ZuinigOverheidsbeheer TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 147 Vrijdag 7 November 1947 3e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van Wejst Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 (Slot). Ik stelde de vorige week te dezer plaatse in uitzicht, dat ik enige moge lijkheden tot versobering van het Over- heidsbeheer in beschouwing zou nemen. In dit verband wil ik even vermelden dat de economische expert van het Comité Handhaving Rijkseenheid, Dr. Feuilleteau de Bruijn, onlangs in een openbare vergadering in Den Haag verklaarde, dat er in Nederland 690.000 productieve arbeiders in onze gehele industrie werkzaam zijn en voorts, dat Nederland 350.000 improductieve amb tenaren in dienst heeft. Ik wil hierbij vooral de nadruk leggen op de kwa lificatie „improductieve ambtenaren", omdat ook ik van mening ben dat ons ambtelijk apparaat inderdaad weinig doelmatig werkt. Zoals ik al meer heb betoogd, de ambtelijke machinerie is voor doelmatig, dus productief, werk veel te ingewikkeld en derhalve is het zaak om in de eerste plaats naar ver eenvoudiging te streven. Die kan na tuurlijk niet op stel en sprong worden verkregen en in afwachting van het bereiken van die vereenvoudiging zou men toch al aanstonds töt inkrimping van het personeel kunnen overgaan. 20 procent van de mensen op redelij ke termijn - bijvoorbeeld drie maan den - ontslaan en de overige mensen in de overgangsperiode naar de uitein delijke vereenvoudiging, twee uur per dag - dat is ook 20 procent - langer laten werken. Tijdelijke opschorting van de 8-urige werkdag dus ook voor de ambtenaren, zou geen nationale ramp betekenen. Vóór 1916 immers bestond voor de ambtenaren ook geen 8-urige werkdag en vóór 1916 is er ook nooit een ambtenaar van te hard werken gestorven. Daarmee zou dus de overgang naar de vereenvoudiging zijn FEUILLETON 63) door OUIDA. Cecil wankelde alsof hij op punt stond te vallen en een weinig wit schuim kwam hem op de lippen, doch bijna terstond daarna was hij zich zelf weer meester. „Ik heb reeds gezegd, dat ik dat niet kan," klonk het zeer zacht. „In dat geval staan wij slechts voor één vraag. Wil u mij bedaard volgen, meneer, of moet er geweld worden gebruikt?" „Ik zal u volgen". „Het moet zo zijn," zeide Cecil met hese stem tegen zijn vriend. „Die man weet niet beter, of hij is in zijn recht. De gehele kwestie is een raadsel, een misverstand. Doch zoals de zaken staan, dient weerstand bieden tot niets". „Tot niets? Wacht! Nog een ogen blik! Is het gehele geval een vergis sing in de zin, die jij bedoelt, dan moet niet mijn handtekening alleen, overbrugd, om een moderne uitdruk king te gebruiken. Ik wil hier de lagere ambtenaren nog wel het geheim verklappen, dat de Ministers zelf zich tegenwoordig ook niet aan de 8-uren wet kunnen houden, doch dat de meeste van hen wel 16 uur per dag moeten werken. En ook zij zijn amb tenaar, al behoren ze dan tot de hoogste in de Lande. Over de vereen voudiging van het administratieve apparaat, over de wijze waarop die moet worden verkregen zal ik me in dit blad niet verder uitlaten, omdat de doorsnee lezer me op die weg toch niet zou kunnen volgen. Feit is dat we in Nederland al een bedrijf hebben, waar de dienst naar de meest moderne opvattingen is gerationaliseerd, dat is het Staatsbedrijf der P.T.T., waar het z.g. stelsel van taakinventarisatie met succes is doorgevoerd. Het voorbeeld is er, of om in ambtenaarstaal te spre ken, het antecedent is geschapen. Wanneer we nu evenwel in het ambtelijke bos aan het snoeien gaan, moeten we zorgen gave bomen te be houden en bij het hanteren van het snoeimes zullen we aan de top van de boom moeten beginnen en voorts ook alle uitwassen en gezwellen langs de stam zonder mededogen moeten verwijderen. Met andere woorden, alle hoge autori teiten ter beschikking, zoals dat in ambtelijke taal heet, en alle neven- en bij- en hulpdiensten die gemist kun nen worden, omdat ze niet in de gave stam geworteld zijn, zullen weg moe ten. Ik heb hierbij in de eerste plaats op het oog die hoge pieten, waar het publiek zich zo aan ergert - en ook de lagere ambtenaren doen dat terecht - omdat men ze nooit ziet werken. Er zijn verder nog zoveel van die doorge fourneerde, would-be autoriteitjes, die maar steeds schrijven willen en de telefoon alleen gebruiken voor een ge- maar ook die van jou zijn nagemaakt. Denk je dat?" „Dat heb ik niet gezegd". „Gezegd heb je dat niet. Dat is zo; maar dat bedoel je toch, niet waar? Is er echter van ons beider handteke ning misbruik gemaakt om die woeke raars af te zetten, dan staat ons nog een weg open". De Seraph begaf zich naar zijn sec retaire, rukte haar open," scheurde een blanco wissel uit zijn portefeuille en wierp die voor Baronie op tafel. „Hier! Vul die wissel in tot zodanig bedrag als je zelf verkiest en ik zal hem ondertekenen in ruil voor dat valse stuk". Baronie aarzelde. Het goud aanbad hij vurig, 't Was een zware verzoeking. Nog voordat de jood antwoord kon geven, had Cecil de wissel gegrepen en verscheurd. „God zegen je, Rock! Maar dat moet jij in de eerste -plaats niet doen". „Ben je gek, Beauty? Als die jood het ding wil afstaan, is dit alleen een kwestie tussen hem en mij. Hij en zijn compagnon hebben er bij verloren. Wij stellen hen schadeloos voor hun verlies." sprek met hun eigen of een andermans vrouw. Van die z.g. leiders, die zich ter plaatse van de feitelijke toestanden persoonlijk op te hoogte moeten stellen en daarvoor autoreizen moeten onder nemen en dan steeds vrouwelijk gezel schap moeten menemen, omdat ze alleen hun das niet kunnen strikken en die, teruggekomen op hun kantoor een ellenlang rapport gaan schrijven, dat voorbestemd is om zijn plaats in te nemen onder de vele stukken, die nooit gelezen of afgedaan worden. Het snoeimes moet op soortgelijke plaatsen met onverbiddelijkheid worden gehan teerd, want deze luxueuse mannelijke stokpaardjes, die er veelal nog een uitgebreide stoeterij op na houden, moeten onherroepelijk verdwijnen. Het is een zware tijd en die eist nu een maal ofïers. Overigens kunnen we wat die offers bétreft vrij gerust zijn, want de afvloeiende krachten kunnen, als ze willen, alom in het particuliere bedrijf aanstonds een nieuw emplooi vinden; wanneer ze van aanpakken willen we ten behoeven ze het leger van zwart handelaren niet te versterken. Nood breekt wet, dat zien we thans zelfs in het zo democratisch geregeerde Albion, waar de socialistische regering zich verplicht ziet om de arbeidsdwang in te voeren. Ook bij ons heerst een noodtoestand en ook bij ons zal op rigoureuze wijze moeten worden inge grepen, wil men tenminste doeltreffende bezuinigingen - die onontkoombaar zijn - bereiken. Wanneer ik nu in de begroting voor [948 een uitgaafpost van niet minder dan 280 millioen ont moet voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dan vraag ik me af, of we op die enorm hoge post ook niet aanzienlijk zouden kunnen bezuinigen. Ik waag me hier niet op het terrein van verhoging of verlaging van het gehalte van ons onderwijs, want in dat Baronie was reeds over de verzoe king van het ogenblik meester gewor den. „Uw handelwijze tegenover uw vriend, milord, is edel, is grootmoedig. Maar u vraagt mij werkelijk iets, dat niet in mijn macht staat. Een misdaad van dien aard mag niet door geld worden gesmoord". Een woord, dat de jood, schoon hij geen lafaard was, een rilling door de leden joeg, trilde op de Seraph's lip pen, doch Cecil belette zijn vriend voort te gaan. „Biedt geen weerstand. Alleen tot zijn eigen rechtvaardiging handelt die man. Ik zal wachten tot ook mijn beurt komt". De Seraph bedekte het gelaat met de handen. „O, God! Dat jij-!" Hij kon de zin niet voltooien. Dat zijn wapenbroeder, zijn vriend als een dief werd gevangen genomen, greep hem te sterk aan. Cecil sloeg een blik op hem. Daar op stak hij de Seraph de hand toe. „Wil je mij de hand geven, ook nu nog?" „Je de hand geven? Er moge ge beuren wat er wil, maar dat ten aan-

De Schakel | 1947 | | pagina 1