Dat alles mag niet verloren gaan, voor Nederland niet, maar vooral ook niet voor Indië; beide landen zijn door de historie tot een gemeenschap, een lotsverbondenheid samengegroeid als de Siameesche tweeling van Barnum en Bailey. Elke operatie om hen blij vend van elkaar te verwijderen, zal voor beide fatale gevolgen hebben. Momenteel hebben de beide zusters ruzie, staan ze lijnrecht tegenover el kaar, omdat de eene te veel heeft ge lonkt naar den Japanschen verleider nadat deze getracht had de andere te overweldigen, wat hem Goddank niet is gelukt. Doch nu moeten die twee zusters weer tot elkaar worden ge bracht, niet door geweld doch door overleg. Met goeden wil van beide partijen en aan onze zijde ontbreekt die goede wil zeker niet moeten zij beide zoeken naar een weg om uit de tegenwoordige impasse te geraken. In donesië moet vertrouwen stellen in onze heilige belofte dat het volledig zelf bestuur zal krijgen, niet in de toekomst maar reeds dadelijk; dat het daarmede in het verband van Groot Nederland gelijke rechten krijgt als de overige deelen van dezen nieuwen staat. Wan neer minder pro. Japansche elementen aan het hoofd van de voorloopige regeering van Indonesië zullen komen, wanneer het gezond verstand van de leidende groepen in Indië zich zal kunnen doen gelden, zullen Indonesië en Nederland elkaar terugvinden en gelijk-gerechtigd samengaan. Door het leegplunderen van Indië door de Jappen, door de daarop ge volgde vernielingen door de extremisten en het nu reeds zes jaar lang volkomen stilstaan van het geheele productie apparaat is Indië dermate verarmd, dat ieder lid van zijn bevolking in de toekomst al zijn krachten zal moeten geven aan den her-opbouw van dat eens zoo rijke land, waarin hij vroeger in zalig niets-doen zijn paradijsachtig bestaan kon leiden. Dat paradijs is verloren, voor altijd, doch in de plaats daarvan kan - in samenwerking met ons - een lustoord worden opgetrok ken, waarin het waard zal zijn te le ven, meer dan in de meeste andere landen ter wereld. L. Einde. Plaatselijk Nieuws BreskenS. Vrijdagavond had alhier in het gebouw van het Rijks werkkamp de opening plaats der Bazar, georganiseerd door de padvin ders. Hopman Petermeijer heette de genoodigden en het talrijk opgekomen publiek van harte welkom, in het bij zonder Baronesse Mevr. d' Hemtine uit Brussel, de schenkster van vele goede gaven aan de Padvinderij. Hierna werd overgegaan tot vlaghijschen en breken, waarbij de padvinderswet werd opge zegd en het welbekende lied werd gezongen van Hoort zegt het voort". Hierna gaf hij het woord aan de Bur gemeester, die in korte woorden uit eenzette het groote nut voor jongens en meisjes om aangesloten te zijn bij de padvinderij. Hij hoopte dan ook dat zij steeds goed de padvinderswet zullen naleven. Verder bracht spreker nog naar voren dat het groote doel van wijlen Lord Baden Powell steeds was om de jongens en meisjes van straat te houden en ze op te voeden tot nuttige zelfstandige menschen. Nadat mej. A. Erasmus nog het Eere lidmaatschap aan Baronesse d' Hemtine had aangeboden, werd de bazar ge- n opend. Terstond werd door het nog steeds toenemende publiek een druk gebruik gemaakt van de vele attracties, welke de bazar bood. De verschillende stands zagen er keurig verzorgd uit, waarbij zeer zeker een woord van lof aan de organisators op z'n plaats is. Ook de volgende dag was de toe loop zeer groot, zoodat de bazar een groot succes genoemd kan worden wat ook duidelijk blijkt uit het bedrag dat opgebracht is n.l. f. 2113. We spreken de hoop uit dat de j padvinderij in de toekomst nog in groei en bloei zal mogen toenemen. Breskens. Op Maandag 3 1 Maart hoopt het echtpaar J. Verduijn en S. Verduijn-Boekhout te Nieuwe Sluis hun diamanten bruiloft te vieren. Wij wenschen de oudjes nog vele gelukkige jaren toe. G r o e d e. In Groede heeft men weer eens kunnen genieten van een aardig stukje tooneelspel. Zoo werd Zaterdag j.l. in Café van Dhr. Beun een avond gegeven door en ten bate van de sportvereeniging ,,S.V. Groede". Opgevoerd werd de klucht Knalgas" terwijl zij nog enkele schetsjes en een voordracht te zien gaven. Na afloop volgde nog een gezellig bal met de „Miarahoband." Woensdagavond had alhier herdenkingssamenkomst plaats ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan der Chr. Zangvereeniging Halleluja" in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking verleenden de Zangkoren uit Breskens, Cadzand, Nieuw vliet, Oostburg en Sluis, welke gezamelijk een 6-tal liederen ten gehoore brachten. Mej. Molsbergen uit Utrecht, zang en spraakleerares, hield een interessante causerie over ,,de betekenis van het geestelijk lied". Verschillende liederen werden door haar gedeclameerd op de piano voorgespeeld en daarna gemeen schappelijk gezongen. Ds. Derksen opende en sloot dezen avond. Jammer, dat de belangstelling slechts matig was te noemen. Zondagavond werd in de zaal boven het Gemeentehuis een tooneel- avond gegeven, georganiseerd door de Athletiekver. alhier en uitgevoerd door den zusterver. „Gazelle" uit Aarden burg, met medewerking van de „Miarahoband." De opvoering van de klucht „Amor in de Mosterd", welke meesterlijk werd opgevoerd was dan ook een groot succes welke door het talrijk aanwezige publiek ook geestdriftig en met luid applaus werd beloond, temeer daar in verband met ziekte een speelster moest vervangen worden en het tooneel te klein was. Den Heer Wagen voort bracht hulde tijdens zijn slotwoord aan deze Ver- eeniging voor het gebodene en hoopte hen nog dikwijls te mogen ontvangen. S c h o o n d ij k e. In verband met de ongesteldheid van den heer Burge meester-secretaris en den heer ontvan- ger-wnd. secretaris alhier, is blijkens officieele bekendmaking van de Com missaris der Koningen in Zeeland den heer J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens belast met de waarneming als Burgemeester-secretaris, alhier. De spreekuren zullen gehouden wor den op Maandag, Woensdag en Vrijdag (uitgezonderd 28 Maart a.s.) van 15,30- 17 uur. De kleuterschool is op dokters advies sinds vorige week gesloten van wege het constateeren van eenige ge vallen van mazelen. N i e u w v 1 i e t. De Nederlandsche Bond van Staatspensionneering, af- deeling Nieuwvliet, organiseerde op 20 en 22 Maart j.l. een tooneelavond met medewerking van de „Rederijkers kamer" uit Schoondijke. Met de opvoering van „De Kuische Bruidegom" boekte zij, zooals overal waar zij optraden, een daverend succes, terwijl na atloop telkens een gezellig bal volgde. Officieele publicatie. De Stichting voor den Landbouw in Zeeland deelt mede, dat de extra premie voor afleveren aardappelen met ingang van 24 Maart 1947 is komen te vervallen. Gevonden voorwerpen Nummerplaat van een auto, gemerkt H. Z Inlichtingen Politiebureau, Breskens. 1 paar witte meisjeskousen. Ink Gemeente-secretarie Groede. NIEUWE BONNEN. Tijdvak van 30 Maart t.m. 12 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 703. (Strook no. 4). Brood; 67-1 brood, 800 gram; 67-2 brood, 400 gram; 67-D reserve, 1600 gram; 67-K reserve, 800 gram. Boter, Margarine, enz.: 67-1 boter, 125 gram boter; 67-2 boter, 125 gram margarine of 100 gram vet; 67-3 boter, 250 gram mar garine of 200 gram vet. Melk; 67-1 melk, 4 liter; 67-2 melk en 67-3 melk, 7 liter. Vleesch67-1 vleesch, 100 gr.; 67-2 vleesch, 400 gr. Kaas: 67-1 algemeen, 200 gr. Eieren: 67-2 algemeen, 2 eieren. Bloem, enz.; 67-3 algemeen, 100 gr. bloem, zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid. Koffie: 67-4 algemeen, 125 gr. Thee: 67-5 algemeen, 50 gr. BONKAARTEN KD en KE 703. (Strook no. 4). Brood: 68-1 brood, 800 gr.; 68-R reserve, 800 gr. Boter: 68-1 boter, 2.50 gr. boter; 68-2 boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Melk: 68-2 melk en 68-3 melk, 12 liter. Vleesch: 68-1 vleesch en-68-2 vleesch ioö gr. Kaas: 68-1 algemeen, 100 gr. Eieren: 68-2 algemeen, 2 eieren. Bloem, enz.: 68-S reserve, 100 gr. bloem, zelfrijzend bakmeel of kindermeel, niet uit rijst bereid; 68-U reserve, 600 gr. bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel, niet uit rijst bereid, of kinderbiscuit. BONKAARTEN MA t/m MG 704. (Strook no. 4). Brood: 67-4 brood, 800 gr. Boter, enz.: 67-4 boter, 250 gr. boter; 67-4 margarine, 250 gr. margarine of 200 gram vet. Melk: 67-4 melk, 5 liter. Vleesch: 67-4 vleesch, 300 gr.; 67-5 vleesch, 100 gram. Kaas: 67-4 kaas, 200 gr. Eieren: 67-4 eieren, 5 eieren. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. Toen Van Mc bewind zooveel trieerinj zoo wei den en menschi wijze dv moest ii vooral daar zij en verj het dai we als biedsdei kregen. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet. Bevestiging nieuwe lidmaten. 6,30 uur Ds. van Vliet. Donderdag 3 April, 7,30 uur, Paasch- wijdingsdienst (medew. zangver.) Vrijdag 4 April, 7 uur, bediening H. Avondmaal. Groede 9 uur Ds. Derksen Bevestiging nieuwe lidmaten. Nieuwvliet 10,45 UU1 Ds- Derksen. Bevestiging nieuwe lidmaten. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Schoondijke 10,45 uur Ds. Schopenhauer. Doopsgez. Gem. Aardenburg uur Ds. Nolthenius. Geref. Kerk Breskens, 10 uur, dhr P. de Jonge, Middelburg Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Groede 3 uur, dhr P. de Jonge, Middelburg in de Luthersche kerk.

De Schakel | 1947 | | pagina 2