Groene Kruis - Breskens kende kracht tot i Maart 1946. Zij, die tot het dienstplichtig of reserve- personeel der Koninklijke Landmacht behooren en op grond van hun ver blijf in de overzeesche gebiedsdeelen afgekeurd worden voor den militairen dienst, kunnen zich, hangende het tot standkomen van een definitieve rege ling, met een daartoe strekkend ver zoek wenden tot den Minister van Oorlog om in aanmerking te komen voor een geheele of gedeeltelijke be handeling op den voet van oorlogs vrijwilliger. Indien een militair van meening is, dat door een betrekkelijk geringe af wijking van het in vorenstaande arti kelen bepaalde, een groot voordeel voor hem zou worden bereikt, kan hij zich eveneens met een verzoekschrift tot het Ministerie van Oorlog wenden. Vrijwilligers, die in dienst wenschen te blijven, worden na herkeuring, voor zoover zij voor verderen dienst hier te lande geschikt worden bevonden, ingedeeld door den Chef van den Ge- neralen- Staf of het Hoofd van het Dienstvak, waartoe zij behooren. Het bovenstaande is ontleend aan een desbetreffende artikel in „Het Lichtspoor," het orgaan voor de Ne- derlandsche strijdkrachten. Men ziet uit deze voorloopige regeling, in welke richting zich de gedachten bewegen. Arbeidsbemiddeling volgens volkomen normale begrippen en daarnaast en daarenboven zeer uitgebreide voorzie ningen voor den overgangstijd. Er wordt ten volle rekening gehouden met de bijzondere gemoedsgesteldheid en de speciale verlangens van hen, die terugkeeren. Wij hebben gemeend met deze me- dedeelingen tegemoet te zijn gekomen aan den wensch van vele lezers, die hun echtgenooten en jongens t.z.t. uit Indië terugverwachten en dikwijls hun gedachten laten gaan over het vraag stuk, welke toekomst den terugkeeren den wacht. En we kunnen deze vrou wen en de ouders gerust stellen; alles wordt van Regeeringswege gedaan om van deze goede soldaten wederom goede burgers te maken, menschen die zich in Nederland wederom geheel op hun plaats zullen voelen. L. Officiaale publicatie. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland adviseert den landbouwers om alle Kali, welke voor het jaar 1947 wordt toege wezen, at te nemen. De Kalipositie is van dien aard dat op verbetering niet gerekend moet worden, terwijl de prijs zeker niet zal dalen. Volledigheidshalve zij meegedeeld dat de Kalibon nr. 5 zeer binnenkort geldig ver klaard zal worden. Het Kalizout is goed te bewaren door in kuiling. Zondag, een stuk spek en de overige zes dagen armoede en ellende, slaag, klappen en gekrakeel. Zu-Zu haatte haar verleden en vond een sigaar op den bok van een rijtuig heerlijk. Doch hoe het zij, Zu-Zu was ge weldig in trek en verspilde Bertie's geld, en Rake ging met het briefje van zijn heer te paard naar haar op weg. Dat de oppasser haar een bijzonder goed hart toedroeg, mogen wij niet zeggen, want Rake koesterde op enkele punten zeer gestrenge vooroordeelen en wel in de eerste plaats tegen die mooie plunderaarsters, die ronddolen, zoekende wien zij zullen verslinden, en die lachen over den volslagen onder gang, waarvan zij voor iemand de oor zaak waren, terwijl de sentimentalisten in de „sociale wetenschap" over „ver loren parelen" en „verraden onschuld" leuteren. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws Biervliet. In de alhier gehou den vergadering van de ouder-commissie der O. L. School A werd tot voorzit ster benoemd Mevr. Evers-Pauw er tot secr.-penningm. L. de Die. Als af gevaardigden naar de vergadering van Volksonderwijs" werden aangewezen de voorzitster en de heer Maas, hoofd der school. Breskens. Vrijdag en Zaterdag jd. gaf de tooneelvereeniging „Thalia" alhier een uitvoering in de cantine van het Rijkskamp. Was Vrijdagavond de zaal maar matig bezet met voornamelijk wederopbouw-arbeiders, Zaterdagavond echter was de zaal stampvol met inge zetenen. Opgevoerd werd de dolle klucht in drie bedrijven „Eén dag Dame", door C. van Kerckhoven Jr. De burgemeester, die Zaterdag de avond opende, zeide in zijn openings woord o.m. zeer ingenomen te zijn met de nieuwe vereeniging, die een niet onbelangrijke taak vervult in het cultu- reele leven van Breskens en wij, die de spelers aan het werk hebben ge zien, kunnen niet anders dan dit ten volle onderstreepen. Het stuk werd schitterend vertolkt en de zaal daverde dan ook herhaaldelijk van de lach om de komische situaties, die in het stuk voorkwamen. De heer Le Bleu was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het einde de spelers hulde bracht voor hun spel. Wij hopen nog dikwijls deze ver eeniging te mogen zien optreden. Woensdag j.l. stond in het teeken van de Padvinderij, vanwege de Sint Jorisdag. Des morgens om zeven uur was het ver zamelen voor de padvinders aan het clubge bouw waar de vlag geheschen werd door de oudste padvinder en Hopman Petermeijer de Sint Jorisboodschap voorlas. Jammer was, dat vanwege het slechte weer des avonds het kampvuur niet gehouden kon worden. Zondagmiddag had alhier een ernstig ongeval plaats. Toen de heer J. Bogaerd, wonende te Slijkplaat, zich per rijwiel naar de boot van 1.30 uur wilde begeven, kwam hij op de haven zoodanig over de rails te vallen, dat hij buiten bewustzijn bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde hersen schudding en sleutelbeenbreuk en achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Üostburg noodzakelijk. In verband met de a.s. Nationale Feest- dag op 5 Mei a.s., heeft de Oranjevereeniging „Marijke" alhier besloten tot het houden van feestelijkheden, volgens onderstaand pro gramma 8 uur: Verzamelen aan de school voor deel nemers wandelsport en muziekvereeniging. 8.30 uur: Afmarsch wandelaars (pl.m. 15 KM.) Aan het eindpunt wacht de muziek de wandelaars op. Duur pl.m. 3 uur. 1.30 uur: Afmarsch schoolkinderen met de muziek naar het voetbalterrein. Punt van samenkomst Openbare School. 2-3.30 uur: Kinderspelen onder leiding van het onderwijzend personeel. 3.30-5 uur: Athletiekwedloop dames en hee- ren; sprint heeren 100 M., dames 80 M. Voorts 3 K.M. wedloop. 5-5.45 uur: Gecostumeerd voetbal. 7.30 uur: Aanvang zang en muziek op de tent of bunker. 9.15 uur: Reidansen. 9.45 uur: Ontsteken vreugdevuur. Sluiting rondgang door de gemeente met de muziek. Voor de wandeltocht, athletiekwedstijden en gecostumeerd voetballen is de deelname nog gering, zoodat we een beroep op de in gezetenen onzer gemeente doen, zich hiervoor zoo. spoedig mogelijk te willen opgeven bij Jac. Verduijn, Dorpsstraat, secretaris der Oranjevereeniging. De Zusfcqr staat voor ieder klaar. Is lidmaatschap voor U bezwaar Ni e 11 w v 1 i e t. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer P. Cornelis alhier, vanwege de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een feest- en propaganda-avond gegeven. De voorzitter, de heer A. Brakman, opende den avond, waarna een tooneel- stuk in twee bedrijven, alsmede een schets door leden van de L. J. G. op gevoerd werden, die zeer in den smaak van het talrijke publiek vielen en waar voor de spelers een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. De dames Geluk en Brakman zorg den voor de noodige afwisseling door accordeonmuziek ten gehoore te bren gen. De avond werd besloten met een zeer gezellig bal. O o s t b u r g. Onder voorzitterschap van den heer W. van der Hooft kwam de afdeeling W. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Algem. Bond van Ambtenaren Vrijdagavond in hotel de Vuijst ineen gemeenschapsavond bijeen. De voorzitter wees er op, dat het doel van dezen avond was het cultu- reele werk der organisatie in dit gewest te bevorderen. Verder was aanwezig Mevr. van den Broecke-de Man, die met haar decla maties de talrijke aanwezigen wist te boeien en de hoofdbestuurder, de heer Venema. De avond werd verder gevuld met liedjes door den heer Adr. Kaan en een amusementsorkestje. Vrijdagavond hebben de leer lingen van de Chr. U.L.O-school alhier een feestavond gegeven in het gebouw „Pro Rege". Toen de heer Fondse, het hoofd der school, de avond opende, was de zaal geheel bezet met ouders en verdere genoodigden. Het programma bestond uit zang en tooneel, alles uitgevoerd door de leer lingen der school. Het gebodene viel zeer in den smaak van het publiek. Op Dinsdagavond werd in het Ledel- Theater alhier door de Lyceum-Vereeniging een uitvoering georganiseerd, die zeer druk bezocht werd door leerlingen der school, ouders van leerlingen en genoodigden. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Hoolhors}, rector van het Lyceum, die in het kort even de tijd naging sinds de oprichting van de vereeniging, waarbij hij dan in het bijzonder wees op de groote moeilijkheden, die door leeraren en leerlingen overwonnen moesten worden, vlak na de bevrijding. Hij zei daarom zeer verheugd te zijn, dat deze uitvoering tot s.and kon ko men door de energie en samenwerking van leeraren en leerlingen. In het bijzonder heette hij daarna de aanwezige oud-leerlingen wel kom. Na een welkomstwoord van de voor zitter der vereeniging, werd begonnen met een naar kennis en leeftijd buitengewoon verdienstelijk uitgevoerd programma, waar aan velen uit alle klassen der school mede werkten. De „band" bracht er de goede stemming in met een pittig nummertje. Het tooneelstukje, opgevoerd door leerlingen uit de eerste klasse, werd alleraardigst ver- olkt, terwijl de twee andere stukjes, opge voerd door leerlingen uit de hoogere klassen de zaal in gespannen aandacht hielden. De zang werd verzorgd door een koortje onder leiding van den heer G. Aalbregtse, leeraar, dat een internationale keur van lied jes ten gehoore bracht. De leeftijd en ervaring der zangers(sterS) in aanmerking genomen, werd er zeer goed gezongen. In het bijzonder dient hierbij vermeld de solo-zang van mej. T. Lako. Verden werden nog eenige volks-, boeren- en balletdansen uitgevoerd, die, met de voor stelling van de voetballers zeker tot de suc cesnummers van de avond gerekend mogen worden. Tusschen de dansnummers werd nog een kleine gymnastiekdemonstratie gegeven. In de pauze had nog een verloting plaats. Deze avond is dan ook in alle opzichten geslaagd. Retranchement. De 17-jarige P. de Winne alhier behaalde te Brugge bij het ge houden accordeonconcours de eerste prijs met onderscheiding in de tweede afdeeling.

De Schakel | 1947 | | pagina 2