DE KANSEN VAN EMIGRATIE gaven het voorbeeld geven en haar energie niet verspillen aan een spaar- campagne en het instellen van daar aan verbonden nieuwe organen, die .volkomen overbodig zijn. Alsdan keert het vertrouwen van het Nederlandsche volk terug en zal dat volk ook terug- keeren tot zijn vroegeren spaarzin. L. Men schrijft ons van deskundige zijde Er bestaat in ons land een groote emigra- tiedrang, al is de wilde lust Lot vertrekken, welke zich na den oorlog openbaarde, aan het verminderen. In den eersten tijd wenschte een ontstellend gróót aantal Nederlanders het land te verlaten. Deze drang was een reactie op het doorstane leed gedurende de oorlogs jaren, soms gepaard met vrees voor de toe komst en geschokt vertrouwen in de mogelijk heid tot herstel van normale verhoudingen in ons zwaar getroffen werelddeel. Deze wilde treklust is aan het luwen. Men begint bij de aspirant-emigranten weer den ouden geest te ontmoeten van hen, die met volle ernst en erkenning van de bezwaren en groote moeilijk heden, welke bij emigratie worden ondervonden, de plannen tot verbetering van hun positie, en vooral van die van hun kinderen, willen .uitvoeren. Laten treklustigen echter wel bedenken, dat emigratie een groote stap beteekent, en dat het vreemde land geen luilekkerland is Overal wordt de strijd om het bestaan ge streden en om te slagen moet men bezield zijn met groote ernst en doorzettingsvermogen. Men moet zich kunnen aanpassen aan totaal andere toestanden en gewoonten. Het is voorts van beteekenis, dat men zich laat voorlichten en leiden door de daartoe door de regeering ingestelde Stichting Land verhuizing Nederland en door de overige erkende organisaties. Men zij voorzichtig met het zich aansluiten bij de talrijke particuliere vereenigingen, die den laatsten tijd zijn op gericht. Zij beloven veel en laten belangrijke sommen storten, zonder dat er een redelijk vooruitzicht bestaat, dat hun plannen tot uitvoering komen. Laat U zich ook niet verleiden tot critiek op de overheid door de mededeeling, dat zij geen medewerking aan emigratie verleend. Dit is een ongegrond verwijt. Als er thans weinig of geen berichten komen omtrent kansen van onze landgenooten, Js dit te wijten aan moeilijkheden, welke nog bestaan. Het is voor een buitenstaander moeilijk te realiseeren, welke groote moeilijkheden bij dit werk worden ondervonden. Het aantal landen, dat emigranten 'toelaat en waar de ver houdingen voldoende perspectieven bieden voor don-Nederlander, is gering. Hetscheeps- vervoer is nog zeer beperkt, terwijl de de- viezenpositie van ons land niet toelaat, dat belangrijke bedragen aan buitenlandsche geld middelen ter beschikking van emigranten worden gesteld. Dat overigens de regeering een open oog heeft voor het vraagstuk van de emigratie, aan de meren of aan de oevers van den Nijl waren, in de stellige meening, dat zij doodel'jk van hem waren, ter wijl zij zelfs wel haar diamanten had den willen geven voor een nieuw voorwerp tot afleiding. Van al de adelijke gehuwde dames, die op Cecil's hart op deze wijze in druk hadden, gemaakt, was lady Gue- nevere de laatste en mogelijk wel de onweerstaanbaarste. Beiden geloofden van de liefde, die zij elkander toe droegen, niet veel, maar beiden droe gen het masker dier liefde uitstekend. Cecil was aanvankelijk op haar niet meer verliefd geweest dan op eenige andere vrouw, die hij ooit had bemind namelijk juist genoeg om hem af leiding te verschaffen, nooit genoeg om hem te doen ontroeren. Hij had zich door de betoovering laten mede voeren; ook had hij zoomin getracht weerstand te bieden als de zaak door te zetten, tot hij op een gegeven oogenbük mogelijk wel een weinig meer in haar netten vetstrikt was, dan volgens zijn beginselen raadzaam of gepast mocht heeten. Zoodoende was er tusschen de lady en hem een aller- moge blijken uit de belangrijke geldmiddelen, welke beschikbaar zijn gesteld om de toe standen en mogelijkheden in het buitenland te bestudeeren en de emigratie voor te bereiden. In Frankrijk, Zuid-Alrika en Brazilië zijn immigratie-attaché's verbonden aan de Neder landsche diplomatieke posten, teiwijl in Ca nada, Argentinië, tevens voor de omringende landen Australië en Nieuw Zeeland, de land- bouw-attaché's zich met dit werk belasten. Deze functionarissen stellen een onderzoek in naar de kansen van Nederlanders in die landen en zenden regelmatig daarover rap porten in, alsook omtrent de wijze, waarop de emigratie dient te geschieden. In het algemeen is in de wereld vraag naar land- en tuinbouwers en geschoold vak- personeel. Geen of weinig kansen hebben: ongeschoolde krachten, onderwijzers, admi nistratief personeel en academisch gevormden. Zoolang men niét de nationaliteit van het betrokken land bezit, hetgeen in den regel eerst na vijf jaren ononderbroken verblijf mogelijk is, is plaatsing in overheidsdienst vrijwel uitgesloten. In het bijzonder bestaan mogelijkheden voor boerenzoons, die hier te lande geen bedrijf kunnen krijgen en die be reid zijn in den vreemde voorloopig in loon dienst te gaan werken. Daarvoor bestaan thans vooral kansen in Canada en Australië, terwijl in Argentinië vraag is naar gehuwde' jonge boeren, zonder, of met één of twee kinderen. Aanmelding daarvoor kan geschieden bij de Stichting" Landverhuizing Nederland, Lange Voorhout 20, Den Haag en bij de drie cen trale landbouworganisaties. Aan geschoolde, vakkundige krachten in de overige bedrijfstakken is in vele landen groote vraag. De behoefte aan deze arbeids krachten in ons land is echter eveneens groot, vooral voor den wederopbouw en het herstel van het bedrijfsleven. De lust tot emigratie onder hen is ook zeer groot. Het is daarom noodig gebleken, aan het vertrek van hen, die hier dringend noodig zijn, voor loopig beperkingen op te leggen. Zoodra de positie op de arbeidsmarkt dit veroorlooft, zullen deze beperkingen worden opgeheven. Dit jaar zal de emigratie nog niet van grooten omvang kunnen zijn. De vooruit zichten voor de komende jaren zijn echter meer hoopvol, mits de economische omstan digheden in de wereld zich niet ten ongunste wijzigen. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat alles in het werk zal worden ge steld de emigratie in goede banen te leiden. Naar Oostenrijk kunnen ook zelf samengestelde pakketten worden verzonden tot een maximumgewicht van 5 kg. Pakketzendingen naar Duitschland zijn vanuit Nederland niet mogelijk. Nadere inlichtingen bij den secretaris van de afd. West Zeeuwsch-Vlaanderen v/h Ned. Roode Kruis Oude Haven 10 Oostburg. NIEUWE BONNEN. Pakketzendingen Buitenland Naar Oostenrijk en Finland kunnen Standaardvoedselpaketten worden ver zonden, die besteld kunnen worden bij de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Ivruis, afd. Pakketpost Parklaan 12 te Rotterdam tegen storting van f 8, op girorek. no. 510700 van genoemde afd. met duidelijke vermelding vuil het adres van afzender en adressant in het buitenland. bekoorlijkste band van „vriendschap" ontstaan. Niemand was ooit zoo onbescheiden aan hun onderlinge verhouding een anderen naam te geven en de echtge noot was teveel met zijn gedachten bij zijn Alderneysche schoonen, die op zijn veestallen tot aan de knieën in het goudgele stroo stonden en te veel bij de schitterende overwinningen, die hij op de Shorthorns en de Suffolks van de stallen van andere veefokkers van zijn kennis behaalde, om zich het hoofd te breken over den drukken omgang, dien Cecil met de schoone gravin onderhield. Zij schreven elkander in't Spaansch, hadden duizenderlei soorten van ge heimschrift, deden de kolommen van Times en Post onbewust de rol ver vullen van tusschenpersoon voor af spraakjes en stelden al de bladzijden van Calderon's en Congreve's blijspe len in de schaduw door de behendig heid, waarmede zij elkander wisten te ontmoeten en teekens van stille ver standhouding af te spreken. Voor een samenkomst onder vier oogen bestond echter niet de minste gelegenheid. Geldig van 13 t.m. 26 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 705. (Serie A) Brood A 01 brood, 800 gram A 02 brood 400 gram A 03 reserve 1600 gram A 06 reserve 800 gram. Boter, enz. A 01, A 02 boter, elk 250 gram margaiine of 200 gram vet. Melk: A 01 melk, 4 liter; A 03, A 05 melk, 7 liter, Vleesch A 01 vleesch, 100 gram A 02 vleesch 300 gram. KaasA 01 alg. 200 gram A 04 reserve 200 gram. BONKAARTEN KD, KE 705. (Serie A). Brood: A 11 brood, 800 gram; A 13 reserve 800 gram. Boter: A 11 boter, 250 gram boter; A 12 boter 125 gram margarine of 100 gr. vet. Melk: A 13, A 15 melk, elk 12 liter. Vleesch: A 11, A 12 vleesch, elk 100 gram. Kaas: A 11 alg., 100 gram. Zeep: A 14 reserve pl.m. 90 gram Deensche toiletzeep (voorinlevering). Rijst, kindermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits: A 16 reserve 500 gram. BONKAARTEN MA t.m. MG 705. (Serie A) Brood A 21 brood, 800 gram. Boter: A 21 boter, 250 gram boter; A 22 boter, 250 gram margarine of 200 gr. vet. Melk; A 21 melk, 5 liter. Vleesch A 21 vleesch, 300 gram A 22 vleesch, 100 gram. Kaas A 21 kaas, 200 gram. Eieren A 21 eieren, 5 eieren. De bon A 14 reserve voor Deensche toiletzeep moet uiterlijk op 19 April a.s. bij den detaillist worden ingeleverd. Aflevering- zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. De niet aangewezen bonnen van de bon kaarten 703 kunnen worden vernietigd. D.K. OOSTBURG. De na-uitreiking van bonkaarten levens middelen voor de 5e- en 6e Periode 1947 zal plaats hebben te Oostburg op Woensdag 16 April f947 van 9-12 uur en 1.30-4 uur. Werkschoenen. Van 14 tot en met 30 April 1947 zal ge legenheid worden gegeven tot het aanvragen van werkschoenen van personen, ouder dan 16 jaar, welke volgens hun beroep hiervoor in aanmerking komen en na 30 April 1946 nog geen bon werkschoenen of Engelsche werkschoenen ontvingen. Bedrijven met 10 of meer arbeiders dienen collectief aan te vragen. Bij dit formulier moet een lijst met alle namen, adressen, be roep en TD nummer worden bijgevoegd, terwijl bij het indienen alle TD's van betrok kenen ter afteekening moeten worden over gelegd. Aanvragen, ingekomen na 30 April worden niet meer in behandeling genomen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente AARDENBURG over de maand Maart 1947. GEBOORTEN: 1, Pieternella M., d. van J. P. Reijnhoudt en E. Verduijn; 3, Christian O. M., d. van E. J. Cauwels en M. M. Vandaele; 6, Ronald Th-A., z. van H. van den Abeele S. M. Geijssens; 10, Magdalena E., d. van P. A. Brakman en J. Keijmel; 9, Leonardus A. W., z. van A. De Meijere en B. M. van den Abeele; 12, Maria E., d. van V. M. de Vreeze en J. M. De Vent; 18, René P. A., z. van A. E. Wille en C. M. De Smet; 27, Jacobus F. A., z. van J. M. Beun en G. E. Depuydt; 30, Christiana C. J., d. van J. L. Dierick en M. C. D' Haeseleer. OVERLIJDEN1, Eduardus F. van Deursen, 86 j., wedn. van L.#M. Lekens; 2, Levenloos kind van A. F. Standaert en A. Dhont; 3, Catharina M. de Ridder, 70 j., echtg. v. J. J. Maas; 12, Cathaiina C. Beheijt, 86 j., ongehuwd; 13, Emiel Daelman, 82 j., wedn. van C. Vervaet; 16, Jacobus de Maree, 69 j., echtg. v. J. de Die; 22, Adriaan de Kraker, 80, ongehuwd; 24, Maria L. Fleurbaey, 77 j., ongehuwd. HUWELIJKEN: Jiacobus J. de la Vienne, oud 27 j.m. uit Middelburg met Wilhel- mina. J. Jansen, oud 20 j., uit Aardenburg.

De Schakel | 1947 | | pagina 2