TWEE SOUVEREINEN GEDIEND Wat doet het Rode Kruis? De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4e Jaargang Nummer 173 VRIJDAG 7 MEI 1948 Drukkers-Uitgevers Firma SMOOR DE HULSTER - Boulevard 120 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V Een'paar weken geleden is door de Eerste Kamer de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting voor het dienstjaar 1948 vastgesteld. Het was voor de eerste maal, dat de onlangs benoemde Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr. Dr. In 't Veld achter de ministerstafel zat in de Senaat, waarvan hij zovele jaren zelf deel heeft uitgemaakt; hij zat dus in een voor hem welbekende omgeving, doch nu niet tussen doch tegenover zijn vroegere medeleden. Dat hij als Minister het vertrouwen geniet van die vroegere medeleden, bleek uit de wijze waarop men hem van alle zijden tegemoet trad. Zowel van de zijde van de afgevaardigden der beide Regerings partijen als van die van de zogenaamde oppositie, werden woorden van welkom en vertrouwen in hem uitgesproken. De hoop werd daarbij uitgesproken dat het de nieuwe Minister zou mogen ge lukken, wat men bij zijn beide voor gangers zo node had gemist, n.l. een krachtige inzet van de wederopbouw met alom tastbare resultaten op het gebied van de huisvesting. Dit ver trouwen was niet -alleen gebaseerd op de ondervinding welke men met hem in de Eerste Kamer als lid daarvan had opgedaan, doch ook en vooral op grond van de bekwame wijze, waarop hij het ambt van Burgemeester van Zaandam heeft vervuld. De critiek die in de Eerste Kamer op ondubbelzinnige wijze werd uitge sproken betrof dus niet de nieuwe lei der van het Departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting, doch wel en vooral de bureaucratie moest het daarbij ontgelden en zelfs van de zijde van de K.V.P. werd daarover een hartig woordje gesproken, terwijl van die zijde vooral het zwart bouwen" werd gesignaleerd. Uit een mededeling van de voorlichtingsdienst van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is n.l. gebleken, dat er tienduizend woningen per jaar meer konden worden gebouwd, wanneer er niet „zwart" werd gebouwd. De Mi nister achtte deze uitspraak wel erg overdreven, doch het verschijnsel „zwart bouwen" kon hij toch ook niet ont kennen. Doch wat er tegen te doen? Met een materialendistributie, die te veel paperassen meebrengt - ook vol gens het oordeel van de Minister - is op dit gebied niet voldoende te be reiken. De Minister is van oordeel dat FEUILLETON 87) door OUIDA. Cigarette, de krijgsheldin. Cigarette liep altijd hard. Zo vlug streek zij over de grond, dat de linten en strikken, waarmede zij haar uniform had getooid, haar nazwierden. Zo huppelde zij ook nu weer door het maanlicht voort en zong daarbij zo luide, dat het lied uit de mond van ieder ander dan van die jeugdige ama zone der Afrikaanse escadrons zou ge klonken hebben als het gezang van iemand, die een lafaard en een pocher is. Doch Cigarette was 't een nog 't ander. Daar klonk opeens een luide kreet door de stille avond. Cigarette kende de stem, die, schoon welluidend en kalm als altijd, deze alarmkreet slaakte. „Cigarette, au secours!" klonk haar antwoord. Hoe menigmaal had die roep reeds weergalmd in de hitte van 't ge vecht, of wanneer de gewonden in 't holst van de zwoele nacht onder het verkieselijker ware, een krachtig op treden tegen het zwart bouwen, zo mogelijk met verbeurdverklaringen en met uitsluiting van de betrokken aan nemers. De gemeentebesturen moeten meer aandacht besteden aan dit euvel immers wanneer ergens in haar gebied „zwart" wordt gebouwd, moet dat van gemeentewege toch worden gezien! Daarom overweegt de Minister om gemeentebesturen, die in deze niet op lettend genoeg zijn, te straffen met ge deeltelijke inhouding van het hun toe-: gewezen woningcontingent. Over de zo zeer gesmade bureau cratie heeft de Minister niet veel ge zegd. Z.E. ontkende het bestaan van bureaucratie als gevolg van een stre ven naar perfectionisme weliswaar niet, doch hij ging niet dieper daarop in. Hij deelde mede dat hij zich bij zijn optreden gesteund voelde door een toegewijd ambtenarencorps en dat dit bereid is, om zijn leiding in grote lij nen te volgen. Het komt mij voor dat de Minister zich tegenover de gecon stateerde tekortkomingen der ambtelijke bureaux van zijn Departement wel wat erg op de vlakte heeft gehouden. Doch daartegenover staat, dat hij zich nog moeilijk een oordeel over de diensten en diensthoofden had kunnen vormen in de korte tijd die hij als Minister van Wederopbouw achter zich heeft liggen. Er voorts zal de zaak zelve beter gediend zijn door een niet toe gezegd daadkrachtig optreden van zijn kant tegen de uitwassen der bureau cratie, dan door een toezegging zijner zijds zonder daaraan verder gevolg te geven. Hoe het ook zij, deze Minister heeft ondervinding genoeg opgedaan op het terrein van administratie en bureaucratie, dat men hem van ambte lijke zijde op zijn Departement geen knollen voor citroenen zal kunnen ver kopen. Daarom geloof ik dat we het vertrouwen der Eerste Kamer in deze bewindsman zullen kunnen onderschrij ven en dat er zeer binnenkort een frisse wind door het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal gaan waaien en dat er als gevolg daar van, vele door ouderdom vergeelde papieren met de opstellers daarvan, de ramen en deuren zullen uitvliegen. Onze Minister zal daarbij zeker niet te werk gaan als een jonge, dolle Spring in 't Veld door overal tegen op te botsen en feitelijk niets te bereiken. Neen als een door ondervinding op ambtelijk gebied gerijpte In 't Veld zal hij daar bezadigd en taktvol tegen de uitwassen van de bureaucratie op treden en die uitwassen zullen dan mes der hyena's van 't slagveld lagen te krimpen. Was haar gang aanvanke lijk vlug als de wind, thans werd die in snelheid een bliksemstraal gelijk. Nog enkele schreden en zii zag een verwarde massa paarden en ruiters, gehuld in een wolk van wit stof, dat in de maneschijn als zilver glinsterde, met elkander in gevecht. De hoofdfiguur was Cecil. De andere waren vier tot de tanden gewapende Bedouïnen, die de dag in dronken schap en onmatigheid doorgebracht en zolang „raki" gezwolgen hadden, tot zij door de vergiftigde drank half waanzinnig waren geworden en die nu, al wat hun in de weg kwam onder de voet rijdende, in vollen ren naar bui ten joegen en hun paarden met de sa bel aanzetten, tot de flanken dier die ren met bloed waren overdekt. Vlak voor Cecil hadden zij een stok ouden, gebrekkige kolonist onder de voet gereden en Cecil had de teugels ingehouden en de Bedouïnen toege roepen halt te maken. Door de drank opgewonden waren zij, de sabel boven het hoofd zwaaiend, terstond op hem ongetwijfeld op de vuilnisbelt terecht komen en de verwekkers er van zullen het veld moeten ruimen, omdat voor hen bij In 't Veld niet langer plaats is. En daarmede gaan we dan wellicht een betere periode van de Wederopbouw van Nederland tegemoet. De vertegenwoordiger van de Anti- Revolutionaire Partij, de heer Hommes, heeft de bijzondere aandacht gevestigd op de erbarmelijke toestanden die nog in de verwoeste gebieden, in het bij zonder op Walcheren en in Westelijk Z. Vlaanderen bestaan, waarbij hij te vens een versnelde woningbouw in Vlissingen bepleitte, teneinde het mo gelijk te maken de grote bedrijven daar wederom in hun vroegere om vang te laten werken. De Christelijk Historische afgevaardigde, de heer Reyers had vooral het oog op de be langen van het platteland en in het bijzonder de bouw van boerderijen, waarbij de desbetreffende gemeente besturen het Jmeest van nabij zijn be trokken en om die reden moet hier ook meer worden gedecentraliseerd, dan totnogtoe het geval was. De vertegen woordiger van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de heer Zege- ring Hadders was van oordeel, dat Zeeland meer dan enig andere provin cie recht had op de aandacht der we- deropbouwinstanties. Deze spreker drong eveneens aan op decentralisatie bij de her- en nieuwbouw en brak in het bijzonder een lans voor de kleine aannemer, die zoveel mogelijk dient te worden ingeschakeld en niet mag verdwijnen. Waar vooral dit laatste een factor van gewicht is voor het Land van ■Cadzand en mij daaromtrent de laatste tijd verschillende klachten ter ore zijn gekomen, wil ik daarop de volgende week terugkomen, aangezien me thans daarvoor de ruimte ontbreekt. L. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag 2 Mei 1948. Los 8 uur. Aankomst ie duif 9 u. 36 min. 33 sec., snelheid 1403,7 m. per min. Aankomst laatste duif 9 uur 43 min. 14 sec., snelheid 1313,5 m. per min. 1 A. Quaars. 2 en 38 J. Carels. 3 en 30 L. Verstrate. 4 en 42 I. Porreij. 5 A. Ver- spriile. 6 en 37 I. Klaaijsen. 7, 19 en 23 J. Faas. 8, 18, 50 en 52 Morel Zn. 9 en 27 v. d. Broecke. 10 Faas de R. 11 en 55 J. Buijze. 12 I. Riteco. 13 en 44 A. Haartsen. 14 en 36 Risseeuw. 15 en 48 J. Pleijte. 16 en 51 P. Verduijn. 17 H. de Baare. 20 G. Boekhout. 21, 25 en 54 A. Vermeulen. 22, 26 en 46 J. Datthijn. 24 Dierendonk. 28 J. Dek ker. 29 L. de Meester. 31 en ie overduif P. Buijze. 32 en 41 Bondewel. 33 en 53 J. v. Gijs. 34 de Jonge A. 35, 43, 45 en 49 W. Klaaijsen. ingestormd. Cecil's paard doorstond de schok als een held en hij zelf trachtte aan vankelijk alleen de slagen der Be douïnen te pareren en de teugels hun ner hengsten stuk te houwen. Doch de uit ijzeren schakels samengestelde ket tinkjes braken niet en de houwen be gonnen zo dicht te vallen en werden zo wild toegebracht, dat ze niet zo gemakkelijk te pareren waren. In een oogwenk zag Cecil, dat de Bedouïnen stomdronken en door bloeddorst ver voerd waren. Op 't geen hij hun toe riep sloegen zij niet de minste acht; De Bedouïnen behoorden niet tot de stam van de Khalifa. Als hij niet toehieuw - zelfs duchtig en zeker toehieuw - zou de door ,de maan verlichte nacht hem nog slechts enkele seconden in leven zien. Nog altijd gevoelde hij sympathie voor de overwonnen stammen en daarom had hij bloedvergieten willen vermijden, maar toen een steek, die zonder een toevallige wending van zijn paard, zijn longen zou hebben doorboord, zijn arm even trof, bleef hem geen keuze 39 L. v. d. Wege. 40 C. Wisse. 47 M.,Visser. Duivenmaatschappijen „Eerste de Beste" te Schoondijke en „Vrije Vlucht" te Sasput. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag 2 Mei 1948- Duiven los 8 uur. Aankomst ie duif 9 u. 35 min., snelheid 1422 m. per min. Aankomst laatste duif 9 u. 41 m. 29 sec., snelheid 1273 m- Per rn^n- 1, 51 Gebr. Geernaert. 2, 18 A. de Coninck. 3, 14, 17, 39 W. de Zwart. 4, 44 R. Blaak man. 5, 6 Hamelijnck. 7, 16, 57 P. de Hullu. 8 A. de Reu. 9, 52 P. de Jonge. 10 Poorter 1. 11, 54 I. Leenhouts. 12,23,48 M. Goedhals. 13, 27 A. Jansen. 15, 38, 41 poorter 3. 19, 28,37 Ekkebus. 20 A. Willems. 21 H. Sieben. 22, 49 G. Steijaart. 24, 31, 35 Langeraert. 25 Gebr. de Wever. 26, 43 Th. Steijaart. 29 A. Seijnesael. 30 P. Ocké. 32, 45 P. Geernaert. 33 Calon. 34 F. Blok. 36, 46 S. Tallie. 40 Th. de Smidt. 42 J. Brugge. 47 P. Pijcke. 50 J. Steijaart. 53 C. Pilaet. 55 G. de Wèver. 56 B. Pijcke. Duivenvereniging „Strijd in Vrede," Groede. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag 2 Mei 1948. Duiven los 8 uur. Aankomst ie duif 9 uur 35 min. 47 sec., snelheid 1384 m. per min. Aankomst laatste duif 9 uur 46 min. 15 sec., snelheid 1248 m. per min. 1, 4 J. v. Haneghem. 2, 16, 23 A. Verstra ten. 3, 7, 14 J. v. d. Wege O 1. 5, 6, 10 W. du Rie. 8, 15, 17, 28, 30 W. Fenijn. 9, 29 J. Rogi'ers, 11, 20 J. Frelier 12. 18, 19 I.' de Jonge. 13, 31 A. van Gijs. 21 F. du Bois. 22, 25 J. Ras. 24, 26 W. Ekkebus. 27 J. Maas. ie overduif H. Elfrink. Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging, want het werd opgericht door een Koning. Koning Willem III was een warm voorstander van de ideën van Henri Dunant, die hier te lande sedert 1863 door de militaire arts Dr. J. H. C. Basting werden gepropageerd. Er werd vergaderd, gedebatteerd, overwogen, gerapporteerd etc. etc., maar in 1867 was Z.M. het eindeloze gedelibereer moede en hij hakte de knoop door met een Koninklijk besluit (19 Juli): „Er zal zijn een Nederlandse Vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet bij betrokken is". Uit, afgelopen; nu kon men aan het werk gaan! Een paar dagen later wer den de voorzitter, de secretaris en de leden van het Hoofdcomité benoemd eveneens bij K.B.; en precies driejaar later brak de Frans-Duitse oorlog uit, waar voor het eerst de hulp aan ge wonde krijgslieden werd verleend. Was oorspronkelijk de taak van het Nederlandse Rode Kruis min of meer een oorlogstaak, al spoedig heeft men deze uitgebreid met een vredesopdracht, die veelzijdiger en veel omvattender is. In de eerste plaats door de hulpver lening bij rampen. over. Cecil hief de sabel op en bracht de voorste aanvaller dwars over de arm een houw toe, zodat het lid v'an het lichaam viel, alsof een bijlslag het daarvan had geseheiden. Dit voerde de woede zijner vijanden ten top. Reeds voelde hij de punt van een zwaard door zijn uniform, toen een kogel tot driemaal toe vlak langs hem heen floot. De voorste Bedouin bleef op de plaats dood. Gewond en dodelijk ver schrikt, lieten de anderen hun prooi los en togen in volle galop op de vlucht terwijl het paard van de dode zijn last afschudde en zijn makkers achternajoeg. „Die tik op zijn arm was lang niet onaardig, maar een smeer door zijn strot zou nog wel zo goed zijn ge weest. Vriend Victor, doe nooit iets ten halve," zeide Cigarette achteloos, terwijl zij de pistolen weer in hun koppel stak en met het oog van een kenner naar de bruine, naakte arm keek, die nog met het zwaard in de vuist op het zand lag.

De Schakel | 1948 | | pagina 1