beginnen .met het vervangen van noodr woningen door definitieve bouw. De zware schade is voor 65 hersteld, de lichte schade voor 75 Ik vind de toestand niet onrustbarend,'.' aldus drukte Ir. van Amerom zich zeer voor zichtig uit. Ik verzoek de geduldige lezer voor al aandacht te besteden aan de door mij onderstreepte - hierboven vet ge drukte - woorden: „zodat men de 2040 al dicht begint te naderen". Wanneer men die 2040 heeft bereikt, is de nood toestand op woongebied in het Land van Cadzand opgelost. Dan heeft ieder gezin weer de beschikking over een woning en kunnen de verdere voorzieningen aan de mensen zelf over gelaten worden? Want dan komen de andere delen van Nederland in de eerste plaats en niet meer het ver woeste Westelijk Zeeuwsch-Vlaaiideren. De lezer gelooft dat waarschijnlijk niet doch ik zal hem daarvan overtuigen. Bij die rondreis door Nederland van een groot aantal vertegenwoordigers van de Pers, waarover ik het hierbo ven al een paar keer had, was uiteraard ook aanwezig een vertegenwoordiger van de Nieuwe Rotterdamse Courant en deze schreef in zijn blad van 3 December 1947 onder het hoofd „We-, deropbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen" aan het slot het volgende: „In het algemeen kan men zeggen, dat de woningnood ten plattelande goeddeels is overwonnen, al moeten uiteraard nog vele gezinnen zich behelpen. Het lag dan ook in de rede, dat de jour nalisten, die dit alles hadden gezien, aan het slot van hun excursie Minister Neher de vraag voorlegden of er aan leiding is, het accent van de wo ningbouw gaandeweg naar de grotere gemeenten te verleggen. Een vraag welke onder verwijzing naar abominabel slechte woningtoestanden in vele plaatsen, die door de oorlog niet hebben geleden, bevestigend werd beantwoord". In gewone taal, die meer in over eenstemming is met de aard van de lezers van „De Schakel," uitgedrukt betekent dit, dat binnenkort, wanneer de noodtoestand in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen op woninggebied is opge lost, wanneer men dus het getal van 2040 heeft bereikt - zie Ir. van Amerom hierboven - dan trekt het Departe ment van Wederopbouw zijn speciale voorzieningen voor Zeeuwsch-Vlaande ren in en gaat men de vrijgekomen krachten aanwenden voor de voorzie ning van het woningtekort in andere delen van Nederland. En dan moeten ze in het Land van Cadzand maar zelf zien hoe ze uit hun noodwoningen moeten komen, hoe ze dat met 2 lU metselaar en 1 V2 timmerman die in dat landje aanwezig zijn, zullen-klaar spelen. Noodwoningen zijn immers ook woningen en je hebt toch een dak boven je hoofd. Ik heb nog geen kleinkinderen doch die zullen er toch wel eens komen en ik ben er van overtuigd dat> wanneer die al huw baar zuilen zijn, er in het Land van Cadzand nog vele noodwoningen in gebruik zullen zijn. Arm, arm Zeeuwsch- Vlaanderen. L. Vismijn - Breskens Week van 11 Jan. - 17 Jan. 2050 kg Sardijn van f 0,29 - f 0,85. 714776 Haring. 342 Bot. 5 Kabeljauw. 2165 Schar. Alles tegen maximum prijzen. Vanaf 4 Januari gezamelijk 1.208.929 kg. Plaring. Plaatselijk Nieuws. Breskens. Vergadering Duivenvereniging. Zondagmiddag j.l. had alhier in het cafe van familie Pleijte de jaarlijkse algemene vergadering plaats van de duivenvereniging „Nog Sneller", welke zeer druk bezocht was. De waarnemend Voorzitter de heer Abr. Vermeulen opende deze verga dering, hij heette allen hartelijk wel kom en deelde mede dat de heer E. de Bourgraaf wegens vertrek naar elders bedankt heeft. Hij hoopte dat 1948 voor allen een gelukkig jaar moge zijn. Tevens dankte hij allen die zo flink hebben medegewerkt voor het vervaardigen van de nieuwe duiven- kooien. Hij verzocht de aanwezigen op te staan voor één minuut stilte voor de ontvallen leden der vereniging. De aftredende bestuursleden de heren Abr. Vermeulen en J. v. d. Broecke- Elfrink werden met grote meerderheid herkozen. In de vacature de Bourgraaf werd gekozen de heer Joh. Carels. Het voorstel van het Bestuur om het kampioenschap voor oude duiven te beëindigen begin Augustus en voor jonge duiven eind Augustus, werd aangenomen. De contributie werd bepaald voor nieuwe leden f 2,50 en oude leden f 1.50 per jaar. t Op 8 Juni a.s. zal de vereniging 30 jaar bestaan, waarbij het Bestuur ge machtigd werd hiervoor plannen te beramen. In de kascommissie zijn benoemd de heren A. Haartsen, M. Visser en M. Faas. Nogmaals werd gewezen op het uitvliegen van duiven op' Zondag tij dens de wedvluchten, waarop een discussie volgde, welke door de Voor zitter echter in goede banen werd ge leid. Besloten werd geen duiven tijdens de wedstrijd te laten uitvliegen. Mocht eventueel zulks toch plaats hebben zal een boete worden toegepast van f 0,50 voor iedere duif die een derge lijke overtreding begaat. Van de rondvraag werd door een 4-tal personen gebruik gemaakt. Door de heer H. Oosterling werd verzocht op korten afstand te spelen, hierop werd afwijzend beschikt. J. v. d. Broecke stelde voor per 3- tal, inplaats van een 4-tal te houden; dit werd aangenomen. A. Haartsen stelde voor een commissie samen te stellen voor de jubileumvlucht. Deze zal bestaan uit de heren A. Haartsen, H. de Baare, W. Fenijn, P. v. d. Walle en I. Porreij. De .heer I. de Jonge vroeg om met een andere constateur (prikkers) te mogen spelen, dit werd aangenomen doch de risico is voor de speler. H. de Baare stelde voor om de dofters van de duivinnen te scheiden bij het inkorven, dit zal door de Voorzitter nader onderzocht worden. Na afloop dankte de Voorzitter de vele aanwe zigen voor het bijwonen van deze zeer interessante vergadering, die zeer zeker niet gemakkelijk te leiden was. Na afloop werd uit het Bestuur ge kozen tot voorzitter, de heer Abr. Ver meulen en tot secretaris, de heer Jac. Faas. Vergadering Varkensverzekering. Wegens te geringe belangstelling der leden van de Varkensverzekering alhier, kon de aangekondigde vergade ring van Dinsdag 1.1. niet doorgaan. Vermoedelijke oorzaak is dat er velen betrokken zijn bij de haringvangst, doch waar bleven de overigen? Daar er zeer belangrijke besluiten te nemen waren heeft men deze vergadering uit gesteld tot nader te bepalen datum. Moge dan de belangstelling groter zijn daar deze vereniging toch zeer zeker ook een goed doel nastreeft. Benoeming Notabele. Tot Notabele der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer Adr. Baden. Onderscheiding. Toen op 19 Januari 1943 Prinses Margriet geboren werd, is zij spontaan aangenomen als petekind van de mannen der Nederlandse Koopvaardij, die ver van het Vaderland, ,hun zo gevaarvolle plicht vervulden. Onder hen was ook onze dorpsge noot, de heer P. Verboven, die helaas in 1944 bij de uitoefening van zijn plicht zijn. jonge leven heeft gelaten. Nu, ter gelegenheid van de 5e jaardag van Prinses Margriet, door H. K. H. Prinses Juliana, als Beschermvrouwe van het Prinses Margriet-Fonds, aan de Nederlandse zeelieden ter koopvaar dij het „Margriet-embleem met Anker" is uitgereikt als blijk van waardering voor. de foen verrichtte diensten, is ook dit embleem toegezonden aan de vader van vorengenoemde heer Verboven, de heer C. Verboven, alhier, ter herinne ring aan het ofler, dat ook zijn zoon in dienst van het Vaderland heeft ge- gebracht. Draaibrug. Toneeluitvoering. Zaterdag j.l. had alhier, in de zaal van de heer Klompe, een toneeluitvoe ring plaats, gegeven door de toneel vereniging „Cadzandria" te Cadzand, welke, ondanks de slechte weersom standigheden, goed bezocht was. Opge voerd werd het concoursstuk „Storm- eiland," hetwelk bij het publiek zeer goed in de smaak viel. In de pauze vonden enige verlotingen plaats. Hierna werd direct overgegaan tot een kluchtspel in één bedrijf n.l. „De dwaling van hét raadslid Ver- bruggen", waarop door het publiek ook zeer goed werd gereageerd. De. avond werd besloten met een gezellig bal met medewerking van de reeds meer en meer populaire „Pieter Leenhouts and his Orchester". Cadzand. Aanrijdingen. Dinsdagmorgen kwam onder „Potjes" de tram in botsing met een vrachtauto van de heer v. d. S. uit Breskens, waar bij de locomotief schade opliep aan de watertank en zijn koplichten. De vracht auto bekwam wonder boven wonder- zo goed als geen schade. Woensdagavond had wederom een aanrijding plaats van een auto met de tram. Ditmaal aan de „Molendijk" on der deze gemeente. De machinist der tram - welke uit de richting Nieuwvliet naderde - zag een luxe auto komen uit de richting Zwarte Polder, waarbij hij signalen gaf, zodat de auto op behoorlijke afstand van de rails bleef staan om de tram te laten passeren. De bestuurder der auto Dr T. alhier, die door de rook slierten, welke uit de locomotief kwamen, niet goed moet hebben gezien of de tram aj gepasseerd was, gaf gas en reed daarbij op de achterste goederen wagen. De tram bekwam niet veel schade, doch de luxe auto van Dr. T. werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter gelukkig niet voor.

De Schakel | 1948 | | pagina 2