Het consulaire rapport. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 148 Vrijdag 14 November 1947 3e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt 'iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 Zoals de lezers bekend is, is de In donesische kwestie destijds onderwor pen aan de uitspraak van de Veilig heidsraad. Een voorlopige beslissing was de opdracht aan de in Batavia aanwezige consuls-generaal van de Ver enigde Staten, België, Engeland, Frank rijk, China en Australië om een rap port uit te brengen aan de Veiligheids raad over de naleving van de wapen stilstand door beide partijen, Nederland en de Republiek. Dit rapport nu is onlangs aan de Veiligheidsraad uitge bracht en in Amerika openbaar ge maakt. Een uittreksel uit dat rapport vonden we in de Nieuwe Rotterdamse Courant van 31 October en luidt als volgt Het eindrapport der consulaire com missie, gedagtekend 14 October 1947, bevat vier hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk bevat een inleiding, het twee de begint met een nadere omschrijving van de Nederlandse en Republikeinse opvattingen over het „Staakt het vuren" en vermeldt het verschil tussen het sta ken van het vuren en het staken van de vijandelijkheden. In de door de N.R.C. gepubliceerde verslagen van de' verga deringen van de Veiligheidsraad is reeds uitvoerig op deze verschillen van op vatting de aandacht gevestigd. Vermeldenswaard is echter nog het hoofdstuk, dat de algemene toestand van de bevolking behandelt. Hierin staat o.in. het volgende te lezen „Er bestaat tot het Republikeinse ge bied zonder twijfel een levend nationaal bewustzijn onder het gedeelte van de bevolking, (dat onderwijs genoten heeft en het openbaart zich niet alleen in de steden maar ook op het platteland. Te gelijkertijd maakt dit bewustzijn de in- druk van anti-Nederlands te zijn, maar bij nader onderzoek blijkt, dat deze FEUILLETON 64) door OUIDA. In behendigheid en spierkracht had hij nog nooit zijn weerga gevonden en met een laatste inspanning van al zijn krachten scheurde hij zich de deur waarder van 't lijf, hief hem als een blok van de grond en smakte hem neer in de witte streep maanlicht, die tussen de gevels der huizen op de stenen viel. Reeds hadden enkele voorbijgangers Baronie's hulpgeschreeuw gehoord en weldra stormde een troep volk de dwarsstraat in. De jood was zo slim terstond als wachtwoord te geven, dat een croupier op heter daad betrapt en op de vlucht getogen was. Meer was niet nodig om de vluchte ling door de gehele bende te doen nazetten. Cecil sloeg één blik om zich heen en rende toen het straatje in. Bijna geen*enkele man in het Britse leger kon in vlugheid en in volharding bij gymnastische oefeningen met hem anti-Nederlandse gezindheid niet de Nederlander als zodanig betreft, maar tegen het koloniale systeem is gericht. Het is eveneens voor de hand liggend, dat de politiële actie de anti-Neder landse stemming heeft doen toenemen. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de intellectuelen die in politiek opzicht en anderszins de meest invloedrijke groep vormen, naar schat ting niet meer dan vijf procent van de gehele bevolking uitmaken. Het is moei lijk te constateren, in welke mate de nationalistische gevoelens in de massa zijn doorgedrongen, maar het is duide lijk, dat zij in het algemeen geen gevoel voor politiek heeft. Het is bekend, dat lieden, die blijk geven van anti-Repnblikeinse gezindheid en zij, die verdacht worden van Neder landse sympathieën, aan strenge maat regelen blootstaan, gewoonlijk in de vorm van gevangenneming en vrijheids-^ beroving (zonder proces) voor lange tijd. Het algemene bestuur en de verzorging van de welvaart is redelijk goed en de publieke nutsbedrijven, marcheren waar mogelijk, goed. Er is voldoende voedsel voor de bevolking, maar er bestaat op Java (op Sumatra is de kledingpositie gunstiger) een groot tekort aan kleding. Betreffende de toestand in de door Ne derland bezette gebieden wordt opge merkt, dat de handhaving van recht en orde in de reeds voor de politiële actie door Nederland bezette steden ver zekerd is en dat het economisch herstel hier reeds in volle gang is. In de pas door Nederland bezette ge bieden verkeert de bevolking, uitgezon derd enige streken, in minder gelukkige omstandigheden dan in het Republikein se gebied, hetgeen te wijten is aan vrees zowel voor de terroristische ben den als voor de bewegingen der Neder landse troepen. wedijveren. Thans kwamen hem die goed te pas, want de snelheid, waar mede hij zich voortbewoog, was ge ducht. Vluchten! De klank van dat woord deed een gevoel van walging bij hem ontstaan. Vluchten! Dan was zijn naam geschandvlekt bij het leger; dan zou zijn boezemvriend kunnen geloven, dat hij in de afgrond der misdaad was gezonken; dan droeg hij het brand merk der schande voor eeuwig - en dit alles uit vrijen wil. ,,'t Is voor haar - en voor hem," dacht hij. Daarop rende hij voort. Gejoel en geschreeuw hoorde hij achter zich. De maan was opgekomen en hoewel Cecil in die weinige se conden door zijn snelle gang veel op de menigte had gewonnen, kon hij hen duidelijk onderscheiden. Nu ontwaakte ook het wilde bloed, dat in Cecil leefde. De doodsverach ting, de vermetele onder zijn vadsig uiterlijk verborgen moed kookte in zijn aderen en schonken hem kracht. Wilden die mannen hem neervellen, hij was bereid te sterven, maar voor zijn vrijheid zou hij kampen als een ander Er bestaat een algemene vrees voor hetgeen zal geschieden, wanneer het Re publikeinse gezag weer zal terugkeren, aangezien vele menen beschouwd te zullen worden als medewerkers met de Nederlanders en het hun kwalijk zal genomen worden, dat zij niet naar Re publikeins gebeid zijn teruggekeerd (de gelegenheid daartoe bestaat met toe stemming van de Nederlanders)". De aandachtige lezer die eveneens kennis heeft genomen van de in de maanden Februari en Maart van dit jaar in „De Schakel" verschenen artikelen serie onder de titel „Verloren Paradijs" zal een bijzonder grote overeenstem ming vinden tussen evengenoemde artikelen-serie en het bovenstaand rap port. Waar schrijver dezes in bepaalde kringen van de Partij van den Arbeid niet bijzonder sympathiek wordt ge vonden en in bepaalde groepen van die Partij ook twijfel wordt gekoesterd over de onpartijdigheid van meerge noemd Consulaire Rapport, ziet onder getekende. met bijzondere belangstel ling tegemoet de onlangs door de heer van O. in „De Schakel" toegezegde uiteenzetting van het standpunt van de Partij van den Arbeid betreffende het Indonesische vraagstuk. L. Geen extraatjes voor feestelijk heden ter gelegenheid van Sint Nicolaas en Kerstmis. Reeds is bekend gemaakt, dat zowel ter gelegenheid van Sint Nicolaas als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe is besloten, om dat de voedselvoorzieningsautoriteiten overtuigd zijn van de betekenis van iets extra's voor de viering van deze fees ten en alleen de suikerpositie deze bij zondere verstrekking toelaat. voor zijn leven. Wilden zijn vervolgers hem neerschieten, 't was hem om 't even, maar in stilte deed hij een dure- eed, dat hij zou sterven als een vrij man. Een paar duitsers, die voor hem uit waren, schoven hun met twee muil ezels bespannen wagen dwars in de weg en sloten de straat zodoende af. Bij tijds werd de jonge man dit ge waar. Ook de volksmenigte, die Cecil nazette, zag de hindernis en stiet luide zegekreten uit. De prooi was in haar klauwen! De wagen sloot de uitgang af en de vervolgde zou moeten om keren evenals een vos, die een muur voor zich ziet oprijzen. Maar, jawel! Zij kenden Cecil niet. Zelfs in dat ogenblik van doodsgevaar, van ademloze, wanhopige inspanning mat hij de afstand en de grootheid van 't gevaar met wissen blik, nam een raam, schoot met een enkele sprong over de rug der beide muildieren heen en kwam behouden aan N de andere kant. Daar nam hij slechts een paar seconden om adem te scheppen en rende toen weer verder. De maan stond zo mededogenloos

De Schakel | 1947 | | pagina 1