30 Stp Gezond versland zegeiitil. TWEE SOUYEREINEN GEDIEND No. 172 Vrijdag 30 April 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen vari West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Alom in den lande zvappert vandaag de Nederlandse vlagals het symbool van de blijde gevoelens van ons volk op de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Pruis es Jidiana. Het uitsteken van de vlag op 30 April is geen uiting van beleefdheid, geen pure traditie, doch een spontaniteit welke het ganse Nederlandse volkwaar het zich ter wereld bevindt, in al zijn gelederen op deze dag doortrilt. Niet het feit alleen dat zij een Oranje-telg is maakt dat Zij alom bemind is; door haar hartelijkheid en grote eenvoud wint Zij in voortdurend, toenemende mate onze genegenheid en onzen eerbied. De wens van heel ons volk is dan ook, dat wij Haar nog lang zullen mogen behouden als onze be minde Kroonprinses, als de gelukkige dochter van Haar Koninklijke Moeder, als de gelukkige echtgenote van Z.K.H. Prins Bernhard en als de gehikkige moeder in het gezegende Oranje-gezin. Moge de Almachtige deze Oranje-telg nog vele, vele jaren in Zijn bescherming nemen, ten zegen van ons Vaderland en vari het gehele Nederlandse volk. Het waren wel zeer donkere wolken, die in de afgelopen zes maanden aan de Europese horizon opdoemden en steeds in groeiende massa's naderbij kwamen, totdat zij tenslotte het zon licht geheel dreigden te onderscheppen. Vele bewoners van de West Europese landen zagen het naderend onweer als onafwendbaar op zich afkomen en slechts een wonder, een tijdig komende tegenkracht zou het uit het Oosten naderend onheil nog kunnen afleiden. Reeds sloeg de bliksem in op verschei dene plaatsen, in het bijzonder in midden-Europa, waar een voormalige Westerse boerderij verloren ging. Doch ziet, de tegenkracht kwam; in het Weten stak een hevige wind op en deze ontwikkelde al aanstonds voldoende kracht, om de onweerswolken naar het FEUILLETON 86) door OUIDA. Chateauroy had zijn zelfbeheersing herkregen. „Wil u mij nu de eer aan doen die nesterijen, welke u schijnen te bevallen, van mij aan te nemen?" vroeg hij. „O, neen, dank u wel. Vanmorgen vroeg ik die soldaat wat hij er voor hebben moest, doch hij verkoos geen geld aan te nemen". Woedend wendde Chateauroy zich om. „Ha, schurk! Heb jij 't gewaagd een weigerend antwoord te geven, terwijl men je nog wel de eer aan deed je voor die prullen geld aan te bieden?" Cecil zweeg. Strak was zijn oog op dat van zijn chef gevestigd. Chateauroy kende die blik Toen zijn jager hem in de eenzaamheid van zijn tent ge trotseerd en de Parel der Woestijn teruggevorderd had, had hij hem op dezelfde wijze aangekeken. De prinses liet het oog een korte Oosten terug te drijven. Er kwam enige verademing in West-Europa en nu werden alom alle zeilen bijgezet, om de ontwikkeling van een nieuw onweer boven het Westen zoveel mogelijk tegen te gaan en alle trefbare gebouwen werden van bliksemafleiders voorzien. Nu is het een bekend feit, dat een bliksemafleider aan doorlopende contróle moet worden onderworpen, wil hij zijn doelmatigheid behouden. Ik geloof even wel dat daaraan voortaan wel de ver eiste aandacht zal worden besteed en dat het voorbeeld van Tsecho-Slovakije voldoende ontnuchtering aan de bewo ners van West-Europa zal hebben be zorgd, dat zij zich niet nodeloos op nieuw aan gevaar zullen blootstellen. Met het hierboven bedoeld onweer had ik natuurlijk het Stalinisne op het oog. Feitelijk mogen we in West-Europa Stalin en zijn medewerkers dankbaar zijn, dat zij wel wat voorbarig hun poos op beide mannen rusten. „Laat ik, als 't u belieft, niet de oorzaak wezen, dat u uw korporaal onbillijk behandelt. Hij wilde geen geld aannemen maar verzocht mij zeer be leefd de stukken als een geschenk te willen behouden. Dat ik dit echter on mogelijk doen kon, spreekt vanzelf". „Die kerel is de brutaalste schelm van 't ganse leger," mompelde de mar kies, terwijl hij Cecil een wenk gaf om het terras te verlaten en hem toe beet: „Ga weg kerel en laat die prullen hier of ik doe ze met een ha mer aan stukken slaan". Dezelfde gedachte, die Cigarette door het brein was gevlogen, kwam ook bij de dame op. „Hij heeft die jager doen hier ko men om hem te vernederen". „Wacht even!" zeide ze. Hoewel zij tegen de kolonel het woord richtte, liet ze het oog vol diep mededogen op de kunstenaar rusten. „U begrijpt mij geheel verkeerd. Hetgeen uw kor poraal deed, neem ik hem volstrekt niet kwalijk. Laat hem de stukken weer medenemen. Onder geen voorwaarde plannen tot onderwerping van de West- Europese landen aan bescherming door het Kremlin hebben tentoongesteld. Men is hier tijdig wakker geschrokken en onder leiding van de Verenigde Staten van Amerika heeft zich nu een Westers blok gevormd, dat krachtig genoeg is om aan een verder opdrin gen van het Stalinisme in Europa paal en perk te stellen. De Marshall-hulp is een feit geworden en daarmede heb ben de landen van het Westerse blok de mogelijkheid verkregen, om zich te herstellen van de talloze wonden die de Tweede Wereldoorlog hun had ge slagen. Wanneer ze nu de handen verder ineen blijven slaan, wanneer ze ieder voor zichzelf ook in eigen huis houding weer de noodzakelijke zuinig heid zullen gaan betrachten, lijdt het geen twijfel of ze komen er weer boven op. De volkeren dier landen hebben zichzelf moeten herzien of zul len dat alsnog moeten doen; zij zul len zich voortaan geheel moeten oriënteren op het Westen, op de Amerikaanse democratie en de Russische schijn-democratie moeten blijven ver werpen. In Italië heeft zich nu pas de kracht proef, waaraan het Italiaanse volk het eerst moest worden onderworpen, afge speeld en daarbij is gebleken, dat het gezond verstand heeft gezegevierd. Het Italiaanse volk heeft de krachtproef glansrijk doorstaan en de werkelijk democratische inslag van dat volk heeft de overwinning op het Sialinisme met sprekende cijfers behaald. Het Italiaanse volk heeft zich hersteld van de dwa lingen des geestes en is daarmede opge nomen in het democratische West- Europese blok. De in Italië plaats ge had hebbende verkiezingen- stonden in de belangstelling van de gehele wereld. En hoe kon dat ook anders? Het ging immers om de vraag, of het com munisme (Stalinisme) buiten het ijzeren gordijn, een overwinning op de demo cratie kon behalen. Het resultaat is wil ik hem er van beroven. Dat hij van zulke meesterstukken van zijn kunst liever niet wil scheiden, kan ik zeer goed begrijpen". Vriendelijk klonken die woorden. Alleen de toon, waarop de dame sprak, gaf nog de afstand aan tussen haar en de man, voor wie zij als bemidde laarster optrad, zoals zij de partij zou hebben opgenomen voor een hond, die met de zweep bedreigd werd, omdat hij haar had mishaagd, juist die toon trof Cecil pijnlijker dan de brutaliteit van zijn kolonel. „Dank u, mevrouw. Wil u mij de eer aandoen die stukken te behouden?" Het volgende ogenblik was Cecil de trappen van het terras afgedaald. „Och, houd u die dingen maar ge rust, mevrouw," lachte Chateauroy, toen de prinses, die Cecil's laatste woorden slechts gedeeltelijk had ver staan, aarzelend met de Witte Sheik in de hand bleef staan. „Uit welk land is die korporaal af komstig?" vroeg ze. „Dit weet ik niet. Stellig moet hij een zeer donker verleden hebben,

De Schakel | 1948 | | pagina 1