DE SCHAKEL Repling recliistoesiaidvan met noodwoningen bsbouwdo perceeien in West Z.-VIaanderen. No. 118 Vrijdag 18 April 11)47 twekpf- blad! De grondeigenaren en andere belang hebbenden van wien sinds 1945 per ceeien in beslag werden genomen ter bebouwing met Noodwoningen en Noodgebouwen in VV. Z.-Vlaanderen (voornamelijk in de Gemeenten Bres- kens, Oostburg, Sluis en Schoondijke) verkeeren sindsdien in een gedupeerde positie. Hoewel de meesten van hen destijds een schriftelijke aanzegging hebben ge kregen, dat zij op grond van het Londensche besluit van 7 Mei 1945 (110. F. 67), deze noodbebouwing op hun gronden moesten gedogen onder toezegging van een nader vast te stel len schadeloosstelling, terwijl de anderen zich mondeling bereid hebben ver klaard dit te* dulden, is de toegezegde regeling der rechtstoestand voor deze perceeien tot op de huidige dag door personeelgebrek achterwege gebleven. Deze in liet algemeen belang door het College van Algemeene Commis sarissen voor den Wederopbouw opge legde gedoogplicht is overigens niet zoo'n uitzonderlijk figuur als het lijkt. Reeds in de Telegraaf- en Telefoon- wet van 1904 is de verplichting opge legd om in voorkomende gevallen ter voorkoming van onteigening masten e.d. te gedogen op particuliere gron den en de Wet ter opheffing van Privaatrechtelijke Belemmeringen 1927 heeft dit nog uitgebreid tot andere gevallen, zoodat b.v. de bevestiging van een bordje, vermeldende ,,brand- kraan" e.d. aan particuliere huizen ge doogd moet worden. In Indonesië heeft men voor de Japansche oorlog reeds het voornemen gehad 0111 de erfpacht voor de groote Europeesche Cultures (rubber, tabak etc.) ais een duldplicht te leggen op het Indonesische adatgrondenrecht daar de vroegere domeinverklaring, waarbij het Gouvernement van Ned. Indië pretendeerde eigenaar te zijn van alle gronden, (waarop geen rech ten door anderen middels de openbare registers worden bewezen) in de prac- tijk onhoudbaar bleek te zijn. Bij deze bebouwing met noodwoningen wordt den eigenaar het genot van de grond voor langere tijd ontnomen (maximum 30 jaren), zoodat bij ge durende die periode een billijke ver goeding dient te ontvangen en de nieuwe rechtstoestand door overschrij ving in de openbare registers moet worden vastgelegd, dit mede in ver band met de grondbelasting etc. In de na-oorlogsche dagen was de voornaamste plicht van de Wederop- bouwinstanties het scheppen van een tijdelijke woonruimte voor de oorlogs getroffenen en particulieren. Wie de toestanden in W. Z.-Vlaanderen destijds gekend heeft, weet dat tal van moei lijkheden hierbij overwonnen moesten worden. Door de verwoesting waren de kadastrale grenzen op het terrein moeilijk te herkennen, eigenaren e.a. belanghebbenden waren vaak afwezig of overleden. De kadastrale kaarten waren ver ouderd het berbouwplan was nog niet vastgesteld, zoodat de plaats voor deze noodwoningen vaak moeilijkheden opleverde. Dientengevolge moest de definitieve regeling van de rechtstoestand der perceeien worden opgeschort. Aan het onlangs geopende Bureau voor Onteigeningen en Toewijzingen voor W. Z.-Vlaanderen (gevestigd in het Streekbureau te Oostburg), welk kantoor belast is met de onteigeningen, voortvloeiende uit de herbouwplannen en de uitvoering van de toewijzingen na de herverkaveling, werd thans ook de regeling van de grondcontracten voor de noodwoningen door de Centrale Directie van de Volkshuisvesting in De-n Haag opgedragen. Ter uitvoering van deze taak was in de eerste plaats een behoorlijke opmeting na vooraf gaande grensafpaling noodig aangezien de noodwoningencomplexen uiteraard niet op de kadastrale kaarten voor kwamen. De Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat te Delft verleende hiertoe haar medewerking door meerdere meet- ploegen beschikbaar te stellen en voerde de kaarteering in Delft uit. De kadas trale kaarten werden door tusschen- komst van het Hoofd van den Land meetkundigen Dienst van het Kadaster te Middelburg naar Amsterdam ge zonden, waar zij door den Foto-techni- schen Dienst van het Kadaster op de zelfde schaal gebracht werden als de nieuwe grondkaaren. Het Hoofd van het Streekbureau stelde voor dit werk de noodige fondsen ter beschikking en verleende alle mede werking, inzake personeel en kantoor ruimte. De Hypotheekbewaarder te Middelburg- verstrekte voor de betrokken perceeien recente extracten uit de kadastrale leg ger met verklaringen, inzake de hypo thecaire bezwaardheid, waarop de Con troleur van de Grondbelasting tenslotte de verschuldigde grondbelasting ver meldde. Binnen afzienbare tijd hoopt het Bureau voor Onteigeningen op deze wijze voor elk complex noodwoningen de beschikking te hebben over een nauwkeurige situatiekaart, waarop de nieuwe bebouwing de kadastrale gren zen en de erfafscheidingen zijn aan gegeven. Door de groote schaal, waarop deze kaarteering is uitgevoerd kan de oppervlakte van de in beslag genomen perceelsgedeelten zoo goed mogelijk worden bepaald en zal nadere ver rekening van de opstalvergoeding in verband met de latere opmeting van het kadaster, achterwege kunnen blijven. Dit ter tegemoetkoming aan belang hebbenden, zoowel als aan de Gemeente, zoodat na enkele jaren niet wederom een kleine wijziging ten voordeele of ten nadeele van een der partijen in deze opstal vergoeding moet worden aangebracht. In de betrokken Gemeente wordt vervolgens door een Jurist, bijgestaan door een ter plaatse bekende Adviseur, een zitting gehouden ten Gemeentehuize, waarbij de betrokken grondeigenaren, mede-eigenaren, erfpachters, vruchtge bruikers, hypotheekhouders en andere zakelijk gerechtigden worden opgeroepen. De belangen van eventueele pachters, die hierdoor een gedeelte van hun pachttermijn missen, worden evenzoo in aanmerking genomen. Aan de hand van de kaart wordt op de zitting dan de mogelijkheid ge opend een voorloopige overeenkomst te sluiten om het betrokken perceel of perceelsgedeelte aan de Gemeente voor den duur van 10 tot 30 jaar af te staan, ter vestiging van het zakelijk recht van opstal. De Gemeente verplicht zich hierbij harerzijds tot uitkeering van een jaar- lijksche opstalvergoeding berekend naai de oppervlakte in vierkante meters. Deze gronden keeren dus wederom in eigendom terug bij belanghebbenden, na afloop van de betrokken termijn of zooveel eerder als de Gemeente goedkeurt.' Deze termijn houdt verband met de vermoedelijke levensduur van de nood woningen. Zij die de voorkeur geven aan defi nitieve afstand van hun gronden kunnen dit op de zitting kenbaar maken. Bijzondere bedingen b.v. ten aanzien van erfafscheiding, uitwegen etc. worden geregeld en belanghebbenden wordt eventueel een termijn van enkele weken gegeven om zich te beraden. Iedere belanghebbende wordt aan geraden op deze zitting zooveel mogelijk in persoon te verschijnen en bij ver hindering zich te laten vertegenwoor digen door een lasthebber met schrif telijke opdracht. Hierna wordt een tweede zitting ge houden, waarbij het voorloopige con tract en de bijbehoorende kaart onder teekent wordt. De perceeien of perceelsgedeelten, waarvan de eigenaren weigeren met een redelijke opstalvergoeding accoord te gaan, dienen voor definitieve ont eigening t.n.v. de Gemeente te worden voorgebracht. I11 de vergoeding voor het verleenen van het recht van opstal is de waarde vermindering van de grond door de daarin geplaatste fundamenten etc. be grepen, terwijl de Gemeente de ver plichting heeft deze gronden na afloop van 'de termijn geëgaliseerd op te le veren. De gronden keeren automatisch na afloop van de gestelde termijn c.q. de door de Gemeente bedongen optie termijn aan belanghebbenden in eigen dom terug. Aangezien de Gemeente voor het aangaan van deze transacties in het algemeen goedkeuring van Gedepu teerde Staten behoeft waarmede tijd verlies gepaard gaat en ook belang hebbenden in verband met de rechts zekerheid veelal prijs hierop stelt, ge schiedt de verdere afwikkeling van het contract zoo mogelijk langs notarieële weg. Na het sluiten van de voorloopige overeenkomst is echter voor belang hebbenden de erkenning van hun aan spraken reeds bereikt. Daarna volgt de registratie en de overschrijving in de kadastrale registers te Middelburg van de betrokken akte met de aangehechte en door partijen gewaarmerkte kaart, zoodat vervolgens de aanslag in de grondbelasting ten name van de Gemeente kan komen. De Fiscus - voortvarend als steeds - legde in vele gevallen aan de gedu peerde eigenaren van te voren onbe bouwde gronden reeds een aanslag in de grondbelasting voor bebouwde grond op, indien thans noodwoningen op hun perceeien voorkomen. Besprekingen met den Ontvanger van de Belastingen hebben ertoe ge leid, dat deze aanslag voorloopig kan worden opgeschort, in afwachting van de definitieve regeling van de rechts toestand dezer gronden. In de loop van dit jaar zal dus een einde worden gemaakt aan de heer- schende rechtsonzekerheid en reeds nu heeft een der Burgemeesters het voor nemen te kennen gegeven de toekom stige exploitatie van deze noodwoning complexen in een woningbouwcorpo-

De Schakel | 1947 | | pagina 3