Op naar de bezuiniging. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 170 Vrijdag 16 April 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van WestZeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,j Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 In vroeger jaren kwam het meer malen voor, dat een zwart schaap in een overigens geheel witte familie door deze laatstgenoemde vrij plotseling naar Amerika werd weggewerkt. De reden daarvoor was dikwijls, dat de gevangenisdeuren op een te zeer uit nodigende wijze voor het zwarte schaap werden geopend of voor hem dreigden te zullen worden geopend en dat moest, vooral in het belang van de witte familieleden, worden voorkomen. Ergo, het zwarte schaap verdween uit de bekende omgeving en moest in de Nieuwe Wereld maar zien terecht te komen. Meerdere malen voltrok zich aan de verlatene dan het wonder, dat hij in zijn eenzaamheid in de vreemde de zo zeer noodzakelijke innerlijke hervorming onderging, daar een ander mens werd en zich opwerkte tot een man in bonus. Terugkeren naar het oude land was in de regel niet meer aanlokkelijk en zo bleef het vroegere zwarte schaap aan de overzijde van de Oceaan, totdat het ogenblik van de eeuwige slaap ook voor hem kwam. Dat hij zijn oude land, zijn vroegere familieleden nimmer vergeten had, bleek dan na zijn overlijden gewoonlijk uit zijn testament, waarin hij zijn dik wijls groot vermogen had nagelaten aan zijn nog levende bloedverwanten in het oude Vaderland. En zo kregen dan hier dikwijls mensen die in be narde levensomstandigheden verkeerden, geheel onverwachts hulp van de onbe kende oom uit Amerika, waardoor aan hun moeilijkheden een einde kwam. Van de millioenen mensen die in de laatst verlopen houderdvijftig jaar naar Amerika zijn getrokken, waren er natuurlijk slechts enkele die daarheen gingen als bovenbedoeld zwart schaap. De overgrote meerderheid toog daar FEU6LLETON 84) door OUIDA. „Welnu," fluisterde Cigarette, terwijl zij zich, nog met dezelfde diepe ernst op haar gelaat, verder naar beneden boog; „welnu, als jij muiterij pleegt, schieten ze ook jou dood net ais Mar quise en ga jij eveneens zwijgend de eeuwigheid in". „Waarom niet?" klonk het langzaam. „Voor mij heeft de dood niet veel ver schrikkelijks. Ik waag mijn leven iedere dag voor mijn rantsoen als soldaat. Waarom zou ik het dan niet wagen, als ik werd aangetast in mijn eer?" „Geef jij het voorbeeld, dan slaat het halve regiment aan 't muiten. De Zwarte Havik gehoorzamen valt zwaar. En wil je mij eens vertellen hoe dit afloopt, zeg?" „Wel, doe jij dat. Je bent zelve sol daat, roep je immers altijd?" „Ja, soldaat ben ik en de oorlog heb ik gezien, geen spiegelgevechten maar de werkelijke oorlog - die oor log, waarin de mannen dicht als hagel heen ter verbetering van zijn levens positie en is over het algemeen daarin wonderwel geslaagd. Het bloed ikruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en aangezien het Amerikaanse bloed hoofdzakelijk van West-Europese oor sprong is, behoeft het ook geen ver wondering te verwekken, dat, toen vaststond dat het oude West-Europa in zeer, zeer moeilijke levensomstandig heden verkeerde, er in Amerika talloze rijke ooms de koppen bij elkaar staken om plannen te beramen voor het ver lenen van daadwerkelijke hulp aan de West-Europese neefjes en nichtjes, die ten onder dreigden te gaan. Zo werd het Marshall-plan geboren en door de aanneming van dit plan door de Amerikaanse regering worden thans de West-Europese landen, zomede Griekenland en Turkije in staat ge steld, om de gevolgen van de alles verwoestende Wereldoorlog No. 2 te boven te komen. Dezer dagen heeft onze Minister van Financiën, Professor Lieftinck voor de radio op duidelijke wijze uiteenge zet wat deze hulp voor West-Europa en in het bijzonder voor Nederland betekent en zeer terecht bracht hij namens het Nederlandse volk dank aan de Verenigde Staten voor de geboden hulp. Natuurlijk, zou ik daaraan willen toevoegen, zuilen de communistisch ge zinde leden van het Nederlandse volk die dankbetuiging niet onderschrijven, omdat deze hulp een streep haalt door de rekening van de hoogmogenden uit Moskou, doch dat moet voor de wel denkende Nederlanders - waartoe de communisten als Nederlanders niet kun nen worden gerekend - een aansporing zijn om hun volle medewerking te verlenen aan aile maatregelen, die in verband met de uitvoering van het Marshall-plan moeten worden genomen. Deze hulp uit Amerika betekent n.l. vallen en elkander als tijgers verscheu ren. Ik heb de manschappen van een geheel bataljon aan 't muiten zien slaan, omdat zij hun majoor hatenen van twee hunner onderofficieren bijzonder veel hielden; ook heb ik gezien hoe dit af liep. Een paar honderd door woede en wanhoop verbijsterde en bedwelmde mensen, besprongen door enige dui- zende, ingesloten door vier liniën staal en brons, onder de werking van wel twintig vuurmonden, salvo op salvo als 't geluid van de donder tot niet één man meer overeind stond, en er slechts een vormeloze, golvende, kermende, door zwarte rook bedekte massa was overgebleven. Dat zag ik; en ditzelfde zul je mij toch niet nog maals te zien geven; wel?" „Nimmer! Hierop geef ik mijn woord." Die belofte kwam Cecil uit het hart. Liever zou hij iedere grofheid, iedere belediging hebben geduld dan door zijn schuld de dappere, onbeschaafde mannen in 't verderf te storten, die naast hem marcheerden en sliepen en reden en vochten en bij het bivouak- vuur lagen en door de gloeiende zand storm tegen de vijand injoegen. Cigarette niet dat we nu van alle moeilijkheden af zijn, neen zover zijn we nog niet. Doch het betekent wel, dat we nu onze moeilijkheden te boven zullen kunnen komen, hetgeen anders niet het geval zou zijn geweest. Met hard werken overal, op het land, in de fabriek, op het kantoor, kortom met intens en nuttig gebruik van hoofd en handen en met een zuinig Overheidsbeheer kunnen we het .nu zover brengen, dat we na verloop van betrekkelijk luttele jaren de welvaart, die ons land vóór 1940 heeft gekend, weer zal terugkeren. Ten aanzien van bezuinigingen door de Overheid verklaarde Professor Lief tinck voor de radio het volgende Ook op het engere financiële gebied legt de Marshall-hulp ons morele ver plichtingen op. De versterking en ge zondmaking der publieke financiën staan daarbij op de voorgrond. Dit oog merk kan alleen worden bereikt, als wij niet alles, wat nuttig en nodig is, tegelijk willen volbrengen. Wij willen tegelijkertijd de oorlogsverwoestingen herstellen, in Indonesië een ontzaglijke militaire en wederopbouwtaak vervul len en daarenboven Suriname tot ont wikkeling brengen. Wij willen onze so ciale wetgeving verbeteren en de sala rissen van het sterk toegenomen ambte naarscorps verhogen en klagen tegelij kertijd over de lage rentestand van on ze verviervoudigde staatsschuld en over de zware belastingdruk. Ik geef toe, dat een aantal van de door mij genoemde wensen althans ten dele moet worden vervuld en dat er onhoudbare toestan den zijn, ten aanzien waarvan het fi nanciële argument niet het beslissende woord mag spreken. Maar men vergete niet, daf als wij onze wensen niet sterk matigen en meer dan tot nog toe gaan letten op het productief en deviezen- verdienend eflect der overheidsuitgaven, er in dien zin een onhoudbare toestand stak hem de hand toe, die, in weerwil van haar kleinheid, naast Cecil's teder, betoverend schoon, ivoren snijwerk toch zo gebronsd en zo vereelt scheen; ze stak hem die hand toe, bevallig en welgemeend, als een kind, als een krijgsman tevens. „Zoo mag ik het horen. Je benteen braaf soldaat." Met de hem ingeschapen hoffelijk heid tegenover iedere vrouw, boog Cecil zich over die hand heen en bracht ze even aan de lippen. Nog was zijn geest door 't geen zij, hem verhaald en daarna zo plechtig ver zocht had met ernst vervuld. „Dank je wel, kleine kameraad. Daar heb je mij een les gegeven, die ik niet spoedig zal vergeten." Doch die bevallige, zo koele en toch zo hoffelijke groet, haar gebracht in plaats van de ruwe, ongebolsterde gemeenzaamheden, waaraan zij gewoon was, joeg haar een blos naar de wan gen. „Houd je me voor de gek, zeg? Ik ben geen madam van 't hof!" riep zij driftig om die ongewone en onwelkome zwakheid te verbergen.

De Schakel | 1948 | | pagina 1