BAZAR Voetbaldiagnose Groene Kruis en Wijkverpleging Breskens Hierbij zal vooral de nadruk die nen te worden gelegd op aankopen, welke ertoe leiden, dat onze export capaciteit wordt opgevoerd. De de finitieve sanering van de Nederlandse betalingsbalans valt of staat met de opvoering van de export van goe deren en diensten in het algemeen. Alle krachten zullen derhalve moeten worden ingespannen teneinde de ex port zoveel mogelijk te bevorderen. Meer dan ooit zijn de deviezen te beschouwen als de brandstof waarop de Nederlandse machine loopt. Het herstel van ons land is evenwel een zaak waaraan het gehele volk zal moeten medewerken en waarvoor van een ieder een offer mag worden ge vraagd, aldus de minister. Hij verwijst in dit verband naar zijn uitspraak in de jongste nota betreffende de toestand van 's Rijks financiën, waarin de drie onmisbare voorwaarden tot de werke lijke verbetering van de toestand wor den genoemd: de opvoering van de arbeidsproductivi teitde vergroting van de export en de toeneming van de spaarzaamheid. Over het eerste punt, de opvoering van de arbeidsproductiviteit, behoeft niet veel gezegd te worden. Het spreekt vanzelf dat men om uit moeilijkheden te komen, harder moet werken dan wanneer alles in het leven van een leien dakje gaat. We schreven daarover destijds in „De Schakel" onder het hoofd „Pompen of verdrinken" al het een en ander en volstaan met de daar in vervatte conclusie dat, wanneer het Nederlandse volk er met zijn acht urige werkdag niet komen kan en de redding van ons land zulks zou eisen, we van die voor normale tijden inge stelde kortere arbeidsduur, maar voor een paar jaar afstand moeten doen. Het tweede punt, de vergroting van de export, spreekt voor zichzelf. Voor Zeeuws-Vlaanderen kunnen we daarbij aantekenen, dat dit zijn bijdrage aan die export gaarne zo hoog mogelijk opgevoerd wenst te zienwanneer nog meer kunstmest ter beschikking kan worden gesteld, zal hier de productie nog worden opgevoerd. Over 1946 heeft de land- en tuinbouw, de veeteelt, de bloembollencultuur (allemaal onderde len van de agrarisëhe sector) zomede de visserij, ons land aan meer dan 500 millioën gulden aan deviezen opgele verd, de helft van de totale export Niet meer dan drie van Engelands beste ruiters waren thans nog bij de honden. Wel had de vos deze door het moeilijke terrein van een dichtbe groeid, prachtig fazantenhoekje gevoerd en zijn spoor daardoor gedeeltelijk koud doen worden, maar de dieren zaten hem nog steeds op de hielen, dreven hem weer het hout uit, kregen hem nog een enkele seconde vol adem loze spanning, vol wilde begeerte naar zijn pels, te zien, zetten hem toen op een spoor, zo scherp als zij 't konden verlangen, met de snelheid van een expres-trein na, zelfs tussen de huizen door van een klein gehucht en brach ten hem eindelijk weer op een effen grasland, dwars door een strook prach- iige jachtgrond met de bladerloze bo men en de lage poort van een park in 't verschiet. „Een guinje wed ik tegen een shil ling, dat wij hem krijgen," riep de schone gravin met haar kwelend stem geluid, toen zij zich een ogenblik met haar paard vlak naast de King bevond en haar prachtige ogen op de ruiter naast haar vestigde. (Wordt vervolgd). Uitslag der op 11 Juni gehouden aanbesteding van 19 woonhuizen te Breskens: Blok A Blok B Blok C Blok C 1 [46000,66000,49000,49000, 145000,65000,48500,48500, Inschrijvers A. Hamelinck, Zaamslag M. J. Galle, Zaamslag P. F. Voet, Kloosterzande W. de Vlieger, Breskens C. v. d. klippe, Vlissingen S. de Vries, Zaandam L. v. d. Klippe, Vlissingen Fa. Verlinde, Terneuzen J. van Dam me, Hontenisse Panagro, Warmond 120000, Ned. Bouwsyndicaat, Den Haag 125000,59000,45000,45000, Firma Vergouwe, Breskens 55372, [39500,— 62000,47000;47000, 127086,57058,42920,42920,- 54200,41000,41000,- Massa 309000, 307000, 297400, 295500 287000, 283200, 266800, 268694, 252000, 249900, 248000, over dat jaar. Het platteland mag daar trots op zijn, al heeft men daar dan ook langer dan acht uur per dag voor moeten werken. Het derde 1 punt, toeneming van de spaarzaamheid, behoeft ook geen uit voerige toelichting. Wanneer we onze inkopen, vooral van buitenlandse arti kelen, beperken tot het hoogst nodige - zodanig dat we toch nog een comfor tabel bestaan hebben - en we stellen niet strikt noodzakelijke aanschaffingen uit tot later, dan snijdt het mes van twee kanten. In de eerste plaats be hoeft ons land dan minder in te voe ren en dus minder deviezen uit te ge ven, terwijl het aan de andere kant de voor export in aanmerking komende goederencapaciteit verhoogt, zodat we meer naar het buitenland kunnen ver kopen en dus weer meer deviezen ont vangen. Door deze beide factoren ver mindert het nadelig saldo op onze be talingsbalans op de meest doeltreffende wijze. Bovendien heeft de spaarder de zekerheid, dat hij te zijner tijd voor zijn gespaard geld meer en betere en goedkopere artikelen zal kunnen aan schaffen, dan thans het geval is. Tot slot ontstaat dan nog de mogelijkheid - vele kleintjes maken een grote - dat er binnenlands kapitaal wordt gevormd voor belegging in Nederlandse industriën voor oprichting of uitbreiding daarvan, waarmede dan ons productie-apparaat voor de export weer aanzienlijk kan worden uitgebreid, met alweer een hogere ontvangst van deviezen, totdat onze betalingsbalans sluitend zal zijn of zelfs weer een overschot kan op leveren. L. Door systematische oefeningen de spieren ontwikkelen, lenig te maken en onder controle brengen, noemt men „sport". „Sportief" is een eerlijk en objectief zich'bewegen op het gebied der sport. Als deze definitie's (van een der eminentste sportdeskundigen) juist zijn, moeten wij wel tot de ontstellende conclusie komen, dat wij Zeeuws- Vlamingen niet in, maar naast de voet balsport leven. Waar wordt systematisch geoefend? Berust ons voetbalspel al leen maar op wedstrijd-spelen," dan is het „spel" maar geen manifestatie van „sport!" Het uitleven van restant energie is geen „sport". En hoe staat het met onze sportivi teit? Een Zeeuws-Vlaming is ongetwij feld eerlijk, objectief zeker niet, de meningen over een spelsituatie zijn vaak zo verschillend als er paren ogen op gevestigd zijn. Dat er steeds nog enkelen zijn die hierover een soort „gecultiveerde amok" maken is reeds meer behandeld. Samenvattend zijn er dus weinig sportmensen en een minimum sportivi teit. Willen wij ondanks alles toch nog genieten en deelnemen aan werkelijke „sport," dan moet er veel veranderen. Ten eerste moeten, vooral jeugdige, voetballers systematisch gaan oefenen, iedere dag een uur, een geschikte oefenplaats zowel als passende oefe ningen zijn met goede wil te vinden. De toeschouwer dient zich, om wer kelijk te genieten van hetgeen aange boden wordt, te ontdoen van persoon lijke sympathie en/of antipathie en zich te wagen aan de regels waaraan in de desbetreffende sport moet worden voldaan. Dan en dan alleen, gaat onze sport vooruit. Max. Geen gift is voor ontvangst te klein, Al hopen wij, dat zij groot moog'zijn. Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid. Uitgaande van bovenstaand Comité' zal bin nenkort aan alle meerderjarige Nederlandse mannen en vrouwen een lijst ter tekening worden aangeboden in verband met de toe stand in Nederlands-Indië. Deze petitie is gericht tot de Tweede en Eerste Kamer en verzoeken deze: 1. een eind te maken aan het tegenwoor dige voor het Koninkrijk zo rampzalig beleid; 2. de uitvoering der politiek in Indië te doen leggen in handen van mannen, die aller eerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven, zonder aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen; 3. in vernieuwden vorm een Koninkrijk der Nederlanden, in hechte Rijksverbonden heid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk Rijksgezag, dat zelf regering ook van de gebieden overzee op zodanige wijze waarborgt, dat aan de aldaar levende werkelijke nationale verlangens naar politieke zelfstandigheid ten volle recht weder vaart en de onderdanen des Rijks aldaar in veiligheid en rechtszekerheid kunnen leven. Deze petitie is gegrond op de volgende conclusies: a. het beleid in Nederlands-lndië wordt gekenmerkt door één voortdurend zwichten voor den druk van onverzadigbare extremisten b. de gesloten overeenkomst met de „re publiek Indonesië" biedt alleen reeds door haar dubbelzinnigheid geen redelijk uitzicht op een oplossing der moeilijkheden; c. de toestanden in Ned.-Indië, zoals die thans openbaar zijn geworden, vormen door de daaruit blijkende morele, geestelijke en stoffelijke ellende één aanklacht tegen het tot heden gevoerde beleid; d. de in gang gezette losscheuring van Ned.-Indië van Nederland brengt aan het overgrote deel der volkeren in Ned.-Indië blijvende verarming, rechteloosheid en een leven onder vrees, welke in schrijnende tegen stelling staan tot de idealen, waarvoor vele tienduizenden Nederlanders hun leven hebben gegeven e. het beleid voert en heeft reeds gevoerd tot de schandelijke praktijk, dat Nederlandse soldaten in Ned.-Indië worden gebruikt om een kennelijk aan Nederland vijandige repu bliek Soekarno te bevestigen. f. het tegenwoordige beleid is gekenmerkt geweest door: 1. gebrek aan fierheid tegenover de bond genoten 2. een ontstellend tekort aan voorlichting van binnen- en buitenland over de werkelijke stand van zaken; 3. gebrek aan eerbied voor onze grondwet; 4. een volslagen gemis aan openhartigheid tegenover het Nederlandse volk.

De Schakel | 1947 | | pagina 2