flitsen uil Zeeuwsch-Vlaanderen. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 160 Vrijdag 6 Februari 1948 4e Jaargang DE SCHA ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,—Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 RECTIFICATIE. In het artikel Hoogheid van het amb;t" voorkomende in De Schakel van 30 Januari j.l. komen een tweetal cardinale onjuistheden voorwelke wij in een afzonderlijk artikel in „De Scha kel" van 13 Februari a.s. uitvoerig zWlen redresseren en waarvoor wij vol ledig amende honorable zullen doen: daarop hebben de betrokkenenin het bijzonder de in het geding gebrachte Burgemeesterrecht! Voor het nummer van deze week waren wij daarvoor he laas te- laat. De Uitgevers Lichtende voorbeelden. Er is wederom aanleiding genoeg om over wederopbouw en schadevergoeding te schrijven en toch zal ik het deze week niet doen. Ik heb me n.l. een dag en een halve nacht geamuseerd in de vergadering van de Tweede Kamer, waar de begroting van het Departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting onder de hamer kwam. De ver leiding is derhalve groot genoeg om de lezer daarvan wat te vertellen, doch ik acht het beter om het „genotene" eerst nog wat te laten bezinken. Ik heb n.l. nog zo'n beroerde nasmaak in de mond en zou misschien in een terminologie vervallen, waarvoor de anders zo kalme en bezadigde Baron van der Feltz uit Middelburg door de Voorzitter van de Tweede Kamer op de vingers getikt werd. Enfin, de Kamerleden die iets aan te merken hadden of beter gezegd, die aanmerkingen wensten te maken op de gang van zaken bij de Dienst FEUILLETON 74) door OUIDA. Hij was er niet. Hij lag met de elle bogen op het kozijn van het raam ener binnenkamer, terwijl zijn oog dromerig rustte op de in duisternis gehulde, vierkante ruimte onder hem. Toen hij twaalf jaar geleden het exercitieterrein verliet om mede te velde te trekken, vond het leger in hem een van de dapperste van al haar dappere solda ten en in de dienststaat van zijn esca- dron was geen enkele bladzijde te vin den met een serie van krijgsbedrijven, mooier dan de zijne. Toch was hij jarenlang onopgemerkt voorbijgegaan. Zelfs het kruis had hij nog niet eens verworven. De oorzaak van dit alles lag in de onverzoenlijke haat, die zijn kolonel hem toedroeg. Daar klonk eensklaps een zo scha terend gelach, dat de violen en de trommen daardoor werden overstemd en Cecil uit zijn mijmering werd ge- van Wederopbouw hebben daarvan een goed gebruik gemaakt. Ze hebben hun opinie niet onder stoelen en tafels ge stoken, ze hebben dapper van den to ren geblazen en verder verandert er niets, blijft de zaak even belabberd gaan als tot nog toe het geval was. Er wordt van Regeringszijde gesust, toegezegd, beloofd, maar ingegrepen wordt er niet. En daarom is er maar 'één conclusie mogelijk: deze Regering moet weg, zo spoedig mogelijk, ook met het oog op de wederopbouw, zo wel letterlijk als figuurlijk, van het Koninkrijk der Nederlanden. Gelukkig komt daarvoor dit jaar nog de moge lijkheid. Er komen verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer met het oog op de Grondwetsherziening, die in verband met de komende wij ziging van de structuur van ons Ko ninkrijk dit jaar nog'tot stand moet komen. Het woord is dus in 1948 wederom aan de kiezers, aan het volk van Nederland en aangezien elk volk de regering krijgt die het verdient - immers zelf kiest - knnnen we slechts hopen, dat de kiezers dit jaar beter hun verstand zullen gebruiken dan in 1946 het geval is geweest. In elk ge val kunnen ze nu weten hoe ze het niet moeten doen. Meer wil ik er thans nog niet van zeggen. Tegenover wederopbouw in de Tweede Kamer staat wederopbouw, zoals die hier en daar onbelemmerd tot stand kon komen; ik zou willen zeggen op de ouderwetse manier, zonder dwars- kijkende nietsnutters, die zich ergens op een ambtelijk kantoor proberen on ledig te houden. In de eerste plaats denk ik dan aan de opening van een afdeling van „De Schelde" te Breskens. Hier is een begin gemaakt met de in dustrialisatie van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen; een goed begin zeer zeker, dat ongetwijfeld navolging zal vinden. wekt. Een glimlach kwam op zijn gelaat. Boven het gillende gelach uit, hoorde men nu de heldere stem van Cigarette. Blijkbaar had zij de dans een ogen blik gestaakt om de een of ander een stekeligheid te zeggen. „Om een slok brandewijn machtig te worden, ondankbare hond, zou jij je eigen kinderen laten verhongeren en je ouders gebeente verkopen. Snij uit, hond, die je bent!" hoorde men Cigarette's door toorn verstikte stem zeggen. ,,'t Is gelukkig, dat je geen man bent!" blafte de beledigde Barbe Grise. „Wat zou je mij willen doen, schurk? Zou je mij vijftig stokslagen willen geven, zoals je officieren je verleden week lieten toedienen, omdat je het geweer van die nieuwe recruut had „op de kop getikt?" Op die wijze gebrandmerkt, stiet Barbe Grise een zo tijgerachtig gebrul uit, dat de zaal er van daverde. Ciga rette had een zeer gevoelige plek aan geraakt, want de beschuldigde had de recruut zijn geweer niet alleen ontfut seld, maar het daarna aan een Arabier verkocht. Het Land van Cadzand zal, omdat het de rijkste kleigrond van Nederland be zit, een agrarisch centrum blijven. Landbouw zal er hoofdzaak blijven, doch een aanvullende industrie zal er evengoed een vruchtbare bodem kun nen vinden. In het bijzonder ware te hopen, dat er industrie kon komen die een gedeelte van de bodemproducten ter plaatse zou kunnen verwerken en vóór alles ook een seizoen-industrie, welke werk zou kunnen verschaffen aan hen, die na afloop van de landarbeid en de suikerbietencampagne, tijdelijk zonder werk zouden komen. De grond van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is rijk genoeg om een bevolkingsdichtheid te dragen, die niet lager is dan die van Zuid-Holland of Limburg. Er zijn nog mogelijkheden te over en deze kunnen - en zullen - door de jonge en geluk kig voortvarende mensen uit het voor malig vierde district zeker ter hand worden genomen. Eerst moet nu ech ter de oorlogsschadevergoeding defini tief en gunstig voor de betrokkenen worden geregeld, zodat een ieder weet waar hij aan toe is. Tegelijkertijd moet een einde worden gemaakt aan de te genwerking van de zijde van de toe ziende voogden over de wederopbouw; laten deze overbodige mensen maar zo spoedig mogelijk - maar voor eigen rekening - hun hoogsten baas, Excel lentie Neher, volgen. In Indië is nog zo'n gebrek aan werkkrachten, wellicht dat ze daar nog nuttig werk kunnen verrichten. Wanneer die remmende factoren verdwenen zijn, twijfel ik niet aan een spoedige opbouw van het Land van Cadzand, uit te voeren door de mensen zelf, die, al zijn ze ook geen metselaar of timmerman, er binnen veer tien dagen evenveel verstand van zul len hebben als de arbeidskrachten, die nu door-de Arbeidsbeurzen van Amster dam, den Haag en Rotterdam als bouw- Zodra Cecil die woordentwist hoorde, ging hij naar de balzaal. Door zijn lengte stak hij ver boven de Franse soldaten en zelfs boven het merendeel der rijzige spahis uit. De marketentster was tegen Cecil in toorn ontstoken en zij had overwonnen - ten minste tot dusverre, want de levendigheid, de on stuimigheid, de sierlijkheid en in de eerste plaats de wellustige rust, die nu en dan een ogenblik op de ruste loze bewegingen van een dans volgde, troffen Cecil's blik en waren oorzaak, dat hij haar bleef naogen. Dat jonge heidinnetje danste in het nevelachtige licht van die herberg voor een troep soldaten in hemdsmouwen en met een zwart stompje pijp in de mond, even weergaloos bevallig als de eerste danseres van Europa voor her togen en vorsten te Parijs, Weenen of Londen op de planken. Eensklaps hief Cigarette de handen boven het hoofd. „Vooruit jongens!" Dit was het welbekende sein, het teken, dat de omstanders mochten deel nemen aan de duizelingwekkende dans, het signaal, dat allen met jagend hart hadden verbeid. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1948 | | pagina 1