Slechthorendheid. - Slecht van gehoor te zijn, soms bij het dove af, wat is dat een moeilijk ding, om van gehele doofheid maar niet te spreken. Men voelt zich eenzaam, afgesloten, en als er niets aan te doen is, moet men zich in zijn lot leren schikken. Maar als er nu nog wèl eens iets aan te doen blijkt?... Zou dat niet heerlijk zijn? Reeds sedert bijna 40 jaren be staat er een Vereniging die de belangen van de slechthorenden van alle gezindten behar tigt. Zij telt afdelingen in het gehele land o.a. ook in Middelburg en Vlissi^gen. Van de ca. 8000 leden behoort ongeveer 1/3 deel tot de goedhorenden. Eendrachtig wordt er samen gewerkt om de beoogde doelen te bereiken. Deze vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden (S.H.) werd opge richt door personen, die uit eigen ervaring en door waarneming van wat anderen onder vonden en leden, wisten hoezeer slechthorend heid voor velen een oorzaak is voor vereen zaming en stil gedragen leed; voor jongere slechthoi-enden - S.H.heid is waarlijk niet alleen een ouderdomskwaal! - dikwijls een belemmering van de ontwikkeling van de aanleg en de talenten, die zij bezitten; voor ouderen vaak leidend tot verlies van arbeidsge legenheid. Het doel der Vereniging is 1. De slechthorendheid en haar gevolgen zo veel mogelijk te beperken. 2. Het noodzakelijk overblijvende leed zo waardig mogelijk te leren dragen. De middelen om dat doel te bereiken zijn 0;a. 1. bevordering van medische behandeling. 2. goede voorlichting bij de aanschaf van hoortoestellen. 3. bestrijding van de kwakzalverij. De bekende valse schaamte van de slechthorenden maakt hen tot gemakkelijke prooi van de kwakzal ver! 4. onderwijs, na zorg en vak-opleiding voor slechthorende kinderen. De Ver. gaf de stoot tot oprichting van de speciale scholen voor slechthorenden (dus niet voo* doof stommen!) te Amsterdam, Rotterdam en den Haag.' 5. liplees-onderwijs en verbetering van de spraak. Liplezen is het afzien van de mond. In vele plaatsen van ons land worden liplees- cursussen georganiseerd. 6. „Naar het Volle Leven", het orgaan der Vereniging, waarin alle problemen op het gebied van de slechthorendheid worden be handeld, leden ontvangen het blad gratis. 7. „Ons Landhuis", te Lunteren, het rust en ontspannings-oord der Ver. In voor- en najaar worden er 14-daagse liplees-cursussen georganiseerd. Dankbaar, met een nieuwe dosis levensmoed versterkt, gaan de cursisten steeds huiswaarts. In Zeeuwsch-Vlaanderen is deze nuttige vereniging nog niet of niet voldoende bekend. Hoevelen zouden niet gebaat zijn, als zij ook konden profiteren van alles wat zij biedt? Ook hier is van toepassing het spreek woord „Eendracht maakt macht". De enkeling kan voor zich onmogelijk al de voordelen verwerven, die in bovenstaand lijstje staan opgenomen. Denk alleen maar eens aan de kunst van liplezen. Hoe kan een slechthorende in Z. Vlaanderen zich daarin bekwamen zonder buitengewoon grote geldelijke kosten en tijdsverlies aan lessen en reizen. Overal elders in den lande kunnen de leden der Vereniging deel nemen aan lessen in liplezen. Ook voor de S.H. in Z.-Vl. zou dit mogelijk zijn, als #zij zich organiseerden. De plaatsruimte in dit blad laat niet toe van dit liplezen meer te zeggen, dan dat dit de kunst is om aan de bewegingen van de mond (de lippen) en de gelaats-uitdrukking te zien wat gezegd wordt. Bij menig slecht horende wordt het tekort niet ondekt, omdat zij ware virtuozen in het afzien van de mond zijn! Er zullen pogingen worden gedaan om in West Zeeuwsch-Vlaanderen tot het stichten van een afdeling van de grote landelijke ver eniging te geraken. Niet alleen slechthorenden en doof-gewor- denen, maar ook goedhorenden worden op gewekt zich reeds thans als lid der vereniging aan te melden (minimum contributie f 4, per jaar, incl. ons blad). Er kan dan getracht worden terstond een oprichtings-comité te vormen, De heer A. Salomé, Rijksweg O 85 te Breskens, is bereid de nieuwe leden te noteren en desgewenst nadere inlichtingen te ver strekken. Ook is bij hem verkrijgbaar het jaarboekje 1948 der vereniging ad 30 cent. Hierin vindt ,men alle bestuurs- en commissieleden en het gehele werkterrein der vereniging opgeno men, o.a. de gegevens betreffende het -Cen traal Magazijn van Hoortoestellen te Amster dam, Ons Landhuis te Lunteren (Geld.), over het maandblaadje voor de slechthorende kinderen, over de scholen voor slechthorenden en spraakgebrekkigen te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, over het jeugdwerk en de slechthorende jeugdorganisatie, enz., het geen alles voor slechthorenden van belang is. Laat Uw belangstelling blijken, al is het niet voor Uzelf (gelukkigdan voor zoveel anderen. U, die niet slechthorend bent, pro beert U eens in te denken het grote leed van zovelen, die met ontzetting ondervinden, dat hun het gebruik van een zintuig meer en meer ontvalt. Er toe medewerken door medische behan deling het zintuig te verbeteren, het hulp verlenen bij de aanschaf van een hoortoestel, het doen leren van het liplezen, het verster ken van de levensmoed, kortom het terug voeren van de slechthorenden en doof-gewor- denen naar het volle leven is het grote maar mooie doel der vereniging. Plaatselijk Nieuws. Groede. Kermis. Voor de kermis te Groede op de 2e en 3e Paasdag a.s., welke de eerste van dit seizoen in deze streek is, be staat in vergelijking met andere jaren, van de zijde der exploitanten bijzon der grote belangstelling. Er is o.a., voor de volgende inrichtingen bij het gemeentebestuur standplaats aange vraagdJo jo baancaroussel, zweef- caroussel, vlindermolen, hangpaardjes- molen, kindergolfbaantje, luchtschom- mel, schiettent, werppuzzletent, vliegtuig- ónderzeesport, werp-draaibord, draai tafel, paling- en viskraam, patates frites kraam en het bekende slagspel „Hoold van Jut". Vergadering Kleuterschool. Maandagavond j.l. had in café Beun de algemene ledenvergadering plaats der Bewaar- en Kleuterschool alhier. De voorzitter, de heer J. v.d. Hooft, opende de vergadering, daarbij zijn leedwezen er over uitsprekende, dat zo weinig leden opgekomen zijn. De notulen werden goedgekeurd, terwijl de rekening over 1947 aan in komsten te zien gaf f 3313,19, uitga ven f 3905,22, alzo een tekort van f 592,03. Hierdoor werd besloten het schoolgeld van 30 op 50 ct. per week te brengen. Bij de bestuursverkiezing werd dhr. A. Leenhouts herkozen en in de plaats van dhr. P. Mazure, die wegens zijn ver gevorderde leeftijd bedankte, werd benoemd dhr. J. de Vlieger. De voorzitter dankte de heer Mazure voor hetgeen hij heeft gedaan in het belang der school, alsmede voor de prettige samenwerking in het bestuur, waarna de heer Mazure tot ere-lid werd benoemd. Paard op hol geslagen. Woensdagmiddag j.l. is een paard ge spannen voor een zaaimachine van de heer J. de L. op hol geslagen, waarbij de heer de L. van de machine is gevallen. Hij klaagde over pijn in de zij'. Groede—Nieuwvliet. Volksonderwijs. De afdeling Groede-Nieuwvliet van „Volksonderwijs" hield Donderdag 4 Maart te Groede en Vrijdag 5 Maart te Nieuwvliet een propaganda-avond. Beide keren was de zaal stampvol. De toneelspelers van de plaatselijke toneel verenigingen voerden een zestal schetsen op, die blijkens 't applaus zeer in de smaak vielen. De schoolkinderen uit Nieuwvliet brachten twee korte stukjes op de planken, wat door deze jeug dige spelers op zeer verdienstelijke wijze gedaan werd. Een hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het kinderzangspel „Lentebloemen", dat dan ook veel succes oogstte. Het ge heel werd op voortreffelijke wijze af gewisseld door muziek van de band „Miaraho". De heer P.Vermeulen van Waterlandkerkje hield een korte pro- pagandarede, aan 'teind waarvan hij zijn toehoorders opwekte onze mooie openbare school te steunen. Dat de heer Vermeulen een aandachtig gehoor vond, blijkt uit het feit, dat zich een groot aantal nieuwe leden opgaf. Twee zeer geslaagde avonden. Zuïdzande. Uitvoering. Zaterdagavond gaven de Zang- en Muziekvereniging in de zaal van de heer de Witte hun laatste uitvoering in dit seizoen. Een mooi programma, afgewisseld met een paar accordeon nummers en toneel, werd vlot afgewerkt. Een prachtig geslaagde avond, die be sloten werd met een vrolijk dansje onder leiding van de band „Hup en vooruit" van Pierre Leenhouts. Oostburg. Huldeblijk. Een deputatie uit de Oostburgse ingezetenen onder leiding van burge meester Mr. K. Hoekzema, heeft aan Schiedam een beeldhouwwerk aange boden als dank voor de hulp in de dagen pas na de bevrijding. Voetbal. Ook Zondag is er in Oostburg weer goed gevoetbald. Ondanks het feit, dat alle drie de elftallen met re serves speelden, waren de uitslagen zeer bevredigend, n.l. Oostburg I Biervliet I 22 Oostburg II Biervliet II 53 D. S. W- II Oostburg III 16 Onderscheiding. Aan de heer T. Welvaert is de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt, daar hij op 1 Maart j.l. 55 jaar in dienst was bij de familie Nortier alhier. Aanrijding. In de afgelopen week had een ernstige aanrijding plaats tussen een auto en een wielrijder, die hierbij een hersenschudding opliep. Woningbouwvereniging opgericht. Zaterdagmiddag had in café De Vuijst alhier een vergadering plaats om te komen tot oprichting van een Woningbouwvereniging. De heer A. Vergouwe uit Nieuwvliet, voorzitter van het voorlopig bestuur, opende de vergadering, die redelijk bezocht was; zo merkten wij onder de aanwezigen verscheidene burgemeester uit diverse plaatsen op. Op verzoek zette de voor zitter het doel der vereniging uiteen, n.l. speciaal het bouwen van woningen voor hen, die nimmer een eigen huis bezaten. Door nu lid te worden komen deze mensen dan in aanmerking om een huis van de Woningbouwvereniging te huren, met recht van kopen. Burge meester van Rosevelt uit Schoondijke, het woord verkrijgende, zegt dat het hem de beste methode lijkt, in iedere gemeente gegadigden zien te krijgen die een woning willen bouwen, welke dan gezamelijk tot de Woningbouwver eniging een verzoek hiertoe kunnen richten, wat voor de vereniging ook financieel veel gemakkelijker zal wer ken. Hierna leest de voorzitter op een daartoe gedane vraag de voornaamste punten uit het ontwerp-statuten voor. Daar de aanwezigen het nut van deze bouwvereniging inzagen, gaven zij zich allen als belangstellenden op, waarna overgegaan werd tot benoeming van een detinitief bestuur hetwelk er als volgt uitzietC. M. v. d. Broecke,

De Schakel | 1948 | | pagina 3