons in onze met modder beladen laarzen dijkwaarts en vleien ons neer in het gras om uit rustend het vogelleven nog wat aan te zien. Schuchter met twijfel in hun lomp bewegen naderen ons enkele jonge koeien. We houden ons doodstil. Nog een paar weifelende passen en ze zijn bij ons. Een omzichtig snuiven en snuf felen. Dan, tot onze verbazing vangen ze opeens aan met onze laarzen schoon te likken. Opeens proesten wij het uit. Ontzet wijkt de schare achter uit. Maar ja - moerasmodder schijnt een extraatje voor ze. Althans, ze starten de likpartij opnieuw. Doch wan neer mijn broek in het festijn wordt betrokken, een oude, even kleur- als puntloos, maken we lachend een einde Wat J-U'e,,Srote intimiteit. In blauwe verte rijzen Brugge letoren en kathedraal, Damme's toren en St. Anna's stenen geweldenaar. Konden zij maar spreken van wat ze zagen door de tijden heen Tussen Retranchement's wallen ligt als een broedende kip het aardige kerkje, dat wel een broer mag genoemd worden van dat te „Sinte Pier"; bij beiden de drie boogvensters, waarbo ven bij beiden het schuine dak rijst als vormend de schouders van een reuzenpop, die het grappige torendekje draagt als een steek. Het geheel - een raadsheer in groot tenue. Tot voor kort glinsterde het zon beschenen kerkje van „Trizemènt" als een pas geverfd pantserschip naar de verte. Maar toen die schittering op een goede dag verdween, ging ik eens zien. En waarlijk, mèn had de raads heer zijn jas uitgetrokken. De restau ratie was in volle gang. Hetzelfde bleek geschied omtrent zijn collega te Sinte Pier, neen, erger! Deze was het hoofd met deszelfs steek afgeslagen Evenwel - Per aspera ad astra Herrijzen zullen zij in hun vroegere vriendelijke gedaante, helder en fris - passend in de landelijke omgeving. Vanuit onze stulp is de fraaie Kad- zandse kerk vooralsnog onzichtbaar, verdwijnen als ze doet achter enkele in de storm krom gewrongen bomen van David Ameele. Doch ook hier is verandering ten goede op til. David beloofde ons zijn bomen te zullen af toppen of misschien wel „ze d'r êêle- maole uut te smieten". Bij terugkeer van onze slijkerige tocht vinden twe in de haven de nieuwe reddingsboot. „Effetjes spulletje jao - blange nie van de Hark". En zowaar heeft de timmerman in onze afwezigheid de vlaggestok voor ons huis geplaatst. In zoverre zijn we dus klaar voor de jnbileumfeesten; klaar - behalve dat de vlag ontbreekt. Vooralsnog waait deze ergens van het verkeerde dak Och, over zoveel van anderer bezit heeft men zich „ontfermd" tijdens bom bardement en vlucht. Doch mocht onze vlag de weg naar haar rechtmatige eigenaar terugvinden - men weet im mers nooit - dan gaat ze op de dag van terugkeer nog in top ten bewijze, dat er waarlijk een eerlijk mens méér is op deze wereld. L. B. Zwemmen in de jeugd Een echt Nederlandse deugd. SCHELDESTROOM. NIEUWE BONNEN. Geldig voor het tijdvak van 13 t/m 26 Juni. BONKAARTEN KA, KB, KC 806. Suiker: 440 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. Zeep: 441 Algemeen, ong. 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. Brood: 444 Algemeen 400 gr., 445 Algemeen 1600 gr., 433 Reserve 1200 gr., 436 Reserve 400 gr. (geldig t/m 19 Juni); 442 Algem. 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Eieren: 447 Algem. 2 eieren. Bloem: 443 Algem. 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. BONKAARTEN KD, KE 806. Suiker: 940 Algem. 500 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. Zeep: 941 Algem. ong. 450 gr, huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep (geldig t/m 19 Juni.) Brood: 944 Algem. 400 gr., 933 Reserve 800 gr., 942 Algem. 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Eieren: 947 Alg. 2 eieren. Bloem 936 Reserve 500 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits, 943 Algem. 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. TABAK- VERSNAPERINGENKAARTEN enz. QA, QB, QC 802. Tabak: 61, 62, 65 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Versnaperingen: 63 Versnaperingen 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 66 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. PREDIKBEURTEN Zondag 13 Juni Breskens, 10,30 uur, Ds. Winckel. Groede, 9 uur, Ds. Winckel. Nieuwvliet, geen opgaaf ontvangen. Schoondijke, 10,15 uur, Ds. Schopenhauer. Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch. Hoofdplaat, 14,30 uur, Ds. Winckel. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius. Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da. M. P. Stol. Geref. Kerk Breskens v.m. 10 uur, de heer P. de Jonge, n.m. 2,30 uur, de heer P. de Jonge. Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. '■-«nik Nieuws Groeae. Feestelijkheden E 'aat.st gehouden vergadering van het Oranje Comité werd besloten ook in Groede het vijftig-jarig Regerings jubileum van H.M. de Koningin en het Kroningsfeest van H.K.H. Prinses Juliana feestelijk te vieren. Het program ma is voorlopig vastgesteld als volgt: aanbieding intekenlijsten door dames comité, voormiddags zanghulde der schoolkinderen en rondgang door de gemeente, 's middags optocht met praalwagens, 's avonds verschillende uitvoeringen, muziek- en zangconcerten enz. Een beroep zal gedaan worden op de ingezetenen om de straten te ver sieren, verlichtingen aan te brengen enz. Textielpunten gevraagd. Verschillende dames hebben ons toegezegd iets voor onze bazar te breien, q£ te haken, als zij door toe zending van textielpunten in staat wor den gesteld de benodigde wol of katoen te kopen. Gaarne zou ons bazar-comité aan dat verlangen voldoen. Maar de punten, die wij nog konden missen, hebben wij reeds alle voor dit doel beschikbaar gesteld. Dus moeten er nog andere geefsters komen. We weten het maar al te goed, vrij wel een ieder komt textielpunten te kort. Wij willen en mogen daarom niet veel punten vragen, of verwachten. Maar zo niet een ieder, dan toch zullen velen wel enkele punten voor onze bazar kunnen missen. Al is het maar één. En ook dan zijn wij geholpen, want vele kleintjes maken een grote. Daar om, dames van Groede en omstreken, zendt aan onze volijverige penning- meesteresse, mevr. Leenhouts-Lucieer, Voorstraat no. 154 te Groede, één of twee punten. En wij zullen U er zeer erkentelijk voor zijn. Het uiteindelijk resultaat van Uw medewerking zal zijn, dat de 1 oo-jarige muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" de door haar zo hard nodige muziekinstrumen ten zal kunnen kopen. De giften, die wij in de afgelopen week ontvingen, waren van M. R., Amsterdam, doos met kleinigheden voor grabbelton, J. v. L. presenteer blaadje, J. B. R. thee-lichtje, N. N. tien gulden, A. J. W. electrische Philips-rijwiellamp en doos met rijwiel handvaten, P. H. thee-mandje. Deze milde gevers en geefsters zeg gen wij hierbij hartelijk dank. Zij deden hun plicht. Doet U het toekomende week? Graag!! Opening Hertenkamp. Morgen zal alhier het Hertenkamp om pl.m. 2,30 uur feestelijk worden geopend. Deze opening zal geschieden door de ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin, Opper houtvester Brantsma uit Apeldoorn. Het college van Ged. Staten, alsmede vele burgemeesters uit ons district zullen deze opening bijwonen. Nieuwvliet. Opening badseizoen. Op Zondag 13 Juni a.s. zal het plaatselij'ke muziek gezelschap „Nut en Genoegen" concerteren nabij het zee bad „Eldorado", te beginnen omstreeks 4 uur 's namiddags. Dit is het eerste concert ter opening van het nieuwe badseizoen. Naar we vernemen heeft het bestuur van V.V.V. in deze gemeente reeds maatregelen getroffen voor het organi seren van meerdere concerten gedurende het badseizoen 1948; voorlopig kan in dit verband worden gemeld, dat in de tweede helft der maand Juli het bekende accordeonorkest „Crescendo" uit Vlis- singen, onder leiding van de heer Ventevogel, eveneens naar het zeebad Nieuwvliet zal komen concerteren. Oostburg Wielersport. Kermis-Maandag wordt de jaarlijkse ronde van Oostburg voor amateurs en nieuwelingen verreden. Ditmaal gaat het traject over de Zuidzandse straat weg, Markt, Brouwerijstraat, Zandstraat, ie Hogendijk, Polder, Gasfabriek en Oude Haven. 100 renners schreven reeds in. Grafkelders ontdekt. Bij het uitgraven der fundamen ten van de Ned. Herv. Kerk alhier heeft men verscheidene oude grafkel ders gevonden. Wegverbetering. Thans is men begonnen met het herstellen van de weg over het kanaal nabij „De Liter". Rijtoer ouden van dagen. Woensdag a.s. zullen de Oost- burgse oudjes een rijtoer maken. Daar te ka-mTe{PeL financiële -eüjkheden van nog een voetbalwedstrijd gehouden tussen Oostburgse veteranen en die van IJzendijke op Zaterdagavond. Het was ongunstig weer, zodat de belang stelling maar matig was. De IJzendijke- naren wonnen met 3-2. Partij van de Arbeid. Gisteravond sprak in het Ledel- theater voor de Partij van de Arbeid Z. Exc. de Minister van Wederopbouw Mr. in 't Veld. Na ingeleid te zijn door de districts-voorzitter, gaf spreker een overzicht van de moeilijkheden der regering en van hetgeen tot nu toe bereikt is. Verder werden ook nog de DUIVENSPORT. Duivenvereniging „Strijd in Vrede," Groede. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag 6 Juni 1948. Los 8,30 uur. Aank. ie duif to u. 14 min. 36 sec., snelh. 1267 m. p. min. 1 A. Bouwens. 2, 23 J. v.d. Wege O 1. 3, 21 W. du Rie. 4, 18, 37 J. v. Acker. 5, 9, 19 F. de Rooij. 6 I. Maas. 7 A. Vinjé. 8, 15, 29 D. Morel. 10, 22 J. Maas. ij, 27, 36 G. Dusardeijn. 12 Joh. v d. Wege. 13, 17, 26,35 A. Weeda. 14, 20 J, Frelier. 16/24, 34 I- de Jonge. 25 J. v. Dierendonck. 28 A. Robijn. 30 F. du Bois. 31 en ie overduif J. van Ha- neghem. 32 P. Vermeulen. 33 J. J. Ras. Uitslag prijsvlucht uit Orleans op Zon dag 6 Juni 1948. Los 6,30 uur. Aank. ie duif 10 u. 48 min. 55 sec., snelh. 1557 m. p, min. 1 A. Vinjé. 2 J. de Krijger. 3, 12 F. de Rooij 4, 7, 9 A. van Gijs. 5 I de Jonge. 6 J. J. Ras. 8, 10 A. Verstrate. 11 J. van Ha- neghem. ie overduif H. Elfrink. Gevonden voorwerpen. Een damesceintuur (mantelstof). Inlichtingen gemeente-secretarie te Groede. 1 gouden zegelring, i zilveren arm band, 1 double broche, i portemon- maie (inhoudende enig kleingeld). Inlichtingen Rijkspolitie Nieuwvliet. 1 herenhoed. Inlichtingen gemeente-secretarie te Schoondijke. wederopbouwproblemen besproken. Aan het einde beantwoordde spre ker nog enige gestelde vragen. De be langstelling was bevredigend. Breskens. C.-H. Unie. ,Voor een niet groot, doch aandachtig gehoor sprak Maandagavond j.l. de heer Philipse van 's-Heer Arendskerke, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, voor de C.-H. Unie over „de aanstaande verkiezingen en wij" Na te zijn ingeleid door de voorzit ter der Statenkring, Ds. Wiebosch, be handelde spreker vooraf enige punten van het beginsel- en urgentieprogram, de grondwetsherziening, enz., om ver volgens tot zijn onderwerp te komen. Op zeer duidelijke wijze gaf spreker een overzicht van de huidige politieke aspecten, om tenslotte nog verscheidene gestelde vragen te beantwoorden. Na afloop werd weer opnieuw een C.-H. kiesvereniging opgericht, waartoe staande de vergadering zich verschillende per sonen als lid opgaven. Collecte. De opbrengst van de collecte voor de Reclassering bedroeg alhier f 85,80. Da a.s. feestelijkheden. In de Dinsdag gehouden ver gadering van het bestuur der Oranje vereniging met de commissieleden, werd besloten dat de feestelijkheden bij ge legenheid van het a.s. Regeringsjubileum in onze gemeente gevierd zullen wor den op Zaterdag 4 en Maandag 6 September. De hoogtepunten van dit feest zullen bestaan uitopvoering van een Openluchtspel, Wandeltocht, Wieler wedstrijd, Levend damspel, waarbij in plaats van damstenen, kinderen zullen fungeren als schijven, enz., enz. Het symbolisch avond-openluchtspel, ontworpen, door de zeer bekende auteur Johan Wesselink uit Oosterbeek, zal het hoogtepunt van dit feest uitmaken en zal dan ook op beide avonden van bovengenoemde data's vertoond worden in de duinen, eind Boulevard, welk terrein door de auteur zeer geschikt werd geacht, daar hier de zee een prachtig achtergrond zal vormen. De aanmelding door de bevolking tot deelname aan dit^ openluchtspel, is zeer bevredigend te noemen, doch daar het hierbij gaat om ongev. 100 men sen, geven wij hieronder de namen van hen bij wie men zich kan aan melden voor deelname: Iz. de Hullu; E. Seuss; F. Koster; G. van Heek; Fr. v. d. Broecke; P. Ver- duijn-Basting. De coloradokever. Evenals elders langs de kust van ons land, komen ook op het strand onzer gemeente hele zwermen colorado kevers vanuit zee aan. De kinderen der beide lagere scholen, onder leiding van het onderwijzend personeel, maken zich dan ook zeer verdienstelijk door deze kevers te vangen en te vernietigen. Duivenvereniging jubileert. De duivenvereniging „Nog Sneller" al hier zal morgen haar 30-jarig bestaan feeste lijk herdenken. Tevens wordt Zondag een jubileumvlucht gehouden, waarvoor grote be langstelling bestaat. Cadzand. Voetbal. Zaterdag j.l. speelde een elftal van

De Schakel | 1948 | | pagina 2