TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 131 Vrijdag 18 Juli 1947 3e Jaargang DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f i,Franco p. p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens K. L. M. Bondgenoot van de moderne zakenman. De binnenlandse verbindingen, die de K. L. M. onderhoudt, stellen jaarlijks duizenden Nederlanders in staat ons land in de kortst mogelijke tijd te doorkruisen. Vooral de zakenman, voor wie nu meer dan ooit het „Time is Money" geldt, is bij deze verbindingen De Amsterdamse industrieel, die op één dag zaken wil doen in Groningen en Leeuwarden, vindt in de K. L. M. een machtig bondgenoot in zijn strijd tegen Vader Tijd. Hij vertrekt des morgens 7.40 uur van Schiphol en reeds 55 minuten later, om 8.35 uur, arriveert hij op het vliegveld Lelde, waar de K. L. M.-bus al gereed staat om hem naar Groningen te brengen. Tien minuten over negen stapt hij op de Grote Markt uit en heeft aldus de gehele morgen ter beschikking om zijn zaken af te doen. Met het vliegtuig van 12.45 uur reist hij van Groningen naar Leeuwarden, een sprongetje van slechts 25 minuten. Voor hij in de Friese hoofdstad opnieuw aan de slag gaat, heeft hij ruimschoots de tijd een goede lunch te gebruiken. Verlopen de zaken vlot, dan kan hij met het toestel van 16.10 uur reeds weer naar Amster dam terugkeren om zich slechts 65 minuten later weer midden in het hoofdstedelijk gewoel op het Leidse Plein te bevinden. De afstand Leeuwar den-Amsterdam doet de Vliegende Hollander in precies 40 minuten. ;Ver- gen de zaken meer tijd, dan reist hij terug met het toestel, dat om 18.20 uur uit Leeuwarden vertrekt en 19.00 uur op Schiphol arriveert. Doch in beide gevallen heeft de gehele reis hem slechts luttele uren gekost met een minimum aan inspanning. Onderweg verschafte een vriendelijke stewardess FEUILLETON 47) door OUIDA. Hij bleef staan en legde de elleboog in het open raam. „Zo, baasje! Ik wist niet, dat jij ook hier was. Wij gaan naar huis. Ga je mee?" vroeg hij met een achteloos knikje tegen de verdere aanwezigen. Met norse, toornige blikken keek Berkeley op. - „Neen, ik kan niet. Zie je niet, dat wij zitten te spelen." Een zweem van ernst, van treurig heid zelfs, was er in Cecil's stem te bespeuren, toen hij zich met een si gaar in z'n mond nog verder naar bin nen boog, zodat hij de knaap, die dicht bij 't raam zat, bijna aanraakte. „Ja, dat zie ik, doch kom nu mede. Dat dobbelen is zo gevaarlijk als de duivel in eigen persoon en je weet dat Royal het haat als de pest. Kom, Berk! Ik heb een kapitaal troepje lui bij mij en ik ga vanavond, zodra ik terug ben, zeker nog wel naar een half dozijn hem inlichtingen en reislectuur; toen hij om 7 uur op Schiphol uit de moderne Douglas stapte, had hij het avondblad al uitgelezen Het vrachtvervoer. Snelheid, één van de eisen der moderne tijd. Snelheid, niet alleen wat betreft het vervoer van passagiers doch ook het vervoer van goederen. Het vervoermiddel, dat het meest aan dit doel beantwoordt is ongetwijfeld het vliegtuig. Een ieder weet, dat naast passagiers ook vracht meegaat in het vliegtuig. De mogelijkheden, die het vliegtuig biedt als vervoermiddel voor vracht zijn vooral wat betreft het transport op de lange trajecten velerlei. Snel vervoer is voor vele artikelen een eerste vereiste. Men denke slechts aan goederen, die aan bederf en waarde vermindering onderhevig zijn, zoals fruit en snijbloemen. Een andere cate gorie wordt gevormd door z.g. waarde- zendingen; goud en juwelen, edelge steenten die binnen de kortst mogelijke tijd in het bezit der geadresseerde moeten zijn. Voorts zijn er nog kran ten en persfoto's, die op de snelste wijze verzonden moeten worden. Zo kan men, dank zij de snelle K. L. M. Constellations de New Yorkse bladen een dag na hun verschijnen reeds in ons land bij de kiosken kopen. Ook bij het vervoer van medicamen ten heeft het vliegtuig reeds onschat bare diensten bewezen. Vele mensen levens zijn gered door het in zeer korte tijd overbrengen van sera en bloed- plasma. Voorts worden behalve boven genoemde artikelen ook levende dieren vervoerd. Aan deze lange rij van goederen is weer een toegevoegd, n.l. plantenstekken. Zo werden met de DC-4 Rotterdam" vijf pakketten met 2700 stekken van verschillende chrysan- tensoorten naar Zuid-Amerika verzon den, waar zij over drie dagen zijn partijen in allerprettigste huizen. Dan neem ik je mede. Kom! Ik weet, dat je van walsen houdt". Nors schudde de knaap het hoofd. De toorn overdekte zijn mooi, jeugdig gelaat met een sluier. „Laat mij met vrede! Denk je, dat ik bij mijn vrienden voor een kind wil doorgaan. Ik zeg je immers, dat ik hier blijf". „Best!" Cecil haalde de schouders op, ging weg, vond Lelas' shawl en keerde langzaam naar het rijtuig terug. Nutte loze woorden gaf hij zich de moeite niet te verspillen. „Ik ben zelf nogal een lieve jongen om zedenpreken te houden! Ik heb zelf meer op mijn kerfstok staan dan twin tig anderen te samen," dacht hij, ter wijl hij de teugels greep en de paar den onder Laura Lelas' door de cham pagne enigszins schor doch vrolijk ge zang in galop zette. Toch waren de gedachten, die hem hadden vervuld, toen hij het beweging loze lichaam zijns broeders voor zich zag, niet geheel bij hem uitgewist. Als hij Berkeley's anders zo vrolijk gelaat aankomen. Dit is de eerste maal, dat zulks plaats heeft. Zou de Zuid-Ameri kaan, die straks getroffen wordt door de schoonheid van de chrysanten ver moeden, dat deze bloemen in hun prille jeugd reeds een luchtreis over drie werelddelen gemaakt hebben? DUIVENSPORT. Schoondijkse Concours-Verzend ingsbond. Uitslag Algemene Vlucht uit Breuteil op Zondag 13 Juli j.l. met jonge duiven. Los 7 u. 32 min. Aankomst ie duif 10 u. 21 min. 17 sec., snelheid 1278 m. per min. Aankomst laatste duif 10 u. 31 min. 29 sec., snelheid 1203 m. per min. 1 M. Visser. 2 L. v.d. Wege. 3, 44 B. van Waes, No. 1. 4 G. van Grol. 5, 59 Bondewel. 6, 17, 49 L. de Meester. 7, 27, 32 P. Buize. 8 A. Vermeulen. 9, 30, 65 Hamelijnck, R. 10 I. Klaaijsen. 11, 16 P. Verduijn. 12, 13,18, M. Quaars. 14, 3S Riseeeuw. 15, 50 Quekel- berghe. 19, 22, 25, 53 Riteco. 20 P. Cornelis, H_. 21 Jn. Pleijte. 23 A. Vinjé, Gr. 24, 39, 55, 63, 64 J. van Gijs. 26, 33, 56, 57, 61 en ie overduif Jn. Dathijn. 28, 29 R. Groosman, H. 31, 40 A. Versprille. 34, 41 W. de Rie, Gr. 35 A. Quaars. 36 G. Boekhout. 37 J. v. Lare, Sch. 42 P. Jacobs. 43, 58 J. Carels. 45 Schip pers, Gr. 46, 54 H. Oosterling. 47 W. Fenijn. 48 P. Blaakman. 51 G. Steijaart, Sch. 52, 66 S. Lauret. 60 Dierendonck. 62 A. Hamelijnck. Idem uitslag Breuteil oude duiven. Los 7 u. 27 min. Aankomst ie duif 10 u. 15 min. 5 sec., snelheid 1277 m. per min. Aankomst laatste duif 10 u. 24 min. 13 sec., snelheid 1219,3 m. per min. 1 E. Poppe, R. 2 Hamelijnck, R. 3 J. de Jonge, Sch. 4 Jn. van Gijs. 5 en ie overduif Faas Mzn. 6, 7, 8 A. v. Gijs, Gr. 9, 20 Du- sardeijn, Gr. 10, 15 J. Carels. 11 W. Fenijn. 12 Jn. v.d. Broecke. 13 G. van Grol. 14 A. de Jonge. 16 J. Risseeuw. 17 L. v.d. Wege. 18 P. Verduijn. 19 Bondewel. 21 Fr. Blok, Sch. 22 Ch. de Poorter, SI. 23 Schoutteet, Gr. 24 Quekelberghe. Uitslag Algemene Vlucht uit Orleans op Zondag 13 Juli j.l. Los 5 uur 55 min. Aan komst ie duif 11 u. 35 min. 9 sec., snelheid 1215 m. per min. Aankomst laatste duif 12 u. 10 min. 27 sec., snelheid 1111 m. per min. 1 Gebr. de Jonge, Sch. 2 Gebr. Jacobs. 3 Riteco. 4 Bondewel. 5 H. de Baare. 6, 10 Dusardeijn, Gr. 7, 9 A. de Coninck, Sch. 8 Ch. de Poorter, S. 11 J. van Gijs. ie over duif W. Fenijn. Waar geen plaatsnaam genoemd, is Breskens. bij het schemerlicht van een zomer avond reeds op zo jeugdige leeftijd door speelwoede verwrongen en ver bleekt zag, als hij de bittere jammer klachten van de knaap over zijn ver lies hoorde, voelde hij zelfverwijt en trachtte hij zijn broeder met de eigen aardige tact, die de wereld hem ge leerd had, op de gevolgen van zijn onbedachtzaamheid te wijzen en hem voor het gevaar te waarschuwen Maar in weerwil van de eigenaardige gene genheid, die hij zijn broeder toedroeg, was de jonge Berk eigenzinnig, zelf zuchtig en veranderlijk als water. Een enkele maal had hij spijt over 'tgeen hij had gedaan; dan had hij vreselijk berouw en beloofde hij gouden ber gen, doch geen vijf minuten later ging hij dezelfde weg op als te voren en was, als Cecil zich ongevraagd met zijn zaken bemoeide, daarover zo boos en zo geducht verstoord als een bedorven trotse knaap wezen kan. En Cecil de laaste man ter we reld om voor mentor te spelen stak, evenals hij ook die avond deed, een verse sigaar op en dacht er niet ver der over. Als de jongen maar eerst

De Schakel | 1947 | | pagina 1