»£fvui>NUMMEF Koos zei weer wat. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 141 Vrijdag 26 September 1947 3e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,Franco p.p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitg. Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens, lel. 27 In „De Schakel" van de vorige week brengt de heer v. O. in zijn artikel „Sociale Voorzieningen" hulde aan Mi nister Drees, voor de door dezen inge voerde noodvoorziening voor ouden van dagen, als voorloper van een Staats pensioen voor dat deel van het Neder landse volk, dat geen productieve ar beid meer kan verrichten. De schrijver voegt daaraan o.m. nog het volgende toe: „nu de wind eenmaal door de wil der kiezers uit een andere hoek blaast, achtten Drees c.s. de tijd rijp voor de eerste stap naar betere levensvoorwaar den voor de oudjes". Met de hulde gebracht aan Zijn Excellentie Drees kan ik mij geheel aansluiten. Deze minister is inderdaad een excellent man, iemand die in de beide Kamers der Staten-Generaal het gehoor en de sympathie heeft van alle daarin aanwezige politieke schakeringen, uitgezonderd uiteraard de Communisten, die alleen sympathie blijken te koeste ren voor Moskou en voor zichzelf. Dat bijna onze gehele volksvertegenwoordi ging achter Minister Drees staat, is niet toe te schrijven aan het, feit dat hij een der vertegenwoordigers is van •de Partij v.d. Arbeid, doch enkel aan het feit dat hij een realiteit is, iemand die met zijn voorstellen en met de ver dediging daarvan steeds met de beide benen op de grond blijft. Hij maakt zich nimmer schuldig aan demagogie; de ongunstige betekenis van dit Grieks- Latijnse woord luidt volgens het woor denboek: „het bewind in handen willen krijgen door het speculerenv op de la gere hartstochten". Aan volksmisleiding doet de heer Drees inderdaad nooit mede en het ware te hopen, dat dit ook gezegd kon worden van alle ove rige leidende figuren uit de Partij v.d. Arbeid, doch helaas is dat niet het 57) door OUIDA. Maar thans - thans hing er tussen hem en die zonnige morgen een dunne, nevelachtige sluier. Dof troffen de welbekende tonen zijn oor. Tegen zijn gewoonte schudde hij driftig en toornig het hoofd. Hij wist niet wat hem scheelde. Het bedwel mende middel dat hem was ingegeven, was zijn aderen binnengedrongen en zocht thans sluipend, doch zeker, zijn weg naar het verstandige brein en werd over de anders zo uitstekende zintuigen meester. Het sein tot afrijden werd gegeven. Met de kracht van een plotseling van zijn banden bevrijde stortvloed stormde de gehele troep het eerste ogenblik met dolzinnige drift langs de renbaan. In een ogenblik bevrijdde de King zich van de nabijheid zijner mededin gers en was hij met zijn zwevende galop van voorheen l'Etoile in één sprong drie paardlengten voor. Maar toen kwam er in zijn ogen een uitdrukking van ontzettende angst. Dat geval. Een recent voorbeeld daarvan is de radiorede van de voorzitter dier Partij over de Indonesische kwestie, die hij op 14 September heeft uitge sproken. De heer Vorrink constateerde daarin, dat er voldoende reden is om aan te nemen, dat er tengevolge van ons militaire optreden in Indonesië op nieuw een onhoudbare toestand is ont staan. Volgens hem leidde het uitblij ven van de verwachte goede resultaten van de politionele actie tot een im passe, die het gevaar van een kabinets crisis opwierp. Uit deze impasse is Nederland - volgens hem - geholpen door het feit dat de republiek kans zag het geschil in de Veiligheidsraad aan de orde te doen stellen. Het beste is volgens de heer Vorrink, 0111 van het ingrijpen van de Veiligheidsraad gebruik te maken om opnieuw te trachten met de republiek tot een ac- goord te komen, het eens te worden met de coöperatieve figuren uit het republikeinse kamp, die een politieke idee vertegenwoordigen. De heer Vor rink eindigde zijn rede met de conclu sie, 'dat het conflict in de sfeer van de internationale politiek is getrokken, waar het naar zijn diepste wezen in het huidige stadium der wereldgeschie denis ook thuis hoort Een eigenaardige conclusie door de Voorzitter van een der regeringspar tijen de aether ingeslingerd, waar n.b. de vertegenwoordiger dier zelfde Re gering, onze eminente minister Van Kleffens zeker met instemming van 90 pCt. der Nederlandse bevolking voor de Veiligheidsraad uit den treure heeft aangetoond, dat het hier een inwendige aangelegenheid van het Rijk der Ne derlanden betreft, dat de Veiligheids raad ten deze generlei bevoegdheid be zit en dat er bovendien geen enkele aanleiding voor de Verenigde Naties bestaat, om zich in dit interne conflict verstijvende, ziekelijke gevoel van mis selijkheid bekroop hem weer. Hij beef de op de benen. Al de kracht en de moed en het vuur, die hij bezat, voelde hij wegzinken. Toch hield hij vol als een held Hij hoorde de donderende hoefslag der voorste paarden hoe lan ger hoe meer naderen. Hij voelde ook, dat zijn mededingers hem hoe langer hoe dichter op de hielen kwamen. Hij voelde de stoom, die als rook van de schoft zijns mededingers vloog, op zijn eigen flanken en schouders bran den. Hij voelde wat hem tot nog toe in zijn ganse leven onbekend was ge bleven - de verlammende werking ener nederlaag! Van verbazing met stomheid gesla gen, keek de schitterende mensen menigte, die de vlakte bedekte, het paard na. Zij zag, dat de beroemde engelse held was geslagen - geslagen als een oude, versleten knol. Nog een ogenblik spande het dier al zijn krachten in om zich van de hem omstuwende drom fvan paarden vrij te maken, in de eerste plaats om zich te verlossen van de ergste vijand van allen, van die nevelsluier, die zijn oog te mengen. De heer Vorrink wil opnieuw trach ten te komen tot een accoord met de republiek! Het is wel interessant om in dit verband een mening weer te geven 'van een partijgenoot die in „Paraat," het weekblad van de Partij v.d. Arbeid, uit Java het volgende schrijft: „Vooropstellende dat ik tegenstan der was van het politioneel optreden en mijn opvattingen omtrent het vrij- heidsstreven van de volkeren in In donesië niet gewijzigd zijn, is mij toch wel iets anders duidelijk ge worden. De hoop, door onderhandelen de zaak hier op Java in het reine te brengen, is volkomen weg. Die mogelijkheid bestaat niet meer. De Republiek is nu minder dan ooit in staat haar bevelen te doen opvolgen en wat erger is, het lijkt mij dat ze er ook niet de minste moeite toe doet. Verder is haar actie vooralge- richt tegen het eigen volk. Steeds worden kampongs overvallen en dan wordt er geroofd, gebrand en ge moord. Dit is geen verhaal, maar door mij zelf geconstateerde waar heid". Ziehier een ander geluid dan wat de heer Vorrink laat horen. Hier is een man van dezelfde partij aan het woord, die de feitelijke republiek in haar tegen woordige naaktheid en slechtheid zelf heeft aanschouwd. Een onverdacht ge tuigenis van een partijgenoot van de heer Vorrink, welke laatste - met welke bedoeling toch? - maar weer opnieuw aan het kletsen wil gaan met de ver tegenwoordigers van die voze republiek. Met de constructieve elementen als Soekarno en Sjarifoeddin, die een paar dagen geleden in een persconferentie hun bereidheid tot nieuw overleg te kennen gaven. Het is wel opmerkelijk dat de rede van Vorrink, de bereid- bedekte! Nog één seconde trachtte de King het leven van voorheen met ge weld in zijn leden terug te brengen, de onbezweken kracht en frisheid aan zijn zenuwen en spieren weer te ge ven. Daarop werd de duisternis om hem heen nog groter. Het machtige heldenhart bezweek. De King kon niet meer. De hand van zijn ruiter beteu gelde zijn vaart en wendde hem zon der de minste drift of toorn uit de baan en Cecil's stem klonk zeer zacht en kalm, toen hij het woord richtte te gen de mensen, die bespeurden, dat alle verdere inspanning toch niets ba ten zou en die zich om zijn zadel verdrongen. „Wat de King scheelt weet ik niet, maar hij kan bijna geen voet meer ver zetten. De veearts moet hem maar eens nazien. Als ik nog een paar pas ver der was gereden, zou hij met mij on dersteboven zijn gevallen". In volle vaart zetten de andere die ren zonder de favorite de wedren voort en de „Prix de Dames" werd door het franse paard l'Etoile gewonnen. Wordt vervolgd.

De Schakel | 1947 | | pagina 1