Personen-auto's van de zijde der Repoebliek, althans niet, zolang die Repoebliek wordt be heerst door de tegenwoordige macht hebbers. Zoals Van Kleffens zo kern achtig uitdrukte in zijn uiteenzetting voor de Veiligheidsraad „een Repu blikeinse regering van wel 30 ministers, die geen orde en rust kan handhaven, omdat het gezag in het Republikeins gebied berust bij personen, die hun opleiding genoten hebben bij de Japanse bezetters, bij profiteurs en baantjesjagers, die zich van het grootste aandeel in de overheids-inkomsten en opvorderin gen konden verzekeren". Sjahrir in Lake Success is een ander, persoon dan Sjahrir tijdens de onder handelingen te Linggadjatie ik geloof dat we hem voor de Veiligheidsraad in zijn ware gedaante zien, n.l. abso luut anti-Nederlands. Zo ook zijn mede afgezant naar de Veiligheidsraad, de Republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, de oude Hadji Agoes Salim. Een oude maar loze vos, die wel zijn haren maar niet zijn streken heeft ver loren. Werkelijk een pientere Inlander, maar dermate betrouwbaar, dat zelfs de Nationalisten hem vroeger nooit hebben gelust, omdat zelfs zij hem niet vertrouwden. Hij was propagandist tegen Japan in onze dienst en toen de Jappen er waren werd hij propagandist tegen de Nederlanders in Japansen dienst. Hij hield redevoeringen voor de radio, voor en na de inval en kon zijn vroeger geschreven speeches blij ven gebruiken moest alleen dc woor den Japanners en Nederlanders daarin verwisselen En dergelijke mensen zal men in Lake Success geloven en een intègre persoon als Minister Van Kleftens, die een volkomen rechtvaardig Nederlands standpunt eerlijk verdedigt, zal daar staan als leugenaar Ik vrees van wel, omdat zij die daar te beslissen hebben, in meerderheid anti-Westers georiën teerd zijn of luisteren moeten naar de bevelen uit Moskou. Dan rest alleen nog de vraag of de Veiligheidsraad wel reden van bestaan heeft en of er in de Verenigde Naties nog langer plaats is voor fatsoenlijke en beschaafde naties. Laten we althans voorlopig nog hopen dat het recht zal zegevieren zoo niet, dan is uittreden voor ons land de enige weg die ons open staat. Men late dan de Repoebliek haar gang gaan alle ernstige gevolgen daarvan tuin beneden tot hen opstijgen en genoten de kalmte van de in sterren licht badende rivier. Hier en daar tekende een wit zeil zich schemerachtig af; nu en dan verstoorde het zachte plassen van een roeiriem of wel een boot, die in snelle vaart voorbijstoomde, de rust, die zo vreedzaam was na de woelige drukte van het seizoen. „Zou het haar werkelijk spijten vroeg Cecil zich opnieuw af. Óp dat ogenblik had hij gaarne geloofd, dat dit wèl het geval zou zijn. De douairière reed in haar broug ham naar huis en de gravin zou met Cecil medegaan in zijn phaton. Dit laatste had wel wat tegen, want zij kon worden gezien; maar toch was het minder gevaarlijk, dan wanneer zij haar bedienden liet weten, dat Bertie met haar te Richmond had ge dineerd. Bovendien had zij het gevaar enigszins afgewend en Bertie verzocht haar af te zetten bij een kleine villa aan gene zijde van het park. Daar woonde een beschermelinge van haar, een voormalige gouvernante, die zij in haar vertrouwen had genomen, die een tamelijk goed huwelijk had gedaan, al voor de Inheemse bewoners van Java en Sumatra komen dan voor rekening van de Verenigde Naties. L. in gebruik bij de burgerlijke Rijksoverheid. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat schrijft ons In de pers verschijnen nog regel matig artikelen over het onevenredig grote aantal auto's, dat bij de Over heid in gebruik zou zijn, terwijl wordt gesteld, dat hier en daar de neiging zou bestaan, dit aantal nog uit te breiden. Het behoeft geen betoog, dat het direct na de bevrijding noodzakelijk was het overheidsapparaat weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. Gezien het feit, dat allerlei overheids instellingen gedurende de bezetting en na de gedeeltelijke bevrijding van ons land zeer verspreid waren ligt het voor de hand dat daarvoor, mede in ver band met de ontredderde toestand van ons openbaar vervoersapparaat auto's, zelfs veel auto's nodig waren. Bij het terugkeren van normalere omstandig heden meende de Overheid, dat het gebruik van dienstauto's belangrijk moest worden beperkt. Door de Rijkshoofdinspectie van het Verkeer voor Overheidsdiensten werden daarop dusdanige maatregelen getrof fen, dat het aantal personen-auto's, in gebruik bij de civiele Rijksoverheid, dat op 1 Januari 1946 ongeveer 7700 bedroeg, op 1 Januari 1947 was te ruggebracht tot 4600, terwijl sindsdien tot op heden een verdere vermindering werd doorgevoerd tot beneden 3800, dus tot minder dan de helft van het op 1 Januari 1946 in gebruik zijnde aantal, terwijl toch het aantal rijver gunningen met meer dan 50 pCt. was uitgebreid. Stelselmatig wordt door deze Hoofd inspectie onderzocht op welke wijze het gebruik van dienstauto's nog ver der kan worden beperkt. Een van de uitgangspunten daarbij is dat bij een doeltreffende organisatie en door het doen gebruik maken van de openbare middelen van vervoer, auto's en motorrijwielen moeten kun nen worden uitgespaard. Een ander uitgangspunt is, dat de de geheimen der gravin wist en deze ook trouw als goud bewaarde, zo wel uit eerbeid voor haar hoogadellijke beschermvrouw als ter wille van al de Spaanse kant en de shawls, die, nog zo goed als nieuw, uit de handen der gravin in de hare overgingen en van al de ringen, die zij kreeg, als deze de verkwistende gravin begonnen te vervelen. Met de kleine brougham van haar voormalige gouvernante kon de gravin dan naar haar woning op Eaton Square terugkeren, nog vroeg genoeg voor al de grote en kleine partijen, waarop zij diezelfde avond nog wilde verschij nen. Toen Cecil dus in die warme, heldere zomeravond van de restau ratie wegreed, was niet alleen de goede naam der gravin maar waren ook haar juwelen in haar oog een nog zoveel kostbaarder goed aan zijn hoede toevertrouwd. 't Was een heerlijke avond. Geen wolkje belette de sterren in al haar glans te fonkelen. Doch 't geen hem die middag niet was opgevallen, bespeurde hij thans. noodzaak van vervoer bepaalt aan wie een automobiel beschikbaar zal moeten worden gesteld, zonder dat de positie van de ambtenaar daarbij een dcor- slaggevende rol speelt. Een ambtenaar, die zeer ambulant is en uit hoofde van zijn functie vaak op reis moet, kan een auto toegewezen krijgen. Dit geschiedt echter slechts, indien vast staat, dat het dienstbelang zulks vergt. Een verdere inkrimping van het autopark der Overheid zal voorts moe ten worden bereikt door pool-vorming, niet alleen in Den Haag, doch ook in de provincies. Teneinde misbruik van dienstauto's te voorkomen en tevens om controle daarop te vergemakkelijken werd be paald, dat alle personenauto's in Rijks overheidsdienst op de binnenzijde van de voorruit moeten worden voorzien van het woord „DIENSTAUTO". Geconstateerd kan worden, dat sinds de invoering van deze maatregel een aanmerkelijke verbetering is ingetreden, hoewel bekend is, dat nog niet altijd van dienstauto's een even juist ge bruik wordt gemaakt. Door strenge controle zal een eventueel misbruik tot het uiterste dienen te worden beperkt. Ontheffing van het Zondagsverbod voor ambtenaren wordt slechts ver leend in die gevallen dat betrokkenen, b.v. contróle-ambtenaren, ook op Zon dagen ambtsbezigheden te verrichten hebben. Hoewel het aan ambtenaren niet verboden is op dienstreizen personen mede te nemen, b.v. familieleden of liftende militairen, wordt er wel voor durend op gewezen, dat hierdoor het belang van de dienst niet mag. worden geschaad. Indien kennelijk van dienstauto's misbruik wordt gemaakt worden pas sende maatregelen getroffen. NIEUWE BONNEN. Geldig van 24 Aug. t/m 6 Sept. Tabakskaarten K31 en K 32 tabak elk één rantsoen sigaretten of kerf tabak. Gecomb. kaart K 35 tabak twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Een der muisvale rijtuigpaarden was een weinig kreupel geworden en ver vangen door Maraschino, een jong dier, dat wel prachtig bij het andere staalde en ook wel voor het rijtuig afgericht heette, doch eigenlijk een jachtpaard was. Met Maraschino was rijden in een rijtuig met een dame gewaagd spel. Doch Cecil reed uitstekend van de bok en had het span volkomen in de hand. Toen de twee muisvalen vrij en vlug door het park draafden, hun tuigen in het maanlicht glinsterden en de vuurrode linten van hun hoofdstel in de heerlijke avondlucht wapperden, dacht hij dan ook al niet meer aan die verwisseling. De ogen naast hem, de mond, die aan een Titiaan tot model had kunnen dienen, de tedere, donzige wang, kortom dat alles te zamen was ontegenzeglijk een gevaar lijke vijand van de koelbloedigheid en de behendigheid, waarmede een vijfjarig paard als Maraschino moest worden gereden. Zelfs Cecil's aandacht leidden zij af; en toen de gravin de hand op de teugels legde, was hij niet voorzichtig genoeg haar dit <e ver bieden. (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1947 | | pagina 2