Be EEfslG Kerstpakkelten in Indië. opzicht ben ik absoluut ondeskundig. Ik acht het evenmin gewenst om in dit blad de schoolstrijd te doen her leven de strijd tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Aan die strijd is immers nu dertig jaar geleden een einde gemaakt door een overeen komst terzake tussen dezelfde twee partijen, die thans het Regeringsbewind in handen hebben. Zoals zo vele poli tieke overeenkomsten is ook deze er een geworden van het sparen van de kool en de geit. Naar mij voorkomt is onze financiële bodem tengevolge van de oorlog zodanig uitgedroogd, dat hij niet voldoende levenssappen bevat om zowel een voldoende groei van de kool te waarborgen en tegelijkertijd genoeg zaam gras voor de geit te kunnen op leveren. Om in het beeld van kool en geit verder te gaan hoop ik, dat de hongerige (geld)wolf aan beider voort bestaan spoedig een einde moge ma ken, waarna we een reëel onderwijs stelsel opnieuw zullen kunnen opbouwen. Een stelsel, dat een behoorlijker sala riëring van het onderwijs-personeel zal kunnen inhouden, dat tegelijkertijd het tekort aan leerkrachten opheft en toch tientallen millioenen minder zal kosten dan thans het geval is. Ik acht dit blad niet de juiste gelegenheid om op dit vraagstuk nader in te gaan doch zal in een brochure daarop te gelegener tijd wel terugkomen, omdat ik van mening ben dat het onderwijs-probleem een van de belangrijkste onderwerpen van deze tijd is, waaraan niet genoeg aandacht wordt besteed. In de begroting voor 1948 komt geen post meer voor, welke betrek king heeft op het consumenten-crediet. Voor het jaar 1947 was daarvoor uit getrokken een bedrag van als ik me goed herinner, 185 millioen gplden. De bedoeling welke bij het verschaffen van een consumenten-crediet heeft voor gezeten moge al lofwaardig zijn ge weest, doch de uitvoering die in vele gevallen daaraan gegeven is zal toch zeker minder in overeenstemming zijn met die bedoeling. Ik heb hier voor namelijk het oog op het feit, dat met consumenten-credietbonnen ook voor werpen van luxe kunnen worden aan-* geschaft. In luxe-zaken waar bontjas sen worden verkocht, in juwelierszaken en soortgelijke winkéls worden in de stad consumenten-credietbonnen aange nomen. Het mogen nuttige dingen schouwe van de ganse wereld - altijd!" Cecil gaf geen antwoord, doch vast sloot zijn hand zich om die van zijn vriend; nog eenmaal ontmoette zijn oog de blik van de Seraph. Daarop wendde hij zich om naar de jood. „Meneer Baronie, ik ben gereed". „Wacht! Waar jij gaat, ga ik ook!" riep Rockingham. Ernstig trad de jood tussen beide. „Neem mij niet kwalijk, milord, maar voor 't ogenblik niet. Later staat het 11 vrij in 't belang van uw vriend te doen wat u raadzaam acht. En dit mag u niet vergeten, vanaf dit ogenblik is hij voor mij niet meer de zoon van burggraaf Royallieu, officier van de garde, maar eenvoudig een inhechtenis genomen vervaardiger van valse wis sels". Als iemand, die een slag denkt te ontvangen, bracht Baronie de arm door een onwillekeurige beweging boven het hoofd. Hij klappertande, terwijl hij sprak. Cecil greep des Seraph's opgeheven arm en belette hem wraak te nemen. „Als wij weerstand boden, zouden wij ons zeiven verlagen. Laat mij gaan. worden genoemd die in deze winkels worden verkocht, ongetwijfeld en het bezit er van veraangenaamt velen het leven, maar deze dingen zijn zeker niet onmisbaar en daarom is het onjuist, dat de belastingbetaler uiteindelijk voor deze luxe-uitgaven, uitspattingen zou ik ze willen noemen, zijn zuur-verdiende belastingpenningen moet offeren. Dit slechts als demonstratie van de wijze waarop met 's Lands financiën wordt omgesprongen en waaraan zo spoedig mogelijk een einde moet komen. Wanneer we kijken naar de overige landen van Europa, dan komen we tot de conclusie, dat we in Nederland nog niet zover zijn afgegleden als de meeste overige landen, maar toch is ook voor ons de helling nog steeds zeer nabij en we zullen alle krachten moeten inspannen om ons daarvan nog verder te verwijderen. Want eenmaal aan het afglijden, is er geen rem, meer aanwezig, die ons van een verdere val kan terughouden.Een van de voor naamste middelen om uit de nabij heid van die helling te komen, om ons veilig te stellen voor verdere devaluatie van ons geld, is een zuiuig Overheids- beheer. Onze Landsuitgaven dienen op zeer korten termijn nog zeer aanzien lijk te worden verlaagd, te worden te ruggebracht op een voor deze tijden als normaal te beschouwen peil. Elke luxe bij de Overheid moet worden voorkomen en het moet de Regering ernst zijn met haar streven naar een zuinig Overheidsbeheer; zij moet er het mes durven inzetten. Wanneer zij dat niet tijdig doet is het niet moeilijk te voorspellen waarheen dat leiden zal, wanneer we het oog richten naar het weinig verheffende voorbeeld dat Enge land en Frankrijk ons thans te zien geven. Laten, we hopen dat bij ons tijdig de juiste koers wordt ingeslagen en dat de thans aan het bewind zijnde gezagvoerders - of eventueel nieuwe - minder stookolie zullen verkwisten aan het Nederlandse schip van Staat. L. Luitenant Derks, in de volksmond Jopie genaamd, heeft een paar drukke dagen achter de rug. Hij is namelijk de organisator van het vervoer van de Kerstpakketten van de NIWIN, waar van de eerste zending met de „Kota In-ten" van de Rotterd. Lloyd Neem de King en behoud hem ter- wille van mij". Een seconde later was de deur in 't slot gevallen. Eenmaal alleen, liet de Seraph het hoofd op de armen zinken en voor 't eerst van zijn leven big gelden hete tranen langs zijn wangen, Langzaam ging Cecil met zijn aan klager heen. Onopgemerkt kwam het tweetal buiten. Cecil had gezegd, dat hij de wissel-agent gewillig zou vol gen. 't Kwam zelfs niet bij hem op zijn woord te breken. Hij had zich aan het noodlot, dat hem trof, overgegeven. Eenmaal op straat, legde de He breeër hem de hand op de arm. Cecil verschrok. Dit was het eerste teken, dat hij de vrijheid had verloren! Toch bood hij geen weerstand, maar ging op een wenk van Baronie lijdelijk mee naar een in 't donker gehulde draai van een dwarsstraat. In die hoek stonden drie, door de schaduw der huizen slechts onduide lijk zichtbare gestalten, een deurwaar der van de Staats-Procureur, de com missaris van politie van het district benevens een agent van de Engelse geheime politie. Nog voordat Cecil het arriveerde. Op Luitenant Derks rust de verantwoordelijkheid van het ver voer van de kade in Tandjong Priok naar £e Dienst Welfare in Batavia, die voor de distributie zal zorg dragen. Dat dit geen sinecure is, zal ieder be grijpen, die leest, dat op het bericht ,,De Kota Inten is aan met de eerste Kerstpakketten," ieder die even vrij had naar Tandjong Priok liftte om al thans een glimp op te vangen van de begeerlijke lading. Onder toezicht van militairen, die louter en alleen kwamen kijken naar het uitladen van de Symbo lische handdruk van overzee en de Militaire Politie, die formeel met het toezicht was belast, werden de eerste 40.000 pakketten uit het schip gehaald door een grote kraan. De spanning, toen het net voor de eerste maal in het ruim verdween, was bijna niet om uit te houden. Allerlei gissingen werden gemaakt over de in houd van de pakketten. Zouden er weer stroopwafelen in zitten? Wat zeg je? Ook een kalender?" Verder gingen de bespiegelingen niet, want binnen een minimum van tijd stond ieder als dol te juichen, toen het net, volgeladen met de welbekende kartonnen dozen, te voorschijn kwam. Niet te houden waren de jongens, toen de eerste dozen werden volgeladen en met röntgenologische blikken probeer den zij door de dozen heen te zien. De organisatie klopte als een bus. Stagnatie kwam niet voor. Onder con trole van de M.P. gingen de pakketten, bij de loodsen aangekomen, over de lopende band naar binnen en dat was voorlopig alles wat het publiek te zien kreeg. De eerste zendingen etiketten zijn ook reeds in Batavia aangekomen. Babies krijgen meer melk, maar kaasrantsoen vervalt. Deskundigen op voedingsgebïed ach ten het wenselijk, dat kinderen van 0 t/m 1 jaar een onder de huidige omstandigheden zo groot mogelijk melk- rantsoen krijgen. Om hieraan tegemoet te komen is besloten voor kinderen van o t/m I jaar het kaasrantsoen van 1 00 gram per twee weken te vervan gen door 1 liter melk, zodat hun to taal melkrantsoen voortaan 11 liter melk bedraagt. Deze regeling gaat op 10 November a.s. in. drietal gezien had, werd hij bij de kraag gegrepen en voelde hij een sta len ring aan zijn vuistgewricht. De jood had hem verraden! Hij arresteerde hem op de openbare straat! In een oogwenk kookte al het wilde bloed van zijn geslacht in zijn aderen. Slechts van één enkele zaak was hij zich thans bewust. Eer zou hij zich doodvechten dan zich levend laten ge vangen nemen! Nog voordat de stalen ring dicht- knipte, had hij zijn vuisten losgewron gen. Een enkele beweging van zijn linkerarm velde de Engelse agent als een gedolven os ter aarde. Snel als het weerlicht vloog hij daarop de deur waarder naar de keel, ontwrong hem de boeien en worstelde met hem een seconde lang borst tegen borst. De Duitser was een gespierde kerel, maar in behendigheid won Cecil het van hem. De twee mannen rolden over de stenen heen en weer, terwijl Baronie met zijn schelle stem in het duister stond te schreeuwen. De gespierde armen van zijn tegenpartij sloten Cecil's leden als in een schroef. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1947 | | pagina 2