in- ïnbedrijfsslelling fabrieksgebouw der n.v. Kon. Mij „De Schelde" ie Breskens Woensdagmorgen wapperden op en om het nieuwe., fabrieksgebouw der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" vele vlaggen, ten teken, dat des -middags de officiële opening zou plaats hebben. Des namiddags had ten gemeentehuize al hier de opening plaats, waarbij tegenwoordig waren: de directeur van „De Schelde," de Commissaris der Koningin in Zeeland, het College 'van B. en W., de Gemeente-secreta ris, Raadsleden, Ambtenaren ter Secretarie alsmede vele genodigden. De heer VVesselïng, directeur van de "N.V. Kon. Mij. „De Schelde," opende deze bijeen komst en dankte de Burgemeester voor de voorbereidende werkzaamheden bij deze ver richt. Daarna sprak, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, die in het kort memoreerde wat Breskens heeft geleden door "het oorlogsgeweld. Hij sprak woorden van lof tot de Directie van „De Schelde"-voor het initiatief om hier een afdeling te stichten. Ook bracht hij hulde aan Burgemeester Eekhout, benevens aan de heren D. w. Heijst en D.aBouwense van de Stichting Herstel Zeeland. Verder spoorde hij li. en VV. aan om met kracht te werken voor het verkrijgen van een binnenhaven en ein digde met', de wens dat deze nieuwe fabriek ïji bloei moge toenemen. Hierna sprak Bbrgemeester Eekhout o.m. als volgt: Een nationale eis is, dat onze nationale pfoductie in de na-oorlogse jaren sterk wórdt opgevoerd. Dit maakt uitbreiding van ons industrieel apparaat noodzakelijk. Tot deze conclusie kwam het bestuur van het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel op zijn congres, dat ongeveér een jaar geleden in onze provincie-hoofdstad werd gehouden. En de met vele moeilijkheden te kampen hebbende West Zeeuwsch-Vlaamse gemeente besturen, die hun gemeenten door her oorlogs geweld in de afgrond zagen storten, kregen door deze uitspraak weer een tikkeltje moed. Een sprankje courage welde in de afgetobde hersenenMen voelde, dat men tets had, waar men zich aan op kon trekken; dat er weer levens mogelijkheden waren. Dat de streek niet als ongedekte molest-schade afgeschreven be hoefde te worden,, indien het industriële ap paraat zich tot West Zeeuwsch-Vlaanderen zou uitbreiden. En met een tot dhsverre niet verflauwende energie togen de Zeeuws- Vlaamse gemeentebesturen, op hun eigen, misschien voor handelskringen wat naieve, manier aan de slag. Ons oog viel op de 'N.V. Kon. Mij. „De Schejde"; de Zeeuwse fabriek met haar be roemde internationalenaam. Het contact werd gelegd onderhandelingen volgden en het resultaat van dat alles aanschouwt men op deze dag. Heden wordt officieel in bedrijf gesteld haar fabriek te Breskens. Het begin van de industrialisatie van West Zeeuwsch- Vlaanderen is er. Het welslagen, beter gezegd het totstandkomen van deze fabriek, het is we.rk geweest van de Stichting Herstel Zeeland 1945, wier eminente president, de hoogedel gestrenge heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, zich hiervoor op zo uitermate krachtige wijze geïnteresseerd heeft. Het zal hem., een grote voldoening schenken om,thans, aan de avond van zijn hoge ambtelijke loopbaan, hier aan wezig te kunnen zijn. Voor het gemeente bestuur van Breskens is zijn aanwezigheid het meest geëigende pmment om Jhr. Mr. Quarles van Ufford hartelijk dank te zeggen voor alles, wat hij, ook nu weer, voor de Gemeente Breskens, voor West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bereikt. Tevens gaat onze dank uit tot de heer D. van Heijst, tot voor kort Directeur-Secretaris van genoemde Stichting. De heer van Heijst is de man geweest, die alle moeilijkheden, welke de vestiging te Breskens in de weg stonden, heeft opgeruimd, h^eeft overwonnen die steeds maar weer opnieuw het paadje naar „De Schelde," "naar den Haag en ik weet; niet naar welke vele oorden, warm hield en succes boekte. De heer van Heijst, pionier, stuwkracht voör betere, economische toestan den in Zeelandjammer, dat hij burgemeester werd!! Hij is nu voor ons verloren! Meneer van Heijst: voor alles, wat U voor Breskens hebt gedaan, zeg ik U als burgemeester' en als vriend, hartelijk dank. Het begin van de industrialisatie van West Zeeuwsch-Vlaanderen is er. „De Schelde" met haar vele uitbreidingsmogelijkheden heeft thans vaste voet op onze bodem. Haar direc teuren hebben door hun besluit om naar „de overkant" te komen een daad verricht waar geheel onze streek hen dankbaar voor zal blijven. West Zeeuwsch-Vlaanderen, industriegebied. Wij hier in het landje van. Cadzand weten nog niet ten volle, wat dat inhoudt. Maar wel weten de jongelui uit onze streek drommels goed, dat zij nu de kans. hebben, de kans van hun leven, om van ongeschoold arbeider, van het manusje-van-alles en van-allen, om gewerkt te worden tot vakman. „De Schelde" heeft bovendien een leerschool, waar jongens, die zo van de lagere school komen en meestal nog "niet weten, welke kant zij uitmoeten, heen kunnen om een vak te leren. Een vak leren, dat hun niets kost, maar hen nog geld toe geeft en vooral, wat m.i. het voornaamste is, van hen zelfstandige mensen, vaklui maakt in een vak, zowel op het gebied van machi nes als op dat van electriciteit. Jongens uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, let op Uw zaak! Grijp de gelegenheid aan! „De Schelde" heeft - het is mij bekend - reeds heel veel aanvragen voor plaatsing op de Breskense fabriek gehad. Zij heeft haar poorten nog even moeten dicht houdeny daar nog maar een klein gedeelte van haar bedrijf in werking kan worden gesteld. De rest van het fabrieksgebouw is n.l. riog niet gereed. Over ongeveer 4 maanden gaan de deuren echter ten volle open en een bedrijf van aan vankelijk 100 man zal dan meehelpen Zeeland als industrie-provincie naar voren te. brengen; zal meestrijden om de naam, die „De Schelde" heeft, verder uit te dragen. De directeuren van „De Schelde" hebben door hun daad om naar Zeeuwsch-Vlaanderen West te komen, als licntend voorbeeld, van industrie-mogelijkheden gediend. Zij. zijn de baanbrekers. Laten wij hen op de voet volgen. Hij eindigde mét de woorden: In eendrach tige samenwerking met Let Luctor et Emergo voor ogen, de toekomst tegemoet De Voorzitter van de Vereniging „West Z. Vlaanderen," de heer A. Hoolhorst, feliciteerde de directie van „De Schelde," daarbij op merkende, dat onder de arbeiders in deze streek goede, werkkrachten zitten en bracht zijn gelukwens over aan de Commissaris dei- Koningin, alsmede aan.Burgemeester Eekhout. Verder sprak nog de heer Kammeraad als Vice-Voprzitter van de Kamer van Koop handel te Terneuzen. Vervolgens werd gezamenlijk 'een bezoek gebracht aan de nieuwe fabriek, waar reeds vele machines in bedrijf zijn gesteld. Het is een fraai gebouw, uitsluitend bestemd voor de afdeling Kleinkoelcompressoren, doch naar men ons mededeelde, nu reeds te klein NIEUWE PONNEN. Geldig voor het tijdvak van 25 Jan. t/m 7 Febr. BONKAARTEN KA, KB, KC S02. Suiker: 147 Algemeen, 750 gr. Suiker, Boter-' hamstrooisel' enz. of 1500 gr. Jam, Stroop, enz. of 750 gr. Versnaperingen. Bloem: 145 Algemeen, 100 gr. Bloem of Zelf rijzend Bakmeel, of Kindermeel. Ei: 144 Algemeen, 1 Ei. Zeep: 142 Algemeen, ongev. 225 gr. Huis houdzeep of 180 gr. Toiletzeep. Brood: 141 Algemeen, 400 gr. Brood of 1 rants. Gebak (geldig t/m 21 Febr. a'.s.); 140 Algemeen, 1800 gr.; 135 Reserve 800 gr.; 138 Reserve 400 gr. (geldig t/m 31 Jan. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 802. Suiker; 647 Algemeen, 250 gr. Suiker, Boter hamstrooisel enz. of 500 gr. Jam, Stroop enz. of 2.50 gr. Versnaperingen; 646 Algemeen 500 gr. Suiker, Boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. Jam, Stroop enz. of 500 gr. Ver snaperingen. Bloem: 645 Algemeen 100 gr. Bloem of Zelf rijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder biscuits. 638 Reserve 500 gr. Bloem ot Zelf rijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder biscuits. Ei644 Algemeen i éi. Zeep: 642 Algemeen 'ong. 450 gr. Huishoud zeep of 360 gr. Toiletzeep. Brood: 641 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. Gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 640 Alge meen 200 gr.; 639 Algemeen 400 gr.; 634 Reserve 400 gr. (alles geldig t/m 31 jan. a.s.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken): Suiker: 1045 Suiker 250 gr. Suiker, Boterham strooisel enz. of 500 gr. Jam, Stroop enz. 'of 250 gr. Versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGSKAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 802. Tabak: 01, 02 Tabak 2 rants. Sigaretten of Kerftabak, 05 Tabak 2 rants. Sigaretten of Kerftabak. Versnaperingen 03 Versnaperingen 200 gr. Versnaperingen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stro-pp enz. 06 Versnaperingen 100 gr. Versnaperingen of 100 gr. Suiker, Boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Plaatselijk Nieuws. Waterlandkerkje. Ton ee l u i tvoe ri n g. Zaterdag j.l. speelde de toneelver eniging alhier, in het kader van de Kring West Z--Vlaanderen, haar con coursstuk. Het lokaal van de O. L. S. was geheel bezet, toen de avond werd geopend. Opgevoerd werd„Ik heb een mens gedood", drama in 3 bedrijven met voorspel. Het spel werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Na de pauze werd de klucht in één bedrijf „Jochem Pezel wat zijt.gij voor een ezel", voor het voetlicht gebracht, dat eveneens goed in de smaak viel. Groede. Verloting V.V.V. Op 20 Januari vergaderde het bestuur van de V.V.V: Groede teneinde de laatste voorbe reidingen te treffen voor de feest- en verlotings avond op 31 Januari a.s. De voorzitter deelde mede van de oud militairen uit Utrecht bericht te hebben ont vangen dat een afvaardiging zo mogelijk hier bij aanwezig zal zijn. De muziekvereniging E. M. M. zal haar medewerking verlenen door d-e avond om 5 uur te openen met een rondgang door de ge meente, terwijl Amusemento de avond zal verzorgen met vrolijke muziek. Diverse- attracties zullen plaats hebben, waarbij het rad van avontuur niet zal ont breken. Voorts zal deze avond vde trekking van de grote V.V.V.-verloting plaats hebben. Vergadering muziekvereniging „E.M.M." Maandag j.l.. had in de zaal van dhr. Beun de algemene jaarvergadering der mu ziekvereniging „E.M.M." plaats. De voorzitter, dhr. Hoste, opende de vergadering en gaf •vervolgens verslag over het afgelopen jaar. De rekening sloot met een batig saldb van f 984,06. De bestuursleden, de H.H. W. Leen- houts, P. Beun en C. Brakman werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd de voor jaarsconcerten te houden op 18 en 19 Febr. a.s. Bij de rondvraag werd het besluit geno men met een lijst te collecteren voor de op richting van een Tamboer- en Pijperkorpsen om dit najaar een bazar te houden met" het oog op een financiël tekort het volgend jaar. De voorzitter sloot de vergadering met het verzoek tot de muzikanten om het Wilhelmus te willen spelen, dit in verband met de jaar dag van Prinses Margriet, waarna men nog een uurtje gezellig bijeen bleef. Nieuwvliet. Aanbestedingen. Maandag had alhier de aanbesteding plaats van een 4-tal woningen. Woon-en Winkelhuis voor dhr. C. Verplanke: Heekamp II, Amsterdam f 21.060.- L. v.d. Klippe, Vlissïngen - 18.430,- Wed. Post Zn., Vlissingen - r7.838.- J. de Wilde, Zuidzande - 15.200.'- H. Buter, Vlissingen - 14.450.- Woonhuïs voor de heer P. Kraaimes: Heekamp II, Amsterdam f 18.250.- Wed. Post Zn., Vlissingen - 15.279.- A. J. P. Mabelis, Cadzand - 14.480.- H. Buter, Vlissingen - 10.490.- J. de Wilde, Zuidzande - 9.800.- Woon'hüis voor de heer I. Simpelaar: Wed. Pos't Zn., Vlissingen f i'3.968.- L. v.d. Klippe, Vlissingen - 12.890.-- J. de Wilde, Zuidzande - 12,000.- PI. Buter, Vlissingen - 11.165.- Dubbel woonhuis voor- de heer D. Luteijn- van Meenen: 9 A B Heekamp II, Amsterdam f 17.900.- f 20.950.- J. de Reu, Groede - 17.186.- - 17.616.- Wed. Post Zn., Viiss. - 16.744.- - 17.635.- J. de'Wilde, Zuidzande - r 1.470.- - 11.820.- H. Buter, Vlissingen - 10.950,- - 12.400.- Retranchement. Gezellige avond. Zaterdagavond a.s. zal alhier de jaarverga dering van de plaatselijke muziekvereniging gehouden worden in het café van Dhr. Luteijn. Na afwerking van het officiële gedeelte, za.1 er een gezellige avond van'gemaakt worden, met muziek, toneelstukjes, voordrachten enz. Alle leden van de vereniging ontvingen een uit-

De Schakel | 1948 | | pagina 3