Brieven uit Indië. Voetbaldiagnose Tjimalakka, 30-ii-'47. Streekgenoten, Weer zijn we verhuisd en wel naar Tjimalakka, ongeveer 5 K.M. van Soe- medang. Hier is het iets beter voor ons, er is ten minste water en licht. We liggen in een textielfabriek, die de T.R.I. niet in zijn verschroeide aarde- systeem heeft kunnen betrekken. Gaat men van hieruit op patrouille de ber gen in, langs smalle onmogelijke paad jes en over Sawa-dijkjes, dan ziet men een streek die zeer vruchtbaar is en waar alle gewassen er goed voor staan. De bevolking hier is over het alge meen vrij schuw. Dit zal wel komen, omdat het over het algemeen personen zijn die een slecht geweten hebben, of T.R.I.-personen incognito. Toch kan men hier goed opmerken dat alles weer in goede banen wordt geleid en zowel op economisch, als cultureel gebied alles weer in zijn oude doen begint te geraken.-Het merendeel der bevolking is blij van het extremis tische juk te zijn bevrijd; ze hebben genoeg ellende meegemaakt en dat alles door hun eigen landgenoten, die met communistische en fascistische ge dachten bezield hen ten gronde rich ten. Ze zij blij dat wé ingegrepen heb ben en ook geloven ze nu niet meer aan de praatjes van radio Djockja, die hen tracht op te zwepen tegen de .Ne derlanders. Wat wij, soldaten, niet kun nen begrijpen is: Dat er in ons eigen Vaderland personen zijn, die dit alles tegenwerken. Met welke gedachten zijn deze heren bezield? Zij zwepen de be volking tegen ons op. Zij laten ons afschilderen als barbaren, maar eens zullen ze zien, dat al hun lage laster- politiek geen nut heeft gehad. Korp. H. W. Bondewel, 4-4-3 R.I. Veldpost Bandoeng. INGEZONDEN. Builen verantwoordelij kheid der Redactie. Mijnh. de Redacteur, In het hoofdartikel van „De Schakel" van 19 December klaagt de heer L., dat ambtenaren, geboortig uit Sasput, Klakbaan, Marolleput enz. hoog Hol lands willen spreken, waardoor men dan iets krijgt als „geel hoed". Hij( geeft deze mensen daarom de raad gewoon Cadzancte te praten, waar het natuurlijk iedereen mee eens is. Maar wat te denken van de stukjes van „Max," die de laatste weken we melen van vreemde woorden, waar de gemiddelde voetballer hopeloos naast- trapt. Ik noem slechts „psychisch gela den," élan, hyper-emotionaliteit, pseudo- waarheid. Zulke woorden treft men wel aan in Haagse kringen, maar zij zijn toch geen partij voor een Bres- kense voetballer. Ik herinner mij een liedje, waar de volgende regels in voorkomen: Een Hollander gebruikt zo graag een vreemde [taal Wq vinden het gek, toch doen wé het alle- [maal. How do you do, zegt de boer zelfs onder [het melken van de koe. Veel verstandiger is de koe, die zegt niet: [How do you do Maar die zegt in zuiver Hollands: Boeh! Moge Max dit ter harte nemen. A. P. v. d. Broecke,, Noodplan B 16, Breskens Wandeling door Waterland. Een Zondagmorgen-wandeling langs de dromende vlieten van het West- land? Een tocht langs de mur melende beken van Limburg? Neen! Een maandenlange martel gang door de vochtig-groene ver schrikking van de Sumatraanse moerasgebieden. Het iand, waar duizende jonge Ne derlanders hun strijd voeren voor een gefundeerd bestaan van twee volkeren, dit land is schoon en verschrikkelijk tegelijk. De haastige bezoeker aan Batavia, die bij heenreis reeds uitrekend wan. neer het retourvliegtuig vertrekt, klaagt over de hitte, de hotels en zijn ge kreukte overhemd De bewoner van de grote stad klaagt over dure levensmiddelen, over het samenwonen met twee gezinnen, over de kwaliteit van de film, die hij driemaal per week gaat zien. Maar weten zij - en huns gelijken in Nederland - wat zich afspeelt in de gebieden rondom hun kleine leven? Ach, zij weten het wel, maar staan zij er ooit bij stil? Denkt -Nederland wel eens dieper na bij het gebeuren in Indonesië en komt zij we eens verder dan een haas tig medelijden bij het lezen van een verlieslijst? Ik schreef reedsIndië is schoon. En dit is mijn overtuiging. Ik heb in ademloze bewondering gestaan op de helling van de klabat, waar de halve wereld aan mijn voeten scheen te lig gen en de eilanden in de verte dreven in een horizon-loze zee. Ik heb de betovering gekend van de maan, hangende "boven c[e roerloze sawahspiegels op de heuvelhellingen van Bali. Ik ken de rustige kracht die uitgaat van Java'? majestueuze vulkanen en ik heb gezworven door de bomen- woestijnen en veenvlakten van Zuid- Borneo, waar eeuwige, ondergrondse branden hun dunne rookkolommen opzenden naar een mistbezwangerende hemel. Maar in sommige omstandigheden kan dit land ook verschrikkelijk zijn. Waar blijft de schoonheid van een groen glanzende waterloop tussen de enorme varenplanten in het donkere moerasbos, wanneer er een troep moede mannen door waden - hun schoenen vastzuigend in weke bodem - het wa ter soms stijgend tot aan het middel? Waar blijft de veel bezongen tropen zon, wanneer zij de mensen teistert," wier huid na een eindeloze tocht in meedogenloze brand de kleren niet meer verdraagt? Waar blijft de schoonheid van Indië voor die mannen, die nu reeds maan denlang in een eenzame kampong in een woning gebouwd op palen zitten en dag in dag uit voorploeteren door slijmerige modder en gevaarlijke stro men. Voor lien, die op patrouille gaan in razende -regen, slapen in het open veld - in razende regen - en terug keren in hun bivak, dat in dezelfde omstandigheden verkeert Voor hen, die haast zonder lectuur, zonder radio's, zonder enig comfort hun dagen zien verslijten in monotone gang? En altijd is rond hen de dreiging van het gevaar, nimmer aflatend - maar slechts wachtend op het ogen blik, waarop de aandacht der uitere- puttenen verslapt. - txt j, i r. huiska- Wordt dit beseft in warme mers, waar de courant het sc erm vormt, waarachter- men zich voor de wereld verbergt? Wordt dit beseft aan de borreltafels, waar sterke verhalen geboren worden en begrijpt men dit aan de conferentie- taféls? Zo ja, dan zullen de wandelaars uit het Waterland en de klimmers uit de berggebieden doorzetten tot het uiter ste, volbrengen wat van hen gevraagd wordt en zal het eens vergund zijn de vruchten te plukken van hun zware arbeid in een mooi, maar moeilijk land. Sportiviteit. Zomin wij de Engelse techniek en taktiek in Nederland kunnen invoeren, zomin zullen wij hun „fair play" (spor tiviteit) in zo'n grote getale kunnen begrijpen en toepassen in de voetbal sport. In Nederland is het ontegenzegge lijk zo, dat in moeilijke kwesties, waar die zich ook voordoen, met sportiviteit wordt „geschermd" als andere wegen tot rechtvaardiging ontbreken. Dan wordt het gebruikt als laatste troef, het begrip wordt gelaten waar het is. Aangezien ons hedendaags maat schappelijk leven ons een minimum biedt aan stabiliteit (millioenen-nota's, omverlopen der lagere bevolkingsgroe pen, de meer dan in één opzicht „zwakke plekken" in de categorie leer krachten, waar karaktervorming toch reeds een bescheiden belangstelling genoot), hoeft het zeker geen betoog, dat sportiviteit voor onafzienbare tijd vreemd zal blijven in onze voetbal sport. Arrogantie is een veel bespeeld in strument in de Nederlandse levens- symphonie. Oprechtheid is nu zwak heid. Eerlijkheid wordt slecht beloond. Wie moedig is en durft zal spoedig tot de ontdekking komen, dat hij fac toren over het hoofd ziet. Wie uit bundig lacht, kan niet laten even in de rondte te zien naar de vele hem be nijdende gezichten. Zolang eenvoud, offervaardigheid, plichtsbesef, trouw, oprechtheid, eerlijk heid enz. ons min of meer als iets vreemds in de oren klinken, zal sporti viteit nergens te vinden zijn, ook niet op een voetbalveld. Max. Plaatselijk Nieuws. Breskens. Het bedrag der gehouden collecte ten bate van de nabestaanden van de bij de ramp van de Br. 27 omgeko men vissers is thans gestegen tot f 9298,51. - Bij <|e Ned. Herv. Gemeente is tot ouderling .herkozen de heer P. C. Roest en in de vacature A. A. Haart- sen, de heer J. Boidin. Tot diakenen zijn gekozen ,de heren A. Buijs en J Verpoorte. De heer A. P. de Bree is tot Kerk voogd benoemd, Aardenburg. Daar men in deze gemeente wil overgaan tot de aanleg van een sport park, is Zondag ter versterking van de financiën voor dit doel, door de heer I. v. d. Linde in de Sociëteit een filmvoorstelling gegeven. In de pauze werden ook nog enige, door de heer v. d. Linde beschikbaar gestelde taar ten verloot. Tijdens de Zondag alhier ge speelde voetbalwedstrijd tegen Axel, had de Axelse linkshalf bij het weg- koppen van een bal, die wat al te hard aankwam, het ongeluk, een hersenschudding op te lopen.

De Schakel | 1947 | | pagina 4