Rondom het Zwin. Onder sturm ei 't ouwe jaar z'n bie zen gepakt; onder sturm is 't nieuwe geboren Cadzand - Stormland! Onderd meter en meêr stuuf et zand van over de dunen onze polder in mee 'n geweld, of ter onderd kaïblaozers an de ganlc zien. Zeeschuum, wegge- zwiept uut de baoren vlieg mee et zand mee. Et slaot tegen onze raomen en verandert onze ruten in groenig matglas. De weunbuunkers an den duunkant schienen .udder weg te du- ken voor al 't geweld, da van over de grauwe zee op udder andraaft. Die zandwolken zien 'n kruus voo de buunkerbeweunders 't zand lig noe overa. Op z'n besten kun je nog de straote zien. An de zeêkant ranselen de baoren tegen de dunen en vreten d'r groote stikken af. Bie elke sturmloöp gaot er een bresse zand mee. As een vérre donder dreunt de mach tige stemme van de zeê deu de nacht. Op onze polders ei ze 't gemunt; dao wil ze nao binnendriengen. Daorom snok ze zukke brokken van de dunen omlaoge. Maö dan ei ze buten onze waoterbouwkundigenopzichtergerekend. Meneer Blok ei eur in de gaoten - allank! Nauweliks schient er 'n 't wad ontutterd mee de dunen, nauweliks dreigt er iets scheef te gaon, of ie bint de strijd an mee 't felle waoter. Mee man en macht gaot ie er dan op - bovenschèrms, mee steênen, riesout en dorens en dan is et net of de zeê eur eigen mee een grauw van woede moe trugtrekken Weê kwam ze d'r nie deur 't Is noe roerig in 't Zwin en tame- lik mistroostig. Waor in de zeumer de veugels broeiden en zoo 'n keer 'n kernientje voo je voeten wegwupten mee z'n grappige witte plume recht nao boven gericht, daor is noe de wao- tervlakte. Soms tegen zonsondergank kon da prachtig zien, mao noe is 't niks. Stil en kouwelik zitten de zeê- ëksters en de meeuwen op et soppen- dig natte strange bie mekaore gekro pen. Ze moeten wel op de natte strooke zitten bie de zeê, wan vèdder op 't droöge zouen ze 't nie kunnen ouwen van et stuvende zand, da somtemets in de zeumer ook zoo kwaod kan zien voo de kiekentjes van d'eksters en van de pluviertjes. Zwèrms van spreêuwen trekken d'r over de dunen, ook al mee snokjes vanwege de felle wind. Oengerig vallen z'an op 't zaad van de douwkoole en van ander onkruud om dan weê deu te trekken, as t'r teminsen geen belgse jaoger een schot doet op zoó'n zwèrm moege vliegertjes. Wan dan tumelen d'r verscheie zwartjasjes uut. Drie keêr sinds vorig jaor April is onze kastanjeboom uutgeloöpen gewist en pront drie keêr zien d'r alle blao- ren toe 't leste toe afgeblaozen. Mee 'n kleintje prombeert den duts et van 't voorjaor nog is Cadzand - Stormland Nabie 't aoventje van 't Zwin is t'r gepasseerde jaor vee gebeurd. Mannen van de marine dejen vee betonwèrk spriengen mee dinamiet. Onze ramen reutelden van de zware poffen. Een oöp rommel die de moffen ons gelaoten adden, as prikkeldraod, ouw iesder en puun is deur essessers opge- kuust. Loöpgraóven èn ze d'r vele dichtgegwoid en- steên èn ze gebikt. Mao ze dejen nog meêr. Voo Tante Marie èn ze maor evetjes een nieuw vèrkeskot gemaokt voo niks. „Wan" zegt Tante Marie, „ze zakten mee ud der poöten deu 't ouwe," die essessers dan. Den 21 sten Juni is de nieuwe botter binnengekommen. Da was iets voo 't aoventje, wao j'anders niks zied as de vischbak van den Ouwen Jan, balven zoo seumers een jachtj' of wat. Mao noe is t'r onzen botter, zoo'n bitje den botter van de gemeenschap van 't aoventje. Me zien d'r allemao trots op, al èn me d'r voo_geen cènt in te zeggen. Een flink schip onzen botter! Noe trotseert ie ook de sturm. Uut z'n korren sturt de zilveren errienk an dek. Dikkels van de zeumer, as de klappen van z'n motor ons in de nanacht wak ker gemaokt adden, zagen m'm d'aoven uutloopen. „Goeie vangst joengers en behouden vaort!" In de vèrte zakten dan et motorgeroenk weg en ons aoventje lei wê still' in 't maonlicht. De weunbuunkers spiegelden dan in 't stille waoter; net een gezichtje uut Spanje of Italië. L, B. (Slot volgt). NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB KC 802. Melk: 151 Melk 4 liter; 153 Melk 7 liter. Vlees: 156 Vlees 100 gr.; 157 Vlees 300 gr. Boter enz.: 158 Boter 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet; 159 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Brood: 170 Algemeen 1800 gr.; 171 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen Vermicelli e.d.; 163 Reserve 800 gr.; 166 Reserve 400 gr. (alles geldig t/m 7 Febr. a.s.) Kaas: 172 Algemeen 100 gr. of 125 gr. korstloze kaas. Koffie; 173 Algemeen 125 gr. Koffie. Thee: 174 Algemeen 50 gr. Thee. Sinaasappelen: 178 Algemeen 500 gr. (voor- inlevering). BONKAARTEN KD, KE 802. Melk: 653 Melk 12 liter. Vlees: 656, 657 Vlees 100 gr. Boter: 658 Boter 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet; 659 Boter 125 gr. Margarine of 100 gr. vet. Brood: 670 Algemeen 400 gr.; 671 Algemeen 400 gr. of 1 rantsoen Vermicelli e.d.; 672 Algemeen 200 gr.663 Reserve 400 gr. (al les geldig t/m 7 Febr. a.s.). Sinaasappelen: 678 Algemeen 1 kg. (voorin levering). Kaas: 665 Reserve 100. gr. of 125 gr. korst loze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802. (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Brood: 1053 Brood 800 gr. Boter 1058 Boter 250 gr. Boter of Margarine of 200 gr. vet. Margarine: 1052 Margarine 250 gr. Margarine of 200 gr. vet. Kaas: 1054 Kaas 200 gr. of 250 gr. korstloze kaas. Eieren: 1059 Eieren, 5 Eieren. Melk: 1057 Melk 5 liter. Vlees: 1051 Vlees 300 gr.; 1056 Vlees 200 gr. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiter lijk op 7 Febr. a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 122, 123, 623 Melk, 130, 131, 132, 137, 636, 637 Reserve, 139, 143 en 643 Algemeen. Plaatselijk Nieuws. Cadzand. Loop der bevolking, Op i Januari 1948 bedroeg het aan tal inwoners in deze gemeente 981, w. o. 505 mannen en 476 vrouwen. Op 1 Januari 1947 eveneens 981, t. w. 503 mannen en 478 vrouwen. Oostburg. Wederopbouw. Een deputatie van de vereniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft in Den Haag een onderhoud gehad van 1V2 uur met dr. ir. IJ. Z. v. d. Meer, directeur-generaal van de wederopbouw. Dit in verband met de onbevredigende gang van zaken bij de wederopbouw. Naar verluidt zou dit onderhoud tot verheldering van een en ander hebben geleid. Toneeluitvoering. Donderdag 22 Januari gaf de R.K. St. Eloy-groep haar jaarlijkse toneel uitvoering in het Ledel-Theater. Dit was het laatste concoursstuk van dit seizoen door de „Kring West Z. Vlaanderen". Opgevoerd werd: Vlam mende Vleugels" in 4 bedrijven. De debutant „Geertje" was zeer goed. Na de pauze volgde de klucht: „School meester Pieterse". Dit oude stuk deed de aanwezigen schaterlachen. Alles te- samen een genoeglijke avond. A.s. Zaterdag zal de uitslag van dit concours worden bekend gemaakt. Vargadering Ceres. - Vrijdagavond had in de zaal van de heer de Vuijst een algemene vergadering van de vereniging „Ceres" plaats, onder voorzitterschap van mevr. van Cruijningen-Erasmus. Na een kort woord van de voorzitster, sprak mej. Sikkens uit Goes over het in het vorig jaar gehouden internationaal congres van plattelandsvrouwen. Als gevolg van het tot stand komen dezer organi satie te Wenen in 1930 is hier tot stand gekomen de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Spr. stond uitvoe rig stil bij het grote nut dezer organi satie en vertoonde enkele interessante films van het internationaal congres te Amsterdan gehouden. De leidster van de protestantse ge zinsverzorging in West Z.-Vl., mej. de Duif, gaf een uiteenzetting van dit maatschappelijk werk en wees op de mooie taak, die hier ligt voor jonge meisjes. De opleiding hiervoor, die drie maanden duurt is gratis. Voetbalwedstrijd Oostburg-Hoofd plaat. In een slecht gespeelde wedstrijd heeft Oostburg slechts gelijk kunnen spelen (1 1). Nadat de rust met Oo was ingegaan, wist na circa een kwar tier spelen de rechtsbuiten van Hoofd plaat de score te openen. Weinige mi nuten later wist v.d. Gazelle met een juweel van een doelpunt gelijk te ma ken. Hoe Oostburg ook zwoegde, het winnende doelpunt bleef uit, dank zij het goede werk van de reserve-doelman van Hoofdplaat, nadat voor de rust de keeper was uitgevallen. Oostburg II deed het beter en won van een inderdaad zwak spelend Hoofdplaat II met korlbalcijfers (9o). Biervliet. Prudent van Hijfte komt voor de Radio. De hier zo populaire accordeon virtuoos Prudent van Hijfte uit het Amusementsorkest van Jasper Antho- nisse alhier, zal in het eerstvolgende O.K.E.-programma voor de radio spelen. Filmvoorstelling. Vanwege het N.V.V. is ook al hier vertoond de mooie film „Als de weiden bloeien". Des middags was er een kindervoorstelling, waar de kwa jongensstreken van Dik Trom werden vertoond. Ook te Breskens is deze film ver toond. Jong-Hervormden. Onder voorzitterschap van Ds. Wiebosch kwamen de Jong-Hervorm den samen, terwijl ook aanwezig was Wika L. Wesseling, die een inleiding hield over „Kerk en Wereld". Op de eerstvolgende vergadering zal een nieuwe secretaresse en penningmeeste- resse gekozen worden. Tevens werd ook nog besloten een verjaringsfonds te stichten

De Schakel | 1948 | | pagina 3