Brief uit Indië. Men verzoekt ons opname van het navolgende Cheribon, 13 Augustus 1947. Streekgenoten uit West Z.-Vlaanderen, Hier in Indië vernemen wij zo af en toe uit couranten, dagbladen en door geruchten iets over de toestand in het vaderland. Van al dat nieuws wordt door ons goede nota genomen en veel over gedebateerd. De laatste tijd valt ons echter in het bijzonder al die sta kingen in de havens en in verschillende andere bedrijven op. Deze stakingen zouden zogenaamd bestemd zijn voor ons in Indië, omdat wij hier politioneel optreden en af en toe acties voeren en ook omdat onze jongens uitgezonden worden naar Indië. Zij (de stakers) denken waarschijnlijk, dat wij dit heel mooi van hen vinden. Maar dan zijn ze er toch heel ver naast. Wij vinden dat in het geheel niet mooi, maar een groot misdrijf tegen de gemeenschap. Volgens onze mening steunen zij het vaderland niet, maar berokkenen schade aan de wederopbouw en ons volk. Zij weten niet wat wij hier in Indië op het ogenblik verrichten en verricht hebben voor het mensdom. Als zij de bevolking van de pas bevrijde kam pongs en steden moesten zien, zouden zij misschien een ander inzicht krijgen. Zij hebben nog nie*" veel geleerd en gezien in 6 jaar Duitse bezetting. Wij, dienstplichtige jongens, hebben hier al veel gezien en geleerd. Wij «•hebben ze gezien, de mannen, vrouwen en kinderen, gekleed in baalzakken en sommigen bijna in het geheel niets aan. Moeten die mensen zo blijven rondlopen en van honger en ellende omkomen En wij terug naar het vaderland Wij hebben ze in de kam- pongs gezien, de mannen, vrouwen en kinderen, totaal uitgehongerd, zware zieken en zo heel veel andere ellende. Moeten wij Indië maar in handen der extremisten laten en al deze mensen aan hun lot oyerlaten Neen, stakers, neen, communisten, dat nooit, dat kan niet Wij zullen hier deze mensen hel pen en steunen. Wij hebben hier een grote plicht te vervullen en zullen die vervullen, zonder staken en tegen pruttelen, terwille van het volk van Nederlands Indië, dat anders te gronde gaat. Uit naam van alle jongens van 4-IV-3 R. I.: Dpi. Korp. H. W. BONDEWEL Basiscommando, Veldpost, Bandoeng. Plaatselijk Nieuws Breskens Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin hadden Zaterdag in het zwembad alhier feestelijkheden plaats, waaraan behalve door de school kinderen der beide lagere scholen ook werd deelgenomen door oudere leden van de zwemvereniging ,,Scheldestroom" De plaatselijke muziekvereniging zorgde voor muzikale afwisseling. Nadat de vice-voorzitter der Oranjevereniging, de voorzitter was verhinderd, een kort welkomstwoord tot het zeer talrijk pu bliek had gesproken, werd met de af werking van het programma begonnen. De verschillende nummers voor de kinderen, zoals vlaggetjes- en hinder- niszwemmen, werden vlot afgewerkt en vielen zeer in de smaak van het publiek, evenals het figuurzwemmen voor dames. Grote hilariteit bracht echter de opvoering van het spel ,,De gestoorde bruiloft", waarbij een woord van waardering aan de medewerkenden zeer zeker op zijn plaats is, terwijl hierbij ook in één adem het badperso- neel genoemd mag worden, die alles tot in de puntjes georganiseerd hebben. Tussen de verschillende nummers door werden de kinderen getracteerd. Des avonds had op het voetbalter rein een ontmoeting plaats tussen een elftal van veteranen der V. V. .Bres kens" en een elftal samengesteld uit plaatselijke kantoormensen. In een hard gespeelde wedstrijd, waarbij het verschil in leeftijd der spelers sterk op de voorgrond trad, wist het kantoorper soneel met 1-0 de overwinning te be halen. Tenslotte gaf de muziekvereniging des avonds nog een goed geslaagd concert. In aansluiting op de Zaterdag deed het muziekgezelschap Maandagavond een muzikale rondwandeling door de gemeente, wat zeer in de smaak van het publiek viel. Zaterdag had alhier de aanbe steding plaats voor het bouwen van een ontspanningsbarak. Ingeschreven werd door: Gebr. Maas, Breskens f 16225, P. van de Sande, Breskens f 14700, A. Voet, Breskens f 14650, C. Daansen, Breskens f 13550, J. van Rosevelt, Breskens f 1 2786, Donderdagavond zal een stille omgang plaats hebben naar de graven van de oorlogsslachtoffers op de al gemene begraafplaats. Samenkomst om half zeven aan het Gemeentehuis. Des avonds om half acht, zal in de Ned. Herv. Noodkerk alhier een inter kerkelijke herdenkingsdienst worden gehouden. De firma M. de Kraker, wiens zaak geheel door het oorlogsgeweld was vernield, had spoedig na de be vrijding een noodwinkel geplaatst op de Boulevard alhier, doch weldra bleek dat gebouw veel te klein om het be drijf daarin te blijven uitoefenen. Thans heeft genoemde firma deze noodwinkel aanzienlijk uitgebreid door een grote nissehut daarachter te plaat sen, welke een ruimte bevat van 125 m2. Het geheel ziet er keurig en aan trekkelijk uit en geeft voor de bezoe kers tevens een goed overzicht van de voorradige artikelen. Zaterdagmiddag wordt deze zaak heropend en wij wenschen de firma succes met deze onderneming. Men deelde ons mede dat verschil lende firma's speciaal voor deze opening een prachtige sortering goederen heb ben gezonden. Het zal deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zie verder de advertentie in dit blad. Cano omgeslagen. Woensdagmorgen wilden twee jongemannen uit Vlissingen per cano naar Knocke peddelen, toen halverwege de Schelde hun bootje omsloeg en zij zwemmende dus moesten trachten de kust te bereiken. Omstreeks 11 uur wist een der jongens tussen Breskens en Nieuwe Sluis aan de hoge duinen aan land te komen en is, daar hij nie mand zag, bij mensen in de buurt mededeling gaan doen van het onge val, daarbij zijn angst uitsprekende dat hij zijn kameraad kwijt was geraakt en deze dus waarschijnlijk verdronken was. Gelukkig bleek dit laatste niet het ge val te zijn, want even later kwam ook hij aan wal gestapt. Met warme koffie en cognac wist men de jongemannen weer wat op verhaal te brengen. Hun bootje zou gistermiddag aan de Nieuwe Sluis opgepikt zijn. Giften Groene Kruis-Bazar. 8e verantwoording. H. L. te D. f 10,P. v. O. te T. f 2,50. Fam. v. d. S. te B. hand werken. J. te B. permanent. Mevr. H. te H. Groene Kruismateriaal. Mag. ,,de B." te A. galanterieën. A. C. B. te O. levensmiddelen en beschilderde kruik. J. C. te A. galanterieën. A. v. L. te D. f 5,—. de W. te H. f 5,— G. B. te A. handwerken. M. v. X. te Utr. lap stof. I. V. te E. f 3,50 en goederen. Fa. J. P. te L. f 25,D. S. te R. f 25,—. KI. te B. f 2,50. Fabr. ,,De H." te Sn. f 5,L. te Sn. f 10,A. H. te R. f 25, Biervliet. In deze gemeente hadden ter ge legenheid van Koninginnedag kinder spelen plaats op het sportveld, terwijl des avonds door de plaatselijke muziek vereniging een concert werd gegeven op de markt. Retranchement. Maandagavond gaf de plaatselijke muziekvereniging een concert op de markt ter ere van Koninginnedag. Aardenburg. Voor het op 27 Aug. te Amster dam gehouden examen voor Leerares- Coupeuse is geslaagd Mej. E. Verhage alhier. Hoofdplaat. Een ongeluk, dat wonder boven wonder nog goed is afgelopen, had plaats toen de landbouwer Thomaes met paard en wagens de rails over stak en werd aangereden door de Z.V.T.M. Hoewel de wagen grote schade op liep, kwamen Thomaes en zijn paar den met de schrik vrij. Uit de besprekingen in de laatst gehouden vergadering van de gemeen teraad blijkt, dat ten opzichte van de financiering van het plan tot electrificatie van de Hogeweg een zodanige over eenstemming is bereikt, dat eerlang tot uitvoering hiervan kan worden overgegaan. Zuidzande. Door het Oranje-comité in samenwerking met de afd. Zuidzande van de vereniging West Zeeuwsch- Vlaanderen en de Ned. Herv. Diaconie wordt heden aan de 65-jarigen en daar boven een rijtoer door Zeeuwsch- Vlaanderen aangeboden. O.m. zal een bezoek worden gebracht aan het rusthuis ,,Rozenoord" te Sluis. Schoondijke. Op uitnodiging van het Oranje-Comité alhier werd Zaterdagavond door het Mu ziekkorps van de Luchtvaarttroepen te Breda een goed geslaagd concert ge geven. De heer A. de Klerck, voorzitter der Oranje-vereniging, sprak na af loop een woord van dank voor het gebodene. Des maandags hadden kinderspelen plaats, terwijl des avonds de plaatse lijke muziekver. een goed geslaagd concert gaf. Ook de sinds kort opge richte zangvereniging gaf enige mooie nummertjes te beste, waarvan enkele liederen te samen met de muziekver. werden ten gehore gebracht. IJzendijke. Ter gelegenheid van de jaardag van H.M. de Koningin, gaf de plaatselijke muziekvereniging een goed geslaagd concert.

De Schakel | 1947 | | pagina 3