DE SCHAKEL Stichting voor den Landbouw in Zeeland. No. 120 Vrijdag 2 Mei 1947 TWEEDE BLAD. SLOT. Veesmokkel. Het Bestuur der Stichting kan de getroffen maatregelen ter bestrijding van den veesmokkel n.l. uitbreiding van de grensstrook, slechts onder protest aanvaarden. De landbouw wenscht haar volle medewerking te verleenen om dezen veesmokkel tegen te gaan, doch zij is tevens van oordeel dat dit in de allereerste plaats gezocht moet worden in het opleggen van zware straften en juiste controle en niet in het opleggen van bepalingen voor de landbouwers in de grensstrook, die in overgroote meerderheid met deze smokkelhandel niets hebben uit te staan, zeer veel ongerief medebren gen. Naleving looncontract. Het Bestuur dringt er bij alle be- drijfsgenooten met klem op aan het komende looncontract in alle opzichten na te leven. Slechts dan zal het moge lijk zijn tot eenigszins normale toestan den te geraken. De chaos zoo we die het vorige seizoen gekend hebben mag, in beider belang, niet terugkeeren. De invoering van een Bedrijfspen sioenfonds voor den landouw zal de band tusschen werkgever en werknemer zeer zeker verstevigen, terwijl ook het inschakelen van de plaatselijke com missies voor de bestaande arbeidspro blemen veel verlichting zal brengen. Geadviseerd wordt dan ook alle pro blemen, welke zich op dit terrein voor doen, op te nemen met de plaatselijke commissies. Het nieuwe contract Voor de provincie Zeeland geldt een uurloon van 64 cent voor vakar beiders en 60 cent voor ongeschoolden. Omtrent de weekloonen voor de onderscheidene groepen van vaste arbeiders, die daarop gebaseerd zijn, wordt nog overleg met het College van Rijksbemiddelaars gepleegd. Ook over de accoordloonen zijn besprekin gen gaande. Aangenomen mag worden dat het Zeeuwsche contract met 1 Mei zal worden goedgekeurd. Het euvel der te hooge loonen. Lie bijzondere politierechter te Breda heeft een landbouwer uit Steenbergen gestraft met 36 dagen hechtenis plus f 6000 boete en twee andere met 30 dagen hechtenis plus f 5000 boete, omdat zij aan landarbeiders hoogere loonen hadden uitbetaald, dan door de rijksbemiddelaars was voorgeschreven, ondanks het besluit van de landbou wers in West-Brabant om niet boven de voorgestelde loonen uit te gaan. In zijn requisitoir wees de officier van justitie mr. Knepphens er op, dat de loonen tot een waanzinnige hoogte gestegen waren, omdat er onder de boeren een paniekstemming heerschte, dat zij hun oogst door gebrek aan ar beidskrachten niet op tijd konden bin nenhalen. Tegen het euvel der te hooge loonen die tot faillissementen onder de boerenstand leiden moet ten strengste worden opgetreden meende hij. Nat. Rotterd. Crt. Plaatselijk Nieuws. Groede. Door de afd. Zeeland van de Koninkl. Bond van Chr. Zangver. wordt het jaarlijksche concours ditmaal in West Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den. Dit is de eerste maal dat we in ons district een Zangconcours krijgen. Vereenigingen uit Zierikzee, Bergen op Zoom, Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren en Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen hopen hieraan deel te nemen. 27 Vereenigingen zingen vanaf de 3e afd. tot uitmuntendheid B. Men verwacht dus velen dien dag in Groede. O.m. is ook een Consump tietent op het terrein aanwezig. Voor nadere inlichtingen zie men advertentie in dit blad en de aanplak biljetten. Het Oranje-comité organiseert op Zaterdag 3 Mei a.s. een plechtige herdenking van hen die vielen in den strijd voor onze vrijheid. Zij, die aan deze herdenking wen- schen deel te nemen, worden verzocht des namiddags vóór zeven uur op het plein voor het gemeentehuis aanwezig te zijn. Alle plaatselijke vereenigingen en jeugdorganisaties worden uitgenoodigd hieraan deel te nemen. Feestprogramma op 5 Mei 1012 uur: Opstellen op de markt en met muziek voorop naar de weide van Gebr. Brakman, waar kinder spelen gehouden worden. 25 uur Deelnemers aan de volks spelen vertrekken vanaf de markt met de muziek naar de weide van Gebr. Brakman. Blokjesrapen, hindernisloopen, paar- tjesloopen, dames kruien, heeren kruien, touwtrekken. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de leden van het Oranje-comité op de weide. 56 uur Ringrijden op de markt met versierde karretjes. Prijzen voor alle spelen beschikbaar. 7 uur Concert op de markt, dans om de man, voortzetting concert. Tot slot muzikale rondgang. Door omwonenden werd Maandag morgen omstreeks half zeven brand ontdekt in een schuurtje van dhr. A. de Hulster, aan de Schoolstraat alhier. Gelukkig waren de smid V. en de garagehouder R. spoedig met een brandbluschapparaat ter plaatse, zoo dat het vuur direct bestreden kon worden. Inmiddels was ook de brand weer gewaarschuwd, die eveneens spoe dig aan het bluschwerk deelnam, zoo dat de brand beperkt kon blijven tot het schuurtje, waarin zich echter twee fietsen, een waschmachine, een mand met waschgoed, enz. bevonden, wat een prooi der vlammen werd. Door het energieke ingrijpen der buurtbewoners is gelukkig de brand niet overgeslagen op de belendende perceelen, daar anders, mede door de srerken wind, de- catastrophe niet te overzien zou zijn geweest. Oostburg. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O. school alhier de heer A. W. Monster te 's-Gravendeel. Met ingang van 1 Mei is aan K. de' Buck adj. Districtshoofd Dienst Land- bouwherstel, eervol ontslag verleend wegens inkrimping der werkzaamheden. IJzendijke. Tot agent van politie te Dordrecht is met ingang van 1 Mei benoemd de heer Heinsdijk alhier. Breskens. Met verwijzing naar de a.s. nationale feestdag deelt het bestuur der Oranje- vereeniging ons nog mede, dat voor de 15 km. wandeltocht reeds 5 ploe gen hebben ingeschreven alsmede een 30-tal loopers, niet in groepsverband. Daar men zich tot de aanvang des morgens kan opgeven, verwacht men nog een groote toeloop. De groepen zullen zooveel mogelijk dezelfde klee ding moeten dragen, wat een mooi gezicht zal opleveren bij het marchee- ren. Verder deelt men mede, dat het ge- costumeerde voetballen komt te ver vallen en daarvoor in de plaats komt een stoelendans voor ouderen, waarvoor natuurlijk groote belangstelling zal be staan. Wat de 100 m., Boom. en 1500 m. wedloop betreft, hiervoor is de be langstelling zeer groot. We spreken de hoop uit, dat het weer zal meewerken, zoodat het voor onze gemeente een gezellige dag zal kunnen worden. Toen Woensdagmorgen j.l. een melkauto van de Koena-fabriek uit Vlissingen met de boot op weg naar onze gemeente meevoer, werd de tank met melk, welke zich op de auto be vond, vanwege de ruwe zee van de wagen geslingerd en den geheelen in houd van pl.m. 1400 liter ging verloren. D^ duivenvereeniging „Nog snel ler" alhier hield Zondag j.l. een prijs- vlucht op Arras. Duiven los te 8 uur 3 min. Aankomst ie duif 9 uur 34 min. 24 sec., snelheid i486 m. per min. Aankomst laatste duif 9 uur 43 min. 44 sec., snelheid 1347,3 m. per min. De prijs winners waren ie, 24e, 37e P. Buijze. 2e G. van Grol. 3e, 14e, 27e 28e W. Klaaijsen. 4e, 5e S. Lauret. 6e, 22e J. Datthijn. 7e, 29e, 30e P. Ver- duijn. 8e R. van Quekelberghe. 9e J. van Dierendonck. 10e, 12e J. Pleijte. 11e, 13e A. van Gijs. 15e A. Ver sprille. 16e I. Riteco. 17e A. de Jonge. 18e, 23e, 35e Gebr. Jacobs. 19e, 33e M. Quaars. 20e A. Haartsen. 21e J. van Gijs. 25e, 32e H. de Baare. 26e J. Risseeuw. 31e, 34e G. Pleijte. 36e I. Klaaijsen. ie overduif W. Klaaijsen. 2e over- duif J. Faas. Donderdag 1 Mei is de eerste steen gelegd voor „de bazar" voor het groene kruis afd. Breskens. Er was door het voorloopig bestuur een oproep gedaan aan een 50 tal dames. Hier van waren er een 35 tal opgekomen. De eerste vergadering stond onder leiding van dhr. Carels. Er werd een bestuur gekozen waarin zitting nemen: Mevr. van Vliet, mevr. Eek hout, mevr. de Pree, mevr. Ph. Keijmel, mevr. L. v. Dijke, mevr. Erasmus en mej. A. Fenijn. Alle andere aanwezige dames zijn lid van het werk comité. Zeer spoedig zal het bestuur bij elkaar komen om vaste plannen aan het werk-comité voor te leggen. Dus is het dan alle hens aan dek met man en macht voor „de bazar" van het Groene Kruis. Hoofdp/aat. Plet Oranje-Comité alhier heeft voor de viering van de herdenkingsfeesten het volgende programma samengesteld Zaterdag 3 Mei 0111 18 uur zullen de vlaggen halfstok worden uitgestoken; 18.30 uur Kerkdiensten; 19.30 bijeen komst voor 't gemeentehuis waarna 2 minuten stilte volgt. Vervolgens een herdenkingsrede door burgemeester Temmerman. Alle aanwezigen zingen het 2e couplet van het Wilhelmus. Bezoek aan de kerkhoven. Maandag 5 Mei nationale feestdag. Des voormiddags zullen voor alle school kinderen filmvoorstellingen gegeven worden en herinneringsplaten (mits verkrijgbaar) verstrekt worden. Na de middag groote voetbalmatch van veteranen.

De Schakel | 1947 | | pagina 3