Zaterdag 1 Nov. is onze Noodwinkel aan 'teind Ér ïan Zoijenstr. geopend ^tiïïcmadkr" In Hoeden en Bareiien Reisindrukken GESLOTEN Horlogerie JO HOVESTADT - Breskens IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN IS li! UW ADRES 1 J. P. H. O UWEN DIJK Confectiemagazijn Jacobs-van Dixhoorn, Breskens MULDER'S Technisch Bureau uit Frankrijk Een abonné schrijft ons ,,En dit tot besluit", zei René Derue, en hij schonk een flinke scheut eau de vie de raisin in mijn glas. Met mannen moed nam ik een slok, maar ik kon niet verhinderen, dat de tranen in mijn ogen sprongen. „Het is goed spul", zei René, 52 o/0 ik zal er nog wat koffie bij schenken. En drink dan nog maar een glas wijn na". Het hoeveelste Heb ik ooit zo goed geslapen als in het hooi van Saint Gervais la Forêt Tjokvol zaten de hotels langs de Loire, die het schamele beetje water opgewekt langs de schilderachtige oevers sleept. Parijs stuwt 's zomers als een reus achtig hart zijn bloed, dat Parisiens en Parisiennes heet, het Franse landschap in. Een paar weken weg uit het ge bied van huizen en asphalt, uit het ononderbroken gedreun van motoren, en metro's naar het ruisen van bomen en water en de schittering van de zomerzon. Onafgebroken vloeit de stroom in zuidelijke richtingSaumun Tours, Amboise, Chaumont, Blois pleister plaatsen van tienduizenden toeristen, die verstrooiing zoeken in het beboste, heuvelachtige landschap met tientallen kastelen, en verkoeling in de Loire met haar zandbanken en haar verrassende stroomversnellinkjes. Want deze zomer is overdadig vcor de vacantieganger maar een slecht rentmeester voor de boer, die naar regen- snakt. Dit is geen hitte meer, maar de gloed: van een bakkersoven, die de weiden verschroeid heeft tot kale steppen en de bomen verkleuren doet, als ware het reeds midden in de herfst. Een verademing is het te geraken' in de streek van de Indre en de: Cher, waar de dalen groen zijn en sappig, waar de wegen voeren door boom gaarden vol glanzend fruit een hof van Eden, waar men de mens ter nauwernood bespeurt. Ogenschijnlijk onbewogen kronkelen de stroompjes door het heuvelachtig landschap, een visser wacht roerloos op de volgende forel verder de natuur in haar over weldigende eenvoud. Maar ginds aan de Loire bruist het leven daar is de onbezorgde schater lach van jong en oud, zó uit de stad met haar sleur en haar haast. „Alles vol", zei de patronne van een eenvoudig hotelletje in Amboise „alle kamers zijn bezet", zei de rijk geklede portier van een dure zaak in Blois. Maar toen wij" tegen tienen het erf van een boerderij opfietsten, hadden wij meteen onderdak en warme „soupe", een omelet en brood op tafel. En Hil versum. II op de radio ter ere van de Nederlandse gasten. Acht kinderen telde het gezin van René Derue en hij scheen er even ver heugd over als wij verrast. Bovendien bezat hij een groot stuk land met veel druiven, blauwe en witte, meloenen, pruimen, perzikken en geweldige ci- trouilles. „Eet maar", zei hij, „ze smaken best". En met grage tanden beten wij in de grote trossen druiven, waar de zon van twee zomermaanden nog in zat. „Dit zijn Nederlandse aardappels, Stérling" (Eersteling), zei René en toen wij vragend naar een stuk grond keken, waar niets meer op stond, groef hij Vanaf Maanda» 27 October tot en met Vrijdag 31 October OPTIEK BANDAGES - INSTRUMENTEN STAALWAREN Langestraat 38a Telefoon 128 OOSTBURG steeds het nieuwste in iedere gewenste kleur met zijn handen in de grond en bracht mooie, gave aardappels te voorschijn. „Het loof hebben de coloradokevers opgevreten", verklaarde hij. „Het krioelt hier in Frankrijk van de colo radokevers. Als je ze ziet, maak je ze dood, maar wie zal ze ooit uitroeien De aardappels zijn prima, maar waar om sturen jullie niet meer pootgoed Wij hebben het hard nodig". De avonden waren lang èn de wijn overvloedig. „Het zijn steeds weer de moffen ge weest, die Frankrijk in de narigheid gezet hebben", zei de vader van de boer, en in zijn stem klonk iets door van de ontzetting van vier jaren loop gravenoorlog. „Waarom" houdt U al die krijgs gevangenen nog langer in Frankrijk", vroegen wij „stuur ze weg". 1 „Weg, waarheen Naar huis Nee, ze blijven hier om ons te helpen in de landbouw en bij het herstel. Misschien dat ze zo leren, dat je niet ongestraft een land kunt ruïneren. Duitsland komt later, ik weet niet wanneer, maar in elk geval na Frankrijk". „Natuurlijk", zei Dupeu in Monnaie, toen wij hem om wat drinkwater vroe gen. Met haastige bewegingen putte de 84-jarige een emmer vol ijskoud water en zette die voor ons neer. „Maar, ik heb iets beters om te drinken", liet hij er op volgen en even later kwam hij terug met een fles rode wijn. „Hier, dat valt beter in je maag". Wij hadden een baguette (Frans brood, in stokvorm) gevierendeeld en zuinig" met margarine besmeerd (10 gram per dag). „Heb je er niets bij," vroeg zijn vrouw. Nee, moesten wij erkennen. Onze schrale voorraad francs liet niet toe voor "elke maaltijd een paar ons worst van een gulden of een ons ham van een gulden vijftig te kopen. Ze schudde meewarig het hoofd, „Wij zijn zo arm," reageerde zij. Dat wij bete kende heel Frankrijk. Ze bracht een bord met gewelde pruimen en zei ver ontschuldigend: „Hier, dan hebt U toch wat". Frankrijk is arm en het leven is er duur. Wie afgaat op de volle maga zijnen, komt bedrógen uit. De welvoor ziene slagerijen, de goedgesorteerde kledingzaken, het zijn even zovele ver boden vruchten voor de gemiddelde Wim heeft een Zusje gekregen. We noemen haar ANNEMIEKE. A. LUCIEER. M. LUCIEER-—Pieters. Aardenburg, 23 October 1947. Molenstraat A 9 - GROEDE Radio-reparaties Reparaties aan alle soorcen electrische apparaten Electr. installaties Wij zijn zeer ruim gesorteerd in VERL1CHTINGS ARTIKELEN Nog af te geven Prima W. Legh., Rh. Isl., Barnev. 3 mnd. f 6.4 mnd. f 7 5 mnd. f 8.6 mnd. a. en t. de leg f 9.p. st. W. Legh. br. '46 f 4.p. st. Rh. Is!., Barnev., Patrijs Legh., Exchecj. Legh. br. '46 f 5.50 p. st. Khaki Camfi. Loopeenden 6 rpnd. f 5.50 p. st. Id. br. '46 f 4-p. st. Hoenderbedrijf, Mulderslaan 12, Veenendaai PREDIKBEURTEN Zondag. 26 Oct.. Breskens 10 u.ur, dhr. v. d. Ende, Theol. Cand'. 6,30 nuTj geen dienst. Groede 9,30 uur, Ds. Derksen. Nieuwviiet 2,u. Ds. Derksen. Retranchement ip uur Ds. Barnouw Schoondijke 10,15 uur Ds. Schopenhauer. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur» Ds. Nolthenius. Ev. Luth, Gemeente Groede^ 10 uur, Da M. P. Stol Geref. Kerk. Breskens v.m. 10 uur, dhr. P. de Jonge, Middelburg, n.m. 3 uur, dhr. P. de Jonge, Middelburg. Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. werkman, die per maand zes tot acht duizend francs mag opstrijken. Hoe hij daarvan leven kan Het is geen vraag. Het is doodeenvoudig on mogelijk. En daarom werkt moeder de vrouw mee, omdat het moet. Een kwestie; van to be or not be. „Maar U moet toch begrijpen, dat er zo niets Van al die kinderen terecht kan komen," zei ik tegen een auto handelaar in Parijs. Slot volgt.

De Schakel | 1947 | | pagina 4