6 Sept. Voetbaldiagnose lijf. Geen woord Frans is er bij, ook geen Hollands, maar puur cokney- Haags en de walvis dient natuurlijk van repliek. Als je hen hoort kom je gauw tot de ontdekking dat hun voorzaten niet veel bijzonders was; ze gaan bij de beschrijving van eikaars familie en afkomst terug tot de tijd van Napoleon en dan blijkt dat al die voorouders eigenlijk dieven, moorde naars en zeerovers waren en allemaal zijn opgehangen of op zijn minst ge vierendeeld hadden moeten worden. Weldra komen de mannen hun vrou wen te hulp en dan schijnt de ene helft van die mannen te behoren tot de volgelingen van Stalin, terwijl de andere helft ten onrechte aan de zui vering schijnt te zijn ontsnapt, kortom de Hoekse en Kabeljauwse twisten op politiek terrein. Erg vermakelijk voor de omliggende en bijzonder leerzaam voor de aandachtig luisterende jeugd! Het wil mij voorkomen dat bezoe kers van het stille strand wanneer zij 's avonds naar huis terugkeren, der mate tot rust zijn gekomen op hun rustdag, dat zij naar lichaam en geest geradbraakt 's Maandags weer blij zijn te mogen werken en niet behoeven te rusten, althans niet aan het stille strand. En nu buiten het stille strand te Scheveningen, hoe is het daar? Ook daar weer niets dan mensen, duizen- de mensen, die zichzelf en natuurlijk ook andere vervelen. Ze schuifelen langs de Boulevard of zitten op een van de volgepropte café-terrassen. Lachen doen ze nieter is ook niets lolligs te beleven. Ze kijken naar an dere mensen, precies zoals ze dat in de winter op een café-terras in de stad doen. Ook zij hebben gebrek aan strand, te kort aan ruimte, want ook zij moeten die ruimte met tienduizen den delen. En ook hier door de vol heid een groot lawaai, ook hier geen rust voor de rustdag. En dat toch is de bedoeling van een dag naar zee, een dag naar het strand. En dat is alleen te bereiken op een rustig strand. Gelukkig kennen wij hier in Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen stille strand of mondain gewoel als in Scheveningen. Wij hebben hier alom nog het werkelijk stille strand zoals we nodig hebben om des Zon dags eens echt tot rust te komen, er eens echt helemaal uit te zijn. Hoe overheerlijk is het om aan het strand monisch genot in die vliegende tocht door het bos, was er een onstuimige, ademloze gewaarwording van wellust in die halsbrekende jacht bij mane schijn en sterrenlicht. Intussen was het gevaar bij iedere slingering van -het rijtuig nabij. Nu eens in het maanlicht duidelijk zicht baar, dan weer in de schaduw verlo ren, in hun bliksemsnelle vaart toch zo bevallig over grasland en heuvels, over struiken en ruigte springende met die duizelingwekkende snelheid, welke de meeste paarden, die de „monarch der hooglandse valleien" jagen, dood doet neervallen, schoten de herten voor het rijtuig uit. De twee muisvalen met dolle ijver ze op de hielen! Het vuur van de jacht brandde in het jonge paard. Wat bekreunde het zich om het lichte rijtuig, dat 'slingerend en stotend volgde? Het voelde het ge wicht daarvan evenmin als wanneer het een strohalm was geweest en ge strekt ?als een hazewindhond, was het met één sprong van de weg en rende tussen de bomen door en dwars over het weiland de herten achterna. Zonder de druk der strengen te ge- tot rust te komen en zich eens helemaal los te maken van zijn werk of van de beslommeringen van het dagelijks leven. De kinderen spelen ongestoord in het zand en fantaseren met een schopje en een emmertje de heropbouw van verwoest Nederland. Zij zijn aan zee in hun element, ze hebben de ruimte en kunnen zich in hun spel helemaal uitleven, zonder de ouders tot last te zijn. En ook daardoor komen de ouders nu eens echt tot rust. De zeewind maakt slaperig en gerust kun nen ze aan het strand, op de duinen of de zeedijk hun middagdutje doen. De zee komt van verre, brengt sche pen over die ook van verre komen en zo gaan ook de gedachten van hen die daar aan het strand liggen te luieren over op ver verwijderde on derwerpen. In ieder geval blijven ze niet op het leven van allen dag han gen; zij richten zich ook op zaken waaraan in de dagelijkse sleur geen aandacht wordt besteed en zo vindt onder het melodieuze ruisen en kab belen der zee de drukke mens van dezen jachtigen tijd zichzelf terug. Ziehier het ideaal van het strand leven. Een ideaal dat voor de groot stedeling niet bereikbaar is doch voor de bewoner van het Land van Cad- zand voor het grijpen ligt. Mensen grijpt dat ideaal, maakt daar elke Zondag, zo lang het weer het toelaat, een dankbaar gebruik van. De ver enigingen voor vreemdelingenverkeer hebben mogelijk gemaakt dat U te Breskens, Groede, Nieuwvliet en Cad- zand van een gezellig en gelukkig nog rustig strandleven kunt genieten en elk van die verenigingen is nog steeds doende om U aan het strand nog meer comfort en gezelligheid te bieden. Elk van deze plaatsen geeft U iets anders; Breskens het Zwembad, Cadzand het Zwin, Groede de duinen enz. En als oud Sinte Piernaar zeg ik, niet vrij van chauvinisme, maar toch rechtstreeks uit het hart: De mooiste duinen hebben Groede en Cadzand Doch het kleine Nieuwvliet het heerlij kstestrand. Geen overbevolking, danspaleis of Casino Niets van dat alles, maar wel een .Eldorado. L. gaan de dames naar voelen en door het geratel der wielen achter hen nog slechts doller gemaakt, bleven zij de herten in vliegende vaart op het spoor. Terwijl Cecil zich met zijn volle ge wicht achterover had geworpen, terwijl zijn handen de teugels stijf hielden omklemd en zijn spieren bij zijn ver geefse popingen om over de hollende dieren meester te worden, tot scheu- rens toe waren gespannen, ontwaakte het jagersvuur onwillekeurig in zijn borst, al waren zijn ogen uit vrees en bezorgdheid voor zijn gezellin op deze gericht. „Tallyho! Vooruit! 't Is, bij mijn ziel, toch prachtig!" riep hij bijna on willekeurig uit. „Zit in Godsnaam stil, Beatrix! Ik zal je redden!" Wel waren die woorden met elkan der in tweestrijd, maar zij drukten toch volkomen uit wat Cecil gevoelde. Was hij alleen geweest, dan zou hij met hart en ziel in die dolzinnige jacht zijn opgegaan. Door het dreigende ge vaar stond hij voor zijn gezellin doods angsten uit. Voort renden de herten! Voort joe gen de paarden! Door een straal der In een vereniging dient het wel en wee door de leden gemeenschappelijk gedragen te worden, d.w.z. in tijden dat de vereniging bloeit, er een op waartse lijn loopt in de prestaties van hetgeen de doelstelling der vereniging is, moeten alle leden hierin mededelen komt er tegenslag, of dreigt de ver eniging in prestaties of hechtheid in te boeten, door welke oorzaken ook, dan is het de plicht van ieder lid zich volkomen voor de club te geven. De praktijk laat ons echter zien, dat veel leden dat weinig of helemaal niet be seffen. Individuele prestaties mogen in verenigingen welke in ploegverband spelen geen overwegende betekenis krijgen. Dat kan een ploeg de dood steek geven. Hoe vele Breskens-spelers nog steeds kunnen volharden met zich te gedragen alsof zij beter, meer, ho ger zijn dan hun medespelers is een raadsel. Wat de drijfveren zijn van de vele negatieve elementen in v.v. Bres kens, weet ik niet, maar ongure su jetten zijn aanwezig, dat laten ons de laatste wedstrijden zien. Met zo'n gammel schip de compe titie-reis aanvaarden zou wel eens slecht kunnen aflopen. Er is aan die aftakeling te ontko men als: De stinkende wonden er wor den uitgesneden en niet met allerlei pleistertjes worden gelaptals de spe lers niet langer spelen voor zichzelf maar de club in de eerste plaats stel len; de verhoudingen tussen spelers onderling zowel als tegenover bestuur oprecht sportief en eerlijk worden. Al leen al, als aan hetgeen hier wordt gepropageerd wordt voldaan, is - er reeds een eerste stap gedaan aan de wederopbouw van v.v. Breskens. Max. Gevonden voorwerpen. Drie handdoeken, een wit gebreid kinderjasje, twee portemonnaie's met inhoud, een bedrag aan geld, ruim tien gulden, een dames broche, een herenvest, een zwart damesjasje, een tas met tijdschriften. Inlichtingen Groepbureau Rijkspolitie te Aardenburg. Twee fruitkistjes, gemerkt Veiling vereniging Walcheren", een armband. Inlichtingen ter -gemeente-secretarie te Schoondijke. Een huissleutel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Groede. maan verlicht, schoot de gehoornde troep nog onstuimiger door de sche mering voort. Nog sneller stoven de muisvalen, in verrukking over hun vrij heid, over het veld. In vliegende vaart, zonder zich om iets te bekommeren, schoten zij door het dichte gebladerte en de wuivende takken. Tevergeefs wilde de een telkens de ander voorbij komen. Hun ijzers deden vuurrode vonken uit de stenen spatten. Het rij tuig werd zwaaiend en gierend en hot send voortgesleurd door het net van boomstammen, die zich als zwarte pi laren tegen de staalblauwe heldere hemel aftekenden. De snelheid der paarden had het toppunt bereikt. Reeds bestond er doodsgevaar, toen eensklaps vlak voor het rijtuig, een lichtende streep zicht baar werd. De trillende lichtstreep strekte zich dwars over hun pad uit. Voor 't eerst klonk een angstkreet van de verbleekte lippen naast Bertie. „De rivier! O, hemel! De rivier!'1 (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1947 | | pagina 2