Nuchterheid noodzakelijk TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 167 Vrijdag 26 Maart 1948 4e Jaafgang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f r,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Geen dag gaat er tegenwoordig voor bij of we lezen in de dagbladen over moord, roof, corruptie, smokkelarij op grote schaal en al dergelijk sensatie- wekkend nieuws. Doodslag, omdat een paar kerels ruzie krijgen over een scheerkwast; roofmoord door een paar woonwagenbandieten, die een oude heer de kop inslaan voor een paar honderd gulden, welke ze in één nacht in Amsterdam verbrassen. Koeien- smokkelarij in pantserauto's, waarde- brieven per post verzenden, zonder de waarde in te sluiten, leegroven van distributiekantoren om in het bezit te komen van textiel- en soortgelijke bon nen en daarvoor op de zwarte markt reuzenprijzen te maken en zo zouden we enkele kolommen kunnen vullen met een opsomming van al zulke be richten. Alles wijst er op, dat we hier nog te maken hebben met een van de ergste naweeën van de oorlog, n.l. de verwildering van de mensheid, als uitvloeisel van de bestialiteit van de oorlog. Leugen, diefstal, corruptie, smokkelarij, moord en doodslag, over spel enz. enz. zijn in oorlogstijd soms gemeengoed geworden ook van mensen, die voor de oorlog toch tot de behoor lijke, tot de fatsoenlijke mensen be hoorden. Waarmee aangetoond is, dat in abnormale tijden het evenwicht in de mens wordt verstoord en hoe lan ger nu die abnormale tijden duren, hoe langer het duren zal tot dezelfde mens na de dag van wapenstilstand zijn evenwicht weer zal hebben her vonden. Hoe meer we nu trachten het leven van voor de oorlog te benaderen - "het rustige leven van weleer - hoe vlugger we ook verlost zullen worden van de thans bij een groot deel van de mens heid nog voortlevende oorlogsmen taliteit. We moeten dus terug naar FEU8LLETON 81) door OUIDA. In medelijdend gepeins verzonken, vergat Cigarette, dat zij gezworen had zich te wreken. Hoofdstuk XIX. De ivoren schaakstukken. Helder en vrolijk was de chambree der jagers in het licht van de morgen stond. De wanorde heerste er als oppermachtigste gebiedster. De chambree was overladen met de buit, die de soldaten in de tent van een Bedouin, in een spelonk, op de bodem van een rivier waren meester geworden. Daarbij zaten de soldaten, op hun klein, hard leger neergehurkt, zo vlijtig te werken .als mensen, die arbeiden voor het schamele loon, dat alleen in staat is hun het voedsel, het glas wijn, het ogenblik van genot en ontspanning te bezorgen, waarnaar zij gedurende de eindeloze uren van dienst en exercitie reikhalzend uitzien. Met al de bedrevenheid van een oosterling zat Rake midden tussen de een rustiger leven en naar een tijd, waarin we het goed en het kwaad wederom in hun normale verhoudingen zullen kunnen beoordelen en veroorde len. We moeten ons zelf terugvinden uit de verwoestingen die de oorlog in ons heeft teweeggebracht, doch dat kan alleen geschieden, wanneer ons daarvoor de tijd en bovenal de nood zakelijke rust wordt geschonken. En aan dit laatste vooral kan de Pers in hoge mate haar medewerking verlenen, in het bijzonder door een einde te maken aan alles wat het verwekken van sensatie ten doel heeft. Vele dag en weekbladen wekken - zij het dan ook onopzettelijk - onrust onder hun lezers, door sensatie-verwekkende vette koppen in hun krant af te drukken; koppen die dikwijls in geen verhouding staan tot de mindere belangrijkheid van het artikel, waarboven zij zijn afgedrukt. Zo las ik een dezer dagen in een dagblad met grote letters afge drukt „Opmars van het Russische leger". De dikwijls reeds angstige lezer neemt geen of onvoldoende kennis van het betrokken artikel en het gerucht „We krijgen oorlog" of „De oorlog begint opnieuw" begint de ronde te doen en het verspreidt zich spoedig door de gehele, ongeletterde gemeen schap. En wat was nu de werkelijke - onbenullige - inhoud van bovenbedoeld artikel? De generale staf van een der Europese landen - ik meen dat het 'Zweden was - had een reorganisatie van zijn strijdkrachten in studie ge nomen, voor het geval in een volgende oorlog de Russische legers zich van Zweeds gebied meester zouden willen maken. Een ander vette kop vermeldt in letters van een V2 decimeter: „Inflatie binnenkort onvermijdelijk". Wanneer de aandachtige lezer dan het twee kolommen-lange, klein gedrukte artikel leest - dat het jaarverslag van een bankinstelling blijkt te zijn - dan wordt jagers de huid te tatoueren van een reusachtige leeuw, die hij een jaar te voren had neergeveld. Crache-au-nez-de-la-mort stond bij zijn kameraden in een goed blaadje en had niet meer dan de waarheid ge zegd toen hij zeide, dat hij nog nergens zo gelukkig was geweest als onder de driek'eur. Wel zeiden de officieren, dat hij een onverbeterlijke vermetele schelm was, maar tevens wisten zij, dat, als de trompet zijnIn het zadelliet horen, die brutale Engelsman wel voor tien ordelijke soldaten kon tellen en dat hij, behalve bij de terugtocht, steeds haantje de voorste was. Van zijn manschappen afgezonderd, aan het andere einde der chambree, zat Cecil. Zijn tegenwoordigheid was volstrekt geen reden, dat er minder gekheid gemaakt en minder gezongen werd. Hij was zijn manschappen har telijk en kameraadschappelijk genegen. Toen de korporaalsrang hem over hen gezag deed krijgen, gehoorzaamden zij hem blindelings, omdat zij wislen, dat hij hun immer van harte genegen was en dat hij de laatste zou wezen hem duidelijk, dat de directie van die bank aan haar aandeelhouders mede deelt, dat wanneer ook Engeland, België, Zweden, Zwitserland enz. tot devaluatie van hun munt zouden be sluiten, de Nederlandse gulden natuur lijk ook dat voorbeeld zou moeten volgen. Papierschaarste is oorzaak dat de meeste dagbladen haar nieuws helaas nog slechts in zeer verkorten vorm kunnen geven en voor haar redacties is het dikwijls een heksentoer, om in gecomprimeerden vorm de hoofdzaken van een of ander onderwerp naar voren te brengen. En juist omdat een volledige tekst en uitleg meermalen achterwege moet? blijven, is het dubbel gevaarlijk om zich van al te tenden- tieuse koppen te bedienen. De door snee-mens heeft te weinig tijd beschik baar, om een of meer grote kranten van A tot Z te lezen en kijkt ze derhalve meestal even vluchtig door. Een ander deel der lezers heeft te weinig interesse voor de inhoud van hoofd- en andere artikels en om toch over iets te kunnen meepraten, of om gewichtig-doende het eerste nieuws te kunnen verkondigen, bepalen zij ziqih tot het lezen van de vetgedrukte hoofden en opschriften. En als gezegd, zo ontstaat het gerucht; het gerucht dat veel en veel meer kwaad doet dan de meeste mensen beseffen. Geruchten over inflatie brengt sommige mensen er toe, om hun spaargeld om te zetten in overbodig meubilair, kleding of prullaria, zelfs om bankbiljetten van een bepaalde waarde tegen een lagere, prijs van de hand te doen. En juist daardoor veroorzaken zij een inflatie, zij het dan voorlopig slechts in eigen portemonnaie. Wanneer de mensen het hoofd koel houden, wanneer zij gewoon blijven om hen in hun vrolijkheid te storen of hen voor hun niets kwaadsbedoe- lende onvoorzichtigheden te straffen. Cecil legde de laatste hand aan het snijwerk, dat hij voor zich had. Jaren had hii nodig gehad om voor 'tgeen thans zo goed als voltooid was de stukken van een schaakspel namelijk de grondstoffen te bekomen en ze tot kunstvoortbrengselen te verwerken. De witte stukken waren van ivoor, de zwarte van notenhout. Ze stelden twee afdelingen voor, die vijandelijk tegenover elkander stonden, Franse soldaten en bereden Bedouinen. Heerlijk schoon bewerkt, tot zelfs in de onderdelen der verschillende uni formen volkomen juist, waren ze een meesterstuk. Hij had Rake verboden ze tegelijk met de andere vruchten van zijn arbeid te verkopenhij was te zeer aan ze gehecht. Over zijn werk gebogen, bemerkte hij niet, dat de deur van de chambree werd geopend en eerst de dodelijke stilte, die eensklaps volgde, was oor zaak, dat hij opkeek en opstond, om evenals zijn verslagen en door vrees

De Schakel | 1948 | | pagina 1