Welkom thuis jongens. Woensdag was een dag vol spanning voor vele Zeeuws-Vlamingen. Immers deze dag werden de eerste West Z. Vlaamse oorlogsvrijwilligers van 2-14- R.I., die hun tijd er op hadden zitten in Indië, thuis verwacht. De vele vlaggen, die in de verschil lende gemeenten wapperden, was dan ook wel het bewijs, dat de bevolking spontaan meeleefde met deze blijde gebeurtenis. Des middags waren vele familie leden alsmede deputaties uit de ge meenten, waar de jongens wonen, op de haven te Breskens met versierde auto's aanwezig, om de jongens van de boot te halen. Zo zagen we de burge meesters van Aardenburg, Schoondijke alsmede vele vooraanstaande personages uit diverse gemeenten, die allen ter verwelkoming aanwezig waren. Het werd, in tegenstelling met de geruch ten die van 3 uur spraken, echter 6 uur alvorens de jongens arriveerden en onder luid hoera van een grote menigte belangstellenden, van de boot stapten. Dat het een treffend weerzien was kan men begrijpen en zo werden de jongens onder een lach en een traan naar de gereedstaande auto's gebracht, die hen in feestelijke optocht naar huis reden. Jammer, dat er enige jon gens bij waren, voor wie geen depu tatie van ontvangst aanwezig was. Naar wij vernamen, zijn ze in ver schillende gemeenten met muziek inge haald, wat onze soldaten, na hun zware taak in Indië, zeer zeker met trots zal vervuld hebben. NIEUWE BONNEN. BONKAARTEN KA, KB, ICC 802. Melk: 181 Melk 4 liter, 183 Melk 7 liter. Vlees: 186 Vlees 100 gr., 187 Vlees 300 gr. Boter: 188, 189 Boter 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. Kaas: 209 Algemeen 150 gr. of 187A/2 gr. korstloze kaas. 193 Reserve 200 gr. of 250 gr. korstloze kaas. Eieren: 208 Algemeen 2 eieren. Brood: 206 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen vermicelli e.d., 204 Algemeen 1600 gr. brood, 195 Reserve 800 gr., 198 Reserve 400 gr. (alles geldig t/m 21 Febr. a.s.) Sinaasappelen: 199 Algemeen 500 gr. sinaas appelen (vóórinlevering tot 21 Febr.) Citroenen: 192 Reserve 125 gr. citroenen (vóórinlevering tot 21 Febr). BONKAARTEN KD, KE 802, Melk: 683 Melk 12 liter. Vlees: 686, 687 Vlees 100 gr. Boter: 688 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet, 689 Boter 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. Eieren: 708 Algemeen 2 eieren. Brood: 706 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen vermicelli e.d. 704 Algemeen 400 gr. brood; 695 Reserve 400 gr. (alles geldig t/m 2 Febr.) Kaas: 693 Reserve 100 gr. of 125 gr. korst loze kaas. Sinaasappelen: 699 Algemeen 1 kg. sinaas appelen (vóórinlevering tot 21 Febr.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Brood: 1063 Brood 800 gr. Boter, enz.: 1068 Boter 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet, 1062 Magarine 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. Kaas: 1064 Kaas 200 gr. of 250 gr. korstloze kaas. Eieren: 1069 Eieren 5 eieren. Melk: 1067 Melk 5 liter. Vlees: 1061 Vlees 300 gr., 1066 Vlees 200 gr. Plaatselijk Nieuws. Oostburg. Bonte avond. In het Rijkswerkkamp „Wilgenhof" alhier werd een bonte avond gegeven door amateurs uit het kamp, bijgestaan door 2 leden van de band „Hup en Vooruit" van Oostburg, n.l. Pierre Leenhouts en Jac. Riteco jr. Eerstge noemde trad op in een Cowboy-band en in een Rumba-band, na de pauze als imitator. Jac. Riteco speelde enkele nummers op de accordeon. Dat het publiek alles ten zeerste op prijs stelde, bleek wel uit het daverend applaus. Stichting van de Landbouw. In het Ledeltheater werd Vrijdag een druk bezochte bijeenkomst gehouden van de Stichting voor de Landbouw. De algemeen secretaris, ir. Roijackers, zette doel en streven van de stichting op duidelijke wijze uiteen. De belangen van de ondernemer zowel als van de arbeider worden behartigd. Vooral ook voor de boer is het van groot belang, dat de arbeidsvoorwaarden van de landarbeiders zodanig zijn, dat deze het bedrijf niet de rug toe keren. De Stich ting ageert ook tegen de overheidsbe moeiing bij de wederopbouw van de boerderijen, waarbij de vrijheid van de ondernemer dikwijls in het gedrang raakt. Tot slot behandelde sprekeT ook nog de loon- en prijspolitiek. Vergadering bijenhouders. Zaterdagmiddag vergaderden in café De Vuijst de bijenhouders van de afd. West Z.-Vlaanderen van de Ver. tot bevordering van ae bijenteelt in Nederland. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, opende de vergadering en gaf een kort overzicht over het afgelopen jaar. Ook in ons gewest ondervond men veel last van de z.gn. mijtziekte. Door het hoofdbestuur is f 200,- beschik baar gesteld voor de bestrijding hier van en wanneer alle leden meewerken, bestaat goede kans, dat deze ziekte hier verdwijnt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Manneke, bleek dan ook dat de ziekte afneemt. Uit het finan cieel verslag bleek dat een batig saldo van ruim f 300,- aanwezig was. Voor de te geven cursus in bijen teelt bestond goede belangstelling. Er zullen 12 practische en 4 theoretische lessen worden gegeven. De heer Koe man uit Terneuzen gaf hieromtrent nadere inlichtingen. Voor de collectieve aankoop van bijenvolken voelde de vergadering niets, zodat men besloot gezamenlijk naar de bijenmarkt te gaan. Het is toch een eerste vereiste, dat de leden bijen heb ben voor het koolzaad en boekweit. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Men was ter vergadering ook ont stemt over de houding der regering, die de gedupeerde bijenhouders maar aan hun lot overlaat, wat de voorzitter deed opmerken, dat W. Z.-Vlaanderen ook op dit gebied weer wel zelf de zaak zal moeten opbouwen. Tenslotte werd nog besloten aan de vereniging Koninginneteelt een subsidie toe te kennen. Tijdens de vergadering had de uit reiking van de almanakken plaats en werd nog kunstraat verloot. Zuïdzande. Uitvoering Jeugd- en Sportvereniging. In de zaal van de heer P. de Witte had de jaarlijkse uitvoering plaats door de gemengde Jeugd- en Sportvereniging. Enige goede toneelstukjes werden opge voerd. Na de pauze deed de sport zijn ^naam eer aan door een tafeltennis- wedstrijd. De band Pierre Leenhouts zorgde voor een gezellig bal. Aardenburg. Ontspanningsavond. Ten bate van het sportparkfonds werd Zaterdag een ontspanningsavond gehouden in het sociëteitsgebouw. Belangeloos werkten hieraan mee de heer Rijks, goochelaar, te Middelburg en de Aardenburgse jeugdband „The Trampt", die voor de muzikale om lijsting zorgde. Burgemeester van Dongen bracht aan het einde de medewerkers dank. Hoofdplaat. Jaarvergadering. De muziekvereniging „Oefening baart kunst" hield Zondag haar jaarvergade ring onder leiding van de voorzitter, de heer A. E. Weijnen. De rekening van de penningmeester gaf aan ontvangsten f 961,75 en aan uitgaven f 120,Batig saldo f841,75. Van Volksherstel was een subsidie ont vangen van f 825, Daar er te Amsterdam een firma is, die uitsluitend levert aan gedupeerde verenigingen, werd besloten enige in strumenten aan te kopen. Daar de heer Weijnen.- die ruim 50 jaar lid is geweest, het ere-voorzitter schap werd aangeboden, werd tot voor zitter gekozen de heer A. Temmerman. Verder werden nog tot bestuursleden gekozen de heren R. Versaevel, :G. Termote, Th. Wieleman en P. Sturm. IJzendijke. Brand. Vermoedelijk tengevolge van kort sluiting, ontstond Zondagmorgen brand in de schuur van de landbouwer v. d. Stallen Daar door een defect de motor spuit niet in staat was hulp te verle nen, werd de brandweer uit Oostburg gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was De brand had intussen reeds zo'n omvang aangenomen dat aan blussen niet meer te denken viel en de schuur tot de grond toe afbrandde. Ede. Ingebruikstelling vlasserij. Zoals men zich wellicht zal herinneren is indertijd door Ned. Volksherstel een bijdrage gegeven tot het weer opgang brengen van de getroffen kleine vlas sers. Opgericht is een coöperatieve vlasserij met turbine, welke is geplaatst langs de Brieversweg, even vóór het Ned. grenskantoor. Naar wij vernemen zal Maandag 16 Februari a.s, om 3 uur de officiële ingebruikstelling plaats hebben. Groede. Diefstal. Uit de stal van de veehandelaar P. de B, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag 3 koeien en 1 paard ont vreemd. De politie, die onmiddellijk een on derzoek heeft ingesteld, kon slechts constateren, dat de dieren met een vrachtauto moeten zijn vervoerd. Lezing. De heer Stuvel, journalist uit Rijs wijk, hield voor de leden van het departement Groede der Mij. tot nut van 't algemeen een lezing over de kolenmijnen in Zuid-Limburg- Met grote aandacht werd deze interessante lezing gevolgd. Spreker verduidelijkte bovendien zijn lezing met een mooie kleuren-projectie. Retranchement. Geslaagd. De heer A. C. L. van Hove slaagde voor het examen wachtmeester ie klas. Overplaatsing. De grenskommies P. ten Haken is van Eijsen (L.) overgeplaatst naar hier.

De Schakel | 1948 | | pagina 3