Uitslag Toneelconcours ;1 Rondom het Zwin. (Slot). Langen tied was de buunker van Tante Marie et schilderachtigste van de twee, wan die van de joenge Ko de Groöte ei gelejen van 't bombardemènt, al zien de gaoten al lanlc gestopt. Ik vroeg is an de joenge Ko, of tie z'n "weunieng geen kwastje gieng geven, 't Zou zoo lief staon. Maar ie zei: ,,'k Weet nie of me d'r nog lank in bluven en wa meêr is, ik smèren 't liever op m'n bootram as op dien buunker". Maor een weeke of wê. naderand pakten die al inees de witkwaste en gaf de muur een goeie beurte. Noe was de joenge Ko z'n weunste 't mooiste van de tweê. De buunker ei et dus gewonnen- van de bootram. Toch gaot de bootram d'r wê nie minder om zien, wan Kootje doed aordig goed vort. Nog even kregen we gepasseerde jaor een nasmaakje van den oorlog. Op een morgen was t'r ier een groóten auto volmee nieuwe oute kisten, 'k Zag net een paar marinemannen ienkele kisten dichtspiekeren en vroeg udder, wad of t'r in was. „Moffe" kloenk et terug. „Een aokelig baontje voo jullie," zei ik. „Ja meheer" antwoordden zé, „een rot baantje" en toen alf spottend „Maar we krijgen zoo aanstonds wel een goeie borrel van onze bazen daar" en ze gebaorden in de richtieng van een paar offecieren. „Zeg meneer, heb U bijgeval een potlood voor ons?" Ik gaf z'n potlood en toen schreven z' op een kist' of achte mee groöte létters „Onbekend". Dê. was weêr een brokje tragiek van die gevloekten oorlog. Onbekènd En toch adden al die joengers die ier sneuvelden voo de waongedachte van een zot een moeder, die vergeefs naor. udder uutgezien eit een be minde een.kind. Onbekènd Mao kom - laoten me over wad an ders praoten. Mee onze bussen zie me noe beter af as gepasseerde jaor. In 't begin dao- van wieren me nog in van die aveloöze bakjes op wielen gepakt. Zoo zaoten me nog is mee z'n negen en twintigen in zoo'n dichten bak, waor t'r eigelik maor achttiene in mochten. „Dèrtig" zei t'r een passezier de ménsen tellende. „Negen en twintig" zei een ander. „Der tig" zei den eesten weer. „Maor oe ènk het noe" en den anderen telden nog eês - negen en twintig. Toen zei d'n eêsten weer. „Jao mao, je telt den dien nie mee, die ank in m'n kouse nao boven voelen krupen". Oe t'r toen gelachen is Noe eit de tram echter z'n goeie bussen an onze slechte weg gespan- deerd. De sjaffeurs doen udder besten om nefïest de putten te riejen. Mao toch oören de ménsen nog op en neer ge- gwoid as tèrliengen in 'n bakje. Flee- weeke zag ik iemand mee 'n groöte bule op z'n oöfd. Ik vroeg im of tie soms in de bus gezeten ad van Kezand nao 't aoventje. Ie snapten et daorlik. Echte Kezantenaors zien 't ier an 't aoventje van 't Zwin en toch van een bitj' apart slag. Elpen zit'udder in 't bloed. Vraog je de lui of did of da wè mag, dan zeggen ze: „Gao je gang - zo flauw zien m' ier nie an't aoventje". Oor je 't? Ier an 't aoventje! En doe z'eês een eêl klein pleziertje,. zoo gauw an ze geslacht èn, kommen z' anzetten meê 'n kostelikke Sjcheutel vosse krip pen, postekop en meêr van da keurig lekkere spul van een Kezants vèrken, da mee stroö gebrand is. Ook weten z' ier wê wérken is. 's Morgens vroeg, as alles nog stil is, gaon de lichtjes al an, ier eentje, gunter eentje - overa. Een ander draoi z'n eigen nog is om, mao voo Kadzand- Haven is 't a vroeg revelje. Dan gaon de deurtjes open en dicht en zie je de fietslichjes wegscharrelen deu de polder. Beêsten zien a gevoerd, wagenwielen beginnen inees te knarsen op een stille wegd, voor een pakuus ouw t'r al een groóten auto stille, 'tls voo den bootram! En ja - ook voo 't vaoderland, dad ier an voedsel g'holpen oört lingst de koninklikke wegd en nie over de zwarte mart, die net zoo zwart is as de ziele van sommigte, die d'r mao nie van- daon kunnen bluven en wien dat de portemenee alles is van opstaon toe slaopen gaon. Nee, ier an 't aoventje en d'r rom- tom is et een apart slag van volk. L. B. Zaterdag j.l. had te Schoondijke in het Arbeiderslogeerkamp „Prins Wil lem" de contact-avond plaats van de toneelverenigingen aangesloten bij de kring West Zeeuwsen-Vlaanderen. Hier voor bestond grote belangstelling, aan gezien op deze avond de uitslag van het gehouden concours door de jury leden bekend gemaakt zou worden. De heer van Kouteren, secretaris der Kring, die tevens als conferencier op trad, sprak een inleidend woord, waar na de voorzitter, de heer Kaijser, de aanwezigen welkom heette, in het bij zonder de heer Burgemeester van Schoondijke, alsmede de juryleden. Vervolgens zette hij op duidelijke wijze het doel en werkwijze der Toneelkring uiteen. Nadat de heer Pierre Leenhouts uit Oostburg nog enkele liedjes ten beste had gegeven en door de toneel vereniging uit Draaibrug nog een kluch t was opgevoerd, kwam aan de orde de clou van deze avond, n.l. de uitslag van het concours. Onder een adembenemende spanning verkreeg hiertoe de-voorzitter der jury, de heer Duinker, het woord, die alvo rens tot de bekendmaking over te gaan, een algemeen overzicht gaf van het toneelspel hier in West Zeeuwsch- Vlaanderen, dat naar de mening dei- jury met de beschikbare krachten op nog heel wat hoger niveau te brengen is. Uit het critisch verslag dat ons ter inzage werd gegeven blijkt, dat de jury in haar oordeel over het algemeen streng is geweest, maar dit gezien in het licht van opbouwende critiek, kan het niet anders zijn voor de'verenigin gen dan een stimulans om nog met groter animo en intensiviteit aan te pakken tegen een volgend concours. Bij de puntenwaardering -is de jury van de volgende factoren uitgegaan: Keuze stuk toegekend cijfer verme nigvuldigd met 2. Aankleding toegekend cijfer x 2. Typeringidem x 3. Spel idem x 4. Uitspraak idem x 2. Maximum aantal punten dus 130. De 3 door de Kring beschikbaar ge stelde prijzen werden aan de volgende verenigingen toegekend ie prijs, bestaande uit: wisselbeker, lauwertak en diploma, Toneelvereniging „Cadsandria" te Cadzand. Keuze stuk: 7V2 x 2 15 Aankleding: 6V2 x 2 13 Typering: 6V2 x 3 19V2 Spel: '6V2 x 4 26 Uitspraak: 6x2 12 Totaal 85V2 afgerond 86 punten. 2e prijs lauwertak en diploma, Rederij- j kerskamer „Nut en Genoegen" te Schoondijke. Keuze stuk 4V2 x2 9 Aankleding: 7x2,, 14 Typering: 5V2 x 3 16V2 Spel 6V2 x 4 „26 Uitspraak 7 x 2 14 Totaal 79V2 afgerond 80 punten. 3e prijs erelint en diploma, Toneelver eniging „Groede" te Groede. Keuze stuk 6V2 x 2 13 Aankleding 5x2,, jo Typering: 5*3 Spel5 x 4 20 Uitspraak 6V2 x .2 13 Totaal 71 De verdere volgorde der verenigin gen is Rederijkerskamer „Oefening en Ver maak" te Oostburg met 69 punten. Toneelvereniging „Herrezen" te Ijzen- dij ke 69 punten. Toneelclub „De Volharding" teNieuw- vliet 64 punten. Toneelvereniging „St. Eloy" te Oost burg 60 punten. Toneelvereniging „Nut en Genoegen" te Waterlandkerkje 55 punten. Verder waren nog prijzen beschik baar gesteld voor de 3 best vertolkte damesroken in dit seizoen, zo ook voor de heren. Het hiervoor te behalen maximum aantal punten was 90. Deze prijzen werden gewonnen door Dames 1. Mevr. M. Bruggeman, Oostburg 63 p. 2. Mej. M. Sonnevijlle, Schoondijke 62 p. 3. Mej. M. Schijve, Nieuwvliet 60 p. Heren 1. Dhr. I. Michi'elsen, Cadzand 72 p. 2. Dhr. Th. van Kouteren, Oostburg 64 p. 3.Dhr.F.vanRosevelt, Schoondijke'63 p. Alle toegekende prijzen werden on der daverend applaus aan de gelukkige winnaars uitgereikt door de voorzitter die ook een woord van lof en waar dering uitsprak tot de heren juryleden voor het vele en moeilijke werk door hen geheel belangeloos verricht. Na de pauze werd nog een dol komische klucht opgevoerd door de toneelvereniging van ÏJzendijke, die danig de lachspieren in beweging bracht, gevolgd door het tweede op treden van dhr. Leenhouts, nu als imitator. Alles met alles was het een avond van gezellig samenzijn, hoewel o.i. de avond beter verzorgd had kunnen zijn, b.v. door wat meer afwisseling in het programma, zoals muziek, zang e.d.. maar ja alle begin is moeilijk. Groede. Feestavond V.V.V. Zaterdagavond had in hotel „De Drie Koningen" de trekking plaats van de door de Vereniging voor Vreem delingenverkeer georganiseerde grote verloting ter behartiging van de bad- plaatsbelangen van Groede. Het was precies 6 uur toen de Voorzitter van V.V.V., de heer Hoste, alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder het dagelijks bestuur van de gemeenten en de afge vaardigden van de oud-militairen, die gedurende de mobilisatie in Groede ge legerd zijn geweest. Hierna was het woord aan de Bur gemeester, de heer Everaars, die er zijn grote erkentelijkheid over uitsprak, dat er zulk een prettige, nauwe samen werking tussen de plaatselijke vereni gingen van Groede was. Spreker wees er daarbij op, dat niet minder dan drie verenigingen de handen ineen geslagen hadden, om de avond tot een volledig

De Schakel | 1948 | | pagina 3