West Zeeuws-Vlaamse Stichting „HET SÏREEKBELUHG". TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 164 Vrijdag 5 Maart 1948 4e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Maandagmiddag had in café De Vuijst te Oostburg de installatie plaats van het Bestuur en het College van Commissarissen der West Z.-Vlaamse Stichting „Het Streekbelang," gevestigd te Oostburg. Deze plechtigheid werd verricht door de Ere-Voorzitter der Stichting, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. De voorzitter, de heer A. H. M. van den Hoek, opende deze installatie vergadering met een welkomstwoord tot de Heer Commissaris der Koningin, Mevr. van den Broecke-de Man, de ver tegenwoordigers der vereniging „West Z.-Vlaanderen," alsmede de overige aanwezigen. Vervolgens zette spr. het doel dezer Stichting uiteen, wat in korte trekken hierop neerkomt, dat de Stichting zich in eerste instantie ten doel stelt de bouw, dan wel het be vorderen van de bouw van woning- en bedrijfsruimten, teneinde aldus werk zaam te zijn in het algemeen belang en tot verhoging van het welvaarts- en welstandspeil in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De Stichting beoogt geens zins te concurreren met een of andere instantie. Zij is alleen actief, waar an deren dat niet zijn. Het verheugde spr. dan ook, dat dit nagestreefde doel de volle sympathie van de Commissaris der Koningin heeft. Verdér hebben vele burgemeesters, hiertoe uitgenodigd, het ere-lidmaatschap aanvaard. De Commissaris der Koningin dankte hierna voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en zeide, dat iedere poging om Zeeuwsch-Vlaanderen om hoog te werken, door hem met vreugde wordt begroet; W. Z.-Vlaanderen heeft FEUILLETON 78) door OUIDA. Uren had hij gekend vol onstuimig, woest genot, als de soldaten dooreen bloedbad werden bedwelmd, maar ook uren van ontzettend lijden, als de dorst zijn keel verschroeide, een paar lanspunten met weerhaken bij de schacht in zijn vlees waren afgebroken en de roofvogels, tuk op aas, boven zijn hoofd in kringen ronddraaiden, wachtende op hun maal. Hij had deel genomen aan veldtochten, die bij de ellende, welke zij tengevolge hadden, een stalen gestel vorderden. Ook had hij uren doorleefd, gebrandmerkt door een krijgstucht, die, streng en mede dogenloos, tot een ondraaglijk juk werd, gebrandmerkt door een tirannie, die zuiver persoonlijk en onverzoenlijk, hem onophoudelijk vervolgde en met haat kon worden gelijkgesteld. Al die uren van het avontuurlijke leven eens krijgers in de woestijn kwamen de jager weer voor de geest, terwijl hij door de rook zijner pijp lag altijd een warm plekje in mijn hart. Met de belofte dat de Stichting op de medewerking van het Provinciaal Be stuur kan rekenen, was de installatie een voldongen feit. De heer van den Hoek sprak hier op woorden van dank. De heer W. C. M. Nijsen, Secretaris- Penningmeester der Stichting, gaf hierna een meer gedetailleerd overzicht over het ontstaan en werkwijze der nieuwe Stichting. Hij begon met te zeggei, dat het dit jaar 4 jaar geleden is, dat West Z.-Vlaanderen werd bevrijd. Vier jaren van bittere ontgoocheling, van ernstige teleurstelling en grote" desillusie. Deze jaren hebben ons geleerd, dat wij alleen door eigen arbeid, door eigen energie en door eigen initiatief West Zeeuwsch-Vlaanderen op de been zul len kunnen helpen. Spr. zeide verder, dat de Stichting in eerste instantie heeft besloten, zoveel mogelijk midden standswoningen en winkelruimten te doen bouwen, teneinde ook op deze wijze het bezwaar te ondervangen ver bonden aan de vestiging van intellec tuelen in deze streek. De panden zul len gebouwd worden met toepassing van het financieringsbesluit woningbouw 1947, waarbij het huurpeil vooroorlogs wordt. Als regel zal de inhoud der panden pl.m. 500 m3 bedragen, doch bij combinatie van woon- en bedrijfs ruimte zal een grotere kubieke inhoud toelaatbaar zijn, daar zowel de woon- als de bedrijfsruimte elk afzonderlijk 500 m3 mogen bedragen. De gebouwen worden, zodra de daarop rustende schuld door de Stichting is afgelost, het eigen dom van gebruikers. Deze voor de ge bruikers zeer voordelige maatregel is mogelijk, omdat de Stichting niet be oogt het maken van winst. Wil een gebruiker vlugger eigenaar van een gebouw worden, kan dit door betaling ineens van de op het gebouw rustende te kijken naar de tentensfad om hem heen. Hij peinsde meer en zeide minder dan men zou verwacht hebben van een man, die de vermetelste lion was van de jagers, die in stoutmoedigheid alle vuurvreters overtrof en wiens roe- kelooshefti in gans Afrika zo spreek woordelijk was geworden, dat de vraag: Wat voor bijzonders heeft Bel- a-faire-peur weer uitgevoerd, na ieder gevecht, na iedere schermutseling werd gedaan. Tegenover die held wierp zelfs de sheik het masker af, Reeds was de nacht ver heen, toen de Djied en zijn gast het gesprek staakten en de sol daat, die met een zijner kameraden naar de sheik was gezonden, door het thans zwijgende kamp met zijn sla pende kudden naar zijn eigen tent ging. Toen de jager het haren kleed terug sloeg en binnentrad, sprong een sol daat die, met de voeten hoger dan het hoofd, op de rug lag, verrast op, nam de positie aan en bracht de hand aan de muts. „Neem mij niet kwalijk, meneer! Ik was bijna ingedut!" restantschuld, of door gebruik te ma ken van de spaarregeling, die hierin bestaat, dat men boven de gewone huursom een nader overeen te komen bedrag bij de Stichting rentegevend belegt. De Stichting beoogt geen concurrent te zijn en zal zich terugtrekken indien een ander lichaam in feite en serieus op doeltreffende wijze een bepaald be lang voorstaat. Hierna voerden nog het woord Bur gemeester Hoekzema uit Oostburg; de heer Hoolhorst als voorzitter van de Ver. West Zeeuwsch-Vlaanderen; de heer De Graaf uit Middelburg, Adjunct- Directeur van de Volkshuisvesting in Zeeland; Burgemeester van Rosevelt uit Schoondijke, voorzitter van de Stichting „West Zeeuwsch-Vlaanderen herbouwt"; Burgemeester Leenhouts uit Cadzand en de heer van Amerom. De voorzitter dankte hierna de ver schillende sprekers. Het Bestuur der Stichting is als volgt samengesteld: A. H. M. van den Hoek, voorzitter; W. C. M. Nijsen, secretaris-penning meester; J. M. A. C. van Dongen, vice-voorzitter; J. Mijs, vice-secretaris- penningmeester; J. A. Eekhout, regent; F. A. van Rosevelt, regent en H. van Mazijk, regent, terwijl de Heer Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Ere voorzitter is. Het bestuur staat onder toezicht van een College van vijftien Commissaris sen, bestaande uit de volgende personen S. M. de Vuijst, Breskens; Mevr. v.d. Broecke-de Man, A. S. Catsman, Aar denburg; M. de Bruijne, A. J. de Bruijne-Risseeuw, Cadzand; A. J. Ver sprille, J. Cransberg, P. Cammaert, A. Contant, Schoondijke; Ph. de Vuijst, J. Germing, Oostburg; Iz. Verduijn, Groede; Van Hootegem, Gevaert, Sluis De jager begon te glimlachen. „Spreek toch geen engels. Dit zal nog net zo lang duren, tot iemand het op een goede dag hoort". „Voordat ik mij een woord laat ont vallen, dat u onaangenaam is, ruk ik mij liever de tong uit". De man, die zo sprak ging op de knieën liggen en begon zijn kameraad bij het uittrekken der uniform te hel pen. De andere weerde hem zacht af. „Neen, neen! Hoe dikwijls heb ik je nu al gezegd, dat wij thans kame raden en elkanders gelijken zijn?" „Evenveel malen heb ik u gezegd, dat wij dit niet zijn en nimmer zullen zijn en ook niet moeten zijn," ant woordde de soldaat nors, terwijl hij de korporaal de gespoorde, met stof be dekte laarzen uittrok. „Een heer blijft een heer, al gaat het nog zo schuin met hem er langs". „Jou bevalt het, geloof ik, hier uit stekend he?" vroeg de korporaal, ter wijl hij zich op de tapijten uitstrekte. „Mij, meneer? Ik heb 't in mijn ge hele leven nog niet zo patent ge had".

De Schakel | 1948 | | pagina 1