worden gehouden, bewijzen, dat de in- gezetenen hun Nederlandse afstamming niet zijn vergeten: bijv. het tulpen feest, gepaard gaande met een grote bloe mententoonstelling, waarbij ook Neder landse volkscostuums worden gedragen. Intussen wordt ook door de Neder landse Posterijen meegewerkt om het ioo-jarig bestaan van het stadje Hol land aan de vergetelheid te ontrukken door het gebruik van een' speciaal stempel. De eerste twee brieven, die aldus werden gestempeld, waren toe valligerwijze afkomstig van de Ameri kaanse Gezant in Nederland, Dr. Her man B. Baruch. De ene was bestemd voor president Truman, de andere voor de Amerikaanse Postmaster Gene ral Robert Hannagan. DUIVENSPORT. Duiven-Mij.Eerste de Beste," Schoondijke en „Vrije Vlucht," Sasput. Uitslag prijsvlucht Arras op Zondag 27 Juli j.l. jonge duiven. Los 9 u. 28 min. Aan komst ie duif 11 u. 40 min. 27 sec., snel heid 990 m. per min. Aankomst laatste duif 11 u. 5 min. 54 sec., snelheid 849 m. p. min. 1, 15, 22, 23 M. Goedhals. 2, 7, 17, 26, 43 Gebi. Calon. 3 P. Huijgh. 4, 35 P. Ocké. 5, 29, 30, 40, 44, 47, 48 E. Poppe. 6 Gebr. de Wever. 8, 12 B. van Waes. 9,11 C. de Jonge. 10 Th. de Smidt. 13 M. de Wever. 14 J. de Zwart. 16, 41 Th. Steijaart. 18 en ieoverduif Ch. de Poorter. 19, 34 G. Steijaart. 20, 21, 37» 3$ J- van Lare. 24 A. Jansen. 25 P. de Hullu. 27, 39 G. de Wever. 28 A. Seijnesael. 31 J. Dieriks. 32, 46 W. de Rie. 33 P. Geer- naert. 36 C. Pilaet. 42 J. Ras. 45 W. de Zwart. Idem Arras oude duiven. Aankomst ie 11 u. 37 min. 23 sec., snelheid 1033 m. per min. Aankomst laatste duif 12 u. o min. 18 sec., snelheid 855 m. per min. 1, 4, 11 W. Ekkebus. 2 S. Tallie. 3, 12 C. de Poorter. 5 J. Moelaert. 6 C. de Jonge. 7 W. de Rie. 8 J. de Zwart. 9 E. Poppe. 10 B. Pijcke. 13 B. van Waes. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag Algem. vlucht Arras op Zondag 27 Juli j.l. jonge duiven. Los 9 u. 2g min. Aankomst ie duif 11 u. 43 min. 17 sec., snel heid 1003 m. per min. Aankomst laatste duif 11 u. 55 min. 59 sec., snelheid 916 m. p. min. U 6, 13, 33, 34, 37 I. Riteco. 2 A. Hame- linck. 3 H. Oosterling. 4, 14, 42 L. Ver- strate. 5, 10 Bondewel. 7, 20, 38, 43 W. Fe- nijn. 8, 32, 41 Jn. üathijn. 9 Risseeuw. 11, 17, 30, 40 Jn. van Gijs. 12, 25, 44 J. Ouaars. 15 P. Morel. 16 A. Versprille. 18, 36 Jn. Pleijte. 19", 27 M. Quaars. 21 M. Faas. 22,46 P. Jacobs.-23 J. v.d. Broecke. 24 A. de Jonge. 26 A. Verstrate. 28. 31, 47 L. v.d. Wege. 29 Porreij. 35 M. Visser. 39 P. Buize. 45, 50, 52 1. Klaaijsen. 4S A. Vermeulen. 49 M. v.d. Broecke. 51 J. Faas. 53 J. Buize. 54 A. Verr duijn. 55 Blaakman. 56 A. Haartsen. 57 A. Ouaars. ie overduif Quekelberghe. Idem Arras oude duiven. Aankomst ie duif 11 u. 38 min. 55 sec., snelheid- 1032 m. per min. Aankomst laatste duif 11 u. 58 min. 6 sec., snelheid 905 m. per min. 1 J. Risseeuw. 2, 9 Faas Mzn. 3, 11 Jn. Dathijn. 4 A. Vermeulen. 5 W. Fenijn. 6 J. v.d. Broecke. 7, 10 P. Jacobs. 8 H. Ooster ling. Van keelbandjes en constellations. Niet met emmers maar met bakken valt het water uit de hemel, Schiphol herschapend in een zwembasin van gigantische afmetingen. Springend over de plassen bereik ik het bezoekers restaurant, waarvan het anders zo overvolle terras een verlaten aanblik biedt. Binnen heerst de gezellige drukte van altijd. Zelfs een tikje speciale drukte. Want de gerimpelde gezichten ondanks alle mistroostigheid buiten, in een blijde glimlach geplooid, zitten daar honderd oudjes bijeen om de tafeltjes, in zwarte feestkledij, bloemen op de jas gespeld. Onder wuivende kapothoedjes, strakke bolhoeden en een enkele joviaal gedeukte vilthoed, kijken oude ogen met ontzag naar de drukte en bedrijvigheid op het vlieg veld. Met ontzag, maar ook met iets van alkeer soms, als zo'n viermotorige luchtreus met dreunend geraas over vliegt en hun oude oren al dat lawaai maar nauwelijks kunnen verwerken. „We komen uit Diemen", vertelt de leider. „De meesten hadden nog nooit een voet op een vliegveld gezet, laat staan een vliegtuig van- dichtbij bekeken. Het heeft een geweldige in druk gemaakt, vooral op de vrouwen. Onder menig beverig kinnetje heb ik het keelbandje zien trillen als een Constellation met z'n drie staartroeren fier in de lucht, kwam oversnorren." Door het restaurant zoemt het ge gons van stemmen. Bij de warme kop jes koffie zijn de tongen losgeraakt. Grijze hoofden buigen zich naar elkaar, schudden bedenkelijk. Ja, ja, ze heb ben de paardentram nog meegemaakt. Er is zowat veranderd in de wereld sinds die goeie ouwe paardentram! 'Gevonden voorwerpen. 4 portemonnaies niet inhoud, 2 munt biljetten. Inlichtingen bij de Rijkspolitie té Oostburg. opoffert aan eigen belang en anderen- deels in dienst is van andere landen of mogendheden, die het er op aan sturen om „de gordel van smaragd die zich daar om de evenaar slingert", zoals Multatuli eens kernachtig uit drukte, zichzelf toe te eigenen in te genstelling tot onze Regering, welke die smaragden aan haar oorspronkelijke eigenaren wenst terug te geven. Daar om nogmaals, met de tegenwoordige machts wellustelingen in de Republiek geen nieuwe overeenkomsten aangaan, wel met de betrouwbare vertegen woordigers van de bevolking van Java en Sumatra. L. Speciale K.L.M.-vlucht naar heiland (Mich.) ter gelegen- heidvan 't 100-jarig bestaan. De sfad Holland in de Amerikaanse staat Michigan viert van 12-15 Aug. het eeuwfeest van haar bestaan. De herdenkingsplechtigheid en feestelijk heden zullen de aandacht trekken van geheel Amerika, terwijl ook Nederland dit historisch feit niet onopgemerkt zal laten voorbij gaan, daar deze door Ne derlanders gestichte stad nog zo'n t specifiek Nederlands karakter draagt. De K.L.M. bereidt een speciale vlucht voor van Amsterdam naar het nabij Holland (Mach.) gelegen vliegveld Grand Rapids. Deze vlucht, die waarschijnlijk met een Lockheed Constellation zal worden gemaakt, zal de 1 ie Augustus aanvangen, zodat men de 12e te Grand Rapids is, vanwaar de 15e de terug tocht zal worden aanvaard. Nederland zal bij de feestelijkheden officieel >vorden vertegenwoordigd; de vertegenwoordigers zullen aan de lucht reis deelnemen. Het ligt tevens in de bedoeling, toeristen in de gelegenheid te stellen deze vlucht mee te maken. Waarschijnlijk komt te New York Mr. E. F. van Kleffens aan boord. Holland heeft ruim 12.000 inwoners, verreweg de meesten zijn van Neder landse afkomst. De .stad is gesticht door Nederlandse kolonisten, die zich 100 jaar geleden onder leiding van Dr. van Raalte, Ds. Scholte en Ds. van der Meulen in Michigan vestigden. Uiteraard zijn de meeste Amerika nen van Nederlandse afstamming in de staat Michigan gevestigd, n.l. bijna 25.000. Verschillende jaarlijks terugkerende feestelijkheden, welke te Holland (Mich.) „De hypotheek op Royallieu!" klonk het driftig. In zijn kinderachtig egoïsme vond Berkeley het wreed en onuit staanbaar, dat quaesties van aanbe lang, die niet hem alleen betroffen, ter sprake kwamen. „Je weet toch, dat de goederen tot het uiterste met hypotheek zijn bezwaard. De geldschieters dreig den die op te zeggen; dat is, meen ik, de geijkte term en Royallieu heeft onnoemelijk veel moeite gehad hen van gedachten te doen veranderen. Op dit ogenblik zou ik hem zomin om een enkele souverein durven gaan vragen als om het gouden servies uit het buffet". Met ernst in zijn blikken zat Cecil te luisteren. Dat hij horen moest hoe ellende en ondergang zijn huis van zo nabij bedreigden, dat hij bespeuren moest hoe de onredelijke haat zijns vaders hem betreffende de intieme aan gelegenheden zijner familie volkomen onkundig liet en hem zodoende zelf onbekend deed blijven met zaken, die hem toch van zeer nabij betroffen, deed hem meer leed dan, hij wilde doen blijken. Kwijnend strekte hij zich uit in zijn stoel. „Wat je mij daar vertelt is geen op wekkend nieuws, baasje. En - ik heb bepaald slaap. Geloof je werkelijk, dat er geen kans is op hulp van Royal?" „Ik zeg je nogmaals, dat ik mij lie ver voor de kop schiet dan dat ik hem iets vraag". Rusteloos wentelde Bertie zich om in de zachte diepten van zijn rustbank. Hij had een afschuw van al wat hem hinderlijk kon wezen en zie, daar kwam het hem juist overvallen, terwijl hij hartelijk naar bed verlangde. „Waartoe zou ik je vleien met ijdele hoop, baasje?" vroeg hij zacht. „Ik kan je onmogelijk helpen. Je kent me lang genoeg om te weten, dat, als ik het geld had', ik het je onmiddellijk zou geven. Begrijp je dat niet, dan kan ik 't niet helpen! Waarachtig, Berk! Ge loof mij. Ik ben aan lager wal. Ieder ogenblik kunnen mijn wissels inkomen. Gebeurt dat, dan schiet mij niets over dan mijn brevet te verkopen en de plaat te poetsen - wel te verstaan, als mijn schuldeisers mij niet reeds voor die tijd bij de kraag hebben; waar schijnlijk zal dit wel het geval wezen. Gebeurt dit, dan zal ik mij ook wel reeds op de een of andere manier uit de wereld hebben geholpen. Bijzonder opwekkend is dit gesprek wel niet, maar je zult moeten erkennen, dat niet ik het ben begonnen. - Een enkel woord nog tot slot, beste jongen. Als ik je helpen kon, zou ik het doen, doch zoals de zaken nu staan, ben ik daartoe niet bij machte". „Neen - ja - dat weet ik," zei Ber keley driftig. „Ik had niet het minste recht het van je te verwachten; ik heb mij als een lammeling gedragen - en - al wat je maar wilt! Maar één ma nier is er toch, waarop je mij zou kun nen helpen, Bertie - altijd wanneer dit van een kameraad niet te veel ge vergd is". „Ik weet waarlijk niet welke manier je bedoelt, baasje," zuchtte Bertie. „Wel - zie eens hier. Je weet, dat ik minderjarig ben. Mijn handtekening heeft dus geen waarde. Die wil nie mand aannemen, anders zou ik op 't geen mij bij Royal's dood moet toe vallen in een ommezien geld kunnen krijgen. Zoveel is dit echter niet, dat een enkele jood het waagt mij daarop thans geld te schieten. (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1947 | | pagina 2