liet a.s. Müziekconcffurs in Groede. muziekgezelschap ten gehore brengt mag er zijn en wanneer het nog kon worden uitgebreid met een 5 a 10 muzikanten, dan zal dit gezelschap weldra een vooraanstaande plaats in de ere-afdeling innemen. Het aanstaande muziekconcours in Groede zal aantonen dat niet alleen in Groede doch ook elders in het Z. Vlaamse land de muzikale heropbouw met succes is ter hand genomen. En een volk dat de moed bezit om tegelijk met zijn materiëlen heropbouw ook zijn geestelijke heropbouw te entaureren levert het beste bewijs, dat het zich door een tegenslag of zelfs een reeks van tegenslagen niet laat neerdrukken en dat het Luctor et Emergo geen frase is voor het Zeeuws-Vlaamse volk, doch een waardig devies, dat het juiste Zeeuwse karakter weergeeft. L. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Op voor een belangeloos strijder. In „de Schakel" van 19 Mrt. trekt dhr. Hamelinck van leer tegen dhr. L. Waar de heer L. regelmatig op de bres staat voor ons gewest, kan ik niet nalaten hem ongevraagd ter zijde te staan. Verleden zomer betrokken wij via het ar beidsbureau een 13-tal boven .Moerdijkse vaklieden. Na een paar dagen bleek reeds dat één er van banketbakker van beroep was, één mijnwerker en één opperman. Drie ande ren hadden bij de Wed. Todt het metselen geleerd en konden er een beetje van, twee (een vader en zoon) waren feitelijk tegelzet ters, doch konden ook een beetje metselen. De 5 anderen waren werkelijk prima vaklui. Langer dan zes weken heeft de pret echter niet geduurd. De onbekwamen kregen na één tot drie weken ontslag, met het predikaat „onbekwaam" op hun arb«idskaart. Vraagt het maar na op het arbeidsbureau te Oost burg. Twee prima vaklieden verdwenen al even spoedig want zij konden in Brabant f 80,- per week, vrij in handen verdienen. Twee anderen vroegen om ontslag want zij konden werk dichter bij huis krijgen en even goed dienen in de wederopbouw van geteisterd gebied. Later bleek dat dichtbij huis gebied op Texel te zijn!? Hieruit kan wellicht blij ken dat de heer L. er niet zover naast is, al waren het ditmaal geen orgeldraaiers. Er zit toch wel veel kaf onder het koren. Een oudere bekwame timmerman is langen tijd gebleven, doch heeft tenslotte het werk neergelegd. Toen de dagen korter werden en dus de avonden langer, kon hij het in het kamp niet meer harden. Nu geeft de heer Hamelinck wel hoog op over een arbeider die een gefundeerd debat kan voeren en dat wil ik best aannemen, doch de beschaving van het gros was toch wel van dien aard, dat een fijngevoelig mens, zoals genoemde timmerman, dagelijks zovele malen aanstoot nam aan reeksen vloeken en onbeschaafde woorden, dat hij er zijn werk voor in de steek liet. Verder vraagt dhr. H. naar de ware naam van L., doch wat zegt tenslotte een naam Weet dan dat L. 30 lange jaren aan één stuk in Oost-Indië verbleef (dat is wat an ders dan elke week naar huis). Dat hij dooi de Jappen gevangen werd genomen en in een kamp verbleef tot hij nog 52 kg. woog (voor dien 107 kg.). Dat hij onder-secretaris van Batavia is geweest (lange tijd zonder secreta ris of burgemeester) en dan alles op hem draaide. Dus één van de gesmade ambte naren, echter met een heel kort stukje naar. Dat hij reeds van grote dagbladen aanbie ding kreeg om artikelen te plaatsen zoals in „De Schakel" verschijnen. Dat hij zulks on danks hoog honorarium weigerde, omdat hij uitsluitend schrijft in ons „Schakeltje" ten bate van zijn geliefd Z.-Vl. Voor zover mij bekend, heeft hij geen enkel persoonlijk be lang in Z.-VL en strijdt hij dan ook alleenlijk uit liefde voor zijn geboortegrond en haar bewoners. Zulke mensen moet men met een lantaarntje zoeken en alle West Zeeuwsch Vlamingen dienen dan ook achter hem te staan en doen zulks ook ongezegd voor 100 pCt. Verder zal het de aandachtige lezer steeds wel gebleken zijn, dat hij wel felle kritiek uitoefent, doch immer er op aandringt, de wettelijke en geoorloofde wegen te bewande len. Ook zal het ieder gebleken zijn, dat hij steeds een misslag of fout kan bekennen en steeds tot overleg bereid is, mits alles maar de goede zaak ten nutte komt. Met deze we tenschap krijgt de heer H. wellicht een andere kijk op het gesmade schrijven. Indien de heer L. echter van dit schrijven afwist ging het vast in de kachel, maar ik meende dat wij allen wel eens iets meer over L. mochten weten. K. MAAS, Aannemer, Breskens. Naar wij vernemen heeft de Bond van muziekver. in Zeeuwsch-Vlaanderen besloten, haar jaarlijkse korpsconcours te houden op Hemelvaartsdag te Groede en wel op de prachtig gelegen weide van dhr. Basting. Het secretariaat van de Bond ge vestigd te Terneuzen deelt' ons nog mede, dat het aantal deelnemende korpsen rond de 23 zal zijn, welke ver deeld worden over een 3e - 2e - ie afd. - afd. Uitmuntendheid en ere afd. Voor ieder dus wat wils. Zeeuwsch-Vlaanderen is bekend om haar muziekminnend publiek en in Groede zal men z'n hart weer eens kunnen ophalen. Het belooft een zware doch faire strijd te worden, niet alleen in de lagere doch ook in de hogere regionen. Tot nu toe was de „Harmonie" uit ik bitter en rusteloos en wrevelig. Hier tikt het verleden mij telkens op de schouder. Hier zou ik waarlijk berouw beginnen te krijgen. Daarginds in 't veld ben ik soldaat - meer niets. Dat is ook het beste. Zou er niet eens eenmaal één ogenblik komen, waarin ik de Zwarte Havik bewijs, dat hij met zijn snavel ook te diep kan wonden?" mijmerde Cecil, terwijl zijn gedachten eensklaps een donkerder richting na men. Onwillekeurig strekte hij de arm uit. Wel beteugelde hij iedere gedachte aan gewelddadig verzet; wel vond hij in de gehoorzaamheid een schild tegen zijn hartstochten, maar op dat ogenblik twijfelde hij toch. Cigarette aan 't raadsvuur. „Korporaal Victor, op last van de kolo nel moet je vanavond om tien uur met je snijwerk, in de eerste plaats met je schaakstukken, op zijn villa komen". 't Was de radde, schelle stem van een der jongere officieren van zijn regi ment, die Cecil op zijn weg door de drukke, bochtige straten eensklaps uit zijn gepeins wekte. Onwillekeurig bleef hij staan. Een Biervliet het korps, dat de beste prestaties leverde doch haar oude concurrenten, zoals Schoondijke en Oostburg zullen ook nu weer van de partij zijn. Van de uitslag zal dan ook niets voorspeld kunnen worden. 's Avonds zullen alle korpsen, welke in hun afdeling de hoogste prijs be haalden een concert geven op het schitterende marktplein. Het neusje van de zalm van hoog tot laag zal men kunnen beluisteren. Wij kennen de bevolking van Groede en het lijdt geen twijfel of zij zullen hun best doen, de gasten prima te ontvangen. Het Bestuur van de plaatselijke muziekver. „E.M.M." heeft daartoe de volle medewerking gekregen van het Gemeentebestuur. De activiteit van Burgemeester Everaars kennende kan het niet anders of het feest zal slagen. De entrée- prijs is zeer laag gehou den en is slechts f 1, Wij verwachten en hopen dan ook, dat het muziekminnend publiek in grote getale opkomt om dit jaarlijks muziek festijn- bij te wonen. BURGERLIJKE STAND Gemeente GROEDE. over de maand Februari 1948. GEBOORTEN 4, Adriana d. van J. J. de Bliek en A. van de Wege; 26, Petrus Cornelis, z. van F. H. van de Velde en M. Stokx. HUWELIJKEN 12, Johannes Philip- pus Blomme, 45 j., jm. en Aaltje Johanna Bette, 29 j., jd.; 19, Kamiel August Schautteet, 56 j., wedn. en Hubetina Hendrika Kalkhoven, 50 j., gesch. OVERLIJDEN Geen. INGEKOMEN: 5, M. J. de Vrieze, van Sluis naar O 30; 19, H. Detmers, van Breskens naar Rijkskamp Haven 24, P. L. van der Hooft, van Zuid; zande naar W 125; 24, A. Schaap, van Terneuzen, naar W 152; 28, D. A. van Houte, en gezin van Schoon dijke, naar O 189a VERTROKKEN 8, D. J. Verhage, echtg. van W. P. de Zwart, naar Schoondijke, Lange Heerenstraat 18; 6, P. Vos, naar Breskens, de Hul- lustraat 16; 6, L. Vos, naar Breskens, de Hullustraat 16; 10, Jac. van Lare en gezin, naar Schoondijke, Pr. Beatrix- straat 104. sluier van somberheid kwam over zijn gelaat. „Hazo, jongenlief! We zijn soldaat en geen marskramer, niet? Dat staat je, geloof ik, niet bijster aan, meneer Victor, je bent geen straatventer, is 't wel? Je denkt na of je niet liever ge vaar wilt lopen door de krijgsraad tot de kogel te worden veroordeeld, dan je met je ivoren speelgoed te wagen onder de klauwen van de Zwarte Havik". Verbaasd, dat iemand zijn gedachten geraden en terstond in woorden ge bracht had, keek Cecil op en ontmoette het heldere valkenoog van Cigarette, die uit een klein, lanwerpig rond venster op hem neerzag. „Dag, kindlief!" gaf hij lusteloos ten antwoord. Dat dit jonge heidinnetje der kazerne, dit kind met haar ruwe taal en stekelige gezegden, zich altijd als een schaduw op zijn pad bevond, verveelde hem. „Dag, jongenlief!" klonk het min achtend. „In Algerië zijn wij anders niet zo bijzonder deftig. Je hadt geen korporaal maar kamerheer moeten worden". (Wordt vervolgd). James van hem had gezien. „De prijs is - de eer, dat u zich verwaardigt ze van mij aan te nemen". Cecil vergat, dat hij niet meer de man was van voorheen. De dame wendde zich om en keek hem aan. Zo volkomen was zij met de schaakstukken vervuld, dat zij hem zelf tot nog toe geen blik had waardig ge keurd. Grote verrassing, gekrenkte trots doch in de eerste plaats ijzige koelheid spraken uit haar trots, kwijnend oog. Toen zij echter bespeurde,-dat die man alleen hoffelijk had willen wezen, werd de gestrengheid van die blik getem perd en boog zij het hoofd. „Zeer beleefd, doch een kunstwerk als dit kan natuurlijk alleen door aan koop in mijn bezit komen". Met die woorden legde zij de wilte Koning weer naast zijn troepje ivoren Bedouinen en ging met haar gezel schap verder. „Wat een dwaas ben ik toch nog!" dacht hij. „Dat ik eenmaal de rechten van een heer bezat, mocht ik nu toch waarlijk wel zijn vergeten. Ik zal ver zoeken weer naar het veld te worden gezonden," dacht hij verder. „Hier word

De Schakel | 1948 | | pagina 2