2).e konde. v-an YledeAtand. Pasir-Manis, 28~3-'48. STREEKGENOTEN. Plier ben ik ook weer eens met een berichtje uit de rimboe. Tjimalaka heb ben we verlaten en zijn nu gelegerd te Pasirmanis een kilometer of zes van Soemedang. We hebben hier de an dere jongens van ons Bataljon eens afgelost, want eens veranderen op zijn tijd kan geen kwaad. Hier in Pasirma nis staat een huisje of acht en een oude aftandse tapioca-fabriek. Onze voorgangers hebben de boel hier nu niet bepaald rooskleurig achtergelaten. Het was hier een grote rotzooi, zodat we de eerste dagen de handen vol hadden, om alles een beetje in orde te maken. Alsje achter de huisjes kwam, dan sloeg een onaangename geur je tegemoet en overal in het rond verspreid stonden menige schildwach ten". Gelukkig is dat alles nu veel verbeterd en het verblijf aangenamer geworden. Het eerste jaar van ons ver blijf hier in de tropen zit er haast op. Hoe héél anders was het in het begin, vooral de eerste weken in Bandoeng en Lembang, toen je met een schuw gevoel naar de baboe keek, als je je ging mandien en je met een bleek ge zicht en afgepaste stappen, in je beste uniform, de Braga en Dagoweg over- tippelde. Daarna zijn we naar Tjilam- penie gegaan, de demarcatielijn, de vele patrouilles e.d. en de werkelijk heid deed ons veel veranderen. Toen begonnen ze ons aan te spreken met soldaten en niet meer met broekjes. Na Tjilampenie werd Cheribon met ons bezoek vereerd en 'allen konden we het er goed wennen. Er werd veel gezwe- ten in het warme Cheribon en menig een leed aan ringworm, rode hond en andere huidziekten. Ook het ongedierte liet ons daar niet met rust, zodat menigmaal jacht gemaakt werd op wandluizen in de hoeken der klamboes en menigeen in zijn slaap gestoord werd door zo'n exemplaar, dat een duikvlucht maakte op een bepaald lichaamsdeel. Dit alles is echter ver leden tijd, want we vertoeven nu al een maand of vier in de buurt van Soemedang. De Pasen is al weer in aantocht, maar voor ons is het geen kermis zo als vroeger in Groede. We zullen de paptaart wel missen en ook het plezier. Daar is nu echter eenmaal niets aan huis. Hetzelfde tentdak, dat in het smalle straatje met zijn babbelende menigte kopers en verkopers Cigarette's hoofd tegen de zonnestralen beschutte, verhief zich ook boven hem. Toen Cecil zweeg, herhaalde zij de vraag, die zij een ogenblik te voren gedaan had op bevelende toon. „Ga je vanavond er heen?" De jager haalde de schouders op. Hij had niet de minste lust over de bevelen, welke zijn kolonel gaf, met die kleine bacchante te redetwisten. „Och, het bevel dat een chef geeft, is, zoals je weet „Kom, jij met je chef! Om hem geef ik geen lor! Je bent van plan niet te gehoorzamen en af te wachten wat daarvan komt!" „Waarom zou ik niet? Dat hij in de kazerne en te velde baas is, erken ik ootmoedig, maar -" „Maar wat? Beste jongen, dat ééne woordje is van het begin der wereld af het ongeluk van een ieder geweest. Dat „maar" is slechts een losse pa troon, waarmede men tot heden nog altijd misschoot. Schiet raak of schiet niet, al naar je wilt, doch geef nooit te doen, evenals de „heerlijke" cigaret- ten, genaamd High-Way, waar we het de laatste tijd mee moeten doen. Maar streekgenoten, we komen er wel, ook al zijn we er niet Tot de volgende keer maar weer. Korp. H. W. Bondewel, L 270821052 4-4-3 R.I. Veldpost Bandoeng. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG. over de maand Maart 1948. GEBOORTEN3, Jeannette Marie José, d. van R. De Clerck en van R. M. Baas te Sluis; 3, Maria Elizabeth Francoois, d. van P. M. Babijn en van J. de Muijnk te Water landkerkje; 4, Theodoor Edemondus Antonius, z. van M. A. van de Voort en van J. van de Bussche te Aardenburg5, Eddy, z. van E. B. Mussche en van M. W. Riemens te Oost burg; 4, Louisa Josepha Maria, d. van P. A. van Remortel en van E. Serrarens te Breskens; 5, Edward Maria, z. van J. Verstraten en van A. P. M. Lammens te IJzendijke; 5, Antoinette Marie Aimée, d van P. P. Haverbeke en van C. L. Aernoudts te IJzendijke; 6, Jannetje Wilhelmina, d. van M. J. van den Boomgaard en van P. E. Riemens te Oostburg; 7, Jakob Jo Cornelis, z. van J. W. Moorlag en van E. Verhage te Nieuwvliet10, Suzanna Elisabeth, d. van J. C. Risseeuw en van A. S. Aarnoutsen te Zuidzande; 10, Anna Sara, d. van J. C. Risseeuw en van A. S. Aarnoutsen té Zuid zande; 12, Albertus Theodorus Petrus, z. van E. de Pauw en van A. J. van der List te Waterlandkerkje; 12, Abraham, z. van J. M. van den Broecke en van C. M. Verduijn te Breskens; 15, Karei Jan, z. van W. K. J. de Witte en van J. C. Wage te Zuidzande; 15, Elisabeth Anna, d. van J. Flipse en van J. C. Verduijn te Cadzand; 15, Leendert, z. van D. I. J. Luteijn en van E. de Wilde te Oost- burg; 13, Suzanna, d. van J. D. Goethals en van J. M. Hendriksen te Schoondijke; 18, Willem Pieter Johannes, z. van J. W. Carels en van N. A. Jansen te Breskens; 20, Cornelis Jacobus, z. van J* van Oostenbrugge en van S. J. Duininck te Zuidzande 22, Sara Pieter- nella, d. van J. van Hanegem en van P. S. Mookhoek te Breskens; 26, Willem Johannis, z. van C. M. D. van der Hooft en van T. M. Meeuse te IJzendijke; 25, Theodora Clara Maria, d. van U. F. Rootsaert en van A. M. Rootsaert te Aardenburg; 25, Anthonius Jozef Maria, z. van C. Verhulst en van M. N. Boonman te Oostburg; 27, Annigje, d. van W. Korevaar en van J. de Rooij te Aarden burg; 29, Johannes Hermanus, z. van J. de Boer en van B. F. Pijcke te Breskens. OVERLIJDEN 3, Leenhouts, Abraham, oud 29 j., echtg. van J. J. Verplanke; 14, Ver- meesch, Johanna, oud 81 j., d. van P. J. Ver- meesch en van C. L. Willems, beiden over leden; 17, Enkelaar, Frans, oud 3 j., z. van H. Enkelaar en van E. de Bruijn, te Oost burg, overleden te Terneuzen. HUWELIJKEN4, Babijn, Jacobus Pieter, oud 31 j., te Waterlandkerkje en Buijze, een „poedel" door een „maar!" Dus heb je geen plan Chateauroy te gehoor zamen? Dit bevalt me in je. Maar luister eens even. - Heb je ooit van Marquise gehoord?" „Neen". „Wel verduiveld!" viel de marke tentster verwoed uit. Naar een bam- boula sta je te kijken met een gezicht alsof er een beer aan 't dansen was en op al mijn vragen krijg ik zulk een kort ja of neen ten antwoord, alsof ik een tamboer ben. Is dat nu je Parijs? hoffelijkheid soms?" „Neem mij niet kwalijk, kindlief. Maar ik dacht, dat je je zelve onze kameraad noemde en niet van hoffelijke manieren waart gediend. Kom, zeg mij nu maar eens wie Marquise was?" „Wel, hij was wat jij bent, een ha vik onder een zwerm roeken, een edelman onder een troep soldaten. Wat was 't een knappe jongen! Hoe hij eigenlijk heette is nooit aan 't licht gekomen, maar ze dachten dat hij een Oostenrijker was en noemden hem Marquise, omdat hij zulk een blanke huid en zulke bevallige" manieren had. Net als jij! Marquise kon vechten als Wijze Cherio. Het is waar, het is waar, De ronde van Holland, dit jaar. Net zo je de „Tour de France" hebt [gezien, Maar met wat minder spektakel [misschien. Als de 6e étappe begint, Die zich op Zeeuuse bodem bevindt, Jè zult ze zien rijden, Langs vaarten en weiden Met in „Hulst" een dav'rende sprint. P. Leenhouts, Oostburg. Janna Geertruida, oud 26 j te Oostburg, 25 Bron, Cornells Joi mi -r, oud 281 j., te Oostburg en Leenhouu, Johanna, oud 24 j.; te Oostburg. Gemeente SCHOONDIJKE. 1 over de maand Maart 1948. GEBOORTEN: Geen. HUWELIJKEN: 4, J. C. de Kraker, 39 j. en B. PI. N. ten Cate, 37 j.; 25, J. I. van Male, 60 j. en J. G. de Leeuw, 37 j. OVERLIJDPLN: 6, S. E. van Peenen, 60 j. INGEKOMEN: 9, S. J. van Kouwen- berg en gezin van IJzendijke; 12, J. J. Wandel van Driebergen-Rijsenburg; 11, C. D. Kotvis en gezin van Bier vliet; 17, P. K. Ritico van Breskens; 18, J. Geelhoed van Eijgelshoven; 27, I. J. Risseeuw en gezin van Terneuzen; 27, M. Cornelis van Terneuzen. VERTROKKEN: 5, A. de Wever naar IJzendijke; 10, J. J. Verherbrugge en gezin naar IJzendijke; 11, H. J. Hu- bregtse en gezin naar - Breskens; 13, A. van Hoeve naar Zaamslag; 15, M. C. Cuvelier naar Poerbakarta (N.I.); 19,. D. Schouten en gezin naar Bres kens; 20, J. v. d. Plassche en gezin naar Breskens; 22, A. C. Jansen en gezin naar Newark (V.S.A.); 26, E. S. Steijaert naar Hulst; 31, P. J. v. d. Welle naar St. Philïpsland; 31, P. C. J. Korstanje naar Zierikzee. Vismijn - Breskens Week van 28 Maart t/m 3 April. 400 pellerij garnalen max. prijs 310 kg binnenland garnalen max. p. 3571 exp. garnalen f 0,55 -f 0,68 1734 bot f 0,22 - f 0,3/ 31 schar max. prijs de baarlijke duivel zelf en wat was hij trots! Net precies als jij. Welnu, op een goeie dag was er op liet exercitie terrein iets niet in de haak. Marquise had er wel geen schuld aan, maar toch meende men dit en een adjudant sloeg hem met de rijzweep in 't gezicht. Marquise had de bajonet op 't geweer - hij stond bij de turco's - en voordat wij eigenlijk nog wisten wat er ge beurde, vlang! vloog de kling de ad judant door de borst, dat ze aan de ruggegraat uitkwam en viel de man zo dood als een pier op-de grond. „Ik stam af van e.en oud geslacht, dat naoit een beledigint o dergjng zonder die met bloed te betalen," was al wat Marquise zeide, toen ze hem in arrest genomen en voor de krijgsraad gebracht hadden. Ze schoten hem dood en ik zag hem, met vijf diepe wonden in de borst en met zijn prachtig, goudblond haar vol stof en zand naast de graf kuil liggen, waarin ze hem later neer smeten. Nooit zijn we van hem iets meer te weten kunnen komen". Bij die laatste woorden was de zon nige lach van Cigarette's gelaat ver dwenen. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1948 | | pagina 2