De Zeeuwse Zangers nergens het fraais of bezienswaardig: wat men biedt, doch uitsluitend sfeer die er 'geschapen wordt door de hotels, restaurants en cafe's. Wanneer de bezienswaardigheid overheersend was, zou een zitje op de Boulevard van Scheveningen of zelfs Vlissingen verre te preferen zijn boven de Boule vard des Italiens te Parijs en dit is natuurlijk geenszins het geval. Alleen in Parijs hangt een sfeer, neen de sfeer van een Boulevard en alle overige Boulevards ter wereld zijn namaak. En zo ook had de kaai te Sluis haar eigen sfeer, die elke bezoeker moest bekoren en hem er terugriep. En die sfeer werd niet opgewekt door de grimassen van Jantje van Sluis, maar zoals boven betoog, door de handigheid, de vindingrijkheid en mensenkennis van de meesters in het hotel- en restaurantvak, zoals alleen Sluis die bezat. En deze nuttige middenstand is in Sluis nog aanwezig en zeker bereid, om zijn vroegere vak weer met dezelf de ijver en ambitie opnieuw te begin nen, zodra hun daarvoor de gelegen heid wordt gelaten. Ze zullen nieuwe restaurants, bakkerswinkels en curio sity-shops aan de kaai en omliggende straten en pleinen bouwen en exploi teren, wanneer hun door de Overheid wat meer vrijheid wordt gelaten in de wijze waarop zij hun bedrijven willen opzetten en inrichten. Helaas schijnt die Overheid voorshands niet bereid om daaraan mede te werken. Die overheid of althans een autori teit die nog al veel in de melk te brokken heeft op dat gebied, heeft in zijn comfortabele woning in Middel burg een paar jaar geleden eens ge droomd dat hij een toverstaf bezat, waarmee hij Sluis in een ommezien van tijd zijn dertiende-eeuws aanzien kon teruggeven. Deze man heeft het helaas voor het zeggen en dus zal Sluis worden, zoals hij alleen het wil. Een begin is daarmee zelfs al gemaakt Men is n.l. in Sluis al begonnen met een klein aantal woningen aan een ouderwets smal straatje op te bouwen in stijl jaar 1300. Een deskundig! schreef me daarover, ,,dat ze op hem de indruk maakten of er wilde dieren in moeten worden opgesloten, zulke zware kozijnen en deurposten zitten er in. Eh dat gaat natuurlijk ten koste van het glasoppervlak, zodat deze wo ningen wel weinig licht zullen krijgen. jager terecht, die moederzalig alleen op een steen was gezeten. In de houding van iemand, die do delijk vermoeid is, was hij bezig met zijn sabelschede figuren in het zand te tekenen. Zijn ganse persoon ver ried de vermele soldaat, die al de ruwheid en het gevaar van het krijgs mansleven van nabij heeft leren kennen. Is een knappe, mooie jongen. - En van adel is hij ook, al is hij maar soldaat," dacht zij. 't Was echter niet voor de eerste keer, dat Cigarette in de gelederen van Algerië's leger adellijk bloed aantrof. Zonder complimenten wekte zij hem uit zijn mijmering. „Hazo, heerschap! Ben je daar? Tata Lerroux zegt, dat je een Engelsman bent. En ik geloof waarachtig, dat hij gelijk heeft, anders zou je hier niet als een uil in het zonlicht zitten kijken. Kom, neem een teug bourgogne - hij is zo helder als een robijn. Slechte wijn verkoop ik nooit. Die lust ik zelve niet". De jager verschrok, stond op en nam beleefd de politiemuts af. „Ha, juffertje, ben jij daar? Dat is zeer Het worden ramen met zeer kleine ruiten verder krijgen die huizen een boven- en een onderdeur, dus precies als die verouderde arbeiderswoningen die men hier en daar nog langs eenzame weg aantreft." Als ze er nu ook nog maar bed steden in bouwen met een kribbe daar in en een bedsteeplank, waarop de p... pot kan staan, dan zijn ze volmaakt. Waarom ook niet De stank van die pot gaat toch omhoog, zodat je dat nuttig instrument beter boven je hoofd kunt hebben dan er onder. Als ze in Sluis daar nu maar flink mee opschie ten, dan kunnen ze binnenkort worden beschouwd als een voorstad van S'lik- kenburg, waar soortgelijke woningen nog in haar oude glorie aanwezig zijn. Ik ben er van overtuigd, dat er van heinde en ver vreemdelingen zullen komen om dit schoons te zien en de grootste attractie zal dan ongetwijfeld zijn, een blik te mogen werpen in een volledig bezette bedstede, zoals die in vroeger tijden werd benut. Als de ge meenteraad nu ook nog verordonneert, dat de bewoners van deze huizen de daarbij passende klederdracht behoren te volgen, dan is Sluis uit de brand Sluis, Sluis, deze naam roept in mij thans steeds een gedachten-associatie op met Duitsland's grootste dichter, met Schiller, die Das Lied von der Glocke heeft samengesteld. Dat gedicht aat over een toren, die daar stond, vastgemetseld in de aarde". Zou deze toren uit Das Lied von der Glocke misschien ook de heer Klokke, de uit vinder en beschermheer van de op- bouwplannen van Sluis, met oud-stad huis en toren, voor ogen hebben ge zweefd of is hier slechts sprake van een klanken-samenhang Glocke en Klokke. Maar met dat al zitten ze in Sluis toch met deze mijnheer Klokke, dat is de man die ik hierboven be doelde, als de autoriteit die Sluis zijn antieke bebouwing wil en zal terug geven. Het is alles antiek wat de klok van Klokke slaat en nu kan hij mis schien wel zeggen, dat ik de klokke heb horen luiden doch niet weet waar de klepel hangt, doch dan weet ik toch zeker dat de klepel van de klokke, die de jüiste tijd voor Sluis slaat, niet in Middelburg hangt. Voor de burgerij van Sluis luidt de noodklok, wanneer haar belangen langer worden vastge koppeld. aan een waan-idee van her- VOORLOPIG BERICHT! zingen en spelen in het Ledeltheater op Vrijdag 13 Februari 1948 bouw van Sluis naar de oude trant en (moge spoedig de doodsklok luiden over dat waan-idee. Helpt de mensen van Sluis, opdat zij zo spoedig moge lijk hun huizen mogen optrekken vol gens eigen en aan normale architecto nische eisen voldoende normen. Wonin gen en inrichtingen die, weliswaar nog duur-zijnde; toch te betalen zijn. En dan zal Sluis zijn oude glorie spoedig herwinnen, dank zij de ondernemings geest en -durf van zijn ingezetenen. Zet in Sluis de klok vooruit en Klokke er uitL. Ik kom daarop binnenkort nog eens terug. Aanbieding gedenkraam. De gemeente De Bilt (bij Utrecht) heeft indertijd de gemeenten Aarden burg en Schoondijke geadopteerd. Als blijk van waardering besloot men aan De Bilt een gebrandschilderd raam aan te bieden, ontworpen door de Bilt- hovense schilder Jan Boon. Vrijdag j.l. nu was het zover, dat de officiële overdracht kon plaats vinden. Hiertoe bezochten burgemeester Sjef van Dongen van Aardenburg en F. A. van Rosevelt van Schoondijke met hun wethouders en enkele dames, hun ambt genoot H P. baron van der Borch, burgemeester van De Bilt. In de toespraken van beide burge meesters kwam duidelijk tot uiting de vaste overtuiging dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen en de Zeeuwse wapenspreuk ook aan beide getroffen gemeenten zal worden bewaar heid. Het raam heefteen plaatsgevonden in de trouwzaal van het Biltse raad huis „Jagtlust". Vismijn - Breskens Week 10 Jan beleefd van je". Voordat hij de beker aannam, maakte de spreker een bevallige buiging. Driftig gaf Cigarette een slag op de kraan van haar tonnetje. Aan die ma nier van groeten was zij niet gewoon. Te duivel! Je bent een veel te mooie meneer voor ons, jongenlief," klonk het nors. „Waafc heb je, als ik vragen mag, die manieren geleerd?" „Waar anders dan, in Frankrijk zou men hoffelijkheid moeten leren?" gaf de jager ten antwoord. ,,'k Moet zeggen, dat je met je tong heel aardig hebt leren pareren!" riep Cigarette. Dat de jager haar niet meer complimentjes maakte, ergerde haar. Generaals en stafofficieren waren ge woon haar te vleien en het hof te maken. Ze zeggen, dat je een Engelsman bent, maar ik geloof dit nog niet. Daarvoor is je stem te zacht. Je bent een Spanjaard, niet?" „Ben ik dan zo vroom?" „Een Griek dan?" „Nog veel minder. Heb je mij ooit zien vals spelen?" Cigarette stampvoette van ongeduld. van 4 Jan. exp. garnalen f 0,70. Sardijn van f 0,37 - f 0,78. Haring. Bot. Kabeljauw. Schar. tegen maximum prijzen. „He, wat een eend. Zeg dan toch da delijk wat je bent!" „Wat ik ben? Een Frans soldaat. Kan je nog meer verlangen?" Cigarette's enige liefde was de drie kleur. In haar ogen kwam een flik kering. „Dat is zo! Maar Frans soldaat was je toch niet altoos. Twaalf jaar gele den kwam je hier, zeggen ze. Wat was je voor die tijd?" De marketentster liet zich in 't zand vallen en keek de jager met onge veinsde nieuwsgierigheid aan. „Voor die tijd? Toen was ik een dwaas," klonk het langzaam. „Waarom heb je hier dienst geno men?" vervolgde Cigarette. „Je was vroeger een adellijk heer. - Och, wat! Knik nu niet neen. Een aristocraat her ken ik bij de eerste oogopslag. - Die mensen, die zich wel de moeite wilden geven ter wereld te komen. - Vind je de Figaro niet aardig? Verleden win ter speelden onze jongens hem en ik zelve was Figaro. Er komen heel wat aristocraten hier, maar altijd om iets. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1948 | | pagina 2