Voetbaldiagnose zij de verantwoordelijkheid niet zouden durven dragen, wanneer een andere, een eenvoudiger werkwijze zou worden ingevoerd. En dus bleef Indië zich dood administreren? Neen, want toen zette de Gouverneur-Generaal er persoonlijk het mes in. Zijne Excellentie D. Fock gaf eenvoudig aan alle chefs van de partementen en hoofden van dienst op dracht, om voor het komende jaar hun personeelskosten met 25 pCt. te ver lagen. En zo gebeurde en niemand in Indië heeft ondervonden dat de diensten en bedrijven minder soepel gingen lo pen. Integendeel, alles ging van stonde af veel zakelijker en dus vlugger. Waar mee ik slechts aantonen wil, dat het met minder mensen even goed, zoniet beter, kan dan thans het geval is. Minister Lieftinck meent de Kamers der Staten-Generaal ook van zijn goede wil te moeten overtuigen en hij legt daartoe bij de begroting voor 1948 een staat over van de personeelsbezet ting van de belangrijke diensten, welke van geheel of gedeeltelijk tijdelijk ka rakter zijn. Een uittreksel van die staat laat ik hier volgen. Aantal Aantal pers. pers. op geraamd Dienst 31-7-47 voor 1948 Justitie Verblijfs- en bewaringskatnpen 7126 3000 Herstel Rechtsverkeer 2061 226c Bijzondere Rechtspleging 1200 776 Bijzondere Jeugdzorg 559 560 Binnenlandse Zaken Centr. Bur. Oorlogsslachtoffers 2306 1496 Financiën Commissariaat Oorlogsschade 2053 I49I Centr. Bureau vergoeding militaire vorderingen 262 307 Wederopboiiw en volkshuisvesting Alg. Comm. Wederopbouw 932 792 Bouwbureaux Wederopbouw 3425 3520 Dienst Uitvoering Werken 516 486 Economische Zaken Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid 3041 2674 Centraal Distributie Kantoor 1296 I300 Prijscontrole-dienst 1075 I IOO Centr. Dienst Econ. Controle 857 9G Centr. Dienst In- en Uitvoer 569 550 Centr. Dienst Directoriaat- Generaal voor de Prijzen 471 440 Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Centrale Controle-dienst 2889 3275 Rijksdienst Landbouwherstel 771 8O3 Bureaux Prov. Voedselcomm. e.a. bureaux onder de Directie voor de Voedselvoorziening 5272 5450 Totaal Rijkspersoneel bij de zgn. tijdelijke diensten 36693 31200 menhangende woorden in ademloze drift over des Seraph's lippen. Toch vroeg Cecil niet wat hij bedoelde. Geen verbazing of verontwaardiging was op zijn gelaat te lezen. Alleen had zijn oog nog dezelfde uitdrukking, die Rock bij zijn binnentreden met verlamming had getroffen. Cecil bleef zwijgen. De Seraph keek zijn wapenbroeder aan. Een gevoel van ontzettende vrees greep hem aan en het wilde vuur van de hartstocht verbrak door die vrees zijn ketenen. „Wel! Cecil, versta je mij niet? Een schurk beschuldigt je van een misdrijf, zo laag als ooit een schelm het be dacht, van een schanddaad. Als een hond verdiend de vent daarvoor te worden neergeschoten. Sta op, schurk! Met welke blikken durf je ons thans aanzien?" Bij de laatste woorden wendde de Seraph zich eensklaps om naar Baroni, die was gaan zitten. Langzaam kwam de jood naar het tweetal toe. Alzo een mkrimping voor 1948 van 5493 man (of vrouw) of wel pl.m. 15 pCt. Ik moet de lezer hierbij nog op merken, dat deze getallen uitsluitend betrekking hebben op de zgn. tijdelijke Rijksdiensten en dat daarin dus niet begrepen zijn de distributie-ambtenaren van de gemeentelijke diensten, enz. Wordt vervolgd. BURGERLIJKE STAND Gemeente BRESKENS over de maand September 1947. GEBOORTEN: 5, Maria Catharina, d. van Wijnands, Wilhelmus Jozephus en van Hoogstad, Catharina Maria; 21, Leendert Jan, z. van Maas, Krijn en van du Bois, Catharina Elizabeth Maria. HUWELIJKEN4, Lekens, Marinus Jannis, oud 20 wonende te Cadzand en Verstraaten, Elizabeth Cornelia, oud 19 j., wonende te Breskens; 4, Keijmel, Jannis, oud 33 j., wonende te Breskens en van den Broecke, Cornelia, oud 31 j., wonende te Breskens; 10, de Koster, Jannis Pieter, oud 23 j., wonende te Breskens en de Baare, Pieternella Sara, oud 19 j., wonende te Breskens. OVERLIJDEN: 26, Reinhout, Janna Adriana, oud 45 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtgen. van Baas, Ariaan Daniël; 26, Wisse, Josina, oud 62 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtgen. van Reijnaars, Jaco bus Johannis; 11, Vader, Maria Cor nelia, oud 18 j., zonder beroep, wo nende te Breskens; 30, Reijnaars, Su- zanna Cornelia, oud 65 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtgen. van Brugge, Abraham. INGEKOMEN: 5, van der Laan, Gijs- bert van Langerak naar Noodplan A 9; 17, van Hanegem, Hendrik I. van Utrecht naar ie Zandstraat 4; 18, Neu- féglise, Abraham en gezin van Rotter dam naar Noodplan C 15; 23, Swar- telé, Alouisius en gezin van Terneuzen naar Glacis 16;'24, Kosten, Cornelis van Yerseke ^naar ie Zandstraat 27; 24, Vermeulen, Abraham P. en gezin van Terneuzen naar ie Zandstraat 17 (briefadr.); 25, Duininck, Izaak J. van Cadzaqd naar Haven Westzijde 6; 29, Bril, Theunis P. en gezin van Terneu zen naar Boulevard woonwagen30, de Bath, Pieter en echtgen. van Sas van Gent naar Oesterput 130, Jongman, Leendert vat. Kruiningen naar Oester put 4. „Neem mij niet kwalijk, milord, maar u heeft nog niet duidelijk laten uitko men waarvoor u meneer heeft doen roepen. Ternauwernood heeft u doen doorschemeren, dat hij wordt beschul digd van het maken van een valse wissel". De Seraph balde de vuist. „Als je dat woord nog eenmaal durft bezi gen, smijt ik je, zo waarachtig als ik leef, het raam uit als een hond Waarom spreek je niet, Cecil?" Bertie had zich nog niet verroerd. Met lijkbleek gelaat stond hij in het licht der gaslampen. Toen Baroni op rees en naar hem toe trad, kwam er een sluier, een wolk van bitterheid en walging over zijn wezen. Schuldbesef was op zijn gelaat echter niet te be kennen, vrees zeker niet. Toch bewaarde hij het stilzwijgen. De Seraph zag -die uitdrukking in Cecil's oog. Een huivering voer hem door de leden. Geen twijfel was daar van de oorzaak. Zulk een ketterij tegen zijn overtuiging, zulk een schande, zijn kameraad en zijn korps aangedaan, be- VERTROKKEN: 2, Fenijn, Adriaan W. van „Gideon III" naar Vreeswijk; 3, Verduijn, Francois J. van Noodplan A 15 naar Rotterdam; 4, Broodman, Johannes J. van Dorpsstraat 23 naar Delft; 12, de Smit, Abraham J. van Boulevard 60 naar Delft; 12, Vroon, Meeuwis J. F. van Dorpsstraat 76 naar Nijmegen; 12, Leenhouts, Abraham C. van Noodplan C 19 naar Deventer; 17, Haartsen, Abraham A. van Nood plan C 15 naar Rotterdam; 27, Morel geb. de Meijer, Maria J. van Noodplan N 11 naar Biervliet. De Hero-mensen waren Breskens te vlug. Alleen Hero deed nog vermoeden dat het een 2e klasse wedstiijd gold. Ik zou graag hopen, dat het vertoonde spel van Breskens 1 zover onder het kunnen, dan het spel van Breskens III op 6 Sept. te Oostburg, boven het kun nen der betreffende spelers lag, maar dat kan ik niet geloven. Voor Breskens ziet het er nu, ondanks optimistische geluiden, meer dan somber uit. Nu kan V. V. Breskens dfe koppen nog eens bij elkaar steken, maar met praten alleen komt men er niet, er is nu al genoeg gepraat. Snelheid lijkt voor de meeste Zeeuwsch- Vlamingen een moeilijk te verwerven eigen schap. Op ieder Z.-Vl. voetbalveld ziet men het forse, stugge, maar taaie voetballerstype overheersen. Het harde landleven heeft zijn stempel op het spel gedrukt. Geen wonder, dat snelheid een begrip is, dat niet alleen over het hoofd wordt gezien, maar erger, dat er geen vermoeden is, dat het bestaat. Snelheid wil niet alleen zeggen hard lopen. Snelheid is bovenal reactie. Vlug herstellen, vlug keren, opstaan, springen, vlug denken en doen. Dat die eigenschap, die min of meer in druist tegen de Zeeuws-Vlaamse mentaliteit, niet spoedig zal gekozen worden om het spel peil te verbeteren, is logisch. Door het intuïtief handelen, alsmede het maatschappelijk overwicht op de voetbal velden te doen gelden, wordt de voetbalsport veel schade berokkend. Vooral tijdens het spel moeten wij het dagelijkse leven vergeten. Vismijn - Breskens Week van 12 t/m 18 October. 1322 kg bot van f 0,40 - f 0,75. [9930 exp. garnalen f0,50 - f 0,62. 5961 pellerij garnalen. 1004 binnenland garnalen. 226 rog. Alles tegen maximum prijzen. hoefde men bij hem niet te verwachten, maar een onbestemd gevoel van ont zetting was oorzaak, dat zijn drift be daarde. De waardigheid van het oude bloed van Lyonnesse deed haar macht ge voelen. „Laat horen waarvan u meneer be schuldigt, meneer Baroni. Dan kan meneer zich daarvoor later wreken." Nog verroerde Cecil zich niet. Slechts eenmaal had hij het oog op Rocking- ham geslagen. Vurige genegenheid, dankbaarheiden duldeloze smart waren in die blik te lezen, doch terstond daarna was deze verdwenen. Volslagen lijdelijk was zijn houding. De jood begon te glimlachen. „Die beschuldiging is spoedig ge noeg uitgesproken en zal meneer hier minder nieuw zijn dan u, milord. Ik beschuldig de hoogwelgeboren heer Bertie Cecil van de misdaad, dat hij den. 15en der vorige maand een wis sel, groot 750 p. St., door hem ten eigen bate getrokken en door u, milord, op twee maanden na dato geaccepteerd, bij mijn firma heeft ver handeld. U zegt zelf, dat uw hand tekening is nagemaakt milord Van het namaken van die handtekening beschuldig ik uw vriend." „Den 15en!" (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1947 | | pagina 2