anti- TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 166 Vrijdag 19 Maart 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 (vervolg) De vorige week heb ik te dezer plaatse de lezers laten zien, welke zegeningen de Communistische heil staat aan het Russische volk heeft ge bracht en hoe dat volk in zijn aan vankelijke verwachtingen is bedrogen en nog steeds om de tuin wordt ge leid. Dat in 1917 de revolutie in Rusland is geslaagd - en kon slagen - is onge twijfeld het werk geweest van Lenfo, de voorganger van Stalin, die aan het Russische volk de zegeningen heeft be loofd van de utopische staatsleer van Marx. Het volk zou heer en meester worden in Rusland, de arbeiders zou den de volledige heerschappij in de staat verkrijgen, de privaateigendom der productiemiddelen zou geheel ver dwijnen en de dictatuur van het pro letariaat zou een feit zijn. Door het verdwijnen van de economische klas sen en klassentegenstellingen ontstaat dan een klassenloze maatschappij en daarin is een staat als afzonderlijke politieke organisatie met een heerschap pij- en onderdrukkirigskarakter niet meer nodig (de z.g. leer van het af sterven van de staat). In de plaats van de vroegere alleenheerschappij van de Czaar of van de kapitalistischen politie staat zou volgens Lenin komen een klassenloze maatschappij, met gelijk heid voor allen dus, zonder dreiging van macht van boven-af of gevaar voor geweld van binnen uit. En wat heeft de opvolger van Lenin, Stalin, er van gemaakt? Een dictatuur, geen prole tarische of partijdictatuur zelfs, doch een dictatuur van veertien kopstukken. Naar Stalin in 1939 verklaarde, was dit nodig omdat Sowj et-Rusland om ringd was door kapitalistische landen en door de dreiging van militaire FEUILLETON 80) door OUIDA, Toch was dat alles niet in staat ge weest Cecil ooit een klacht of een verzuchting te doen slaken. Hij had dat leven gekozen, hij nam het gelijk het was. Vogelvrij verklaard, bedelarm geworden, had hij zich in die tegen spoed geschikt als een held en zich zelf een koninkrijk geschapen in de dappere harten van de mannen, die van noord en zuid en oost en west naar Noord-Afrika komen om de ba taljons daar voltallig te maken. Wij treffen hem weer aan op het ogenblik, dat, hij in de gloed der na middagzon de ru& Babazoum insloeg en staan bleef voor de ingang van een onaanzienlijk winkeltje. Een hoofd met een sluw, gerimpeld gelaat kwam uit he.t donker te voor schijn. „Hazo! Goeden dag, korporaal Victor!" Cecil trad binnen. „Heb je al 't een en ander verkocht?" Een zekere ge dwongenheid was in die vraag niet te miskennen. agressie van buitenaf. Dat er toen dreiging van militaire agressie was, zij hier toegegeven, wanneer we ons slechts het anti-Kominternpact van Duitsland, Italië en Japan in herin nering roepen. Doch deze militaire monsterslang heeft in zijn eigen staart gebeten en zichzelf vernietigd in zijn Cesarenwaan. Die dreiging bestaat sinds 1945 niet meer en wat betreft het gevaar van de kapitalistische lan den, dat bestaat evenmin en zeker nimmer, wanneer Rusland niet naar de wereldheerschappij streeft en zich niet met de inwendige aangelegenheden van die niet-communistische landen be moeien zal.Mocht dit laatste wel het geval zijn, zo wordt voor die landen de zaak geheel anders en wordt het voor hen een kwestie van al dan niet voortbestaan. Voor een dictatuur, zoals die naar Stalin zelf beweerde in 1939 in Rus land bestond, is derhalve thans geen reden meer, doch blijkens informaties van ingewijden bestaat zij thans nog in onverminderde kracht als vèör 1940. En deze dictatuur nu komt geheel overeen met de fascistische leerstelling, zoals die in Italië heeft bestaan van 1922 tot 1944 en met het najiïsme van Hitler van 1933 tot 1945. jDe democratische rechtsstaat en de grond, of vrijheidsrechten worden verworpen evenals het evenwicht van de drie machten in de staat, n.l. de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht. Tegenover de souvereiniteit van het volk stelt hij de souvereiniteit van de staat. De staat boven alles, niets bui ten de staat, niets tegen de staat, alles voor de staat. Er dient slechts eén partij als élite in de staat te be staan; daarbuiten zijn alleen partijlozen. Partij en staat zijn samengesmolten; de staat is autoritair, totalitair en corporatief. Staat en natie is één; de staat is de belichaming van de natie. Alle macht in de staat verenigd in „Geen enkej stuk hoor! Dat goed is niet gewild. Naar die kleine, ivoren dingen is geen vraag, korporaal". „Och - 't maakt ook zoveel niet uit," zeide Cecil rustig. Hij bleef staan voor een stuk of wat sierlijk bewerkte, ge beeldhouwde figuurtjes, vervaardigd uit een stuk ivoor of uit een stuk marmer niet groter dan een vuist, zoals men dat in de droge bedding van een rivier wel vindt of van een rotsblok kan af slaan. Voor dat soort van snijwerk had Cecil altijd veel aanleg gehad en thans had hij het in die kunst lang zamerhand zeer ver gebracht. Dat hij spijt had, was uit zijn blik ken te lezen. Hij had geen centime op zak en toch zou hij die avond zo gaarne énig geld hebben bezeten voor een kameraad, die lag te sterven, voor een Frans schilder, die in een ogenblik van wanhoop dienst genomen en bij een schermutseling een schot in de borst ontvangen had. „Zou je ze dan niet zelf willen hou den?" vroeg hij ten laatste, terwijl een blos zijn wang kleurde. Als hij geen geld kon krijgen voor wat vruchten en één persoon. In het fascistische Italië was dat Mussolini, in Duitschland Hit- Ier alias korporaal Schickelgruber en in Rusland was - en is - dat Josef V. Djoegoesjvilli, alias Stalin (dit betekent staal). We zien hieruit dat het Rus sische volk niet heeft gekregen, wat het in 1917 van de revolutie heeft ver wacht, n.l. een regering van het volk voor het volk en uit het volk. Het is van de czaristische alleen-heerschappij verlost om terecht te komen onder de nog minder democratische dictatuur van Stalin. Uitgaande van de stelling, dat elk volk zijn regering heeft die het ver dient, moeten we ons over de Russen niet druk maken' en evenmin over andere volkeren van Europese landen, die het Russische regeringsstelsel, het Communisme - of laten we liever zeg gen het Stalinisme - vrijwillig aan vaarden; we kunnen volstaan met hen daarom te beklagen. Doch we kunnen niet lijdzaam blijven toezien, wanneer al dan niet door Rusland betaalde agents-provocateurs ons tegen onze wil hun zegeningen willen opdringen. En daarvoor bestaat alom in de wereld gevaar, ook in ons land, want de leden van de Partij in Rusland zijn overal toe in staat. Zoals John Fischer schrijft< „Een lid van de Partij behoort aan het Kremlin. Hij kan zonder vooraf gaand bericht bevel krijgen om zich in Weenen te melden of aan de Pool cirkel, om een epidemie in Kazakstan te bestrijden of een troep guerrilla strijders in Mantsjoerije op te leiden of atoomgeheimen in Ottawa te gaan ontfutselen." Kortom, hij heeft elke opdracht te aanvaarden en onverbid delijk uit te voeren en dat alles ten behoeve van de verdere uitbreiding over de wereld van het Stalinisme, dat evenals het Naziisme en het Fascisme ten doel heeft, de wereldverovering en de wereldheerschappij. Het tracht deze een stuk ijs om Leon Ramon's droge lippen te verkwikken en zijn rochelende ademhaling wat vrijer te maken, zou zijn vriend die versnapering missen. „Ik zelf? Wel, korporaal, zou je mij niet liever mijn hele winkel vragen? In geen jaar zet ik die prullen van de hand". Zonder een woord te zeggen ging Cecil heen. Juist toen hij het donkere hol ver liet, schoot een meisje in uniform, met een pijp tussen de lippen en een we reld van toorn in de ogen, langs hem heen de winkel binnen en voordat de koopman eigenlijk goed wist wie daar bij hem binnenstoof, had dit meisje zijn oud, gerimpeld karkas als een pluim bal opgepakt en hem gekneusd, adem loos, dodelijk ontsteld weer op zijn benen doen terecht komen. „Ha, schelm, is dat de manier, waar op jij met je meerderen omgaat?" gilde Gigarette. „Had hij geld nodig en heb jij hem dat niet willen geven? Hazo, satanskind! Loop hem na, vlug! En geef hem dit en dit en dit en zeg, dat je 't niet zo hebt gemeend en dat die dingen wel het losgeld van een sheik

De Schakel | 1948 | | pagina 1