Het verenigingsleven in ons gewest. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND Prof. Varga onislagen No. 171 Vrijdag 23 April 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f lfFranco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Reeds kort na de bevrijding werd door velen de noodzakelijkheid gevoeld, om, naast het weer enigszins bewoon baar maken van de vele kapotte huizen, zo spoedig mogelijk te trach ten het verenigingsleven in ons gewest weer op gang te brengen. Dat deze noodzakelijkheid indertijd een dringende eis was, behoeft feitelijk geen nader betoog. Immers, wie onzer kan zich indenken, in een dorp te moeten wonen, waar niets - maar dan ook letterlijk niets - op het gebied van verenigingsleven bestaat? Hoe grauw en doods moet dan het leven van de bewoners in zo'n dorp wel zijn; iedere dag, een heel jaar lang steeds het zelfde monotone leven, zonder enige afwisseling. Een goede gedachte van velen was het dan ook om direct de verenigingen weer op de been te brengen in West Zeeuwsch-Vlaanderen, waar toch de omstandigheden en perspectieven heel anders liggen dan in een stad met zijn vele ontspanningsmogelijkheden. Dit streven werd met succes bekroond en zo zagen wij de verschillende vereni gingen als de muziek-, zang-, toneel-, voetbal-, korfbal-, Oranje-, V.V.V.- verenigingen, enz. weer in hun oude glorie herrijzen, terwijl daarnaast vele nieuwe verenigingen werden opge richt; we denken hierbij slechts aan de op het ogenblik zo populaire dam- en schaakverenigingen. Temeer stemde dit streven ons tot grote vreugde, omdat het ook bewees dat de moraal van de West Zeeuwsch- Vlaamsche bevolking, alhoewel veel geleden tijdens de Duitse overheersing, toch nog niet ten gronde was gericht. Aangezien ik persoonlijk heel sym- FEUILLETON S5) door OUIDA. „Achklonk het daarop snel en scherp met een diepe zucht. Die uit roep bevatte alles tegelijk. Hij was volkomen Frans en gaf Cigarette's per soonlijkheid geheel terug. Toch zag haar oog slechts een kleine schitterende groep mensen, die voor de open ramen heen en weer wandel den, naar de muziek luisterden en zacht lachten. Maar op enige passen afstand van daar stond in de schaduw van een ceder, zo onbeweeglijk als een bronzen standbeeld, de gestalte van een korporaal van de jagers. Peinzend bleef zij nog een wijle naar die gedeeltelijk onder het lover verscholen jager liggen kijken. Vervol gens vloog haar oog over het terras en viel op de hoofdpersoon van 't ge zelschap, een vrouw. Reeds in die se conden gevoelde de marketentster, dat zij die vrouw zou haten. Nog twee andere dames uit de grote wereld be- pathiek tegenover het verenigingsleven sta, bij vele geïnteresseerd ben en dus met grote belangstelling de ont wikkeling volg, moet het mij uit de pen, de laatste maanden symptomen te hebben waargenomen, als zou de belangstelling van de bewoners van ons Landje voor het verenigings leven aan het verslappen zijn. Zo ondervond en las ik enige tijd geleden, dat op vergaderingen in ons gewest van twee Oranjeverenigingen, met respectievelijk pl.m. 400 en 135 leden, de belangstelling zo gering was, dat de ene vereniging niet komen kon tot volledige afwerking van zijn schema in verband met het feestpro- gram, terwijl de andere vereniging wegens slechte opkomst de vergade ring moest verdagen. Het bestuur der laatste vereniging heeft dan ook in de betreffende gemeente een waar schuwing doen horen, het bijltje er bij neer te zullen leggen, als er geen verbetering in het bezoeken der ver gaderingen komt. Geachte lezers, nu het a.s. Regerings jubileum van H.M. de Koningin voor de deur staat, mag zoiets toch zeker in onze gemeenten niet voorkomen. Ik zou dan ook mijn schrijven willen besluiten met een opwekking tot de bevolking van geheel West Z. Vlaanderen, toch vooral Uw mede leven en daadwerkelijke steun te tonen aan onze diverse verenigingen, tot bloei van deze laatsten en tot heil van de bevolking van ons geliefd West Zeeuwsch-Vlaanderen! H. Naar „De Industrie" weet mede te delen, is Ruslands meest vooraanstaande econoom, Prof. Varga uit alle functies, die door hem werden bekleed, ontsla- vonden zich in 't vertrek; maar die zag zij voorbij om met het onfeilbare in stinct der vrouw naar het schone, pa tricische hoofd te staren, dat zo fier werd gedragen en dat prijkte met een kroon van goudblond haar. 't Was de eerste maal, dat het zien van een dier vrouwen uit de grote wereld een vlijmend gevoel van woe dende jaloezie in haar opwekte, 't Was de eerste maal, dat de kleine Amie du Drapeau al de niet in woorden terug te geven bevalligheid in die vrouw van geboorte gadesloeg met een afgunst, die haar zonnige natuur nog nooit had gevoeld. In die gemoedsstemming bleef ze echter niet lang. Daarvoor was ze te trots, te ongetemd. Terwijl zij, in haar nestje van bloemen uitgestrekt, de kolf van de pistolen in haar gordel om klemde, werd de blos op haar gelaat nog donkerder en gloeide de hartstocht nog stormachtiger in haar ogen. „Och wat! Als ze deze dingen maar zag, viel ze flauw, wed ik. En tegen schieten kan ze zeker net zomin als een gazel!" Als zoveel anderen onderschatte ook gen en is zijn economisch instituut op geheven. Wie is Prof. Varga? Gedu rende de oorlogsjaren was hij Stalins eerste economisch adviseur. Na de oorlog werd hem door de Sowjetleiding opgedragen, een studie te maken van de invloed, die de oorlog op de eco nomie der kapitalistische landen had uitgeoefend. Het resultaat van deze opdracht was een monumentaal boek werk, dat zeer groot opzien verwekte. Prof. Varga kwam namelijk tot een aantal conclusies, die wel geheel in strijd waren met de verwachtingen van de Sowjetoverheid. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat er eerst in het jaar 1955 een crisis zou aanbreken voor het kapitalistische stelsel, dat de kapitalistische landen in staat waren gebleken, de sociale positie der arbei ders te verbeteren en dat met name de Engelse Labour Party bewezen had, wekten tot stand te kunnen bren gen, die in strijd waren met de be langen der kapitalistische klasse. Varga achtte de betekenis der West Euro pese landen veel groter dan die van de staten, die aan Rusland onderhorig zijn en constateerde in plaats van de onontkoombaarheid aan een oorlog, een tendenz naar eenheid in de we reldeconomie. Het merkwaardige van een en ander is, dat vele Russische economen Prof. Varga's opvattingen schenen te delen. Het is wellicht hierom, dat hij onmid dellijk in ongenade is gevallen. GEEN GEHOOR. Onlangs werd door een autobezitter op zeer klemmende gronden ontheffing gevraagd van het Zondagsrijverbod bij de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam. De aanvraag was vergezeld van een uitzonderlijke verklaring van een Ka mer van Koophandel alsmede van ver- Cigarette iets, dat zij niet kende en zag zij minachtend neer op een tegen partij, wier kracht zij onmogelijk kon berekenen. Hoewel geen sterveling zou hebben gedacht, dat er zelfs maar een hagedis onder die rhododendruns lag, kroop Cigarette zo stil als een muis voort durend nader, tot haar vlug en ge oefend oor kon verstaan wat er ge sproken werd. Op dit ogenblik wendde Chateauroy het gelaat naar de dame, die Cigarette door het instinct harer sekse reeds haatte. Onder de beschutting der bloe men was het meisje thans dicht ge noeg in de nabijheid gekomen, om te verstaan wat hij zeide. „U wenste het snijwerk van die korporaal nog eens te zien, mevrouw. Uw wens was voor mij een wet. Ginds wacht hij uw bevelen". „Ha, duizend duivels! Dus is 'tjou schuld, madam, dat hij hier is?" mom pelde Cigarette. Nog hoger steeg haar hartstochtelijke drift tegen die zilver fazant, wier antwoord zij wel niet ver staan had maar dat zij toch zeer goed kon gissen, toen een lakei het terras

De Schakel | 1948 | | pagina 1