Vissersramp op de Schelde. Terwijl nog de door de oorlog aan gebrachte wonden ons allerwege aan grijnzen, heeft een nieuwe, doo'r allen diepgevoelde ramp, onze gemeente ge troffen in het vergaan van het vissers vaartuig de „Br. 27". In de nacht van Zondag op Maan dag, omstreeks 2 uur, voer de Br. 27 ter visvangst op de Schelde uit. Aan boord bevonden zich de schipper Jac. Vermeulen en de knechts Adr. de Schipper en Jos. Thange. Enkele uren later volgden hen ook de Br. 10, schipper H. Vermeulen, broeder van de schipper der Br. 27 en de Br. 41, schipper P. la Gasse. Omstreeks 5.30 uur in de morgen, kwam er plotseling een storm opzet ten, hetgeen de schipper van de Br. 41 deed besluiten naar de haven terug te keren. De Br. 10 heeft het echter toen meer binnenwaarts gezocht en is in de richting Terneuzen ter vangst getogen, evenals de Br. 27 dit had gedaan. Ofschoon Maandagnamiddag de beman ning van de Br. 10 verwonderd was dat de Br. 27 nog niet binnen was, werd toch aanvankelijk nog niet aan een ramp gedacht, daar ook de moge lijkheid bestond dat het schip een of andere haven was binnengelopen. Naar mate detijd vorderde, steeg ook de onrust onder de vissers en toen het bericht kwam, dat een vissersvaartuig in het Sloe gestrand was, dacht men onmiddellijk aan de 27, Bij nadere in formatie bleek dit echter een vissers vaartuig uit Terneuzen te zijn. Toen Dinsdagmorgen nog niets be kend was, werd door velqn natuurlijk het ergste gevreesd. Opnieuw verlieten enkele schepen de haven, waarvan bij terugkeer, schipper H. van Haneghem van de Br. 34 rapporteerde op de zgn. Spijkerplaat een wrak te hebben waar genomen, waarvan de mast boven wa ter uitstak. Daaf het vaarwater ter plaatse niet geheel ongevaarlijk is, kon men weliswaar niet in de onmiddellijke na bijheid van het wrak komen, doch de opvarenden waren ten stelligste van mening, dat het de 27 moest zijn. Spoedig daarop is de alhier gestation- neerde reddingsboot „President J. V. Breskens in rouw. Wierdsma," schipper Fr. v.d. Broecke, uitgevaren. Daar inmiddels de vlo'ed was opgekomen, heeft de bemanning het wrak niet kunnen ontdekken. Na ook nog de omgeving van het Sloe te hebben afgezocht is de reddingsboot omstreeks 5 uur onverrichter zake terug gekeerd. Woedsdagmorgen is de „Pres. Wierdsma" opnieuw uitgevaren en heeft men bij laag water (alleen de voorsteven van het schip was nog zichtbaar) inderdaad kunnen consta teren, dat het het wrak van de 27 was. Daar men dus tot op heden niets meer van de bemanning gehoord, noch gezien heeft, moet men aannemen dat allen jammerlijk zijn omgekomen. Schipper Jac. Vermeulen# is 31 jaar oud en vader van vier kinderen, waar van de oudste 7 jaar is. Bovendien was hij matroos van de reddingsboot en een zeer geziene figuur in sportkringen, daar hij o.a. ook doelverdediger was van de V. V. Breskens; Adr. de Schip per is 33 jaar en vader van een twee ling, die nog slechts drie maanden oud zijn en Jos. Thange js 37 jaar, vader van twee kinderen, waarvan de oudste 13 jaar is. Het behoeft geen betoog, dat de verslagenheid bij de dorpsgenoten al gemeen is en men van harte meeleeft met de getroffen gezinnen. Omtrent de oorzaak van dit droevig gebeuren valt natuurlijk niets met zeker heid te zeggen. Algemeen wordt echter aangenomen dat het scheepje op de zandplaat aan de grond is geraakt, lek geslagen en gezonken. Men zal nog trachten, wanneer de zee wat kalmer is geworden het wrak te onderzoeken of misschien nog iets van de bemanning is te bespeuren. Nu de windvlagen echter blijven voortrazen en de zee onstuimig maken, staan de vissers werkloos op 'de haven, turen en mijmeren Er is ook geen lust om uit te varen. Maar straks zullen zij toch weer het roer in handen nemen, deze stoere mannen en opnieuw alles inzetten voor hun dagelijks brood. Vismijn - Breskens Week van 2 Nov. - 9 Nov. 17174 kg exp. garnalen f 0,52 - f 0,84, 747 binnenland garnalen. 2677 pellerij garnalen. 1306 bot. 4 tong. 8 tarbot. 28 rog. Alles tegen maximum prijzen. Plaatselijk Nieuws Biervliet. Door kerkvoogdij, kerkeraad en predikant, worden alle pogingen in het werk gesteld om de Ned. Herv. Kerk, die door de oorlogshandelingen zeer ernstig beschadigd werd, weer zo spoedig mogelijk hersteld te krijgen. Reeds is daartoe door Ds. Wiebosch de medewerking verkregen van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Ook heeft men zich voorgenomen om reeds a.s. Zondag in de godsdienst oefening hiervoor een collecte te hou den. De drie bekende gebrandschilderde ramen, die, doordat zij tijdens de oor log veilig opgeborgen waren, gelukkig gespaard zijn gebleven, zullen dan na de restauratie hun plaats weer kunnen innemen. De collecte ten behoeve van de restauratie der Chr. Bewaarschool, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, bracht f 93,14 op. Vanwege de Chr. Vereniging tot instandhouding van arbiedskolonièn „Het Hoogeland" werd een propaganda filmvoorstelling gegeven. Deze vereniging verricht reeds tien tallen jaren barmhartigheidswerk, door velen, die op een of andere wijze in het leven aan de .grond zijn geraakt, te helpen en zo mogelijk weer zover te brengen, dat zij hun plaats weer in de maatschappij kunnen innemen* Helaas verkeert ook dit werk, tenge- van de oorlog in financiële moeilijkhe den. Schoondijke. Zaterdagavond is in de cantine van het Rijkskamp een propaganda-avond gehouden ten bate van de Niwin, ge organiseerd door het plaatselijk comité. De muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" en de plaatselijke zangvereniging verleenden hun medewerking. Gezien het mooie resultaat van deze avond, ruim f 600.was het dankwoord van de burgemeester aan het einde zeker op zijn plaats. Aardenburg. Zondag j.l. wistentwee junioren van de atletiekvereniging „De Gazelle", in de Sleutelloop te Leiden beslag te leg gen op de 4e en 5e plaats. De heer A. Ballegeer startte bij de senioren in de D-klasse en kwam op de 4e plaats. De heer Rootsaert die schitterend „in vorm" was, verkreeg helaas door het inslaan van* een verkeerde weg, enige achterstand, welke hijtoch nog wist in te lopen. Door een en ander ver speelde. hij echter zoveel energie, dat hij bij de eindspurt op de 5e plaats kwam. Door de bijzondere bemoeiingen van haar ere-voorzitter, burgemeester J. van Dongen, heeft de voetbalver eniging de beschikking gekregen over de bondstrainer de heer v. d. Linde. Elke Zaterdagmiddag zal enkele uren veldtraining worden gegeven. Retranchement. Bij de gehouden aanbesteding van het herstel van de Openb. Lagere School, was ingeschreven als volgt Gebr. van Dale f 19.226.H. Zwier f 21.954.Fa." Meijer en de Rooij f 26.750. Door de Chr. Meisjes- en Jongelingsverenigingen is een collecte gehouden voorde West Zeeuws-Vlaamse soldaten in Indië. Het mooie bedrag van f 162.werd bij elkaar gebracht, plus enige bonnen. Oostburg. Eerlang zullen in deze gemeente 152 zgn. Finse woningen verrijzen op het terrein aan het vestje. Te samen met de 41 woningwet woningen aan de Noordwal, die bijna gereed zijn, zal er dus heel wat woon ruimte beschikbaar komen. Sluis. De rederijkerskamer „De Oranjebloem" gaf Zaterdag- en Zondagavond haar eerste toneeluitvoering. Opgevoerd werd „Mensen in nood." Dit stuk, dat zeer goed vertolkt werd, oogstte dan ook een dankbaar applaus van het talrijk opgekomen publiek. Breskens. Op een drie-tal te Amsterdam komt voor Ds. W. H. Kelder Jr. te Leiden. Ook Ds. Goudzwaard te IJsselmonde heeft een beroep ontvangen naar zijn geboortestreek, n.l. Haamstede, beiden waren vroeger alhier. De klaprooscollecte ten bate van het Oorlogsgravencomité heeft alhier f 120,opgebracht. Zondag geen voetbalwedstijd. Door het Bestuur van de V. V. al hier is aan de K. N. V. B. het verzoek gedaan om de te houden wedstrijd al hier op Zondag a.s. af te lasten, zulks in verband met de vissersramp waarbij de doelverdediger tot de vermisten be hoort. Dit is toegestaan. Examens Steno en Typen. Bij de- te Middelburg gehouden examens vanwege de Nart. Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote", in machineschrijven en Stenografie slaag den de dames J. H. Verdouw en L. M. Jacobs, Breskens; K. Risseeuw, Oostburg L. van Wolffelaar, Aarden- burg en M. C. de Reu, IJzendijke.

De Schakel | 1947 | | pagina 3