TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 169 Vrijdag 9 April 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i',Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 De Stichting voor de Landbouw in Zeeland sprak, in zijn vergadering op 23 Maart te Goes, zich opnieuw uit tegen de classiiicatie der gemeenten, als zijnde verouderd en onbillijk tegen over de bewoners van het platteland en de kleinere gemeenten. Het leven in de steden moge dan ook in bepaalde opzichten duurder zijn o.a. ten aanzien van de huishuren, in andere opzichten is het wonen ten plattelande echter beduidend duurder en de mogelijkheden om meer ontwikkeling of vakkennis op te doen geringer. De ieiten dat veelal de beste krachten het platteland ver laten om in de steden werkzaam te zijn spreken in dezen duidelijk. Ook in andere opzichten blijkt de achterstand van het platteland o.a. met betrekking tot de water- en electriciteits- voorziening. Zo kan er b.v. op gewezen worden dat kolen en bron van licht, kracht en warmte over het gehele land en tegen nagenoeg gelijke prijzen over de inwoners van het gehele land worden gedistribueerd. Electriciteit is eveneens een bron van licht, kracht en warmte die niet gedistribueerd wordt, waarvan een groot aantal plattelands bewoners geheel is verstoken, terwijl de prijs waartegen deze energie be schikbaar wordt gesteld in de verschil lende delen van ons vaderland zeer ^uiteenloopt. De Stichting voor de Landbouw is van oordeel dat gestreefd moet wor den naar een zodanig electriciteitsvoor- ziening dat aan alle bewoners van Nederland en tegen een ongeveer ge lijke prijs deze energiebron ter beschik king wordt gesteld. De huidige toestand dat een groot deel van het platteland als z.g. onrendabel gebied wordt beschouwd en alleen tegen bui tensporige garantiebedragen van electri- FEUILLETON 83) door OUIDA. Cigarette was driftig en boos. Om dat hij zo prachtig werkte en zijn snij- werk voor zijn zieken kameraad ver kocht, had zij hem vergiffenis willen schenken. Op de haar eigen, driftige manier reikte zij hem de olijftak toe. Wanneer hij slechts een greintje be leefdheid in zich had, dacht ze, zou hij met een even sierlijk complimentje voor de dag komen, als waarvoor zij haar aanbidders gemeenlijk op een oorvijg onthaalde en zou hij naar het venster klauteren om op haar zachte, frisse, kersrode lippen, die aan een half ge opende roos van Damascus deden den den, een kus te drukken of tot dit laatste te minste een poging te doen. „Fijne manieren!" herhaalde Cecil glimlachend. „Is het lot je dan zo ongunstig geweest, dat je zelfs nooit alledaags beleefd bent behandeld, arm kind?" Cigarette joeg hem een wolk rook in 't gezicht. citeit wordt voorzien is voor het platteland onaanvaardbaar. Verbod verbouw van wintergerst en bieten voor zaadwinning. Opnieuw zullen pogingen worden aangewend om de verbouw van winter gerst en bieten voor zaadwinning bij provinciale verordening te verbieden. Ten aanzien van de teelt van bieten voor zaadwinning is overleg gepleegd en overeenstemming verkregen met de Directeur van het Instituut voor Ra tionele Suikerproductie te Bergen op Zoom. Hoewel door een verbod van de verbouw van bieten voor zaadwin ning het optreden van de vergelings- ziekte niet wordt voorkomen, daar ge bleken is dat b.v. de bietenkuilen een belangrijke bron van besmetting vor men, wordt door een verbod van de verbouw van bieten voor zaadwinning toch één belangrijke besmettingsbron weggenomen voor de bietenteelt gele gen in een straal van 12 km. rond om veen perceel waarop zaadbieten worden verbouwd. De teelt van suikerbieten in Zeeland is economisch zo belangrijk en de schade door de vergeliugsziekte, die veelal niet jaarlijks doch periodiek op treedt, zo groot, dat volgens de me ning van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland een verbod tot de verbouw van zaadbieten, waarvan de economische betekenis voor onze pro vincie vrijwel ontbreekt, in alle op zichten aanbeveling verdient. Arbeidsvoorziening in de land bouw. Met het oog op de arbeidsvoorziening in de komende maanden zal er bij de Directeur-Generaal voor de Tandbouw op worden aangedrongen, de tewerk stelling van arbeidskrachten, die met de landbouwarbeid bekend zijn, bij cultuurtechnische werken zoveel moge lijk te beperken. „Je wordt bedankt voor je medelij den mooie meneer! Het lot me zo ongunstig geweest? Wel alle duivels! Denk je dan, dat een sterveling nog ooit met mij heeft gedaan wat ik zelve niet verkoos? Als jij in 't leger net zoveel macht had als ik, zou Chateauroy wel oppassen je als een straatventer met je snijwerk bij zich te laten komen. Jij bent slaaf, ik souverein!" Dit bluffende beroep op haar macht amuseerde Cecil wel, maar de laatste woorden deden hem pijn. „Nu, ja! Ik ben slaaf," zeide hij langzaam. „Ik wou, dat de flissa van een Bedouïn mijn slavenketen door hieuw." Wel werden die woorden in scherts gebezigd, toch lag er een zweem van treurigheid in, die Cigarette met haar veranderlijk humeur diep trof en haar met deelneming en bevreemding ver vulde. Met de scherpzinnigheid en de tact, die bij Cigarette, in weerwil van haar buitengemene onvrouwelijkheid inandere zaken, zo goed als bij een echte vrouw ongeschonden waren gebleven, sloeg zij de rechte weg in, toen zij zacht Collectief contract voor de land bouw. Het ontwerp Collectieve Arbeidsover eenkomst voor het contractjaar 1 Mei 1948 - 1 Mei 1949 is practisch gereed en zal zeer binnenkort worden inge diend. Mocht goedkeuring voor 1 Mei niet plaats hebben dan zal publicatie van de voorstellen volgen. Met nadruk zij er de aandacht op gevestigd dat partijen zich tot 1 Mei a.s. aan het lopende contract dienen te houden. Voor de landbouw betekent dit een uurloon van 64 cent voor vakarbeiders en 60.cent voor ongeschoolden, even tueel verhoogd met 10-30% indien in accoord gewerkt wordt, en een knechts loon van f 40,per week. Voor de tuinbouw, fruitteelt en boomkwekerijbedrijven zijn de lonen momenteel Paardenknechts f 40,- per week. Vakarbeiders f 38,- per week. Ongeschoolde arbeiders f 36,- per week. Indien in laatstgenoemde bedrijven tegen uurloon gewerkt wordt geldt een loon van 64 cent per uur. Rijkspostspaarbank. Voor bijschrijving van de rente t/m 31 December 1946 kunnen thans wor den ingezonden de spaarbankboekjes van inleggers, wier familienaam met de letter T aanvangt. Zangconcours opHemelvaartsdag te Goes. Aan dit concours, uitgaande van de afd. „Zeeland" van de Koninklijke Bond van Chr. Zangverenigingen, ho pen dit jaar 30 verenigingen deel te nemen o.a. uit W. Z.-Vlaanderen de verenigingen van Breskens, Groede en Oostburg. en toch nog wat nors ten antwoord gaf „Och, komaan! Wat ik daar zeide was slechts zotteklap; die moet je maar vergeven en vergeten. Als je in de fantasia meevecht, ben je geen slaaf. Jij moet, naar ik hoor, een man zo prachtig kunnen neerhouwen. En liever zou jij je morgen laten fusilleren dan je eer verkopen of bezoedelen, niet waar? Wil je een glas champagne? Kom! Kijk me niet zo vreemd aan! Deze heb ik uit de kelder van de Prins. Hij weet, dat ik nooit anders neem dan de beste merken". Cigarette boog zich uit het raam, dat zich slechts een voet boven Cecil's hoofd bevond, naar deze over en deed haar Vredesvoorstel met een fles Cliquot, welke zij met twee harer zusters van de ontbijttafel van een prins, die een reisje door Algerië maakte, in haar ransel had medegenomen. „Ga je vanavond naar de kolonel?" vroeg zij, terwijl Cecil, die zag met welke bedoeling de marketentster hem de champagne gaf, de fles dankbaar aannam. Hij leunde tegen de half in puin gevallen muur van het moorse

De Schakel | 1948 | | pagina 1