fi-em uf-ao.'iderc, cLo-ch DADEN. Onder dit opschrift vonden wij in „De Schakel" een paar lezenswaardige artikelen. Schrijver zijnerzijds stelt hier een daad door het publiek te wijzen op enige fouten en gebreken. Nu was het niet mijn bedoeling om enig commentaar te leveren op deze gedegen artikelen, enkel zou'ik willen wensen dat hij meer schreef, omdat juist in onze getroffen streek goede voorlichting zeer zeker op zijn plaats is. Maar ik zou ook willen zeggen dat het voor sommigen gemakkelijker is met woorden te werken dan met daden. Men kan de macht hebben tot spre ken, doch de kracht missen tot de daad. In dit geval kan het zijn nut hebben te spreken of te schrijven op dat anderen daardoor geïnspireerd worden tot de daad. En nu zien we herhaaldelijk dat veel mensen geen critiek kunnen verdragen en het smalend betitelen met kankerèn. Persoonlijk blijven we voor zo'n op vatting koud. Wij zullen trachten ook in de toekomst en in het belang van onze streekgenoten eerlijke critiek te leveren, ongeacht de persoon of in stantie. o Men legt ons weer 'n typisch geval voor van een zekere soort overheids regeling. Een landbouwer had voor zijn zoon in militairen dienst enige weken verlof aangevraagd wegens de zeer drukke werkzaamheden op de boerderij. Dit verzoek werd afgewezen. Waarom? Was de militair in opleiding voor Indië of verrichte hij andere werkzaamheden waarvoor hij niet gemist kan worden in het leger. Weineen de boerenzoon is als mili tair ergens in Drente aan het aardappelen rooien. En dan komen er mooie stukjes in de krant over de landbouwprestaties van onze militairen, maar onze soldaat vloekt omdat hij als soldaat op het land moet werken in de vreemde, ter wijl thuis geen werkkrachten zijn. Maar ja, dat kan sflleen in Nederland. Aert van der Ploeg. De salamanderman 's Werelds grootste vuurbestrijder. Onlangs stapte op Schiphol uit het K.L.M.-vliegtuig uit New York een Amerikaan, die men aanzijn „southern accent" en zijn hoed met brede rand gemakkelijk als een Texasser kon her kennen. De volgende morgen vroeg reeds verscheen hij weer op Schiphol, dit maal om in de Skymaster naar Batavia te stappen, liet was niemand minder dan Hugh Lee Patton, ,,'s Werelds grootste vuurbestrijder", die zo snel mogelijk van zijn woon plaats Houtson in Texas naar Zuid- Sumatra reisde, waar twee grote olie bronnen in brand stonden, de Pendopo 133 en de Pendopo 117. De thans 58-jarige Patton heeft zijn bijnaam te danken aan het feit, dat hij in de 30 jaren, dat hij zijn ongewoon beroep uitoefent, reeds 175 oliebran- den heeft weten te blussen. Hij maakt daartoe gebruik van een ingenieuze, door hem zelf ontworpen uitvinding en is bij het blussen gehuld in een asbest- pak. Hij slaagde erin de Pendopo-branden, die reeds 3 weken woedden, in 2 da gen te blussen. Volgens zijn eigen zeg gen gaat het meestal vlugger. Maar dit was een zeer moeilijke opdracht, aangezien explosieve stofien waren ge bruikt, om de bronnen in brand te steken. Dat zijn werk lang niet ongevaarlijk is, blijkt uit het feit, dat bij het blus sen van een olie-brand in Louisana in 1938 door een explosie zijn broer ge dood werd en hij zelf zijn rechterarm verloor. Thans is „The salamander-man", zoals hij in Amerika wordt genoemd, weer terug op zijn farm in Houston, waar hij zich aan zijn andere liefheb berij, de verzorging van zijn 100 stuks vee, wijdt, totdat een der grote olie maatschappijen weer een beroep op zijn bluscapaciteiten zal doen. Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat. Het echtpaar Scherbeijn-Blommers herdacht dezer dagen zijn 50-jarige echtvereniging. Als blijk van medeleven had men de woning van het gouden paar versierd en de vlaggen uitgesto ken. Ook verder heeft het die dag hen niet aan belangstelling ontbroken. Ook in deze gemeente zal t.z.t. in de gevel van .het gemeentehuis een gedenksteen 'eplaatst worden, voor de in de oorlog gevallen burgers. Breskens. Teneinde propaganda te maken voor de Coöperatieve gedachte, belegde de coöperatieve verbruiksvereniging „De Broederband" uit Vlissingen, Vrijdag avond een bijeenkomst in de cantine van het Rijkskamp alhier. Het gezelschap Adrie van Oorschot verleende zijn medewerking. De j.L Zaterdag gespeelde voet balwedstrijd ten bate van de N.I.W.I.N. tussen het kantoorpersoneel uit Bres kens en de Prov. Griffie van Zeeland, werd door laatstgenoemde gewonnen met 2 1 *-■ IJzendijke. Vrijdag j.l. werd door B. en W. en de Leden der bevrijdingscommissie een steen onthuld, ter gedachtenis aan de bevrijding dezer gemeente. Deze steen, ingemetseld in de gevel van het gemeentehuis, vertoond het wapen der gemeente met als onderschrift: ,,17 October 1944 werd IJzendijke bevrijd". De heer A. G. Calon bracht in een toespraak hulde aan de geallieerde militairen, die IJzendijke bevrijdden en herdacht ook de gevallen burgers. Na deze toespraak had de onthulling plaats. De burgemeester dankte de heer Calon voor het gesprokene, waarna de schoolkinderen enkele Coupletten van het Wilhelmus zongen. Nieuwvliet. Feestavond V.V.V. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer organiseerde Zaterdag alhier in de zaal van de heer P. Cornelis een feestavond. Het programma bestond uit een concert, uitgevoerd door - de Vlissingse Accordeonver. „Crescendo," onder leiding van de heer Ventevogel. Dit populaire programma viel bij de talrijke toehoorders zeer in de smaak, zodat er na elk nummer hartelijk ge- applaudiseerd werd. „Crescendo" con certeerde hier voor de eerste keer, doch vele muzieklieihëbbers zullen deze Vlis- singers nog eens gaarne terug zien ko men voor een volgend concert. De avond werd besloten met een gezellig dansje. Het besttiur der V.V.V. kan met voldoening terugzien op deze zo goed geslaagde uitvoering. Laten we hopen dat in het eerstvolgende bad seizoen „Crescendo" ook eens zal ko men concerteren aan het strand in deze gemeente bij het badpaviljoen „Eldorado". Retranchement. De Rode-Kruis-Collecte alhier bracht ruim f 46,op. Door het College van Algemene Commissarissen voor de wederopbouw is goedgekeurd het plan om de O. L. School alhier definitief te herstellen. Er zal nu binnenkort tot aanbesteding van het werk worden overgegaan. Daar ook in deze gemeente een belangrijk deel van de inventaris van de vereniging „Het Groene Kruis" door de oorlogshandelingen is verloren gegaan, besloot de gemeente Moer- kapelle (B.) een aantal nieuwe ver- plegingsartikelen te schenken. Het behoef geen betoog, dat een en ander met grote dank is aanvaard. Aardenburg. In verband met de ontslagname van de heer Ruijmbeke als lid der Prov. Staten van Zeeland, voor de Kath. Volkspartij, is als zijn opvolger aange wezen de heer 'Th. Lannoye, alhier. Ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding van Aarden burg op 19 Oct. 1944, gaf de Athletiek- vereniging „De Gazelle" voor leden er. donateurs een dansavond met mede werking van de band „Hup en Voor uit", onder leiding van de heer P. Leenhouts. Biervliet. De restauratie van de Chr. Bewaar school, die in Oct. 1944 zwaar werd beschadigd door granaatvuur, vordert goed. Men hoopt zelfs binnen korte tijd het gebouw in gebruik te nemen. Daar de herstelkosten f 7550,be dragen en het bestuur nog slechts de beschikking heeft over f 4000,wil men voor het tekort ad f 3 5 50, een beroep doen op de burgerlijke gemeente, de diaconie en particulieren. Voorzitter van deze Bewaarschool is Ds. Wiebosch. Oostburg. De commissie van onderzoek inzake de Noodwet ouderdomsvoorziening heeft kans gezien om al de bij haar ingeko men aanvragen vóór 1 Oct. te behan delen. Deze commissie bestaat uit de volgende personen Burgemeester Hoekzema, J. Hoekstra, J. Germing, Mej. M. C. v. d. Bossche, J. Leenhouts, A. Roman en Ph. de Vuijst. Dat er ook nog bijzondere „service" is verleend, blijkt uit het feit dat de formulieren bij de ouden van dagen aan huis door hen werden afgehaald, waarbij nog de nodige voorlichting en hulp bij de invulling werden verleend. Schoondijke. Het maken van riolering en bestra- tingswerken in deze gemeente is op gedragen aan P. J. van de Sande te Breskens en J. de Oude te Biervliet voor f 22222, Voor het vullen van bomtrechters in deze gemeente waren de laagste in schrijvers P, J. van de Sande te Bres kens en J. de Oude te Biervliet voor f 6590, Breskens Wegens de dikke mist konden gisteren en hedenmorgen de eerste boten van de Prov. bootdienst niet varen, zodat dit voor de posterijen ernstige stagnatie teweeg bracht.

De Schakel | 1947 | | pagina 3