Heropening der Dropsfabriek van Gebr. Verduijn n.v. te Bréskens. Donderdagmiddag omstreeks twee uur loeide de stoomfluit van de Drops- en Suikerwerkfabriek van de Gebr. Ver duijn alhier. Dit was het teken dat het nieuwe noodgebouw zou heropend wor den. Intussen namen de genodigden plaats in het gebouw, hetwelk met vele bloem stukken versierd was. Dokter Talsma, uit Overveen, als President-Commissaris nam het woord, heette allen welkom en schetste de toestand in het verleden en het heden. We kunnen waarlijk zeggen, aldus spreker, dat deze fabriek als een Foenix uit zijn asch herrezen is. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom aan de EdelAchtb. heer Burgemeester, Secretaris en Wethouder dezer gemeente en verder alle belang stellenden. Hij schetste deze dag als een grote feestdag, al is het maar een noodgebouw, toch mag men weer jubelen, Hij herinnerde aan de vele slacht offers van de familie Verduijn, zij heb ben een zware tol betaald. Hij eindigde met de wens dat deze fabriek moge bloeien tot in lengte van dagen. Hierna sprak Burgemeester Eekhout als volgt: „Ja, als 't niet kan, dan kan het niet Dat hoor ik alle dagen Van flauwerds en van tragen Maar ik- ik haat dat laffe lied En zo mij God de kracht wil gunnen Dan zeg ik, „wat er ook geschied' 't moet kunnen Geachte aanwezigen Deze dichtregels kwamen in mijn gedachten, toen mij de uitnodiging ge werd om heden 21 Augustus 1947 bij te wonen de officiële herinbedrijfstelling van de dropsfabriek der Gebr. Verduijn N.V. Dankbaar heeft het Gemeentebestuur deze invitatie aanvaard. Er is thans weer vreugde in onze harten. Vreugde, omdat de Breskense gemeenschap weerom blijkt geeft zich niet door tegenslagen te laten ontmoedigen vreugde, omdat de pogingen van de N.V. Gebr. Verduijn om weer op eigen bodem aan de slag te gaan, realiteit geworden zijn. Onwillekeurig gaan mijn gedachten nu terug naar de najaarsmaanden van 1944, toen Breskens aan flarden was gebombardeerd. Bloedend uit duizend en één wonde, leek ons nijvere dorpje aan de Westerschelde één grote puin hoop. Alle bedrijven - en Breskens telde er tientallen - waren met de grond gelijk gemaakt. De aanblik was aller droevigst. Waar eens ronkende machines, trillende hamers en rokende schoorstenen blijk gaven, dat het Breskense fabrieks- har.t krachtig klopte en op volle toeren werkte, daar aanschouwde men in die donkere wintermaanden niets dan ver latenheid, afbraak, decadentie. Men moest in die tijd waarlijk zijn verstand bij elkaar houden om niet in een doffe lusteloosheid te vervallen. Een gelukkig verschijnsel was echter, dat ondanks alle misère de Breskense bedrijfsmensen niet bij de pakken gingen neerzitten. Nog voor aleer zij voor zichzelf en voor hun gezinnen enigzins over wat huis vesting konden beschikken, maakten zij reeds plannen om hun bedrijven, hun leven weer op te bouwen. Eén van die bedrijfsmensen was de Heer Jan Verduijn, Directeur van de Gebr. Ver duijn N. V. Ik zal de Heer Verduijn hier niet op een voetstuk plaatsen ons leven is daarvoor te hard geworden wij voelen niét veel voor het debiteren van vriendelijkheidjesdaarmede bouwen wij onze gemeente en West Zeeuwsch- Vlaanderen niet op. Maar wel wil ik hier de dank van het Gemeentebestuur overbrengen voor de courage, voor zijn niet verflauwend enthousiasme om ondanks alles, weer vooruit te willen. De dank, omdat door deze fabriek de gemeente Breskens economisch weer wat sterker is komen te staan. De fabriek moet van de grond af weer beginnen. De huisvesting is een noodgebouw. Het geheel staat weer in de kinderschoenen. Maar de leiding heeft geleerd wat tegenslagen zijn. En tegenslagen, men trekt er lering uit men overwint ze Ik ben er van over tuigd, dat onder leiding van de Heer Verduijn de noodfabriek spoedig te klein zal zijn en dat wij ook in deze N. V. een harde voorvechter zullen weten voor het verwezenlijken van de geprojecteerde binnenhaven. Want uit eindelijk daar zal de N. V. haar vléu gelen moeten uitslaan. Meer nog dan vroeger zal in de harde strijd om het bestaan een fabriek staan of vallen met de leiding. Het is toch immers zo, dat een waar leider in zijn bedrijf de „Koetsier op de bok is", niet één der paarden, die de koets trekt. Dat de Heer Verduijn nog lange tijd koetsier moge zijn Het Gemeentebestuur is de Raad van Commissarissen zeer erkentelijk dat hij besloot om deze fabriek weer en dan te Breskens op te bouwen. Het geeft de Raad hier de verzekering, dat waar nodig, steeds een beroep op de medewerking van de gemeente gedaan kan worden. En dat zal, naar ik denk, wel eens nodig zijn. Want de huis vesting der arbeiders b.v. is voor het voortbestaan van een industrie m.i. van het allergrooste belang. Het ge meentebestuur doet op dit terrein al les tyat maar enigzins mogelijk is. Ziet men te Breskens om zich heen, dan is men met de bouw van woningen vol op bezig. Nog pas enige weken gele den werd besloten weerom een com plex van 150 woningen te bouwen. Indien deze gereed zijn, dan is de gemeente aan woninigen voor onge veer de helft opgebouwd. Dan kun nen vele gezinnen in geriefelijke huizen hier weer de permanente huisvesting verkrijgen. U, heren Commissarissen, geeft op deze dag blijk, dat U weet de gang d'r in te houden. Uw daad, de her inbedrijfstelling van Uw fabriek zal blijken voor U, voor Breskens en voor de industrialisatie van onze streek van grote betekenis te zijn. Ik dank U. Verder sprak de heer W. de Smidt als aandeelhouder en herinnerde aan de oprichting van de fabriek. De heer Bouwense bracht namens de Stichting Herstel Zeeland zijn geluk wensen over. Ook werd nog gesproken door de heren Abr. Verduijn, de Wethouder van Haneghem en de heer Haaijman, Directeur van het bijkantoor der Rotter damse Bank te Oostburg. De Directeur de heer J. Verduijn sprak zijn dank uit voor de vele goede wensen die gesproken waren. Een minuut stilte had daarna plaats ter herdenking van wijlen de heer W. Verduijn, die door het oorlogsgeweld het leven verloor en voor de fabriek steeds een goede kracht was. Na afloop werd een rondgang ge maakt en werden de machines bezich tigd en in werking gesteld. Muziekconcours te Terneuzen. Zaterdag j.l. werd alhier het door de bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen georganiseerde concours gehouden. Vele muziekgezel schappen namen hieraan deel. Het was dan ook des avonds pl.m. 11 uur, toen de voorzitter zijn slotwoord sprak. De uitslagen waren als volgt Afdeling uitmuntendheid fanfare Harmonie te Biervliet 136 punten, ie prijs met lof. Afdeling uitmuntendheid harmonie „De verenigde vrienden" te Sas van Gent. 125 p. ie prijs. ie afdeling fanfare: „E.M.M." Groede, 135 p. ie prijs met lof; „Geduld over wint", IJzendijke, 131 p. ie prijs met lof. ie afdeling harmonie „Koninklijke harmonie", Hulst, 122 p. ie prijs; „St. Caecilia", Kloosterzande, 107 p. 2e prijs. 2e afdeling fanfare „Veronica", Zuidzande, 112 p. re prijs; „Ons Ge noegen", Retranchement, 106 p. 2e prijs; „Vrijheid, Eendracht", Lams- waarde, 104 p. 2e prijs; „Nut en Ge noegen", Nieuwvliet, 102 p. 2e prijs. 2e afdeling harmonie „Hosanna", Axel, 131 p. ie prijs met lof; „De Volharding", Zaamslag, 111 p. re prijs; „De verenigde werklieden", Ter- neuzen, 112 p. ie prijs; „Vlijt en Vol harding", Hulst, 84 p. 3e prijs. 3e afdeling fanfare„Excelsior", Cadzand, 130 p. ie prijs met lof; „Hosanna", Groede, 112 p. ie prijs; „Excelsior" Terhole, 89 p. 3e prijs. 3e afdeling harmonie: „Concordia", Axel 120 p. te [prijs. 4e afdeling harmonie „Elk naar krachten", Hoek, 105 p. 2e prijs. Het late uur was oorzaak, dat de medailles zullen worden nagezonden. Jammer, dat de belangstelling van het publiek niet groot was. Tijdens het slotconcert van „Harmonie" te Biervliet, op de markt, werd ge collecteerd om de onkosten van deze dag te dekken. Plaatselijk Nieuws Groede Maandagavond 8 uur gaf de Muziek vereniging „E.M.M." een extra concert naar aanleiding van de behaalde hoge onderscheiding op het j.l. Zaterdag te Terneuzen gehouden muziekconcours. De burgemeester sprak vanaf het bor des van het gemeentehuis een woord van hulde tot de vereniging en haar ijverige directeur, voor deze mooie prestatie. Ook het muziekgezelschap „Hosanna" heeft een mooi resultaat bereikt. Spr. hoopte dat het muziekleven in Groede steeds gaande zou blijven, want wat is een dorp zonder muziê"k. De voorzitter bracht dank voor deze waarderende woorden. Ook de directeur sprak een woord van dank aan de werkende leden. Het geheel werd besloten met een rondgang door de gemeente. - Als vertegenwoordiger van paardenloops- tijden Verbonk te Gent (draf- en vluch- coursen) is aangesteld de heer P. de Jonge alhier. Alleen bij hem kunnen aanvragen ge richt worden voor het organiseren van draf- en vluchtcoursen. Dit geldt voor Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met Belgische renpaarden. Nieuwvliet. Alhier zal Zaterdag 23 Aug. een ringrijderij worden gehouden, waaraan deelnemers van Groede, Nieuwvliet en Zuidzande zullen mede-

De Schakel | 1947 | | pagina 3