vakarbeider naar Zeeland worden j_ dirigeerd. Dat zijn veelal toch ook maar gewezen kelners, kleermakers of orgel draaiers. Baas zijnde in eigen huis zul len de bewoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren hun eigen nestje met animo, spoedig en degelijk herstellen. De opening van een nevenbedrijf van „De Schelde" te Breskens werd een begin van industrialisatie genoemd; een goed begin dat goed doet volgen. Om te kunnen volgen is natuurlijk hulp van de Overheid nodig en deze dient thans in de eerste plaats te bestaan in het aanleggen van een behoorlijkt binnenhaven te Breskens. Kom Excel lentie Vos, dit betreft Uw Departement. Ik zou U willen vragen, U die al zo veel vijf- en vier- en driejarige plannen heeft gemaakt, U die vroeger Hoofd plannenmaker is geweest aan Uw vorig Departement, maakt U nu ook eens vlug een eenvoudig plannetje klaar voor een eenvoudige, niet te grote, binnen haven te Breskens. Dat is voor U toch een klein kunstje; dan één of twee millioentjes er bij - wie in het veen werkt ziet op geen turfje - en ik be loof U dat ik een der eersten zal zijn met een behoorlijke geldelijke bijdrage voor Uw standbeeld, op te richten te Breskens. Niet in de nis langs het Kei pad, die blijft voor Manneke-Pies gere serveerd, maar op de hoogste bunker aan de tweede haven, dus tegenover Michiel de Ruijter, met Breskens aan Uw voeten, letterlijk en figuurlijk. Niet alleen Breskens, neen, ook het overige deel van het Land van Cadzand. Want wanneer het Breskens voor de wind gaat, profiteert daarvan ook het achter land. De aandachtige lezer denkt misschien dat ik aan het ijlen ben of nog onder de invloed van sterk water, maar ik kan hem gerust stellen met de mede deling „vandaag niet". Neen, ik tracht ondanks alle misere die in en om ons is, lichtende voorbeelden te ontdekken, die moed geven, zelfs de zekerheid ge ven dat het Landje van Cadzand er onder uit kan komen en zal komen, zodra de huidige belemmeringen worden weggenomen. De bevolking van W. Z.-Vlaanderen is verjongd, schreef ik een kleine twee jaar geleden in dit blad en telkens zie ik daarvan de bewijzen. Een jong volk zoekt expansie, pakt aan wat vroeger vreemd was, kortom het laat zich door tegenslag slechts tijde lijk verdoven, doch komt weldra weer bij en slaat dan de vleugels uit. Hier niet om weg te vliegen, doch om har der te kunnen slaan, om meer kracht te kunnen bijzetten aan het nieuwe werk. Ziet de nijvere vissers van Breskens, die, weer of geen weer, er op uittrek ken om aan de zee haar schatten te ontrukken en deze, in de vorm van de zo zeer begeerde haring en andere vis, te bezorgen aan ons land en aan andere landen, die evenals wij nog een groot tekort hebben aan vlees. Zij verdienen, als het goed gaat, goed geld, doch hebben daarvoor te zwoegen op een wijze als geen werkman ooit doen moet en dikwijls met inzet van hun leven. En dan wordt de vis door hen duur betaald. Doch ondanks alle gevaren, zij varen en vissen en leveren voor Bres kens een goede bron van inkomsten en voor Nederland een aanzienlijk j bedrag aan onmisbare deviezen. Dan is daar nog een ander lichtend voorbeeld, op geheel ander terrein, n.l. de stichting van een hertenpark in Groede. Het is mij bekend dat vele mensen medelijdend de schouders op halen voor het ijverige streven van Bur gemeester Everaars om een bunker park te hervormen in een hertenpark. En toch zit er, mits goed aangepakt en uitgevoerd, wel toekomst in voor Groede. Het is een zeer bescheiden begin van een dierenpark, althans het kan dat zijn en dan heeft het dit grote voordeel, dat de opzet althans voor de Gemeente geen geld kost, terwijl een door afzich telijke bunkers verknoeide cultuurgrond nu toch nog een nuttige bestemming krijgt. Het geldt ook hier evenals met de industrie te Breskens, alle begin is moeilijk, doch het begin is er nu in elk geval en wanneer aan dit herten park eenmaal enige bekendheid is ge geven, zullen verdere schenkingen daar aan zeker niet ontbreken. Hier is b.v. een mogelijkheid voor onze jongens overzee om enige kleinere uitheemse niet-wilde dieren mee te brengen of aan anderen mede te geven en daar mede de collectie in de Groe uit te breiden. En dan is daar het gelukkige initiatief om in de nabijheid van dat nieuwe park een hotel en restaurant op te richten, voorlopig ook al weer met bescheiden middelen, zodat de exploi tant niet al aanstonds op te grote las ten komt te zitten. Met de exploitant staat of valt evenwel deze gelegenheid; van de wijze waarop deze zijn bedrijf zal uitoefenen hangt alles af. Hij kan er bij wijze van spreken van maken wat hij wil. Het zou naar mijn mening aan beveling verdienen om dit hotel te be ginnen als jeugdherberg, want vooral daaraan bestaat ter plaatse een groot gebrek. En dan moge ook hier gelden, dat wie de jeugd heeft ook de toe komst heeft. Komen de jongeren graag, dan volgen ook de ouderen en zo groeit deze toeloop voortdurend. Uit één be scheiden hotel kan een badplaats groeien; voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen. Groede heeft een prachtig strand met een zeer aanlokkelijk duinlandschap. Het is een mooi gelegen dorp en ik zou willen zeggen dat Walcheren nadat het zo verwoest werd, niets meer heeft dat aantrekkelijker is dan het rustige, stoere Zeeuwsch-Vlaanderen. Groede is gele gen te midden van prachtige viswaters en met behulp van de Heide-maat- schappij kon in die mooie kreken ook wel weer een goede vis-stand worden verkregen. Deze kreken in huur geven aan de gemeente of aan de vereniging voor vreemdelingenverkeer, die op haar beurt hengelvergunningen zou kunnen uitreiken aan zich daarvoor aanmeldende vreemdelingen. Vele rustzoekende va- cantiegangers vinden in hengelen het hoogste genot; moeder en kinderen naar duin en strand en de heer des huizes met hengel en pijp op stap. Waarom zou Groede, zouden andere kustplaatsen in het Land van Cadzand geen toe komst als vacantie-oord hebben en an dere streken in Nederland wel? Vroe ger was het in vele streken van Ne derland mooier, doch op de meeste plaatsen is dat vroegere natuurschoon verwoest of verdwenen. Werkelijk het Land van Cadzand heeft ook nog ver schillende mooie plekjes, die de daar wonenden niet meer opvallen. Boven dien is het een gul land, een land waar de mensen graag lachen, waar de mond kost uitstekend is en de levensstandaard laag. Rustig en toch gezellig, landbouw naast duin en strand, met een drukbe varen zee. Het heeft alzo de vreemde ling genoeg te bieden en de exploitatie van dat vreemdelingenverkeer is slechts een kwestie van goed aanpakken en een beetje - niet veel - reclame. De bezoekers zelf zullen de beste reclame maken. Bovendien, vreemdelingen uit het overige deel van Nederland bren gen Zeeuwsch-Vlaanderen in rechtstreeks contact met Nederland en dan komt er weldra een einde aan het voortbe staan van het Land van Cadzand als „de vergeten hoek". Ziedaar een toe komstbeeld dat groeien kan uit het lichtend voorbeeld dat Groede geeft met zijn initiatief tot het stichten van zijn hertenpark cum annexis; een voorbeeld dat op ander terrein navolging verdient en dat niet met een schouderophalen mag worden begroet, doch waaronder ieder ingezetene zijn schouders moet zetten. Hulde aan de iniatiefnemers en succes aan de exploitanten. L. NIEUWE BONNEN. Geldig van 8 Febr. t/m 21 Febr. 1948. BONKAARTEN KA, KB, ICC 802. Suiker: 175 Algemeen, 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. Brood: 176 Algemeen, 1600 gr.; 165 Reserve, 800 gr?; 168 Reserve, 400 gr. (alles geldig t/m 14 Febr. a.s.); 177 Algemeen, 400 gr. of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) Zeep: 179 Algemeen, 250 gr. zachte zeep plus 125 gr. soda. BONKAARTEN KD, KE 802. Bananen: 673 Algemeen, 500 gr. (vóórinleve ring uiterlijk 14 Febr.) Suiker: 674, 675 Algemeen, 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Brood: 676 Algemeen, 400 gr.; 664 Reserve, 400 gr. (alles geldig t/m 14 Febr.); 677 Al gemeen 400 gr. of 1 rantsoen gebak (gel dig t/m 21 Febr. a.s.) Zeep: 679 Algemeen, 500 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda. Bloem: 668 Reserve, 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Suiker: 1055 Suiker, 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz, of 250 gr. versnaperingen. TABAK- en VERSNAPERINGENKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802. Tabak: 07, it Tabak, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Versnaperingen: 09 Versnaperingen, 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 12 Versnaperingen, 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. De keuzebonnen voor brood of gebak zijn van nu af aan slechts twee in plaats van vier weken geldig. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en ressort en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari ingelegd f 162237,74, terugbe taald f 141318,16. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt hetnummer 20878. Vismijn - Breskens over de week van 26 Jan. t/m 31 Jan. 26-1 192384 kg haring f 0,13 - f 0,23 27-1 51483 f 0,18 - f 0,23 28-1 221378 f 0,14 - f 0,22 29-1 139142 f 0,09 - f 0,12 30-1 125373 f 0,09 - f 0,12 31-1 20457 f 0,09 - f 0,12 van 26 Jan. t/m 31 Jan. 2109 kg sardijn f 0,24 - f 0,75 113 schar max.-prijs Vanaf 4 Januari gezamelijk 2.747.514 kg. Haring. Gevonden voorwerpen. 1 dames tas, waarin een zak koffie en 2 bussen melk, 1 paar wollen hand schoenen. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Groede. kunnen, geleverd worden door Firma SMOOR DE HULSTER, Breskens.

De Schakel | 1948 | | pagina 2