DE SCHAKEL H.H. Adverteerders! De Bevolking presenteert. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 152 Vrijdag 12 December 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg.'Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Daar de Kerstdagen ditmaal op het einde der week vallen, zal ons blad in de Kerstweek niet verschijnen op 26 December, maar 2 dagen vroeger, dus op Woensdag 24 December. Gelieve dus ook Uw advertenties 2 dagen vroeger als gewoon in te zenden. Het verdient ook aanbeveling om aankondigingen die betrekking hebben op uitvoeringen, samenkomsten of der gelijke tijdens de Kerstdagen, te doen plaatsen in het nummer van 19 Decem ber a.s., daar wij er niet voor kunnen instaan dat alle aborihé's het nummer dat op Woensdag 24 December ver schijnt, nog vóór de Kerstdagen in hun bezit zullen hebben. Het daarop volgende nummer ver schijnt op 2 Jan. 1948. Hierin zal dus gelegenheid bestaan tot het doen op nemen van Nieuwjaarswensen. De opgaven hiervoor zien-wij gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet. De Uitgevers Na vele dagen in spanning gezeten te hebben, kwam voor de burgers van Pekalongan op 3 Augustus de ontspan ning, toen Nederlandse troepen het. stadje binnenrukten. Een nieuwe periode brak aan en de wederopbouw werd ter hand geno men iiï nauwe samenwerking met Arabieren, Chinezen en Indonesiërs. Als tegenprestatie heeft nu de bevol king de militairen op hun beurt een ontspanning bezorgd in de welbekende gracieuze vorm van een Oosterse toneel zang- en dansavond. De zaal van de Capitol-bioscoop, die de republikeinse tijd in dolce far niente heeft doorgebracht, was bezet door FEUILLETON 68) door OUIDA. Ging hij naar Frankrijk, dan was het tractaat van uitlevering daa£. In Rusland, Oostenrijk en Pruisen dreigde hem hetzelfde gevaar. Hij zou herkend en aan het gerecht overgeleverd wor den. Maar ook in de Nieuwe Wereld kon hij zijn geluk beproeven. Wel had hij geen geld om zijn overtocht te be talen, maar daarvoor zou hij als matroos kunnen dienst nemen. Terwijl al die visioenen wanordelijk in zijn brein spookten, was hij bijna niet zeker of hij niet de nachtmerrie had. Een tijdlang bleef hij als een be- schonkene, met het hoofd op de arm en het gelaat in 't gras verborgen, roerloos liggen. Het luiden van de klok van een klooster werd flauw tot hem overge dragen. Dit geluid wekte hem uit zijn verdoving. Het deed hem weer begrij pen hoe weinig tijd hem restte, als een gevarieerd gezelschap van militai ren, burgerlijke bestuursambtenaren en diverse bevolkingsgroepen. Punt één van het bonte programma, het openings woord werd uitgesproken door het hoofd burgerlijk bestuur, assistent- resident De Man. Alle aanwezige heren, Generaal de Waal in- het bijzonder, werden een hartelijk welkom toegeroe pen. Na ter verduidelijking te hebben gezegd, dat deze avond alleen bestemd was voor de militairen, veranderde de ass. res. evenwel direct van woordkeus en completeerde het „geachte heren" met „dames" ter vermijding van min derwaardigheidscomplexen bij het aan wezige vrouwelijke Rode Kruis- en Sociale Zakenpersoneel. Vervolgens richtte De Man zich weer uitsluitend tot de mannen. Bijzondere verdiensten en vorderingen tot op de dag van he den werden gememoreerd. Het contact en de goede verstandhouding met de bevolking waren wel duidelijk geble ken door deze feestavond, maar zo zei de resident, deze beide essentiële vereisten, die van zo'n groot belang zijn bij de wederopbouw van stad en platteland worden nog versterkt als men eikaars zeden, gewoonten en ge dachten volkomen leerde begrijpen en waarderen. Bij deze woorden, die ge tuigden van een oprechtv streven naar eendrachtig samengaan, raakten de aanwezigen ongemerkt toch wel even onder de indruk, temeer omdat degenen met wie men tot een nog opbouwende samenwerking moest komen, zich in dezelfde zaal bevonden. Het Wilhelmus, dat tevens de muzi kale opening vormde, werd in het volle bewustzijn van de te vervullen taak-j plechtig gezongen. Als het begin van deze weergave uitvoerig langdradig was geschreven, dan had men dat de typering kunnen noemen voor. het begin van de be hij de vlucht wilde vervolgen, die hii ondoordacht begonnen was en daarna zo onwankelbaar vastberaden had doorgezet. Terstond en zonder aarzelen moest worden gehandeld. „Wat doet het er eigenlijk toe?" dacht hij. „GeheeKdoor eigen schuld zou ik toch ook over de kop zijn gegaan. Was die quaestie met deze wissel niet voorgekomen, dan zou ik toch door mijn schulden verplicht zijn geweest de ankers te kappen." Langzaam stond Cecil op. Circa veertig minuten was hij van het station verwijderd, doch hij wist de weg niet goed en werd bovendien door een gevoel van uitputting bekro pen. Sedert dat ontbijt vóór de wedren had hij niets genuttigd. Aan de rand van het hout lag de hut van een jager. Hij trad de geopende deur binnen en vroeg de jager, die juist met worst en bier zijn maal zat te doen, om wat eten. Grof en slecht was het voedsel, maar het bier goot hij met volle teu gen in ^de keel. Ook nam hij een stuk brood. Daarop trok hij een ring met een grote saffier van de vinger en roemde Serimpidans, die als eerste nummer 'werd uitgevoerd. Sommige militairen hebben in de loop van hun Indiëtijd wel eens danseresjes van hout snijwerk gekocht. Het menselijk model van een dezer kunstwerkjes voerde de beroemde Javaanse, dans uit in een toneelomlijsting van Chinese, Neder landse en Arabische vlaggen en in muzikale omlijsting van gamelanklanken. De aandacht van de militairen werd geleidelijk groter, naar gelangd de een tonige dansbewegingen en het rythmi- sche tromgeroffel vlugger werden. Het is echter altijd weer zo, dat op het hoogtepunt, juist als men denkt dat het nu goed begint te worden, alles onverwacht in stilte en verstarde hou ding terugvalt. Chinezen vervangen de stilte echter door Hawaiafimuziek. „De blauwe Donau" wordt geïmiteerd door Chinese balletdanseresjes. Natuur lijk begrijpelijk als onze jongens, die dagelijks met het harde grauwe mili taire leven te. maken hebben, bij het zien van al dat donzige engelengedoe even een onschuldig oei-geloei door de zaal laten galmen. De bewondering voor de „kunst," het handgeklap ge tuigt daarvan, stijgt ten top als een vioolkunstenaar z'n strijkstok nu eens niet met de vingers maar met z'n tenen vasthoudt. Bij de tweede stunt staat de strijkstok rechtop tussen de knieën en beweegt de violist zijn in strument langs de strijkstok en ver volgens wordt de viool stil gehouden, terwijl de knieën via de stok een tok kelende melodie voortbrengen. „Het is ook wel leuk" zei een mili tair, „om inplaats van: „Weet je wat een zoentje is, een zoentje is een little kiss," eens echte: Arabische songs door eghte Arabieren te horen". Na de nummers Klonodans, Chinese Hula Hula en de Sheik van Arabië kwamen tenslotte alle artisten voor de reikte hem de jager toe. „Dat ding is heel veel waard. Wil je het in ruil nemen voor dat geweer met wat kogels?" De duitser staarde Cecil met open mond aan. Toen sloot hij gretig de koop. Van juwelen had hij wel geen verstand, maar de glans van die steen verblindde zijn oog en geweren had hij meer dan genoeg en kon hij bo vendien volop van zijn heer krijgen. Cecil bedankte de jager en stapte de deur uit. Nu hij dat geweer in handen had, gevoelde hij zich gereed voor de taak, die hem wachtte. Werd hij thans in de engte gedreven, dan zou hij tenminste voor zijn vrijheid kunnen vechten. Zo ging hij naar het station. Door niets trok hij de aandacht en was voorlopig veilig. Maar nog veel veiliger was het voor hem, dat de Trein terstond na zijn komst aan^'t station, voor het perron rolde. Cecil mocht van geluk spreken. Hij trof een ledige coupé. Hij nam die en de trein suisde met hem voort en ver dween in het hart der wouden. Een diepe, droomloze slaap over-

De Schakel | 1947 | | pagina 1