A. WI De Sociale wetgeving. Voetbaldiagnose? Ter gelegenheid van d onze nieuwe ïïleu^etfaak et Ook voc Voetbaldiagnose held van Soekarno en Sjarifoeddin, de reis van Sjahrir naar Londen op on geveer hetzelfde tijdstip samenvallen. Ik zal volstaan met de aandacht op deze samenvallende feiten te vestigen; meer wil ik er nog niet van zeggen. Feit is en blijft, dat onze Regering de uitspraak van de Veiligheidsraad heeft aanvaard en thans de consequen ties daarvan heeft af te wachten. Daar om is het zo absoluut onjuist, dat een voorzitter van een regeringspartij voor uit tracht te lopen op door he m gewenste plannen van de Rege ring, zolang de Regering zelve er zich nog niet heeft over uitgelaten of zij al dan niet in onderhandeling met het hui dige Republikeinse bestuur wenst te treden. En daarom had Vorrink zijn redevoering achterwege moeten laten. Wanneer aan oud-minister Gerbrandy een spreekverbod wordt opgelegd, om dat zijn radiorede de plannen van onze Regering te zeer heeft doorkruist, dan mag van de Voorzitter van de Partij v.d. Arbeid toch minstens worden ver wacht dat hij zich aan een zelfde over treding als Professor Gerbrandy niet schuldig zal maken. Wat Koos Vor rink met zijn radiorede betrachtte, was demagogie. Zelfs al weet hij niets van Indië - en dat is helaas het geval - dan nog heeft zijn woord gezag, om dat hij voorzitter is van een der beide regeringspartijen. En juist omdat hij Indië niet kent en de Indonesiër niet begrijpen kan, moest Koos Vorrink, vooral waar hij voorzitter is van de Partij v.d. Arbeid, zich hier wat meer bescheidenheid aanmeten. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. Deze Hollandse spreuk luidt in Indië als volgtHoge bomen waaien hard. Het verschil tussen beide gelijkluidende ge zegden is zeer subtiel. Volgens de Hollandse betekenis zijn die hoge bo men het lijdend voorwerp, zij vangen de wind, zij ontvangen de critiek. Vol gens de Indische opvatting daarentegen veroorzaken zij de wind en min der vleiend is dan ook de daarmede overeenkomende betekenis van het Hollandse spreekwoord: Holle vaten klinken het hardst. O zo Koos. L. n. Lang, te lang naar onze smaak heb ben de ouden van dagen op een rege ling moeten wachten die enigszins in hun noden en behoeften kon voorzien Het valt nu eenmaal moreel niet te verantwoorden dat iemand na een leven van hard werken aan zijn lot wordt overgelaten en in het vooroorlogse Nederland zijn in het parlement vaak harde 1 woorden gevallen over deze kwestie. De Noodwet Drees bepaalt zich niet alleen tot diegenen die in loondienst geweest zijn, maar ook tot de kleine zelfstandigen, die eveneens, vooral nu, in een précaire positie gekomen zijn. Natuurlijk heeft ook de wet Drees in de Staten-Generaal critiek ontmoet. Men verweet hem dat hij de verze- keringsgedach te heeft genegeerd en nu de minder spaarzamer] bevoordeeld boven hen die een spaarzaam leven leidden. Afgezien van het feit of het nog zin heeft een 65-jarige verplicht te verzekeren vragen wij ons echter af wat die zelfde heren gezegd zouden hebben indien men de 65-jarigen aan hun lot zouden overlaten. Dezelfde politieke partijen die vroeger de oudjes verwezen naar .kerk en armbestuur klagen nu dat de voorziening onvol doende is. Plet kan verkeren óók in de politiek. Tenslotte móest men dan ook wel tot het inzicht komen dat de boven 65-jarigen niet ineens in een verze keringsstelsel op te vangen zijn. In elk geval kunnen we met genoe gen constateren dat de jarenlange politieke strijd zijn bekroning vond in het doodeenvoudige rechtvaardigheids principe, dat de Staat tegenover zijn grijze veteranen hoge morele plichten heelt. Volgend keer iets over de uitkerin gen en over het recht daarop. v. O. INGEZONDEN. Unite-n verantwoordelijkheid der Redactie. Van het begin af hebben wij de artikeltjes van Max onder bovenstaande titel gevolgd en menigmaal wel raak en nuttig gevonden. Helaas, de laatste tijd gaat het hier mede o.i. de verkeerde kant op. Max mag niet vergeten, dat, als de dokter een diagnose stelt, hij ook de middelen of vermeende middelen tot genezing aangeeft. Het is niet moeilijk iets af te breken, maar men mag toch vooral het gepresteerde niet vergeten. Het ging de vorige competitie niet geheel naar wens, doch die oorzaak mag niet gezocht worden in al de feiten die Max opsomde. Men mag vooral niet vergeten dat Breskens in de Tweede Klasse feitelijk een weinig boven zijn stand leeft. Dat dit mogelijk was, vond alleen zijn oorzaak in het feit, dat wij be schikten over verschillende goede krach ten, die tesamen met de andere spelers zich, op een kleine uitzondering na, volledig gaven en nog geven. Verschillende van hen worden echter zoetjes aan te oud. Dat euvel doet zich in alle takken van sport zeer spoedig voor. Het gaat dus niet aan, spelers en supporters week op week allerlei onverdiende dingen voor de voeten te werpen, terwijl de oorzaken heel anders liggen. Het enige middel is vervangen. Is dit vervang-'materiaal er niet, wel dan zijn we uitgespeeld. Dat is jammer, doch niet te verhelpen. Men moet ons zielental eens in ogenschouw nemen en dan vergelijken met de plaatsen der tegenspelers. Dan zal het blijken dat de bevolking werkelijk wat gering is om steeds over zeer goede krachten te kunnen beschikken. Wij mogen tevreden zijn met datgene wat wij nu enige jaren gepresteerd hebben. Dat spelers en supporters in Bres kens (met een enkeling daargelaten) van minder gehalte zijn dan elders is slechts een idee fixe van Max. Hier zijn nog nimmer de scheidsrechter of spelers gemolesteerd. Buitenstaanders zouden uit de stukjes van Max stilaan gaan denken dat hier kannibalen wonen. Ook op hen voor wie de diagnose bedoeld is zal het op deze wijze uit eindelijk slechts een averechtse uitwer king hebben. Het is met voetballers en supporters tenslotte zoals Jan Ligthart van de kinderen zegt: ,,Een hand zacht op zijn hoofd gelegd, Een enkel woord heel stil gezegd En menig kwestie komt terecht". Ik schreef bovenstaande regelen op verzoek van enige mede supporter leden. Niet met de bedoeling Max te treffen doch in de hoop te redden wat nog te redden valt. Waarom schrijft Max toch onder een schuilnaam? K. Maas. op onze Ie étage In de Meubelzaak bieden wij NU een geweldi; kamers, Sak Mutsaerts K; Werkelijk iets a Hl In de Confectiezaak, speciaal voor d< een exclusie' confectie, n Winterstoffe! Een weelde en p HH Verder in alle afdelingen volop goed bezoek aan een genot en verplicht U tot niets in GOES extra aanbiedingei Het Is Ook Vorige week was ik in de gelegen heid F. C. Antwerp te zien oefenen. De trainer was niet aanwezig; 2 uur waren de spelers in actie. Niet minder dan 8 maal werd, met en zonder bal, rond het terrein gelopen. De andere oefeningen, zoals stoppen, koppen, in gooien, pynalty's nemen enz. werden steeds weer herhaald en één ding viel mij direct op, dat was de actie en ordelijkheid van elke speler. 2 uur lang waren de spelers actief zonder grappen, zonder lachen. Hoe ver staan wij hier nog vandaan? Wanneer wordt er hier serieus geoefend? In ieder geval dienen de heren leiders en spelers van Bres kens te gaan inzien dat de huidige wijze van oefenen onvoldoende is. Wordt er geen andere weg ingeslagen, dan zullen wij daar nog spijt van krij- gen. Het 3e elftal stelde teleur. Waar lag de oorzaak. Niet in de vérzwakte opstelling. Het vertoonde spel was het aanzien niet waard, dat was geen voetballen. Ook het wel zeer onbesuisd trappen der tegenstanders, kan geen veront schuldiging zijn, daar zijn tegenmaat regelen voor te vinden. De scheidsrech ter bleek over niet te veel spelkennis te beschikken. Zelfs de fikse regen buien, waar toch alles van opfriste, waren niet in staat de benevelde blik van hem te verhelderen. Welke scheids rechter weet niet dat een speler die trapt naar een tegenstander direct van het veld moet? Wie weet niet dat haken, natrappen enz. verboden zijn? Op een manier kunnen wij, Bressiaan- ders, onze jeugdige spelers beschermen tegen dergelijke zeer ongunstige in vloeden. Wij bezitten veel oude spelers, die zeer zeker goed kunnen scheids rechteren, geeft U zo spoedig mogelijk op bij Z. V. B. of K. N. V. B. dan kunt helpen het voetballen, ook van Uw eigen club, te verbeteren. Max. kunnen geleverd worden door Firma SMOOR DE HULSTER, Breskens.

De Schakel | 1947 | | pagina 2