DE Bij den terugkeer van onze jongens uit Indië. TWEESOUVEREINEN GEDIEND No. 119 Vrijdag 25 April 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUW3CH-VLAANDEREN Verschijnt iederen Vrijdag in alle plaatsen van West Zee uwsch- Vlaanderen Prijs per kwartaal f I,Franco p. p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens Op i April j.l. hebben 6000 Oor logsvrijwilligers den militairen dienst verlaten. Velen hunner waren voortge komen uit de Binnenlandsche Strijd krachten en bleven ook na de opheffing der B.S. na 1 Augustus 1945 als Ge- zagstroepen (later Territoriale Troepen) in dienst. Dat hun diensten als zoo danig bewezen op prijs zijn gesteld, bewijst wel de dagorder, welke de Minister van Oorlog tot de vertrek- kenden richtte: „Op 1 April verlaat gij de gele deren der Koninklijke landmacht om terug te keeren in de burger maatschappij. Gij hebt ons Vaderland goede dien sten bewezen door het in het moeilijke tijdperk mogelijk te ma ken een gewapende macht te vor men, die den geallieerden belang rijke diensten bewees in de laatste phase van den strijd om de vrij heid en vervolgens mede hielp orde en veiligheid te bewaren in een nog veelzins ontwrichte maat schappij. Ik betuig u hiervoor mijn dank. Gij hebt het leger iets gegeven, maar naar ik hoop hebt gij in uw vrijwilligen diensttijd ook iets ontvangen, dat u zal helpen een eervolle plaats in de maat schappij in te nemen. Het gaat u allen wel". Deze gewezen oorlogsvrijwilligers zijn weer opgenomen in de burgermaat schappij. Voor de meesten van hen ging dat vrij gemakkelijk, aangezien de arbeidsmarkt thans nog alle werkgele genheid biedt en van Overheidswege moest weinig of geen hulp worden verleend, om de menschen wederom FEUILLETON 35) door OUIDA. „Wat een kostelijk beestje ben je toch," redeneerde hij in stilte. „En wat een hoop vijanden zul jij je ge maakt hebben! Want zoo gaat het in de wereld altijd, jongenlief. Dat je succes hebt, kan niemand je vergeven. De bookmakers hebben door jou zoo'n kluit geld er bij laten zitten. Als je een jocky op den rug kreeg, zouden ze je in een ommezientje iets ingege ven of je voor een poosje onschade lijk gemaakt hebben. Jij hebt den prijs gewonnen voor „de heertjes" voor je eigen favorietjes, jongenlief juist dit vergeven zij je nooit". Door zijn mijmeringen zelf bijna droefgeestig gestemd - Rake hield zelf machtig veel van „de heertjes" - ver liet de oppasser den stal en sprong in het zadel. Hij moest een boodschap van ziin heer overbrengen aan Zu-Zu. Zu-Zu zag er bepaald heel aardig uit. Heur haar behoefde geen goud aan den slag te brengen. De Inspectie Demobilisatie behoefde er nog niet aan te pas te komen, doch dat zal wel het geval zijn, wanneer in December van dit jaar de eerste oorlogsvrijwilligers uit Indië zullen repatrieeren. Ook daar voor is men thans vanwege het Mi nisterie van Oorlog al bezig aan het treffen van maatregelen, welke noodig geacht worden voor het terugbrengen in de burgermaatschappij van onze thuiskomende jongens, die weer eerst zullen moeten wennen aan het „oude" land. en Indische gewoonten zullen moeten afleggen en geleidelijk aan ook het soldaten-leven zullen moeten ver geten. Voor sommigen zal dat niet zoo eenvoudig zijn en zal deze overgangs periode moeilijkheden kunnen opleve ren. Doch ook daaraan is gedacht. In de thans in bewerking zijnde demobili satieregeling is sterk de nadruk gelegd op den moeilijken overgangstijd onmid dellijk na den terugkeer in Nederland. Zoo "worden na twee weken ontsche pingsverlof te hebben genoten de teruggekeerden compagniesgewijze ver zameld in het Doorgangskamp bij Huis ter Heide (provincie Utrecht), dat voor dit doel in gereedheid wordt gebracht. Daar ter plaatse zijndan reeds alle gegevens aanwezig van eiken terug gekeerde, welke gegevens in Indië ver zameld zijn en in dit Doorgangskamp zal men ieder den weg kunnen wijzen om weer ten spoedigste als normaal lid van de burgermaatschappij aan den slag te gaan. Er worden voor dit doel 13 streek- bureaux van den Socialen Dienst van het Ministerie van Oorlog ingericht, waar bekwame, in het bedrijfsleven thuis zijnde figuren eiken demobilisee- renden soldaat individueel ter zijde zullen staan. Nu is er vast, in afwachting van de definitieve regeling, een voorloopige poeder. Haar oogen waren zoo helder en zoo onbeschaamd mogelijk. Een mondje zoo snoeperig als het hare was niet te bedenken, maar in een spraak kunst had zij nooit een oog geslagen haar uitspraak van het Engelsch was beneden alle critiek en van 't voeren van een geregeld gesprek had zij niet het minsObegrip. - Alleen van enkele spreekwijzen en geijkte termen bezat zij een klein repertoire Dit was ook al wat zij wist. Toiletmaken kende zij uitstekend, maar voor 't overige was zij een gemeen schepseltje, dat Bass'ale dronk zoowel als punch en kersen brandewijn zoo goed als absinth, dat het toppunt van geestigheid meende bereikt te hebben, als zij iemand een stuk cayenne-peper in zijn vanille-ijs had weten te moffelen en dat zich buitengemeen aardig vond, als zij den hoed van iemand, die haar een scherp woord had toegevoegd, met perzikken- pitten en oesterschelpen kon vol laden. Zu-Zu was een hebzuchtig, onverzade- lijk, harteloos schepsel, die iemand met twee handen tegelijk plunderde, die alleen goedaardig was ais dit haar niets kostte en dat, zooals zij 't zelve demobilisatievoorziening getroffen voor repatrieerende oorlogsvrijwilligers. Wij citeeren hieruit enkele bepalingen om te laten zien, hoezeer de zorg voor hun materieel welzijn de legerleiding ter harte gaat: Vrijwilligers, die den wensch te ken nen geven om met ontslag te gaan, ontvangen op den dag, dat zij met verlof gezonden worden in afwachting van ontslag, een premie van honderd gulden, plus tien gulden voor elke volle maand dienst in de overzeesche gebiedsdeelen, plus een burgercostuum, terwijl zij verder een aantal door het Rijk verstrekte kleedingstukken en goederen mogen behouden. Een na dere regeling voor het verstrekken van textielpunten is in de maak. Het Rijksarbeidsbureau zal, naast bemiddelend optreden, zoo noodig en mogelijk de vrijwilligers in aanmerking doen komen voor scholing of herscho ling in hun beroep. Vrijwilligers, die hun bedrijf wenschen voort te zetten, of een eigen bedrijf wenschen op te richten, komen in aanmerking voor een bedrijfscrediet. Vrijwilligers, die een cursus willen .gaan volgen of gaan stu- deeren, kunnen een tegemoetkoming in de kosten ontvangen. Kan de vrijwilliger op het tijdstip, dat zijn militaire bezoldiging eindigt, nog niet in eigen onderhoud voorzien, dan kan een wachtgeld worden toege kend. Dit kan ook geschieden bij ziekte of gedeeltelijke invaliditeit. De maxi mumduur van dit wachtgeld is gelijk aan dien, waarin de betrokkene in militairen dienst is geweest. Bij plaatsing op een scholings- of herscholingscursus, waarbij de beloo ning geringer is dan het wachtgeld zou zijn geweest, kan een suppletie op het loon tot aan het bedrag van het wachtgeld worden gegeven. Deze regeling geldt met terugwer- later uitdrukte, zoo „jolig was als een krekel" - zoolang zij haar duiven in champagne stoven, ontzettend dure wijnen en likeuren drinken, in het mooiste rijtuigje van 't geheele Park zitten, lachen en zingen, te Richmond diners bijwonen en zich met Bertie of met een der andere heeren, die haar het hof maakten, in haar eigen loge, vlak naast die eener hertogin, in de opera vertoonen kon. Zu-Zu gevoelde zich volmaakt ge lukkig. Al die roerende teekeningen van romanschrijvers en zedenprekers van de zonde, die bij schildpadsoep en truffels zuchtend smacht naar haar kin derlijke onschuld van voorheen in de ouderlijke woning, waar de kamper foelie bloeide en het beekje haar wel luidend gemurmel deed hooren, al die beschrijvingen van dat op de purperen kussens eener barouche in hartochte- lijke bewoordingen uitgedrukte heim wee naar den tijd van stroozakken en ongestoorden slaap, zijn eenvoudig leugens. De herinneringen uit Zu-Zu's jeugd bepaalden zich tot een ellendig, benauwd, met vieze luchtjes vervuld pothuis, met eens in de week, op

De Schakel | 1947 | | pagina 1