CHAKEL Het Indonesische probleem. TWEESOUVEREINEN GEDIEND No. 130 Vrijdag 11 Juli 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,Franco p. p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens Slot. En nu is het derhalve geen zaak meer van de Commissie-Generaal en Indonesische delegatie doch een van de Nederlandse Regering en het bestuur van de Republiek. De Nederlandse Regering heeft inmiddels haar stand punt aan de Rupubliek uiteengezet. Zij heeft daarbij te kennen gegeven ,,dat zij bij voortduring bezield is met de hoop dat zij er in zal slagen, met de Republiek, evenals met Oost-Indonesië en West-Borneo reeds het geval is, langs vreedzame weg een schikking uit te werken op de grondslag van de over eenkomst van Linggadjati, welke schik king de natuurlijke aspiraties van de inwoners der Republiek recht doet wedervaren en die tezelfdertijd de vrij willig overeengekomen associatie tussen de volken van Nederland en Indonesia verwezenlijkt." Onder nadere toelichting van een aantal concrete punten, waar omtrent geen verschil van inzicht mo gelijk mag zijn en die door de Neder landse Regering niet meer voor wijziging vatbaar zijn verklaard, omdat zij geheel in overeenstemming met Linggadjati zijn, verzoekt zij de Republikeinse re gering nadrukkelijk de door de Com missie-Generaal op 27 Mei j.l. gedane voorstellen alsnog te aanvaarden. Het wachten is dus nu op het ant woord van de Republiekzolang dat antwoord niet ontvangen is, kan onze Regering niets doen en daarom lijkt ons het voornemen van de communis tische Tweede-Kamerfractie om reeds thans een Kamerdebat over de Indone sische kwestie te houden bepaaldelijk in strijd met de ^ederlandse belangen. Even onjuist achten wij de houding van de Partij van de Arbeid door thans een vertegenwoordiger naar Indië te zenden met een brief van het Partij bestuur FEUILLETON 46) door OUIDA. „En verder?" vroeg de Seraph, zo geheel bij het verhaal, dat hij zijn ijs liet smelten. Als men zelf op het punt heeft gestaan op de Matterhorn des huwelijks de hals te breken, wekt het verhaal van de wijze, waarop een vriend aan hetzelfde gevaar ontkwam, een smartelijk gevoel van belangstelling op. „Wei, 't scheelde heel weinig of ik was er aan vast geweest! Ik was voort durend om en bij haar en dacht alleen aan haar. Zij zag dat, en ik gevoelde, dat zij door mijn wijze van handelen zo gevleid en getroffen werd, als ik kon verlangen. Een allerbekoorlijkst blosje. niet meer dan nodig was, weet je kleurde haar wang. Zij ge- gevoelde, dat ik haar het hof maakte. Als zij uitging, trachtte ik zo dicht mogelijk in haar nabijheid te komen, dat ik haar prachtige ogen lichten en glinsteren, die heerlijke, fijnbesneden gericht aan de Indonesische socialistische organisaties. In die brief, die door het Tweede Kamerlid Goedhart is over handigd, wordt er op aangedrongen de voorstellen van de Commissie-Generaal te aanvaarden. „Immers", aldus die brief, „wanneer de Republiek weigert die procedure te aanvaarden, dan drei gen ernstige moeilijkheden voor de Partij van de Arbeid en andere partijen en groepen, die het accoord loyaal wil len zien uitgevoerd; dan krijgt ook de koloniale reactie de kans, waar op zij van de aanvang heeft ge loerd." Indien de P. v. d. A. deze uitlating zou gebruiken in de geest als een dreigement van een moeder aan haar ondeugend zoontje, als een „Pas op, als je vader straks thuis komt" slaat zij de mondigheid van haar Indone sische socialistische kameraden wel erg laag aan, afgezien nog van de aparte onjuistheid daarvan. Kans op terugkeer vaneen Nederlandse koloniale reactie in Insulinde is ten enenmale uitgesloten; dat staat immers voor elke politieke schakering in Nederland vast en het woord van onze geëerbiedigde Koningin, „gelijkgerechtigheid ook voor de vol keren van Indonesië", blijft geldig, zal worden nagestreefd door elke Neder lander. Of er niet een andere koloniale reactie haar intrede zal doen in het voormalig Nederlands-Indië, wanneer de Nederlanders daaruit zouden worden verdreven, is voor ons persoonlijk geen vraag meer want het communisme uit Rusland zou voor de bruine broeder meer reactionair blijken te zijn, dan de Nederlandse overheersing op haar dieptepunt ooit Je zien heeft gegeven. Waarom wij de hierboven aangegeven voornemens van de Communisten en de inmenging van de Partij van de Arbeid op dit moment zo onjuist achten, ja in strijd met het belang van Neder land, ligt eenvoudig hierin, dat men lippen zich openen, dat schone gelaat onder het zonlicht van een gelukkigen glimlach gloeien zag. De dageraad der liefde had ik in haar leren kennen! Ik drong al nader en naderbij. Zij leunde tegen haar moeder aan en zacht als in een zucht hoorde ik haar fluis teren „Ik heb zulk een honger, mama. Ik zou wel een hele kip lusten!" Die zucht, die glimlach, die blos, die flikkering in het oog waren voor haar diner dus, nie' voor mij! De beto vering was verbroken. Dat een meisje, dat ik mijn blikken had waardig ge keurd, aan een kippenboutje en pikante saus kon denken, was te erg! Zo dicht bij het ogenblik, waarop ik een meisje vragen wilde, ben ik sinds nooit meer geweest." Met het metalen geluid van zijn vrolijken lach beantwoordde de Seraph dit verhaal. „Ik laat me hangen, Beauty, als ik dit niet reeds dadelijk dacht, 't Is tegenwoordig zo moeielijk vrij man te blijven. Al dat theedrinken vóór tafel is niets dan een nieuwe valstrik voor ons. Wat is er van haar geworden, zeg?" met de Oosterse volksaard niet het minste rekening heeft gehouden. We willen aannemen dat deze heren dat onbewust hebben gedaan, want geen hunner heeft ooit Indië gezien en heeft dus niet de minste notie van de psyche van de Javaan, Sumatraan of welke bewoner van de Indische Archipel ook. Wanneer men zaken doen moet met een Oosterling moet men nimmer van onderling verschil van mening doen blijken of enigerlei angst of zwakheid tonen. Het feit alleen dat men hem tegemoet treedt of voor besprekingen naar hem toegaat is voldoende, om zijn vraagprijs te verdrievoudigen of hem de schijn te doen aannemen, dat hij Uw verzoek zal afwijzen of in zijn weigering zal volharden. In dat opzicht is naar ons voorkomt ook de Com missie-Generaal meermalen ernstig te kort geschoten en daarvoor heeft zij duur leergeld betaald. Het gevolg van dergelijke klein schijnende fouten is ge weest, dat de tegenpartij die als elke Oosterling tegenover de Europeaan een minderwaardigheid-complex heeft, zich zelf heeft opgezweept tot een bombas tische machthebber en daarmede de moed verkreeg, om de overeenkomst van Linggadjati te chicaneren. Hoe het ook zij, de Commissie-Gene raal heeft eindelijk met de vuist op tafel geslagen en de onmiddellijke re actie is, een poging van Djocja om door een radiospeech van Sjahrir de heren Schermerhorn c.s. te kalmeren; verdwenen is de opgeblazen lef van Soekarno en zijn makkers. De verbonden politieke partijen in Indië hebben aan onze Minister-presi dent en aan de Staten-Generaal een telegram gericht waarin zij zeggen, dat elk verder onderhandelen met deze republiek onvruchtbaar is en zonder uitzicht op het verkrijgen van een voor de Indische en Nederlandse volken beide en voor de internationale belan- „Zij trouwde met een Schotsen lord en werd, in maatschappel^ken zin ge- gesproken, ergens in de richting van de Hebriden uitgeloofd. Net haar ver diende loon! Wat heeft die zin in een kip haar een massa doen verliezen! Was zij mijn vrouw geworden, dan had ik haar verheven tot koningin van de mode. Maar tot zulk een zelfopof fering was ik toen niet meer bij machte. De volgende morgen was ik weer zo kalm, alsof er niets was gebeurd!" Na die in een paar woorden samen gevatte meesterlijke voorstelling van al hetgeen hij had kunnen doen voor de jeudige schone, onder een zo ongeluk kig gesternte geboren, dat zij op het verkeerde ogenblik honger had gehad, verliet Cecil langzaam de club. Met een stuk of zes vrienden had hij plan gemaakt voor een roeitochtje, een bacchanalisch pretje met Zu-Zu en haar zusters als Naïaden en de heren van de Households als haar Tritons. De factor roeien zou bij dit alles echter slechts een zeer ondergeschikte rol vervullen, want de gehele pret zou waarschijnlijk bestaan in rijden naar Richmond, om negen uur aan tafel

De Schakel | 1947 | | pagina 1