om antwoord op de vraag, wanneer de Nederlandse Bank zal worden gena tionaliseerd; dit toch is een der hoofd punten van het programma van de Partij v. d. Arbeid en waar Minister Lieftinck tot die partij behoort, zal Z.E. dat punt vroeg of laat zeker aan snijden. Een genationaliseerde Neder landse Bank en vooral een overheids toezicht op de particuliere banken zal deze laatsten de mond kunnen snoe ren, voor het geval zij critiek op het Regeringsbeleid mochten willen voeren. De heer Hofstra heeft kort geleden in de Tweede Kamer nog zijn ongenoe gen uitgesproken over de door ver schillende bankinstellingen uitgeoefende critiek op het financieel Regeringsbe leid en hij ging daarbij zover, dat hij zijn vreugde uitbulderde over het feit ,,dat zijn partij leefde uit het ideaal van een wereld te scheppen waarin andere maatstaven zullen gelden". Die andere maatstaven zullen dan naar zijn gedachtengang zeker zijn maatstaven van geen oppositie dulden of critiek en van het steeds onderstellen van kwade trouw bij andersdenkenden. We hopen voor de Partij v. d. Ar beid dat haar lid, de heer Hofstra in deze mening alleen staat, want anders zou overheidsbemoeiing in strikt so cialistische zin slechts kunnen uitgroeien tot onverdraagzaamheid en tot verdruk king van het recht op vrijheid van critiek, waarvoor de voormalige S.D.A.P terecht zoo fel op de bres heeft ge staan. We gaan toch zeker niet naar Rusland of terug naar het tijdperk der zo kort achter ons liggende bezet ting? L. Plaatselijk Nieuws. Breskens Herdenki ngsplechtigheid. Zaterdag j.l. stond in het teken van herdenkingsplechtigheden voor geheel Nederland, zo ook voor West Zeeuwsch- Vlaanderen en wel in het bijzonder voor onze gemeente, die zoveel in de eindstrijd te verduren heeft gehad en waar zoveel slachtoffers zijn te betreu ren. Dit was dan ook wel een der re denen, dat de 6e Comp. van 't Bataljon Technische Bewaking uit Vlissingen, alsmede de ie Comp. van voornoemd Bataljon uit Geertruidenberg en de Opl. Comp. van het 3e Bataljon Terri toriale troepen uit Roosendaal voor de ken was, van den dienst vrijkopen en hem, naar aanleiding van de gunstige getuigenissen betreffende zijn bekwaam heid, als lijfknecht bij zich in huis ne men zou. De hond zou hij al dadelijk bij zijn eigen honden een plaats geven. In de loop van 't geding was Rake de onverschilligheid zelve geweest. Met trotse onbeschaamheid op zijn gelaat had hij zijn. vonnis horen voorlezen, met een achteloosheid, die aan ver metelheid grensde, had hij zijn bewa kers behandeld; zoveel is echter zeker, dat het levendige besef, dat hij een veroordeelde, een verloren man was, plotseling zijn gansche ziel vervulde, toen hij dat briefje ontving. Een ge voel van hartstochtelijke dankbaarheid voor de jonge aristocraat, die in zijn ellende en zijn rampzaligheid niet alleen aan hem maar zelfs aan zijn hond ge dacht had, maakte zich van hem meester; zo sterk was de innige ge negenheid, die hij van dat ogenblik voor Bertie koesterde, dat Rake, de wijsgerige, onversaagde, ontembare Rake wel in het stof had willen neder- knielen om de stijgbeugel te kussen van zijn nieuwe heer. (Wordt vervolgd) herdenkingsplechtigheid in Zeeland dit keer Breskens hadden uitgekozen. Het geheel stond onder leiding van Luite nant-Kolonel J. H. Koole, voormalig districts-bevelhebber Zeeland. De troe pen arriveerden met de boot van 10 uur, vanwaar in keurige formatie naai de algemene begraafplaats werd ge marcheerd. Dat een en ander veel pu bliek op de been bracht, behoeft wel geen betoog. Nadat de troepen in orde van parade opgesteld waren, werden ze door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford, die met nog vele andere autoriteiten aanwezig was, geïnspecteerd. Hierna nam als eerste spreker het woord Luitenant- Kolonel Koole, die o.m. zeide dat, voor we straks het feest der bevrijding vieren, onze gedachten eerst gaan naar hen, die in de strijd vielen. Op zes plaatsen in Nederland hadden militaire plechtigheden plaats op de oorlogs graven der militairen en verzetsstrijders met als centraal punt de Grebbeberg: Had verleden jaar te Middelburg de herdenking plaats, thans werd deze in Breskens gehouden als één der plaatsen van West Zeeuwsch-Vlaandéren, in welk district zoo fel gestreden werd. Wij zijn nu, aldus spreker^ gekomen naar het land van Cadzand, dat H.M. de Koningin in 1940 tot verblijfplaats wilde kiezen, hetgeen helaas door de omstandigheden werd verhinderd. Ver volgens memoreerde spr. de loop der gebeurtenissen van die tijd en zeide Laten wij de ruim 2000 doden van die dagen steeds in ere blijven houden, zij waren de eerste gevallenen." Aan het einde van zijn rede op de moeilijke tijdsomstandigheden wijzende, zeide spr.: ,,Laat ons steeds eensgezind blijven en voor ogen houden de grote offers die militairen en verzetsmensen brachten". Hierna zong het zangkoor onder leiding van dhr. Basting,,0 Heer, die daar des hemels tente spreidt", waarna Burgemeester Kekhout een her denkingsrede hield. Spreker gaf een overzicht van de geschiedenis van ons volk, dat ten tijde van Prins Willem van Oranje reeds blijk gaf alles veil te hebben voor de vrijheid. Dit stukje van Nederland, Zeeuwsch-Vlaanderen, wekt herinneringen op uit het verre verleden en ook ten opzichte van de vrijheidsliefde is ook juist hier door de eeuwen heen geschiedenis gemaakt. Zelfs na de grootste ramp in Sep tember 1944 beet de Zeeuwsch-Vlaming op de tanden en werkte voort. Is het toeval, dat het grensplaatsje Eede his torie maakte, toen H.M. de Koningin na jarenlange ballingschap aldaar weer de vaderlandse bodem betrad Spr. herdacht hen, die voor ons het leven lieten, gevallen voor het vader land. Hun offer is niet tevergeefs ge weest. Als wij hen vergeten, dan zou het leven weinig zin meer hebben. Spr. schetste vervolgens de geschie denis van het verzet, dat ook in Z. Vlaanderen zo intens was en eindigde met de verzekering, dat*wij zullen ver der strijden voor een vrij en gelukkig volk. Mevr. van den Broecke-de Man droeg verzets-poësie voor, welke onder doodse stilte door de vele aanwezigen werd aangehoord, waarop dan één minuut stilte volgde. De plechtige herdenking was hier mede ten eindé en de troepen mar cheerden weer terug naar de boot. Des avonds had de stille omgang plaats, waaraan door vele ingezetenen, ondanks de hevige regen, werd deel genomen en waarbij vele bloemstukken waren, bestemd voor het massagraf der door het bombardement gevallen bur gers en de geallieerden, die hier be graven liggen. Een fraaie krans werd gelegd door het gemeentebestuur en verder bloemstukken door de Oranje vereniging, de G. O. I. W. en vele an deren. Viering Bevrijdingsfeest. De viering van de bevrijdingsdag is een waar feest geworden voor onze gemeente. Bij stralend weer heerste er Maandagmorgen om 8 uur reeds een gezellige drukte in de Dorpsstraat, waar de verschillende verenigingen en particulieren werden opgesteld in af wachting van het sein tot vertrek voor een 15 km. wandeltocht. De deelname was groot en de tocht is zeer goed verlopen, "getuige het feit, dat er geen uitvallers waren. Ken mooi gezicht was het de verschillende groepen, waarvan sommige in dezelfde kleding en weer anderen met vlaggen en trommels, te zien marcheren. Er was dan ook overal veel belangstelling van de zijde van het publiek. Kr waren 3 medailles be schikbaar, die resp. werden gewonnen door 1. de volksdansgroep; 2. de zee verkenners 3. de zwemploeg, tien bijzonder woord van lof is hier zeker op zijn plaats voor de Welpen-groep. Deze. kleintjes toch, gemiddelde leeftijd pl.m. 8 jaar, hebben de hele tocht af gelegd zonder ook maar één uitvaller. Nadat allen de finish gepasseerd waren, werd met de muziek voorop nog een tocht door het dorp gemaakt. Onder grote belangstelling had 's mid dags met de muziek voorop, een af mars plaats naar het voetbalterrein, waar kinderspelen en atletiekwedstrij den plaats vonden. De kinderspelen trokken zeer de aandacht vanwege de vele nieuwe spelletjes. De uitslagen van de wedlopen waren: 1500 m. 1 J.Ver meulen, 2 C. Hartog. 100 m.; 1 G. de Meijer, 2 C. Hartog, 3 M. Pieters, 800 m.: 1 C. Hartog, 2. G. de Meijer. Hierna werden met een toepasselijk woord, door de voorzitter der Oranje vereniging de prijzen van de Wandel tocht uitgereikt, waarna nog een dans om de vrouw plaats had, wat veel vrolijkheid verwekte. Des avonds vond een uitvoering plaats door de Chr. zangvereniging „Sursum Corda," onder leiding van dhr. Woltering, gevolgd door een concert van de muziekvereniging ,,Uit het Volk voor het Volk," onder leiding van dhr. Le Bleu en op veler verzoek nogmaals de dans om de man of vrouw. De volksdansgroep gaf op een op het Spui- plein staande grote bunker, die hier voor speciaal verlicht was, zodat het publiek het goed volgen kon, enkele zeer goed uitgevoerde nummers. Jam mer dat de muzikale omlijsting door de omstanders niet te horen was. Tot slot volgde dan het ontsteken van het vreugdevuur en een muzikale wande ling. Het is voor Breskens een zeer geslaagde dag geworden, waarvoor van deze. plaats een woord van dank ^an de muziekvereniging, voor haar groote medewerking in deze. Radio-luistervergunningen. De geldigheidsduur is 12 maanden en loopt voor Serieletter A van Mei 1947 t/m April 1948 B Juni 1947 t/m Mei 1948 C Juli 1947 t/m Juni 194S D Sept. 1947 t/m Aug. 1948 E Oct. 1947 t/m Sept. 1948 F Nov. 1947 t/m Oct. 194S G Jan. 1948 t/m Dec. 194S H Febr. 1948 t/m Jan. 1949 J Maart 1948 t/m Febr. 1949 K April 1948 t/m Maart 1949

De Schakel | 1947 | | pagina 2