Voetbaldiagnose dat onze tegenwoordige machthebbers tot zulke maatregelen zullen overgaan, een maatregel die vele heilige huisjes zou treffen, zullen we nog vele blaadjes van onze scheurkalender kunnen trek ken, tenzij de zorgelijke financiële toe stand van onze schatkist onze tegen woordige regeerders daartoe reeds bin nenkort zou dwingen. De duizendtallen afvloeiende werkers van vadertje Staat zouden alsdan in het gewone productie apparaat kunnen worden ingeschakeld en, gezien het bestaande tekort aan arbeidskrachten aldaar, zeer nuttig en productief werk kunnen verrichten. Ook hier dus geen lapmiddelen gebruiken, doch de grote lijn uitzetten en volgen; versobering en vereenvoudiging van de Landsdiensten in alle geledingen, zon der pardon en met terzijde-stelling van persoonlijke belangetjes. Hier is een algemeen belang te dienen en daarbij mogen geen heilige huisjes of Onze Lieve Here-beestjes gespaard worden. o Men geeft wel eens te kennen, dat onze tegenwoordige ambtenarij een ge volg is van de geleide economie. Ge leide economie betekent, dat de Over heid in meerdere of mindere mate leiding geeft aan ons economisch leven. Het wil ons voorkomen, dat in deze na-oorlogse tijden zelfs de meest prin cipiële voorstander van vrijhandel tegen het leiding geven aan ons economisch bestel geen bezwaar mag maken, om dat onze maatschappij zich thans nog in een dusdanig ontredderde toestand bevindt, dat een algehele vrijlating van de economische krachten en machten thans tot een volslagen debacle van onze staats- en volkshuishouding zou voeren. Er zijn natuurlijk voor- en tegenstanders van geleide economie en beide verdiepen zich in uitersten. Te genstanders van prijsbeheersing bijvoor beeld halen hun argumenten uit het feit, dat tengevolge van de prijsvast stelling van een bepaald product, de producent of tussenhandel daaraan te weinig verdient of daarop zelfs wel eens zou toeleggen, doch dat alleen is geen afdoend argument tegen geleide economie. Evenmin is een afdoend ar gument voor de geleide economie, de grote winst en de macht van de grote trusts en wereldconcerns, zoals dikwijls door voorstanders wordt aangevoerd. Deze gehele zaak is niet zo eenvoudig, doch zoals gebruikelijk ligt ook hier ik haat u!" Geen woorden zijn in staat de kracht, de boosaardigheid, de veelzeggende betekenis weer te geven, waarmede die woorden werden uitgebulderd, ter wijl de hoge gestalte van de lord, met de handen als tot een verwensing voor zich uitgestrekt, in het schemer donker in lengte scheen toe te nemen. Cecil hoorde dit alles zwijgend aan. Terwijl die bittere woorden hem snij dend en vlijmend als een geselroede troffen, kon hij zijn oren bijna niet geloven. Toen maakte hij op de eigen aardige manier, die even onafscheide lijk met hem samenhing als zijn karak ter, wederom een buiging. „Iemand haten is een hoogst ver moeiend werk. Het spijt mij, dat ik u die last aandoe. Mag ik ook weten waarom u mij met die haat begunstigt?" „Dat moogt ge donderde de lord hem toe; en als degenklingen begon nen zijn valkenogen te flikkeren. „Dat moogt ge!" Gij zijt het sprekende evenbeeld van de man, die ik vloekte bij zijn leven, die ik vloek nog na zijn dood! Gij ziet mij aan met Alan Ber tie's ogen. Gij spreekt tegen mij met de waarheid weer in het midden, dus tussen de uitersten van vrijhandel aan de eene zijde en prijsbeheersing aan de andere kant. Zoals meerdere econo men tegenwoordig zeggen, we moeten hebben een evenwicht tussen dwang en vrijheid, uiteindelijk derhalve vrij handel onder controle van de Over heid. We zeggen „uiteindelijk" want voorlopig kan er nog geen sprake zijn van het loslaten der prijsbeheersing, om de doodeenvoudige reden, dat de beschikbare hoeveelheid goederen daar voor nog te gering is. Eerst wanneer dat tekort zal zijn opgeheven, mag de vrijhandel zijn intrede doen en kunnen we het spel van vraag en aanbod ge rust zijn gang laten gaan. Op de prijsbeheersing als zodanig hebben we dus niets tegen, doch wel tegen de wijze waarop zij werkt. Er bestaat thans een „Prijzenboekje 1947", waarin een ieder kan naslaan, wat hij voor een bepaald artikel moet betalen. Zo'n handleiding kan zeker geen lang leven beschoren zijn, want bij een import van geringe omvang als thans mogelijk is, bij alle fluctuaties op de wereldmarkt in de prijzen van goederen en grondstoffen, moeten de kostprijzen bijna van dag tot dag veranderen, zo dat het wel zeker is te achten, dat de fabrikant of winkelier zich aan de vastgestelde prijzen niet lang zal kun nen houden, nog daargelaten de be reidheid van het publiek om een z.g. zwarte prijs te betalen voor die goederen, waaraan het op dat ogen blik juist zulk een grote behoefte heeft. Met dit lapmiddel, met deze papieren prijsbeheersing komen we er dus ook hier niet. Tegen het voorlopig nog vaststellen van prijzen voor de meest noodzakelijke levensbehoeften mag geen bezwaar be staan, omdat het een levensbelang voor Nederland is, dat het evenwicht tussen lonen en prijzen nog in de hand wordt gehouden. Doch wanneer men dan voor die eerste levensbehoeften de prijzen vaststelt, zal men meer dan thans het geval is, rekening moeten houden met de werkelijkheid en min der bouwen op de fantasie van theorieën toepassende „leiders" der economie. Men zal evenzeer rekening moeten houden met de belangen van de producenten als met die van de con sumenten, in tegenstelling met de thans door onze Regering gehuldigde opvat- Alan Bertie's stem. Ik had uw moeder lief. Ik aanbad haar; maar gij gij zijt de zoon van die man; niet van mij." De gedachte, die zoveel jaren als een schat bij de burggraaf verborgen had gelegen, was dus eindelijk uitge sproken. Een gloeiende blos joeg het bloed eensklaps naar Bertie's gelaat. Een rilling, die hij onmogelijk had kunnen onderdrukken, een rilling alsof hij door een kogel was getroffen, voer door zijn leden. Een seconde schenen de belediging en de verstommende verbazing over die woorden hem te hebben verlamd. Toen was hij zich zeiven weer meester. Hij hief het hoofd op met een beweging, even fier en trots als die van zijn vader. Hij had zijn gelaatstrekken weder volkomen in bedwang; ze drukten thans een ernst uit, groter dan zich in al de jaren van zijn zorgeloos, vadsig leven hierop nog had vertoond. „Gij liegt en gij weet, dat gij liegt! Mijn moeder was rein als een engel. Van dit uur af zijt gij voor mij niets meer dan een lasteraar, die het waagde de enige naam, die voor mij heilig tingen ter zake, n.l. dat men alleen de consument ter wille moet zijn. Geen geleide economie alleen te laste van de producent of de middenstand. We moeten in Nederland komen tot een verhoging van productie, waardoor het aanbod van goederen kan groeien en waarmede we telkens een stap doen naar de uiteindelijke vrijhandel en de vervelende en lastige prijsbeheersing een natuurlijke dood kan sterven. Al het andere is en blijft lapwerk, een verplaatsing van moeilijkheden en een verschuiving naar de toekomst. We lappen en prutsen, stoppen het ene gat met het andere; het is een politiek van „God zegen de greep", de grote lijn is ook hier weer zoek. en zo suk kelen we maar voort, tot dat we vast lopen of tot dat er andere schippers zullen opdagen, die ons schip van staat door de moeilijkheden heen zul len loodsen, nadat zij eerst de grote lijn, een vast bestek zullen hebben uitgezet. Moge het spoedig zijn! L. Techniek is een verrichting van het lichaam, taktiek begeeft zich op ver standelijk terrein. Beiden zijn onmis baar in een goed elftal. Ofschoon de overgang tussen taktiek en techniek moeilijk te bepalen is, moeten we bei den als afzonderlijke begrippen clasi- ficeren. Een kort peuterig spel, zoals ook Breskens wel eens laat zien, is geen taktiek maar een uitvloeisel van „technisch demonstreren dat men boven de tegenstander staat". We moeten echter bekennen, dat er aan onze tech niek nog wel eens iets te verbeteren is, de praktijk liet ons in ieder geval zien, dat wij door dat tik-tak-spel de kracht van ons elftal benadeelden. Voor al de laatste jaren is door clubleiders, oefenmeesters etc. zoveel aan systeem- spelen gedaan dat er nu bijna van een stopperspil-complex wordt gesproken. Het stopperspil-systeem zoals de Engelsen het met hun specifiek starre volksaard spelen, past niet voor iedere club, zeker niet voor de Zeeuws- Vlaamse. Aan een star systeem vol houden, is evenzeer fout, als een systeem-loos spel. Inplaats van zich te wagen aan een futloos en doelloos baltrappen, op de nu toch te warme voetbalvelden, moe ten voetballers zich voornemen iedere week iets over systemen te leren. Max. was te bezoedelen." Bertie keerde de burggraaf de rug toe en ging de kamer uit. Toch had de gewoonte nog zoveel macht over hem, dat er in weerwil van het bran dende, vlijmende wee, dat hem ver teerde, nog bijna een glimlach op zijn lippen kwam. „Och de man is waanzinnig. Hij wist niet wat hij zeide," dacht hij. „Hoe heb ik mij met mogelijkheid zo bespottelijk kunnen aanstellen? Wij hadden wel wat van een paar toneel spelers van de Porte St. Martin. Die gezwollen, hoogdravende stijl is en blijft toch altijd lelijk!" Toch had die wreedaardige uitval hem tot in 't diepste van de ziel ge troffen. In weerwil van zijn zachtaar dig karakter zou hij nimmer de man vergiffenis schenken, die het gewaagd had de nagedachtenis zijner moeder te onteren. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1947 | | pagina 2