DE SCHAKEL Achter de wolken TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 144 Vrijdag 17 October 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt lederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen I Prijs per kwartaal f i,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker- Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, tel. 27 In mijn vorig artikel „Arm en toch rijk" in De Schakel van 10 October wees ik op een totaal tekort op onze begroting voor 1948 van ruim 1.560 millioen gulden. Vergeleken met de be groting voor 1947 - als we die op de zelfde wijze indelen als die voor 1948- konit deze laatste daarbij wel in een gunstig licht te staan. De begroting voor 1947 geeft n.l. een totaal tekort van 2.370 millioen, zodat die voor 1948 ruim 800 millioen gunstiger is. Wat dat betreft gaan we dus zeker in de goede richting, doch het moet nog vlugger gaan. De hoogte waarop ons uitgavenpeil staat, die meer dan vier maal zo hoog is als vóór de oorlog het geval was, bewijst dat de zaak nog verre van normaal is. We zitten nog te diep in de crisis-maatregelen en de daaraan verbonden uitgaven zijn nog veel te hoog, nog zo hoog dat ze ver tragend moeten werken op ons herstel. De minister van financiën tekent in zijn millioenennota in dit verband daar bij het volgende aan „De omstandig heden waarin ons land verkeert, nood zaken er toe om ook weer voor 1948 buitengewone uitgaven te doen, welke voortvloeien uit liquidatie van de oor- logsgevolgen en het ter hand gejiomen herstel, tot een hoogte welke voorheen ongekend was". Inderdaad is voor deze sombere woorden wel aanleiding, want de bijzondere uitgaven waarop Z. Ex. doelt, bedragen niet minder dan 1500 millioen. In 1948 zal van die 1500 millioen voor de expeditie voor herstel van orde en rust in Indië en voor de liquidatie oorlogsvoering 281 millioen worden uitgegeven. Voor steun bij de herbouw, oorlogsschade, reconstructie van de koopvaardijvloot, enz., is een bedrag van 623 millioen uitgetrokken, voor kosten van distributie, enz., 99 FEUILLETON 60) door OUIDA. Een uur te voren zaten twee man nen in een ellendige kroeg druk te praten. Zelfs te Baden-Baden, op dat met goud geplaveide verenigingspunt van vorsten, vindt men ellendige kroe gen. De een was Ben Davis, de ander een tengere, bedaarde man met een levendig oog, dat zijn joodse afkomst verried. Hij heette Ezra Baronie. „En nu begint het tweede bedrijf en ga jij er op uit om dat heertje on der de molensteen te leggen, niet?" Ezra Baronie begon te glimlachen. „Dat is een heel tedere kwestie. Wees zo verstandig je dikke klauwen daarbuiten te houden, anders bederf je alles". Ben Davis deed een gebrom horen. „Dit zal ik wel. Als hij mij in de gaten kreeg, zouden de poppen aan 't dansen komen." Bij deze woorden begon de jood zacht te lachen en aarzelde nog even millioen en voor politieke deliquenten en bijzondere rechtspleging 49 millioen. Daarbij komt dan nog een bedrag van 498 millioen als nadelig slot van het Iandbouw-egalisatiefonds. Deze 498 mil lioen gulden komen rechtstreeks aan het publiek ten goede in de vorm van subsidies op het levensmiddelenpakket. Zoals men weet moet Nederland ten gevolge van de Duitse roofmethodes voor grote bedragen, vooral voedings middelen, in het buitenland aankopen. Wanneer nu deze voedingsmiddelen aan het Nederlandse volk door de regering zouden worden doorverkocht tegen dezelfde hoge prijzen welke onze regering daarvoor in het buitenland moet voldoen, dan zou ons prijspeil op een dusdanige hoogte komen te liggen, dat een aanzienlijke verhoging van de lonen onmiddellijk daarop zou moeten volgen. Dit zou echter tot gevolg heb ben dat de prijzen van de goederen, die in Nederland worden vervaardigd en uitgevoerd, dermate zouden stijgen, dat wij in het buitenland niet meer zouden kunnen concurreren, zodat onze uitvoer zeer aanzienlijk zou verminde ren of geheel zou komen te vervallen. En die uitvoer is met voldoende hulp uit het buitenland voor de instand houding van ons productie-apparaat, onmisbaar voor ons land. Zoals de Minister zegt: „Dit zou leiden tot vér gaande stagnatie van de economische activiteit en zou de verzorging van de bevolking terugvallen #tot beneden het physiologische bestaansminimum; daar van zou tevens het gevolg zijn dat de in de begroting geraamde opbrengst van de middelen ten aanzien van een groot deel der belangrijkste posten niet kan worden gehaald, dat de periode van de wederopbouw in belangrijke mate zou worden verlengd en dat grote werkloosheid tot ontwrichting van de sociale verhoudingen en tot improduc- voordat hij heenging. „Zeg eens, jongenlief, als de mar kies dat ding kopen en de zaak sus sen wil, wat dan? 't Is tien tegen één dat hij dit doet, want hij geeft, naar ik hoor, net zoveel om geld als om eep kastanje en houdt bijzonder veel van zijn vriend". Met een nijdige ruk nam Ben Davis de benen van de tafel en stond met een kleur als vuur op. „Zou ik die mooie dandy dan niet de nek omdraaien?" Ezra Baronie keek de oplichter kalm aan en verliet het vertrek om een bijna even groot schelmstuk te gaan plegen als het vergiftigen van de King. In gezelschap van enige Oostenrijkse officieren en van een paar zijner eigen kameraden was de Seraph van Iffes- heim naar Baden-Baden komen terug rijden. Aan het verlies, dat hij zelf had ge leden dacht hij geen ogenblik, maar dat Beauty door dit ongeval aan lager wal was geraakt, hinderde en pijnigde hem. Terwijl hij voor zijn hotel uit het zadel sprong, kwam een welgekleed, tïeve belasting van het budget zou leiden". Om deze reden worden de prijzen .van de ingevoerde voe dingsmiddelen lager gesteld dan de kostprijs. In cijfers uitgedrukt ontvangt elke Nederlander ongeveer f 50 subsi die per jaar voor zijn levensmiddelen, oftewel veertien cent per dag. Het leek me wel gewenst hier even de nadruk te laten vallen op de nood zaak van een onverbiddelijke overeen stemming tussen prijs- en loonpeil. In vele kringen wordt die samenhang he laas niet begrepen of sluit men de ogen voor de verschrikkelijke consequenties van het verbreken van die overeen komst. V.erbreekt men die, dan is het hek van de dam en dan is er geen macht meer ter wereld, die ons van een verder afglijden op de devaluatie helling kan tegenhouden. Ons dagelijks leven is gemiddeld ze ker tweemaal zo duur geworden als voor de oorlog het geval was en ge rekend naar die maatstaf zouden we dus kunnen zeggen, dat een gulden van vroeger thans nog ongeveer twee kwartjes waard is; ons geld is dus in zekere zin - naar binnenlandse maat staf althans - tot 50 pCt. gedevalueerd. Dank zij evenwel de controle van Re geringswege op het loon- en prijspeil heeft men die binnenlandse devaluatie geheel in de hand en wanneer we nu ons land eens vergelijken met de lan den om ons heen, waar de loon- en prijzenpolitiek niet of niet tijdig werd ingevoerd of waar aan een onverbreke lijke overeenstemming niet de hand werd gehouden, dan kunnen we slechts dankbaar zijn voor het feit, dat onze Regering tijdig heeft ingegrepen en d,e zaak nog steeds stevig in handen houdt. Nederland was voor de oorlog op een na het duurste land van Europa, te genwoordig is het zeker het goed koopste land van West-Europa. Dat bedaard heertje met de hoed in de hand naar hem toe. - Dat heertje was Baronie. Zover hij zich herinneren kon, had de Seraph de man nog nooit ge zien, maar hoffelijk en welwillend van aard, trachtte hij zich nooit achter zijn hoge rang te verbergen. Toen Ezra Baroni dus in zeer eer biedige houding op: „De markies van Rockingham, niet waar?" toetrad, liet de Seraph de vreemdeling niet met een teleurgesteld gezicht staan. „Zo heet ik. Ik ken u niet. Is er iets van uw verlangen?" „Ik wenste milord een vraag te doen". De Seraph zette een gezicht alsof die vraag hem verveelde maar ook amuseerde. „Een vraag? Ga je gang". „Zou milord dan zo goed willen zijn mij te zeggen of hij deze handtekening erkent als de zijne?" vervolgde de jood. Tegelijkertijd hield hij de Seraph een papier voor, zodanig gevouwen, dat er slechts een smal strookje met de in ruwe, grote karakters geschreven naam van Rockingham zichtbaar was. „Neen, dit geloof ik niet. Mijn R.'s zet ik nooit zo mooi".

De Schakel | 1947 | | pagina 1