TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 165 Vrijdag 12 Maart 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Eind Februari werd door de Eerste Kamer behandeld het onderdeel Bui tenlandse Zaken van de Landsbegro- ting voor het jaar 1948. Naar aanlei ding van door verschillende leden der Kamer ondernomen aanvallen op het hedendaagse communisme antwoordde de Minister van Buitenlandse Zaken, dat de communistische ideologie in strijd is met onze beste Nederlandse tradities en met het Christendom. Zijne Excellentie gaf aan de Kamer de ver zekering dat zodra de Regering meent, dat van goede betrekkingen met com munistische landen geen heil te ver wachten is, zij niet zal nalaten uit de bevindingen, samen met andere landen, te overwegen of men zich niet van die communistische landen zal moeten ver wijderen. Ook onze Minister-President gaf onlangs te kennen, dat „wie het Christendom lief heeft, moet de strijd aanbinden tegen het 'communisme". Alvorens hier verder op in te gaan meen ik te moeten opmerken, dat het communisme in zijn zuiveren vorm een wereldbeschouwing is waarvoor zeer veel te zeggen is. Wie het ware communisme in zijn eigenlijke vorm in toepassing heeft gezien, zoals dat voor de Japanse inval in Indië in de bin nenlanden van Borneo, Celebes enz. door de dessa-gemeenschap in praktijk werd gebracht, werd in verrukking ge bracht door de zegenrijke gevolgen, welke deze, ik zou haar levensbeschou wing willen noemen, voor de bevolking van genoemde gebieden had. Daar was werkelijk sprake van een gemeenschap die eikaars lasten droeg en eikaars lusten genoot. Daar gold werkelijk het alles en allen voor elkaar, het allen voor één en één voor allen. Doch met dit ideaal komt het communisme, zo- FEUILLËTON 79) door OUIDA, Cigarette bewijst een weldaad. Claude de Chanrellon lag voor een koffiehuis op drie stoelen. De veel kleurige, schilderachtige bevolking van de stad was met zonsondergang als een zwerm vlinders uit haar woningen gevlogen. „Och lieve deugd! Wij hebben hier zulk een zonderling zoodje mensen bij elkander! Het uitvaagsel van Europa," zeide de Chanrellon. „Jawel, maar diamanten vindt men zelfs in de mand van een voddenraper," bromde een divisie-generaal. „Uw vergelijking is poëtisch doch niettemin waar. Wij zijn de smeltkroes, waarin schurkachtigheid en grenzeloze vermetelheid omgezet en tot helden moed verwerkt worden, 't Is een prach tige fabriek en Frankrijk is in zijn fa brikaat nog niet geëvenaard". „Daar staat le beau caporal ook te luisteren. Laat ons nu jouw geschiede- als wij dat in Europa kennen net zo veel overeen als ,een slavenstaat met een socialistisch Utopia. Wat wij in Europa onder het mom van commu nisme om ons heen zien, is in werke lijkheid een vorm van het Hitlerisme of fascisme. Zoals gezegd, tegen het ware com munisme zou men zeker in ons land de strijd niet mogen aanbinden. In ons land, is iedere politichè ideologie vrij, Althans zo lang de volgelingen er van geen gevaar opleveren voor het voort bestaan van de Staat. De leer van de N.S.B. kon voor 1940 door een ieder worden aangehangen zolang zij werke lijk Nederlands nationaal bleef, doch zij werd uiteraard verboden toen deze beweging zich geheel op het Duitsland van Hitier ging instellen en door haar leiders hand- en spandiensten aan de Duitsers werden verricht of in uitzicht gesteld. En zodra nu het gevaar, dat de Nederlandse communistische bewe ging uitsluitend en daadwerkelijk een filiaal zou worden van het Rusland van Stalin, werkelijkheid zal zijn geworden, kan naar mijn mening tegenover die beweging alleen maar hetzelfde stand punt worden ingenomen als destijds tegenover de N.S.B. Om nu te voor komen dat we ons in slaap zouden la ten sussen door voorstellingen omtrent het ideale communisme, zoals ik hier boven terloops aanroerde, is het wel nuttig om in Nederland voortaan niet meer te letten op de naam „commu nisme" doch daaraan de betekenis te geven zoals zo treffend is gedaan door de bekende radio-spreker Pater de Greeve in zijn wekelijkse Lichtbaken- causeriën. Pater de Greeve heeft daar voor de naam Stalinisme gevonden en een betere uitdrukking ware nauwelijks denkbaar. Nu eerst iets over de heilstaat Rus land, niet zoals zich de domme volge- nis ook eens horen, kameraad". „Mijn geschiedenis? Die vindt u in het stamboek van 't regiment zo dui delijk, als ik ze met de sabel heb kun nen schrijven". „Bravo! Bravo!" mompelde de gene raal. Vol belangstelling sloeg hij op de spreker een blik. In' Chanrello's oog kwam een flik kering. „En je sabel schrijft als het staal van een dapper man, een taal, die Frankrijk met graagte leest. Maar vertel nu eens iets van je vroeger le ven. Dat leven was een roman, niet?" „Mogelijk, maar dan heb ik die blad zijde omgeslagen, kolonel". „Sla ze dan nog eens open! Kom aan Wat heelt je hierheen gevoerd? Op de proppen met je verhaal! Voor uit!" „Gehoorzaamheid is de plicht van de soldaat, maar dat een officier het recht heeft een mindere lastig te vallen met nieuwsgierige vragen, was mij nog niet bekend". Kalm werd dit antwoord gegeven. Een gloeiend rood overtoog Chan- rellon's gelaat en een seconde gloeide het vuur van de toorn in zijn oog. lingen van de Communistische Partij Nederland die heilstaat voor ogen to veren, doch zoals die in werkelijkheid is. Wie daarvan meer wil weten, kan ik een lezing van het pas verschenen boek „Ik ging door Rusland" van John Fischer ten zeerste aanbevelen. Hier is een Rusland-kenner aan het woord die in een objectief en goed gedocumen teerd werk een helder licht verspreidt over het grote mysterie Rusland, zo als dat achter het IJzeren Gordijn leeft en streeft. De Unie van Russische Re publieken, aldus Fischer, wordt gere geerd door veertien kopstukken, waar van Stalin de voornaamste is. Deze veertien mensen hebben alle touwtjes in handen en met hulp van de Binnen landse Veiligheids Troepen dwingen zij een onvoorwaardelijk, onmiddellijk en stipt opvolgen van alle regeringsmaat regelen door ieder ingezetene van Rus land af, al dan niet met 'geweld. Daar naast is er dan nog de Communistische Partij - andere partijen mogen in Rus land niet bestaan - met haar ongeveer twaalfhonderd afgevaardigden, die vol gens de Sovjet Grondwet het Wet gevend Lichaam vormen van de Ver enigde Russische Republiek. Nu moet men zich die afgevaardigden niet den ken als bijvoorbeeld de leden van onze Tweede Kamer, die onbeperkt recht van spreken hebben. Neen, deze afge vaardigden spreken niet; ze luisteren slechts naar hetgeen één van de veer tien groten hun te vertellen hebbenen ze stemmen steeds en alleen „voor". Geen debat, geen tegenstemmen! En die Partij waarover ik het had, de Communistische Partij, daarvan kan maar niet iedere Rus lid zijn. Neen dat lidmaatschap beperkt zich tot twee a drie procent van de Sovjetbe volking, dus pl.m. 4 millioen van de 180 millioen inwoners. Het lidmaat schap van de Partij geeft wat voor- Toen smeet hij de drie stoelen, waar op hij lag op zijde, schudde zijn reus achtige leden als een berghond heen en weer en maakte met de bevallig heid van de Fransman en de oprecht heid van de ware held een diepe bui ging. „Een gegrond verwijt! Ridderlijk uitgesproken en wel verdiend. Ik dank je voor die les". Verrast keek de jager op. - Feitelijk was hij inniger aangedaan dan hij wilde doen blijken. Onder de bevelen van Chateauroy kwam het zo zelden voor, dat hij beleefd of hoffelijk werd be handeld. Onwillekeurig vergat hij zijn rang en strekte, door het gevoel dat krijgslieden en mannen van opvoeding tot elkander brengt, de hand uit. Opeens echter schoot de bittere ge dachte aan het verschil in rang en po sitie tussen hen beiden hem door het brein en trots doch eerbiedig rees de hand reeds naar de klep van de po- litiepiuts om het militaire saluut te brengen, toen Chanrellon die hand vast in de zijne sloot. Bij de gedachte, dat hij zijn positie uit het oog had verloren, kleurde een blos Cecil's gelaat.

De Schakel | 1948 | | pagina 1